Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Верховна Рада позбавила імунітету депутата «Опозиційного блоку»

Автор:

|

Липень 20, 2017

|

Рубрика:

Верховна Рада позбавила імунітету депутата «Опозиційного блоку»

Михайло Добкін

Хоч і багато хто в Україні зачекалися покарання Михайла Добкіна, а все ж його притягнення до карної відповідальності спонукало до роздумів.

Не за те притягнули
Більшість депутатів Верховної Ради України (ВРУ) проголосували 13 липня за дозвіл притягнути до карної відповідальності Михайла Добкіна, народного депутата з фракції «Опозиційний блок» (ОБ). Слідчі генеральної прокуратури підозрюють його у зловживанні владою та шахрайстві для заволодіння земельною ділянкою площею у 78 га у Харкові 2008 року, що завдало державі збитків на суму 220 млн грн.
Михайло Добкін був тоді міським головою Харкова, відтак, підписав, як запевняють слідчі, два її рішення, завдяки яким житлово-будівельні кооперативи незаконно отримали землю. А 15 липня суд у Києві оголосив депутату запобіжний захід — два місяці арешту з можливістю вийти під заставу у 50 млн грн. У разі доведення провини йому загрожує до 12 років позбавлення волі.
Однак депутат Ігор Гузь цілком слушно заявив 13 липня з трибуни парламенту, що п. Добкіна слід притягнути до відповідальності не лише за земельні афери, але й за заклики до насильства щодо учасників Майдану. «Не знаю — крав він землю чи роздавав. Але мені й усім, хто стояв на Майдані, дуже прикро, що ми цього виродка три роки не притягаємо до відповідальності за те, що під час Майдану він стояв під російським триколором у Харкові. Він давав завдання вбивати учасників харківського Майдану. Цей покидьок давав завдання вбивати членів організації «Патріот України». Він із Геннадієм Кернесом (теперішнім міський голова Харкова. — Ред.) хотів знищити нашу країну».
А депутат Роман Семенуха навіть показав у ВРУ світлину, на якому Добкін перебуває в оточенні російських прапорів, відтак, запитав у генпрокурора Юрія Луценка: «Чому не притягнуто людей, котрі закликають до створення південно-східних республік, до повалення конституційного ладу?».
Із цією ж фотографією підійшов до парламентської трибуни депутат Володимир Парасюк. «Ось за цю подію мало бути подання до ВРУ. Ось за це він (Добкін. — Ред.) має відповідати», — уточнив він.
Чому ж генпрокуратура звинувачує його не за очевидне, а за те, в чому широкий загал самотужки не розбереться? Чи не для того, щоб депутат ОБ не отримав додаткові «бали» серед тих, хто обрали цю політичну силу до парламенту?

Хитка судова перспектива
«Не розумію — чого до колишньої харківської влади немає запитань у контексті сепаратистської діяльності, мітинґів, фальстартів із різними «республіками». Є ж речі, які бачила вся країна. Натомість Добкіна звинувачують у шахрайстві та використанні лазівки в законі», — дивується юрист-криміналіст Ганна Маляр. — За звинуваченням у шахрайстві у справі немає потерпілого. Генпрокурор каже, що потерпілий — місто Харків. Щодо схеми з лазівкою, то її використовували ледь не всі реґіони України. Кооперативи отримували безкоштовно через місцеві ради землю під забудову. Вкрай хитка судова перспектива у цих звинувачень».
На своє риторичне запитання «Це що, гра в піддавки?» п. Маляр відповіла: «Це нібито притягнення до карної відповідальності, а насправді — піар в усіх медіа Добкіна, який закликав опозицію об’єднуватися. Тобто він уже використовує цей інформаційний привід для політичної реклами».
«Я навмисно витратила час і повністю переглянула пряму трансляцію засідання регламентного комітету щодо Михайла Добкіна, аби юридично оцінити цей процес, — продовжувала Ганна Маляр. — У мене як у громадянина України є запитання до колишньої харківської влади з приводу сепаратистських проявів. Хочу, щоб правоохоронні органи це перевірили. І ці питання є практично в усієї держави. Кажучи про можливу відповідальність цих людей, нас цікавить саме цей аспект. Адже ледь не відбулася «Харківська республіка», і чомусь Янукович поїхав саме в Харків. А його звинувачують у тому, що скористався «лазівкою» у законодавстві».

«Дивні справи твої»
А 15 липня п. Маляр прокоментувала й обрання запобіжного заходу для депутата Добкіна: «Ніколи не думала, що буду таке говорити, але… 1:0 на користь Добкіна. Він заявляє: «Так, я проти Майдану і зараз також, якщо за це саджають, то треба саджати ще 10 млн осіб (це вдала гра на опозиційності і нібито переслідуваннях), 150 млн застави для мене — сума завелика. В мене таких грошей немає». Якщо за Добкіна не внесуть заставу і він посидить в слідчому ізоляторі, то опиниться в другому турі президентських виборів».
«У більшості українців є запитання до Добкіна щодо його можливої підтримки сепаратизму, про участь у різних мітинґах під час Майдану і його діяльність, коли в Україні почалася війна та російська окупація, — продовжила правник. — Діяльність Добкіна мали перевірити правоохоронні органи і дати публічний висновок, аби зняти всі запитання громадян України: було з його боку посягання на територіальну цілісність країни, чи ні. А замість цього за три роки ми бачимо обвинувачення Добкіна у використанні лазівки в законодавстві для безкоштовного виділення земель під забудову».
«Але напрошується запитання: чому розслідування подій, які відбулися ще до революції, стало актуальним лише зараз? —зауважила також юрист. — Крім цього, Добкіна обвинуватили в шахрайстві. Він зазначив, що в такому разі мають бути потерпілі. Коментуючи слова депутата, генпрокурор заявив, що потерпілим є місто Харків. З точки зору карного права заява п. Луценка не витримує жодної критики: місто не може бути потерпілим».
Тож експерт не виключає, що у Генеральної прокуратури (ГПУ) немає реальних намірів притягнути депутата ОБ до відповідальності. «Добкін дає юридично підковані відповіді й загалом виглядає дуже впевнено, — пояснила вона. Схоже, у нього є всі шанси на спростування висунутих обвинувачень. Мені незрозуміло, чому після зняття недоторканності його не затримали. Це — не порушення закону, але виглядає така ситуація дивно. Адже обвинувачений може зустрітися зі своїми можливими співучасниками, ухвалити якісь рішення і знищити докази злочину, якщо вони, звісно, до цього часу ще залишалися».
Відтак, правник резюмувала: «Усе це разом наштовхує на думку, що ми бачимо піар, а не реальне бажання притягнути злочинця до відповідальності. Таке відчуття, що ГПУ грає з Добкіним у піддавки та допомагає його захисту. Останнім часом карні провадження стали частиною політичних технологій. І мені здається, це стосується й справи Добкіна. У будь-якому разі депутат саме з цією метою використовує інформаційний привід для його карного переслідування».
Тобто дуже схоже, що Президент України, чию фракцію в парламенті очолював п. Луценко до його призначення генпрокурором, визначився з головним опонентом, у перемозі над яким він не сумнівається, бо прихильників ОБ в країні все-таки менше, ніж її патріотів.
Заставу за Михайла Добкіна в сумі 50 млн грн внесли народний депутат Вадим Новинський і бізнесмен Борис Колесников.

Ігор Голод

До слова
Генеральний прокурор також особисто вручив підозри народним депутатам Бориславу Розенблату та Максиму Полякову, котрі фігурують у розслідуванні про незаконний обіг бурштину в Україні. Про це він заявив в кулуарах парламенту. «Вручив в офіційному порядку підозри, пояснив права підозрюваному Розенблату та підозрюваному Полякову. Викличемо їх на перші допити вже в статусі підозрюваних в Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру», — повідомив генпрокурор. Він також додав, що зараз на депутатів неможливо зробити подання до суду на зміну запобіжного заходу, адже парламент не проголосував за таку можливість. «Їм, вочевидь, буде обрано запобіжний захід, не пов’язаний із позбавленням волі: особисте поручительство, заставу. Є вибір», — додав п. Луценко.

Гоп-ля
У прифронтовій Авдіївці був поранений Євген Дейдей, народний депутат від «Народного фронту», над яким також нависнув дамоклів меч. У нього начебто осколкове поранення від снаряду 82 калібру в ногу. Зараз він у лікарні. Як зазначив народний депутат Ігор Мосійчук, його колега потребує переливання крові. За інформацією ГПУ, депутата Дейдея спрямували у Красноармійський військовий госпіталь. Про це Лариса Сарган, повідомила прес-секретар генпрокурора. Усе б нічого, якби це поранення ливним чином не збіглося з поданням на зняття з чоловіка депутатської недоторканості. А за свідченням штабу з проведення антитерористичної операції, бойової активності цього дня в Авдіївці не було взагалі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply