Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

«Ведмежа послуга»: Юрій Луценко пересварив Київ і Вашинґтон

Автор:

|

Травень 15, 2019

|

Рубрика:

«Ведмежа послуга»: Юрій Луценко пересварив Київ і Вашинґтон
Юрій Луценко

Донедавна цілком прогнозовані та приязні стосунки України та США останнім часом стрімко гіршають. Наразі останнім цвяхом стала публічна відмова від візиту до Києва Рудольфа Джуліані, особистого адвоката Дональда Трампа. Колишній мер Нью-Йорка в коментарі телеканалу Fox News заявив, що скасував поїздку «через побоювання потрапити в групу людей, які є ворогами президента США, а в деяких випадках ворогами Сполучених Штатів».
Правник наголосив, що в оточенні новообраного президента України є особа, котру визнали причетною до допомоги кандидату Гіларі Клінтон під час президентської кампанії 2016 року. Пізніше п. Джуліані вказав на позафракційного народного депутата Сергія Лещенка, котрий нібито був ініціатором публікації так званої амбарної книги Партії реґіонів (ПР), у якій фігурувало прізвище Пола Манафорта.
У скандал втягнутий і Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), проти котрого Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило карне провадження за фактом «імовірного розголошення таємниці досудового розслідування, що могло бути використане для проведення підривної діяльності і завдати шкоди державній безпеці України». В цій заплутаній справі є ще два фігуранти: тепер уже колишній посол США в Україні Марі Йованович та керівник Генеральної прокуратури України (ГПУ) Юрій Луценко. Останнього й можна назвати головною дійовою особою.

Загадковий список «недоторканних»
Саме генпрокурор заварив усю кашу в березні ц. р., заявивши в інтерв’ю The Hill, що під час першої зустрічі з ним після призначення на посаду в травні 2016-го Марі Йованович нібито передала йому перелік осіб, щодо котрих не можна проводити розслідування. Хто був у списку «недоторканих», так і залишилося невідомим: п. Луценко як озвучив сенсацію, так і замовк, як партизан. Своєю чергою, Державний департамент США назвав твердження генпрокурора «відвертою вигадкою», пояснивши, що метою заяви українського генпрокурора є ослаблення репутації п. Йованович.
Мети досягнути вдалося. 7 травня Держдепартамент повідомив, що Марі Йованович завершує свою роботу в Україні за два місяці до офіційного завершення повноважень. Офіційне пояснення дипломатичне: «заміна планова». Але не варто забувати, що 24 березня ц. р. Дональд Трамп-молодший публічно закликав зняти п. Йованович із посади через її критичні зауваження на адресу Білого дому.

«Чорна бухгалтерія»
У тому інтерв’ю The Hill Юрій Луценко зробив ще одну скандальну заяву. За його словами, ДБР узялося за розслідування справи про «втручання директора НАБУ в президентську кампанію 2016 року в США». Йшлося про оприлюднення «чорної бухгалтерії» ПР, в якій фігурував тодішній глава виборчого штабу кандидата Трампа.
Про «чорну бухгалтерію» реґіоналів, яка свідчить про систему підкупів і фальсифікацій, що супроводжували прихід до влади Януковича та його оточення, стало відомо наприкінці травня 2016 року, коли її оприлюднив Віктор Трепак, генерал Служби безпеки України (СБУ). При цьому п. Луценко чомусь «забув» про нього, натомість зосередився на аудіозаписі приватної бесіди. На плівці один із співрозмовників, чий голос схожий на голос п. Ситника, стверджує, що таємні фінансові документи реґіоналів розкрили, «щоб підіграти на виборах п. Клінтон». Найцікавіше, що аудіозапис надав народний депутат Борислав Розенблат, котрий фігурував у розслідуванні НАБУ щодо незаконного видобутку бурштину на Волині, а пізніше на диво уникнув відповідальності.
Сам голова НАБУ провини за собою не відчуває. «Перед тим, як матеріали «чорної бухгалтерії» потрапили до НАБУ, було кілька інтерв’ю і з боку тієї особи, яка передала ці матеріали, це колишній генерал СБУ Трепак, були деякі журналісти, й одразу після отримання цих матеріалів до нас надходили запити журналістів з приводу того, чи є прізвище п. Манафорта в цій бухгалтерії, — заявив п. Ситник. — Жодних офіційних листів чи міжнародно-правових доручень до будь-якого правоохоронного органу чи іншого державного органу США нами не направлялось, на відміну від ГПУ, бо наскільки я знаю, ГПУ якраз і зверталася до США з приводу п. Манафорта».

Дискредитація суперника
Оливи до вогню додала й відмова Рудольфа Джуліані від візиту до Києва. 10 травня The New York Times написала, що він заявив про намір вирушити до України для зустрічі з новообраним президентом Зеленським, аби переконати того продовжити розслідування, «яке може принести користь Трампу». За даними видання, мотивація адвоката полягала в тому, щоб спробувати дискредитувати розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера щодо втручання у президентські вибори в США 2016-го влади Російської Федерації (РФ), зруйнувати справу проти Пола Манафорта і потенційно нашкодити екс-віце-президентові США і кандидату в президенти від Демократичної партії Джо Байдену, котрий у квітні ц. р. оголосив про свою участь у наступних виборах президента США.
Останнього до справи залучив той таки п. Луценко в березневому інтерв’ю The Hill. Очільник ГПУ натякнув, що звільнення колишнього генпрокурора Віктора Шокіна 2016 року було пов’язане зі справою компанії Burisma Group, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син тодішнього віце-президента США. Компанією Burisma володів міністр екології часів президентства Януковича Микола Злочевський, котрого підозрюють у низці зловживань. Після подій 2014-го ГПУ розпочала розслідувати можливі кримінальні порушення з боку цієї компанії.
У цей період Джозеф Байден, як він сам заявляв, домігся звільнення тодішнього генерального прокурора України Віктора Шокіна. Формально — «через уповільнення антикорупційних реформ у ГПУ». Сам п. Шокін, як стверджує його наступник Юрій Луценко, тримав на особистому контролі справи проти компанії Burisma Group, де працював син п. Байдена. Останній же запевняв, що вони зі сином ніколи не обговорювали роботу Burisma Group в Україні і що він взагалі дізнався про посаду сина у цій компанії лише з медіа.
Тепер розслідування щодо Burisma Group мали б відновити. Це, знову ж таки, за словами п. Луценка. «Юрій Луценко, роблячи скандальні заяви про Джозефа Байдена, Марі Йованович та окремих українських посадовців, намагається заручитися підтримкою людей із оточення Дональда Трампа, бо хоче зберегти посаду генерального прокурора. А Руді Джуліані поза його волею втягнули в сценарій генпрокурора Луценка. Останній не хоче йти з посади генпрокурора, хоча його відставку вже анонсував п. Зеленський», — вважає Сергій Лещенко.

«Починають торгувати національними інтересами України»
Загалом ситуація з українсько-американськими відносинами складається критична. Українські політики та провідні бізнесмени вже понад 15 років намагаються вирішувати у США власні проблеми, пояснює «Радіо Свобода» Богдан Яременко, голова правління доброчинного фонду «Майдан закордонних справ». За його словами, все починалося із рекламних статей у NYT, але дійшло до такого рівня, що це вже загрожує Україні. «Вже починають торгувати національними інтересами України у США, вирішуючи проблеми свого політичного майбутнього, домагаючись лояльнішого ставлення певних посадовців, використовуючи ті непорозуміння, які є у США, й їхні внутрішньополітичні баталії. Україні важливо, щоб США залишалися цілісною сильною державою в тому, що стосується зовнішньополітичних підходів. Намагання грати на слабостях партнера — погана політика. Зараз переживаємо загострення. Сподіваюся, що команді Володимира Зеленського вистачить спокою та зваженості й усе це не матиме далекосяжних наслідків», — заявляє експерт. Він наголошує: поки що спроби українських політиків вирішувати свої питання за рахунок власних політичних інтриг у США впливають не так на міждержавні стосунки, як на думки і заяви окремих приватних осіб, таких, як адвокат Джуліані. Водночас п. Яременко закликає не применшувати ризиків від збереження такої ситуації.
А Дарія Каленюк, виконавчий директор «Центру протидії корупції», оцінила дії й заяви Юрія Луценка, як «цинічну спробу зберегти себе на посаді ціною національних інтересів України». «Юрій Віталійович сказав, що розслідує втручання України у вибори президента США 2016 року — це суїцидальна заява, бо спецпрокурор Мюллер розслідує втручання РФ у вибори Сполучених Штатів вже більш, ніж два роки, а п. Луценку вистачило рішення нашого найкорумпованішого українського суду для того, щоб сказати, що відбулося втручання України у вибори США! Друге: він сказав, що відновив розслідування справи проти п. Злочевського, і натякнув, що Державний департамент за Обами давав доручення: «кого розслідувати, а кого — ні», однак жодним чином не підтвердив цю тезу, тобто збрехав. Зараз на основі таких заяв п. Луценка п. Джуліані вибудовує конспіративну теорію, що відбулася змова українців із демократами, з правоохоронними органами США, з Обамою та Соросом для того, щоб втрутитися у вибори США 2016-го», — іронізує п. Каленюк.
За її словами, таким чином Юрій Луценко втягнув Україну у «велику війну США між республіканцями та демократами», чим завдав шкоди національним інтересам України і похитнув потужну двопартійну підтримку України у США.

Ігор Берчак

P. S. Президент США і його адвокат приділяють дедалі більше уваги Україні в боротьбі з екс-віце-президентом Джо Байденом та іншими представниками Демократичної партії, однак команда новообраного президента Зеленського хоче дистанціюватися від участі у внутрішніх конфліктах у США. Про це 11 травня написала американська газета The Washington Post. Часопис зазначає, що прихильники п. Зеленського побоюються, що їх втягують у внутрішньополітичний конфлікт у США на шкоду інтересам України. Представник Зе-команди на умовах анонімності повідомив WP, що команда обраного президента розглядає інтерес Трампа до розслідування як внутрішню справу США. «Це не наша війна», — наголосив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply