Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Важке життя українських олігархів

Автор:

|

Січень 11, 2018

|

Рубрика:

Важке життя українських олігархів

Як повідомив часопис The Financial Times, компанія Raga Establishment, яка вимагає повної оплати за угодою 2013 року з продажу телекомунікаційної групи «Укртелеком», подала позов на українців. Рішення окружного суду Нікосії (Кіпр) стосується олігарха Ріната Ахметова і ще дев’ятьох інших осіб. Вони можуть вільно розпоряджатися своїм майном доти, доки їхні активи будуть зберігатися на рівні щонайменше 820,5 млн USD (тобто, заморожена сума), а Raga сповіщатимуть заздалегідь про великі транзакції. Мас-медіа особливо наголошують, що серед заморожених активів — лондонська квартира п. Ахметова в Гайд-парку, яка на момент купівлі була найдорожчою приватною резиденцією у Великій Британії.

Заплутана приватизація
Державний «Укртелеком» став приватним 2011-го. Причому умови приватизаційного конкурсу формувалися таким чином, щоб не допустити до нього українських мобільних операторів та великі міжнародні телеком-холдинги. В результаті переможцем стало маловідоме товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «ЕСУ» — дочірня компанія австрійського концерну European Privatization and Investment Corporation (EPIC).
«Темна конячка» з Австрії придбала 92,79 % акцій «Укртелекому» за 10,6 млрд грн (на той момент — 1,33 млрд USD). Невдовзі з’ясувалося, що приватизацію частково оплатила… Українська держава — через облігації, випущені «ЕСУ» на понад 4 млрд грн, придбані державними «Ощадбанком» та «Укрексімбанком», за які пізніше мав розрахуватися «Укртелеком».
2013-го група СКМ Ріната Ахметова й австрійська EPIC підписали договір купівлі-продажу 100 % акцій компанії UA Тelecominvest Limited, якій належали корпоративні права ТОВ «ЕСУ». Суму угоди сторони не розкривали.

Соратник Фірташа проти Ахметова
Здавалося б, до чого тут кіпрський суд та якась загадкова Raga Establishment? Як виявилося, компанія UA Тelecominvest Limited зареєстрована якраз на Кіпрі. А угоду 2013 року Рінат Ахметов підписував не безпосередньо з EPIC, а з фірмою під назвою EPIC Telecom Invest Ltd. Через якийсь час остання змінила назву і перетворилася на Raga Establishment. Коротше кажучи, в цій каші сам дідько копита зламає.
Виникає плутанина й з числами. В своєму позові Raga стверджує, що продала п. Ахметову «Укртелеком» за 860 млн USD, але олігарх заплатив лише 100 млн і більше не вніс жодного платежу. Нагадаємо, що 2011-го переможець приватизаційного конкурсу заплатив 1,33 млрд USD. Чому лише за два роки телекомунікаційний гігант подешевшав майже на 470 млн USD — абсолютно незрозуміло.
Ще більшої інтриги додає особа власника компанії Raga Establishment. Ним виявився колись успішний український банкір Денис Горбуненко, котрий після того, як 2008-го довів до банкрутства банк «Родовід», від гріха подалі живе у Лондоні. Його прийнято вважати людиною, наближеною до ще одного українського олігарха — Дмитра Фірташа, котрий, нагадаємо, зараз нудиться під домашнім арештом в Австрії, очікуючи ймовірної видачі правоохоронним органам США.
«Восени 2008 року, коли сталася глобальна фінансова криза, «Родовід» видав компаніям, афільованим із Фірташем, позик на загальну суму в 2,5 млрд грн. На замітку: в той самий час загальний розмір депозитів, розміщених населенням у цій фінансовій установі, становив 2,2 млрд. грн. Водночас ці гігантські позики не мали належного забезпечення. Фактично, мова йде про відверте вимивання коштів із банку», — пише інтернет-ресурс from-ua.com.
Наразі ніхто з експертів так і не спромігся пояснити, навіщо один із соратників п. Фірташа вирішив відсудити гроші в п. Ахметова. Тим часом рішення кіпрського суду означає, що вже три з п’яти найбагатших українських олігархів мають заморожені активи.

Екс-власників ПБ також «заморозили»
Наприкінці грудня 2017 року Високий суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Рішення винесли за позовом тепер уже державного «ПриватБанку» (ПБ) проти його колишніх власників. «У суді юристи ПБ надали докази, які свідчать, що підозрювані вкрали з фінустанови майже 2 млрд USD. Вони проводили незаконні операції й переводили кошти в компанії, які таємно контролювали. Тож арешт наклали ще й на шість компаній, які ймовірно належать п. Коломойському та п. Боголюбову. Разом із відсотками — більше 2,5 млрд USD», — повідомила прес-служба ПБ.
«Ми вітаємо це позитивне рішення Англійського суду. Зараз держава фактично витратила майже 140 млрд грн на докапіталізацію ПБ через те, що раніше з нього були виведені гроші, або надані недостатньо забезпечені кредити, які ніхто не повертає», — зазначив Олександр Данилюк, міністр фінансів України. Натомість Ігор Коломойський заявив, що рішення Високого суду Англії про арешт усіх його активів тимчасове, на час розгляду справи в суді.
Нагадаємо, що в грудні 2016 року Кабінет Міністрів України, керуючись рекомендаціями Ради національної безпеки й оборони (РНБО), прийняв рішення націоналізувати найбільшу в державі приватну фінансову установу — ПБ. Петро Порошенко тоді так прокоментував це рішення: «Опосередковано від стану справ у цьому банку залежить вся фінансово-економічна ситуація в країні — настільки він великий, чи, як кажуть фахівці, системний. Саме тому ми вдаємося до безпрецедентного рішення — його переходу в 100-відсоткову державну власність». Тоді експерти наввипередки стверджували, що рішення про націоналізацію ПБ стало чималим здобутком Президента України. Однак чи насправді це так?
В абсолютних цифрах для бюджету було би вигідніше «втопити» проблемну фінустанову. Обсяг гарантованих державою депозитів становив у грудні 2016 року близько 100 млрд грн, водночас на докапіталізацію фінустанови вже витрачено майже 140 млрд грн і ця сума може зрости. З іншого боку, якщо взяти до уваги, що клієнтами ПБ є приблизно половина дорослого населення України та понад 50 % усіх юридичних осіб, його банкрутство означало би, без перебільшення, соціальну катастрофу. Завдяки націоналізації її вдалося уникнути.
Водночас не варто забувати, що, як стверджувалося в розслідуванні програми «Схеми» на «Радіо Свобода» з посиланням на дані аудиту Ernst & Young, перед націоналізацією банк провів термінову реструктуризацію кредитного портфелю: заборгованість 170-х попередніх позичальників була перекладена більш ніж на 30 нових, які стали винні банку понад 110 млрд грн. Приблизно 90 % нових позичальників виявилися інсайдерами, тобто, так чи інакше пов’язаними з ПБ структурами (що означає, що гроші, фактично, «вимили»).
Ще більшу проблему становлять численні позови колишніх власників Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова з вимогою визнати протиправним рішення Національного банку України (НБУ) про визнання ПБ неплатоспроможним та, відповідно, рішення про його націоналізацію. Геннадій Боголюбов, котрий крім громадянств України, Ізраїлю та Кіпру, має й громадянство Великої Британії, звернувся до Лондонського арбітражу з вимогою повернути його частку в банку. Ось такий несподіваний фінал.
P. S. Цілком імовірно, що подібний розвиток подій чекає і на Ріната Ахметова. У жовтні 2017-го Господарський суд Києва задовольнив позов Фонду державного майна до ТОВ «ЕСУ», яке володіє «Укртелекомом» і перебуває під контролем Ріната Ахметова, щодо повернення у власність держави 92 % акцій компанії та виплати 82 млн USD пені за невиконання інвестиційних забов’язань. Щоправда, доки справа не пройде всі судові апеляції, «Укртелеком» залишатиметься під контролем бізнес-групи Ахметова.

Ігор Берчак

До теми
Президент України задекларував дохід у сумі 1,029 млн грн у вигляді відсотків від вкладів у Міжнародному інвестиційному банку (МІБ), кінцевим бенефіціаром якого є він сам. Такі дані оприлюднені у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, пише УНІАН. Згідно з повідомленням, Петро Порошенко отримав відсотки за трьома вкладами в банку в сумі 616,3 тис. грн, 328,8 тис. грн і 84,7 тис. грн. За підсумками січня-вересня 2017 року МІБ отримав 78,3 млн грн чистого прибутку, що у 2,5 рази більше, ніж за аналогічний період 2016-го.
За даними НБУ на 1 січня 2017 року, основним акціонером МІБ є п. Порошенко, який сумарно володіє 60 % акцій фінансової установи. Міноритарними співвласниками виступають його бізнес-партнери — перший заступник голови фракції партії «Блок Петра Порошенко» Ігор Кононенко (14,94%), перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський і глава ТОВ «Дніпропетровський дослідний завод «Енергоавтоматика», голова наглядової ради «Іста-Центру» Олег Зимін (обоє — по 9,9008 %). Також акціями банку володіють син президента України Олексій Порошенко (0,0061 %), Юлія Гладковська, дружина Олега Гладковського (0,000001 %) і Катерина і Сергій Ворушиліни (2,5994 % і 2,5984 % відповідно). Нагадаємо, що 3 листопада 2017 року Петро Порошенко вже вносив до Єдиного реєстру декларацій повідомлення про суттєві зміни у доходах за поточний рік. Зокрема, він повідомив про отримання процентного доходу від вкладів у МІБ у сумі 1,08 млн грн. За 2016 рік п. Порошенко задекларував доходи у сумі 12 295 570 грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply