Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Вакарчук здався без бою, а Коельйо Тимошенко не підтримує

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Вакарчук здався без бою, а Коельйо Тимошенко не підтримує

Центральна виборча комісія України (ЦВК) зареєструвала вже 23 кандидатів у Президенти України.

Найгірший список
Святослав Вакарчук, лідер гурту «Океан Ельзи», нарешті зняв інтригу з приводу того, чи балотуватиметься 2019 року в Президенти України. Співак, котрий позаторік був найрейтинґовішим кандидатом із підтримкою в 12 %, 28 січня опублікував свою заяву, в якій запевнив: «Не братиму участь в президентських виборах 2019 року. Добре усвідомлюю, що зараз у джинсах можу зробити більше для країни, ніж одягнувши краватку».
Але оскільки в одній зі своїх популярних пісень Вакарчук стверджував «Я не здамся без бою», то Андрій Смирнов, відповідальний редактор київського часопису «Новий час» змушений був констатувати цілком протилежне: «Вакарчук здався без бою».
Станом на 29 січня ЦВК України зареєструвала вже 23 кандидатів у Президенти України. Микола Давидюк, директор аналітичного центру «Політика», коментував цей перелік так: «Це найгірший список кандидатів у Президенти за 27 років незалежності. Їх можна розділити на фаворитів, технічних, кандидатів-спойлерів, кандидатів для виборчих комісій. Плюс ті, хто використовує вибори як трамплін, аби потрапити до парламенту. Також є самодури, котрі переоцінюють свої можливості».
Тому, на переконання політолога, цей список не відповідає викликам сучасної України, коли треба робити ривок, економічні реформи, збільшувати обороноздатність. З іншого боку, зауважив експерт, «у корумпованій атмосфері щось інше вирости не може».

Буде близько тридцяти
Володимир Куренной, депутат фракції «Блок Петра Порошенка» (БПП) у Верховній Раді України (ВРУ) вважає: «Більшість кандидатів — технічні. Ймовірно, що лише десятеро будуть мати якийсь вплив на розклад голосів і на розклад сил у межах похибки, яку зазвичай відраховують соціологи».
А от Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр» дійшов висновку: «Якби в списках кандидатів були лише п’ятеро осіб, то можна було б казати про президентські вибори. А так, їх буде близько тридцяти. Всі — дуже різні, з різною мотивацією. Тому ці вибори — тренування перед парламентськими».
Водночас експерт зауважив: «Деякі роблять помилку, балотуючись у Президенти, а деякі навпаки — хочуть вирішити свої конкретні проблеми з правоохоронними органами. Колишній глава фіскалів Насіров бере участь у виборах, аби потім зняти з себе звинувачення в корупції. Хто б не став Президентом, то відкриє проти Насірова кримінальні справи. Тоді він заявить, що це політичне переслідування, оскільки він був кандидатом у Президенти. І цим виграє».
Віктор Небоженко також вважає: «Так звані технічні кандидати не надто розпорошать голоси першої п’ятірки. У Тимошенко та Порошенка — у кожного свій ядерний електорат. У Зеленського — молодь, яка буде куражитися і мстити людям похилого віку за українську політику. Але все може статися. Темпи взяли високі. Електорати Зеленського та Порошенка взагалі не перетинаються. І тим не менш, Зеленський висміює політику Порошенка. І це найсильніший удар. Завдання Зеленського — принизити образ Порошенка, а не забрати його голоси».
Найвищий рейтинґ серед учасників президентських перегонів мають колишня прем’єрка й лідер Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко (16,1 %), чинний глава держави Петро Порошенко (13,8 %), шоумен Володимир Зеленський (8,8 %), очільник Радикальної партії України Олег Ляшко (6,9 %) та екс-міністр оборони Анатолій Гриценко (6,8 %). Однак усі вони так чи інакше дають у ході президентських перегонів приводи для розчарувань.

«Звідки гроші?»
Приміром, під час з’їзду Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», на якому висували Юлію Тимошенко, демонстрували фільм, у якому нібито бразильський письменник Пауло Коельйо нібито заявив наступне: «Я зустрічався з п. Тимошенко двічі. У неї є харизма — ще й яка! Це дуже сильна особистість. Вона пройшла через багато випробувань. І в неї є унікальна риса — вона здатна долати будь-які труднощі. Саме така людина може керувати країною».
Однак сам Коельйо заявив: «Я ніколи не записував жодного повідомлення на підтримку її поточного кандидатства. Хоча вона мені подобається як людина, українська політика — не моя справа».
А 27 січня в Києві на Майдані Незалежності відбулася акція протесту, учасники якої категорично висловлювалися проти використання військових у політичній агітації й вимагали не прикриватися іменами загиблих бійців. Зокрема, в цій акції взяли участь близько 50 військових — ветерани 90-го батальйону й 72-ї та 93-ї бригад.
Вони виставили на Майдані опудало з написами: «Я не дала Збройним силам України (ЗСУ) ні копійки, але мені хватило нахабства, щоб піаритися на крові українських військових», «Я задекларувала піввареника і гараж, але моя брехлива пика висить на кожному другому білборді» тощо.
Неабиякий резонанс спричинила й більш ніж скромна електронна декларація Юлія Тимошенко про прибутки за 2017 рік. Депутат фракції «Самопоміч» у парламенті Олена Сотник зауважила: «Звідки гроші на ці білборди? Людина у бізнесі вже років 15 як не перебуває, розказує про те, що в неї прибутків немає, офшорів немає, нічого немає. Декларуються такі, я б сказала, не маленькі, а скромні суми з точки зору ведення такого рівня виборчої кампанії. І чомусь ніхто не задає запитання, звідки у неї гроші. До Зеленського, до офшорів усі причепилися, а до неї чомусь ніяк не чіпляються».
А політтехнолог Сергій Гайдай вважає: «Тимошенко забезпечила собі пекло, давши передвиборчі обіцянки, які навряд чи зможе виконати». Зокрема, знизити тарифи на газ у кілька разів.
Політолог Кирило Сазонов зауважив із цього приводу: «Коли кандидат у Президенти каже, що він знизить тарифи — він вам бреше. Президент не має жодного стосунку до цього. Президент — це зовнішня політика й оборона. Тарифи визначає Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики, а навіть не Кабінет Міністрів (КМУ); закони ухвалює ВРУ, а поточні КМУ».

Немає чим козиряти
Аж ніяк не популярності додало лідеру «Батьківщини» й попередження британського журналу The Economist: «Путіна найбільше влаштовує Тимошенко. Він уже мав справу з нею раніше і вбачає у ній однодумця — цинічну популістку, готову укладати угоди».
Однак політтехнолог Сергій Гайдай зауважив із цього приводу: «Всі вигадки про те, що вона візьме проросійський вектор, мені здаються нісенітницею — це не більш, ніж спроба Банкової (вулиця в Києві, на якій розташована Адміністрація Президента. — Ред.) атакувати свого суперника, придумана на Банковій. Тому їй діватися нікуди — буде орієнтуватися на Захід, і, швидше за все, курс не зміниться».
Але водночас експерт припускає, що п. Тимошенко буде намагатися послабити залежність України від грошових траншів Міжнародного валютного фонду. Тому політтехнолог скептично висловився про можливість швидкої модернізації країни та швидкого проведення реформ у разі, якщо лідер партії «Батьківщина» прийде до влади.
Стосовно ж Петра Порошенка, то надмірне використання ним теми отримання з його участю Православною церквою України томосу про автокефалію цілком може спонукати виборців до висновку, що чинному главі держави немає чим козиряти.
Директор соціологічної служби «Український барометр» цілком слушно зауважив: «Стратегія політтехнологів Порошенка полягає в тому, що він — єдиний патріот, а решта — недопатріоти або вороги. Таким чином зміщуються проблеми корупції, бідності, війни. Але месиджі Порошенка про армію, мову та віру не змінили актуальний порядок денний».

Ігор Голод

До слова
Незважаючи на те, що в Україні заявили, що не запрошуватимуть спостерігачами на вибори росіяни, ЦВК Російської Федерації (РФ) вже подала до Міністерства закордонних справ РФ кандидатури людей на посаду спостерігачів на виборах Президента України в складі місії Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). Конкретних даних, кого розглядають на цю посаду, поки що немає, але Ігор Борисов, член Ради при президенті з розвитку громадянського суспільства і прав людини, стверджує, що спостерігачами можуть стати експерти Російського громадського інституту виборчого права. А Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, навіть запевнив, що Москва отримала запрошення від ОБСЄ спрямувати російських спостерігачів на вибори в Україні. Натомість Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, ще раз заявив, що його відомство не буде реєструвати офіційних спостерігачів від РФ на українських президентських виборах і сподівається такого ж рішення від української ЦВК. За словами п. Клімкіна, навіть юридично допустити російських спостерігачів на вибори неможливо. «Це абсолютно неправильно ні з політичної, ні з юридичної, ні з моральної точки зору», — додав міністр.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply