Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

В українців відібрали право на мирний протест

Автор:

|

Січень 23, 2014

|

Рубрика:

В українців відібрали право на мирний протест

Однодумці Януковича в парламенті 16 січня ц. р. прокрутили чергову аферу: проголосили ухваленими диктаторські закони, голоси за які насправді не були пораховані.

Не порахувавши голосів
16 січня парламентські фракції соратників Януковича з Партії реґіонів (ПР), а також їхніх сателітів-комуністів, свавільно порушивши обов’язкову для них процедуру ухвалення законів, без жодного обговорення, але одночасно у двох «читаннях», проголосували шляхом підняття рук за драконівські нововведення, які нахабно ігнорують Конституцію України. Зокрема, перекреслюють права громадян на свободу зібрань, слова й ще дуже багато чого.
«Реґіонали» та комуністи заплющили очі ще й на те, що, по-перше, перший віце-спікер Ігор Калетник поставив антидемократичні законопроекти на голосування не з парламентської трибуни, як цього вимагає регламент роботи Верховної Ради (ВРУ), а з її ложі. А по-друге — голоси «за» скандальні закони насправді не були пораховані.
Щойно після того, як перший із цих документів — про дозвіл на заочне карне провадження (тобто, без присутності підозрюваного та його адвокатів) не набрав потрібних 226 голосів, Калетник заявив, що опозиціонери, котрі в цей час намагалися заблокувати роботу ВРУ, заважають представникам провладної більшості голосувати натисканням кнопок. А тому розпорядився ухвалювати законопроекти, просто піднімаючи руку. І керівнику лічильної комісії ВРУ Володимирові Олійнику, аби визначити число тих, хто був «за», знадобилося всього… кілька секунд.
На запитання журналістів про те, як це йому вдалося, він зізнався, що не рахував голосів — їх кількість йому назвали керівники фракцій «реґіоналів» і комуністів. Однак депутат фракції опозиційної партії «Батьківщина» Леся Оробець, розмістивши на своїй сторінці у Facebook світлину, зроблену якраз у момент голосування, довела: насправді за диктаторські закони проголосувало приблизно 150 депутатів, а не 229, як оголосив Олійник.

Продиктоване страхом
Зміст нелегітимних відтак законів, які Янукович підписав попри шквал обурення в меліа, на вулицях і площах більшої частини України, засвідчує, що ними влада намагається приборкати ті акції протесту, що почалися акурат після її відмови підписати Угоду про асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС), а «точки неповернення» досягли після жорстокого побиття мітинґувальників. Наприклад, оскільки владі вельмидошкуляють пікетувальники на колесах, парламентські однодумці президента проголосували, зокрема, за вилучення транспортних засобів і позбавлення посвідчень водія на два роки за рух у колоні з п’яти автомобілів без спеціального дозволу.
Та чи подумали соратники Януковича, коли голосували за таке покарання, про те, що в колону з п’яти автомобілів може ненавмисне потрапити будь-який водій, застрягши в транспортному корку? Чи страх перед обуреним народом геть затьмарив здоровий у них здоровий глузд?
Своєю чергою, за блокування «будівель або споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади», передбачено позбавлення волі терміном на десять років. Утім, навіть за «публічні заклики до захоплення будівель або споруд, блокування доступу до житла, підприємств, а також розповсюдження, виготовлення чи зберігання матеріалів такого змісту» в Україні відтепер можна потрапити за ґрати на шість років. Та й за носіння під час акцій протесту не лише захисних шоломів, якими мітинґувальники захищали себе від міліцейських кийків, а й масок, шарфів і шапок, відтепер каратимуть 15 добами арешту. Бо бачте все це «ускладнює ідентифікацію особи».

Недоторканнісь — вибіркова
Далі – більше. Щоби «затулити рота» опозиційним веб-виданням, інтернет-провайдерів зобов’язали відключати абонентів за розпорядженням державних органів влади. А для того, аби громадяни України не звертали уваги на те, що судді, яким не вистачає зарплатні на придбання розкішних осель і автомобілів, беруть хабарі, відтепер за поширення будь-якої інформації про них передбачено ув’язнення терміном до двох років.
Подбала влада також про те, щоби не чути та не читати жодної критики й на свою адресу, — увівши до Кримінального кодексу поняття «наклеп». Тож відтепер «за поширення в ЗМІ недостовірної інформації, що ганьбить честь і гідність особи» в кращому разі можна буде відбутися штрафом на суму 850 грн, у гіршому — попрацювати тиждень на користь суспільства, а в найгіршому — і провести рік за ґратами. А ось те, чи достовірною була ця інформація, вирішуватимуть призначені владою ж судді, про чию «честь» вона подбала 16 січня.
Ясна річ, що криміналізація «наклепу» відкриває великий простір для тиску на тих журналістів, котрі у своїх публікаціях зачіпають інтереси впливових осіб. Фактично ж під дію цієї статті підпадає не тільки кожен представник преси, а й навіть активний дописувач у Інтернеті. Окрім того, 16 січня однодумці Януковича в парламенті проголосували ще й за те, аби Національна комісія з регулювання у сфері зв’язку й інформатизації отримала право блокувати людям доступ до тих сайтів, що поширюють «протизаконну інформацію». А такий ярлик можна почепити на все, що не сподобається владі.

Back in the USSR
Поплічники Януковича також спростили процедуру позбавлення народних депутатів недоторканності. Немає сумніву, що цим нововведенням вони планують «почистити» парламент від опозиціонерів. Причому відтепер «причепитися» до тих можна й завдяки «антифашистським» законам, якими «реґіонали», вочевидь, віддячили комуністам за співпрацю. Адже ВРУ проголосувала, зокрема, за законопроект комуністів Петра Симоненка й Ігоря Алексєєва, який передбачає ув’язнення до двох років за «публічне заперечення чи виправдання злочинів фашизму, пропаганду неонацистської ідеології, виготовлення та/або розповсюдження матеріалів, у яких виправдовуються злочини фашистів і їхніх прибічників». А окремо в документі згадано «Ваффен-СС» і «підпорядковані їй структури», однією з яких була українська дивізія «Галичина».
І хоч українці, котрі входили до її складу, жодного стосунку до фашизму та нацизму, звісно, не мали, відтепер і депутатів-опозиціонерів, котрі заявлятимуть про це, можуть не лише позбавити депутатської недоторканності, а й ув’язнити. Бо навряд чи влада наважиться запроторити за ґрати десятки мільйонів тих українців, котрі вважають, що їхні співвітчизники вступали до дивізії «Галичина», аби вона стала ядром української армії…
Утім, на запитання журналіста київського інтернет-видання «Українська правда», чи може цей абсурдний «закон» застосовуватися проти тих, хто пропагує ідеї УПА, його співавтор лідер комуністів Петро Симоненко відповів запитанням: «А хіба в Нюрнберзькому процесі не визнано в документах, що ОУН-УПА були посібниками фашистів?» До честі «Української правди», вона резюмувала з приводу як закону, так і «пояснення» Симоненка: «Ані ОУН, ані УПА не були засуджені на Нюрнберзькому процесі, так само як і загалом Ваффен СС усіх формувань, у тому числі російських».

Захід обурений, але…
Тож не дивно, що вже в п’ятницю зі закликом не вдаватися до звуження дійсних прав громадян звернулася до Януковича речниця Держдепартаменту США Джен Псарі. Зокрема, вона заявила, що Держдеп «висловлює глибоке занепокоєння ухваленням цих законів», тим більше що, за її словами, «і процес, і суть дій ВРУ кидають серйозну тінь на зобов’язання України дотримуватися демократичних норм».
Того ж дня схожі заяви зробили Верховний представник ЄС з зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон, президент Європарламенту Мартін Шульц, представниця ОБСЄ з медіасвободи Дунья Міятовіч. Стурбовані з приводу подій у Києві й міністри закордонних справ Польщі, Литви та Швеції.
А Штефан Фюле, європейський комісар із питань розширення та європейської політики сусідства, на своїй сторінці у «Твіттері» написав, що після підписання Януковичем усіх прийнятих 16 січня Верховною Радою законів у нього залишилося тільки одне питання: «Куди йдете, пан президенте?»
Наступного дня ще й Джон Керрі, держсекретар США, наголосив, що законодавчі акти «пробиті тараном крізь ВРУ без прозорості та підзвітності», порушують усі норми Організації з безпеки й співпраці в Європі та ЄС. Відтак, від імені Сполучених Штатів п. Керрі заявив: «Ми щиро віримо, що народ України хоче бути разом із ЄС і в асоціації з ЄС, хоче повороту в цьому напрямку. Кроки, ухвалені вчора, — антидемократичні, хибні, вони відбирають у народу України його вибір і його можливості на майбутнє. Такий антидемократичний маневр викликає надзвичайне занепокоєння та має турбувати кожну державу, яка хоче, щоби народ України міг не тільки висловити свою волю, а й домогтися її виконання шляхом політичного процесу».
Тим часом, Рада ЄС ухвалила рішення щодо ситуації в Україні, у якому просить українську владу відкликати закони, ухвалені 16 січня. «ЄС закликає українську владу забезпечити скасування цих змін і привести це законодавство у відповідність до європейських і міжнародних зобов’язань України», — ідеться в документі.
Також Євросоюз висловив занепокоєння подіями в Україні та закликав усіх учасників до мирного та конструктивного діалогу, що призведе до демократичного розв’язання кризи. Водночас, ЄС наполягає на тому, аби всі зацікавлені сторони проявляли стриманість, а українська влада — повною мірою поважала йзахищала мирних демонстрантів, право на зібрання та свободу слова і преси. Усі акти насильства, наголошує Рада ЄС, повинні бути належним чином розслідувані, а винні притягнуті до відповідальності.
Крім того, Брюссель нагадав, що висновки Ради ЄС від 10 грудня 2012 року залишаються чинними та Євросоюз, «як і раніше, прихильний до політичної асоціації й економічної інтеграції України, що ґрунтується на повазі до спільних цінностей, і підписання Угоди про асоціацію».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply