Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Верховна Рада України відібрала владу на місцях і віддала її уряду

Автор:

|

Травень 01, 2020

|

Рубрика:

Верховна Рада України відібрала владу на місцях і віддала її уряду
Верховна Рада України

Законодавчий орган України дозволив міністрам визначати адміністративно-територіальний устрій держави.

Узурпація
Верховна Рада України (ВРУ) 16 квітня схвалила внесені Володимиром Зеленським зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні». У ньому, зокрема, зазначили: «До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад і затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України (КМУ)». Того ж дня В’ячеслав Негода, заступник міністра розвитку громад і територій України, запевнив: «Уряд матиме змогу завершити процес створення спроможних громад в Україні».
Але не всі погодилися, що громади будуть спроможними після того, як зміни до закону про місцеве самоврядування дозволять президенту призначати підконтрольних і підзвітних йому й уряду «представників держави в округах і областях» — префектів. Бо ті отримають право призупиняти до рішень суддів (також призначених главою держави) дію актів органів місцевого самоврядування й усувати від повноважень голів і ради громад.
Андрій Садовий, міський голова Львова, назвав це «узурпацією влади». А в спільній заяві міських, селищних, сільських голів, голів об’єднаних територіальних громад та експертів із питань децентралізації влади та місцевого самоврядування констатували, що «інститут префектів може стати в руках президента та його офісу інструментом політичного тиску на місцеве самоврядування», «містить очевидні ознаки централізації влади» та «створює можливості для демонтажу автономії місцевого самоврядування».
Своєю чергою, в Асоціації міст України заявили: «Проєкт Зеленського передбачає звуження статусу органів місцевого самоврядування, містить ознаки централізації влади і надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів і президента». В об’днанні пояснили, що «можливість втручання префектів у справи самоврядування загрожує місцевій демократії», а «право президента зупиняти повноваження місцевих рад і голів громад може призвести до порушення рівності форм народовладдя». Відтак резюмували: «Україна ризикує отримати посилену владну вертикаль старого зразка замість європейських інституцій місцевої демократії».

Децентралізує
А от посольство Німеччини в Україні заявило: «Зміни до Конституції щодо децентралізації повинні зміцнити права громад! Новий проєкт не відповідає цій вимозі». Міхаель Галер, депутат Європарламенту (ЄП) від Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), попередив: «Система префектів не повинна протистояти децентралізації й не повинна бути спрямована на створення вертикалі влади». Віола фон Крамон, ще одна депутатка ЄП від ФРН, застерегла: «Успіх децентралізації може опинитися в небезпеці. Жодної виконавчої влади з офісу президента в реґіонах! Адже це демобілізує та децентралізує самоврядування».
Тож президент України свій проєкт про зміни до закону про місцеве самоврядування відкликав. А Давид Арахамія, керівник пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», пояснив: «Необхідно узгодити положення законопроєкту, щоб у подальшому його підтримали 300 народних депутатів. Депутати мають багато зауважень щодо передбачених проєктом закону повноважень префекта. Тому ми вирішили зараз це питання зняти з розгляду і доопрацювати його разом із колегами з інших фракцій для того, щоб знайти таку компромісну позицію по цьому законопроєкту, в т. ч. попрацювати з Асоціацією міст. І після того вносити до зали. А Денис Шмигаль, керівник КМУ, пояснив потребу призначення так: «Україна — дуже велика. У нас за перспективними планами має бути створено 1,4 тис. громад. Майже 1 тис. уже створили. Відповідно, це велика кількість органів місцевого самоврядування. Коли ж ви питаєте, хто такий префект і навіщо його призначати, ця людина — представник центральної влади в реґіоні. Він має бути швидким зв’язковим між Києвом і тими реґіонами, в яких є представником. Щоб реакція влади на різні події була швидшою. Це нормальний устрій для країни такого розміру, як Україна».

Для цілісності
Олександр Корнієнко, голова партії «Слуга народу» та перший заступник керівника її парламентської фракції, запевнив: «І це все для того, щоб провести реформу на реґіональному рівні та правильно збалансувати владу в країні. Тільки тоді ми зможемо подолати хаос у системі державного управління, в якому нашу команду так люблять зараз звинувачувати. Але не ми його почали. Однак ми його припинимо, завершивши децентралізацію».
«У руках префекта повинен бути точний оперативний інструмент, здатний блискавично зупинити будь-яке рішення, що становить загрозу територіальній цілісності країни. Ітиметься саме про запобіжники від сепаратизму та від імовірних спроб місцевих рад визнати зовнішні впливи», — наголосив він.
Політолог Ярослав Макітра уточнив: «Згідно зі законопроєктом, префекти мають право зупинити рішення громад, обласних рад, відсторонювати від посади, розпускати орган і звернутися до Конституційного суду. Але чітко вказано — це стосується лише випадків, коли є загроза територіальній цілісності та національній безпеці. Ця норма під час війни дає головнокомандуючому можливість швидких рішень для збереження цілісності держави».
Ще один політолог, Андрій Смолій, констатував: «Внесені зміни президента до Конституції України знищують органи місцевого самоврядування». «Дуже важко назвати цей законопроєкт європейським. Те, що я побачив, — це ледве не ліквідація місцевого самоврядування, це просто перетворення органів місцевого самоврядування на фейкові органи, діяльність яких може бути зупинити президент, — пояснив аналітик і дійшов такого висновку: — У нашому випадку виходить так, що префект, якого призначає одноосібно президент, за допомогою уряду зможе зупинити будь-яке рішення, діяльність органів місцевого самоврядування і навіть розпустити такий орган за допомогою президента України та за допомогою Конституційного суду».

Еліти стають заручниками
Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру вважає: «Місцевим органам влади треба передати виконавчі функції. Вони не мають перебувати у руках префектів. Він повинен контролювати діяльність місцевих органів влади. Така модель нівелювала б можливість конфлікту на місцях між префектом і місцевою владою. Перший може перебирати на себе її функції тільки в умовах впровадження воєнного та надзвичайного стану. За тієї моделі, що пропонує Зеленський, зараз незрозуміло те, хто за що має відповідати. Відбувається плутанина між повноваженнями префекта й органів місцевої влади».
Своєю чергою, Інна Ведерникова, оглядачка найавторитетнішого в Україні київського часопису «Дзеркало тижня», зауважила: «Прийняття скромного закону на три абзаци можна порівняти з пострілом стартового пістолета, який сповістив, що в тіло децентралізації остаточно та безповоротно вторглася політика. А точніше — партія влади. Віднині реформа переходить із рук тих, хто її починав, відчував її філософію, бачив перспективу та гостру необхідність завершити перший етап, до рук тимчасових правителів, котрі вже розпочали виборчі перегони».
«Для проведення будь-якого рішення, яке стосується остаточної карти громад України, владі більше не потрібно напружуватися та шукати голоси в залі, де з певного часу монобільшості немає. Управління завершенням базового рівня реформи перейшло в ручний режим. Тепер рішення можна приймати, виходячи з конкретної ситуації в конкретному місті або громаді, маючи можливість вирізати фігури з будь-якими кутами. Запрошуючи до співпраці бізнес (великий і малий) і «міцних господарників», яких «Слуга народу», до речі, уже почала фрахтувати у свою виборчу команду», — зазначила вона.
«Таким чином, місцеві еліти стають заручниками великих партій, які вичищають політичний ландшафт від містечкових проєктів. Гіганти підтягують «міцних господарників» під свої прапори, позбавляючи незалежності. Інакше не бачити їм влади, як своїх вух», — підсумувала п. Ведерникова.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply