Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 25, 2021

Верховній Раді знову загрожує дочасний розпуск

Автор:

|

Жовтень 30, 2019

|

Рубрика:

Верховній Раді знову загрожує дочасний розпуск
Верховна Рада України

Депутати законодавчого органу України були змушені пройти перевірку на детекторі брехні.

«Зняти всі питання»
22 жовтня журналіст Сергій Лещенко повідомив про результати розгляду у Верховній Раді (ВРУ) законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості»: «Комітет ВРУ з фінансів і податків провалив закон про знищення «дійної корови» Антона Яценка, одного з найодіозніших депутатів багатьох скликань і «хрещеного батька» Тендерної палати. Виявилося, що лише п’ятеро членів комітету від «Слуги народу» (СН) хочуть знищити монополію Яценка. 11 стали на бік Яценка».
«Керівництво фракції СН підозрює: якщо не всі, то дехто з 11 депутатів «прикурили» (взяли хабар. — Авт.) 30 тис. USD за відмову знищувати цю схему. Банкова (вулиця, на якій розташований ОПУ. — Авт.) зажадала відвести їх на детектор брехні», — розповів журналіст.
Олександр Дубінський, один із підозрюваних, підтвердив цю інформацію. Джерела видання «Українська правда» в партії СН також повідомили, що Давид Арахамія, керівник її фракції в парламенті, писав у внутрішній чат, що з вимогою пройти поліграф до нього телефонував президент.
А 23 жовтня Спеціалізована антикорупційна прокуратура з метою перевірки викладеної у засобах масової інформації (ЗМІ) відкрила кримінальне провадження «за фактом можливого вчинення корупційного злочину народними депутатами України», інкримінуючи підозрюваним ознаки «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище».
Того ж дня президент України заявив: «Жодна заява, жодна інформаційна операція повз мене не проходить. І я не допущу, щоб хтось зсередини фракції чи ззовні міг кидати тінь на політичну силу, яка отримала мандат більшості від народу України».
Відтак він підтвердив, що очікує перевірки на детекторі брехні всіх членів комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Бо, за словами глави держави, «чесне та неупереджене розслідування має зняти всі питання і дати відповіді, хоч би якими гіркими вони б не були». Президент також запевнив: «Якщо підозри виправдаються, ми з такими депутатами попрощаємось».

«Для зняття накалу»
Олександр Корнієнко, перший заступник голови фракції СН, прокоментував: «Для зняття цього накалу й елементів шоу, які вже виникають навколо цієї ситуації, варто колегам, які в цьому комітеті, всім пройти поліграф і зняти всі питання». Того ж дня п. Арахамія визнав під час перевірки на детекторі брехні «кілька непрямих доказів у вигляді фотографій однієї зі зустрічей з організатором корупційної схеми».
Натомість від хабара відхрестився як він, так і його колеги. За словами п. Арахамії, перші результати перевірки на детекторі можна очікувати не раніше, ніж через два тижні. А депутатка Ольга Василевська-Смаглюк визнала, що через скандал щодо «майданчиків Яценка», за її словами, «фракція розвалюється», й додала: «Бачу ще один чи два таких скандали, а вони будуть. Тоді всі пересваряться». Депутатка також написала у Facebook: «Ви хотіли шоу — ви його отримали. А тепер — все. Вимикаймо телевізори. Шоу закінчилось».
А от Олександра Устинова, депутатка від фракції «Голос», закликала «припинити фарс із поліграфом», а також пояснила: «Маєте свідка — ведіть в правоохоронний орган, маєте докази — несіть у  Національне антикорупційне бюро України, до генпрокурора і доводьте справу до кінця, а не влаштовуйте цирк на дроті».
Вона зауважила, що результати поліграф-тесту, проходження якого вимагав від депутатів президент, ніколи не використовуються в суді, бо не дають навіть 60 % впевненості у висновку. «Для того, аби поліграфолог якісно провів дослідження, він повинен мінімум дві-три години провести з людиною ще до того часу, як почати задавати питання, аби зрозуміти психологію людини», — зазначила депутатка.
Із цим погодилася Тетяна Морозова, президентка Всеукраїнської асоціації полі графологів. «Не був дотриманий методичний підхід, не були витримані потрібні норми. Ми можемо сказати, що ці двоє людей щиро хотіли довести свою правоту, але все було проведено так, що не можна говорити про достовірність результатів. Поліграфолог зобов’язаний вивчити інформацію різнобічно, з урахуванням версій усіх можливих сторін, — пояснила вона і наголосила, що поліграфне дослідження не може бути шоу, бо це психологічна процедура, яка передбачає налагодження взаємодії між учасником опитування й експертом.
Відтак Мустафа Найєм, колишній депутат ВРУ, зауважив: «Не ведіться надто на поліграф. Якби Віктор Янукович проходив поліграф щодо причетності до розстрілів на Майдані або крадіжки Межигір’я, прилади б показали нам людину з бездоганною репутацією і чистою совістю. Просто тому, що він сам не вважає себе ні причетним до крадіжок, ні винним у вбивствах.
А В’ячеслав Аброськін, колишній перший заступник керівника Національної поліції України, відреагував на шоу 24 жовтня так: «Сьогодні зранку практично на всіх телевізійних каналах мова лише про поліграф, іншого життя в країні немає. А мені просто дуже цікаво, чи хтось бачив хоча б якесь наукове обґрунтування використання цього приладу, ну, й висновки відповідного фахівця у світовій практиці?».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Фесенко, політолог:
— Спроби купувати депутатів (або стимулювати їх у різний спосіб) є неминучими. Найвразливішими є новачки з відсутністю політичного і навіть достатнього життєвого досвіду. А є ще і депутати з історичними зв’язками з певними бізнес-групами. Тож проблема лобізму в парламенті, особливо у нас, завжди актуальна. Чому саме поліграф? А тому, що застосування детектора брехні для перевірки політиків — популярна ідея в суспільстві. Це популярний міф. — Але мені здається, що реальне значення поліграфу для перевірки політиків дещо перебільшене. Згадайте лишень перевірку на поліграфі Надії Савченко. Галасу було багато, а наслідків — жодних.

Віталій Шаповалов, поліграфолог:
— Згідно зі стандартами Американської асоціації поліграфологів, якщо дослідження проводили публічно, то це роблять лише для шоу. Вони не можуть бути доказовими. У приміщенні, де відбувається така процедура, не має бути чутно якихось різких звуків. Відеоспостереження може бути, щоб фіксувати процес. А якщо у приміщенні є ще хтось, до прикладу, адвокат, то ця особа повинна перебувати за тим, хто проходить перевірку, щоб її не бачити. Для того, щоб обдурити поліграф, потрібно пройти спеціальний тренінг, але зіпсувати результати дослідження — нескладно. Американська асоціація поліграфологів розробляє міжнародні стандарти роботи, яких необхідно дотримуватися. Там є один пункт, в якому вказано, що, якщо дослідження проводили публічно, тобто це може бути стадіон, або прямий ефір, то неможливо довести, що людина справді каже правду.

Сергій Висоцький, український журналіст і політичний діяч, народний депутат України VIII скликання:
— Історія про поліграф свідчить, що мета — обілити президента без вирішення питання по суті. Щоби дати людям Коломойського та іншим групам у фракції стусана, але не добивати. Щоби фракція злякалася, але не до повного розвалу, а лише до рівняння по команді струнко. Адже поліграф може показати що завгодно. Особливо — підготовлений заздалегідь. І це — далеко не карна справа. Навіть політичних наслідків для депутатів не буде. Зеленський починає жити за старим як світ принципом «своїм — усе, а ворогам — закон». Цей принцип доводив до краху кожну українську владу.

Владислав Дзівідзінський, заступник голови Українського інституту аналізу та менеджменту політики:
— Через конфлікт у фракції СН монобільшість у ВРУ може втратити свою єдність. Президент відреагував на це, заявивши, що за необхідності перезавантажить парламент. По-перше, суперечності можуть виникнути щодо суті законопроєктів. Або, як у цьому випадку, — конфлікт внутрішніх груп через різне бачення тих, хто вписував цих людей у передвиборні списки. По-друге, мажоритарники починають усе більше усвідомлювати, що за умови дочасних виборів єдиний шанс зберегти себе в політиці — працювати з виборцями, перед якими вони відповідають. Тому дисциплінованості від мажоритарників чекати не варто. Також існує суперечність між державною позицією, якої намагається дотримуватися Зеленський (приміром, щодо «ПриватБанку»), і тими політиками, котрі відстоюють інтереси олігарха Ігоря Коломойського. Президент заявив, що за необхідності розпустить парламент. Тоді дочасні вибори можуть пройти разом із місцевими в квітні або жовтні 2020-го. І каденція цієї ВРУ буде найкоротшою. Але це механізм для депутатів, які втратили розуміння того, навіщо їх обрали до парламенту.

Олег Тягнибок, лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода»:
— Суперечки всередині партії СН — це шоу «95 кварталу», цирк триває, позаяк поліграф не можна проходити у присутності ЗМІ і будь-який фахівець скаже, що така перевірка має відбуватися у цілковитій тиші. Одним із програмних пунктів політичної сили, яку очолює президент, була вимога запровадити перевірку на «детекторі брехні» для усіх державних службовців, а також кандидатів на виборні посади на предмет їхньої можливої участі у корупційних справах, ймовірної співпраці з іноземними спецслужбами тощо. Свого часу «Свобода» запропонувала і навіть зареєструвала у ВРУ відповідний законопроєкт, проте тодішня влада його відхилила. А має бути закон, тоді для суду це стане додатковою доказовою базою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply