Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

В Україні все виразніших обрисів набуває проросійський реванш

Автор:

|

Червень 03, 2020

|

Рубрика:

В Україні все виразніших обрисів набуває проросійський реванш
Святкування річниці створення дивізії «Галичина» у Львові

Заохочені непослідовної політикою в ідеологічний царині Володимира Зеленського, котрий намагається сподобатися «і нашим, і вашим», симпатики «русского міра» все нахабніше намагаються зруйнувати всі патріотичні здобутки часів Петра Порошенка. Спершу проросійські засоби масової інформації (ЗМІ) на рівному місці розкрутили скандал навколо дрібного рішення одного з київських судів, а пізніше оливи до вогню додав Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), котрий заявив, що «слуги народу» мають намір змінити закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Дивізія «Галичина» стала об’єктом фейку
Минулого тижня Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) визнав протиправними дії Українського інституту національної пам’яті (УІНП) і його колишнього голови Володимира В’ятровича щодо надання висновку про те, що символіка дивізії «Галичина» не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму. Позов подав Едуард Долинський, голова Українського єврейського комітету. Він також вимагав притягнути п. В’ятровича до відповідальності за публічну заяву, що дивізія «Галичина» не має стосунку до нацистського режиму. Але в задоволенні цієї вимоги позивачеві відмовили.
Натомість ОАСК зобов’язав УІНП і його посадових осіб утриматися від поширення висновку від травня 2017 року, в якому йдеться, що символіка дивізії «Галичина» не підпадає під закон про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) режимів в Україні і заборону їхньої символіки.
Першим цю новину у Facebook оприлюднив Максим Бужанський, одіозний народний депутат парламентської фракції «Слуга народу» (СН), відомий своїми відверто антиукраїнськими заявами та ностальгією за радянським минулим, і котрий не приховує своєї антипатії до Революції гідності. З його подачі українськими та російськими мас-медіа стала гуляти «сенсація» — суд нібито визнав символіку дивізії «Галичина» нацистською. Саме в цьому намагалися переконати своїх читачів і глядачів контрольовані кумом Путіна Віктором Медведчуком сайти і телевізійні канали.
Насправді ж це — класичний фейк! Сам п. В’ятрович на наголосив у Facebook, що в рішенні йдеться саме про висновок УІНП, а не про саму символіку. «В оприлюдненому рішенні суду немає нічого про те, чи є символіка дивізії «Галичина» символікою націонал-соціалістичного тоталітарного режиму. Суд вирішив, що УІНП не мав відповідати на звернення громадянина щодо приналежності цієї символіки до нацистської. Хоча як УІНП як центральний орган виконавчої влади міг не надати відповіді громадянину, для мене залишається загадкою», — зазначив історик.

Спікер проти української мови
Не встигли влягтися пристрасті за дивізійною символікою, як симпатики «русского міра» знову радісно потирали руки. Дмитро Разумков в інтерв’ю виданню «Главком» заявив, що закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» вимагає змін.
За його словами, в парламенті вже зареєстрували відповідні законопроєкти. «Гадаю, що закон про мову потрібно міняти. Там є позиції, які будуть сприймати позитивно, а є ті, які будуть сприймати неґативно. І будь-який політик, особливо в умовах війни та непростої ситуації в державі, повинен думати не про те, як позитивно чи неґативно сприймуть його слова про мову, а розуміти, об’єднає це українське суспільство, чи ні», — сказав спікер парламенту. При цьому він додав, що на найближчі пленарні тижні відповідних проєктів мовних законів немає в порядку денному.
Голова ВРУ також зізнався, що під час передвиборчої кампанії він використовував винятково російську мову. «Я всю виборчу кампанію проговорив російською. І це була моя принципова позиція, яку я арґументував. Зараз я чиновник, голова Верховної Ради, тож на роботі спілкуюся виключно українською. На ефірах також спілкуюся українською, але, якщо до мене звертаються російською, я 100 % переходжу на російську», — зазначив п. Разумков.
Також він прокоментував, чи є у фракції СН узагальнена основна концепція щодо «мовного» закону. «Від занадто радикально налаштованих на захист української мови депутатів до тих, хто буде займати абсолютно протилежну позицію. Ви це самі бачите. Але більша частина, мені так здається, буде дотримуватися саме центристської позиції, і в цьому питанні так само», — запевнив він.
Заява голови ВРУ є логічним продовженням невизначеної політики Володимира Зеленського в стилі «і нашим, і вашим». Під час нещодавньої великої прес-конференції, присвяченої річниці його перебування на посаді, президент заявив, що питання мови в Україні не стоїть, та назвав його штучним. «Я впевнений, що в цілому питання мови в Україні взагалі не стоїть. Воно дуже штучне це питання… Справедливість повинна бути для всіх — як і для україномовних, так і для багатьох інших меншин… Така в нас країна, стільки кордонів, така історія складна. Ми повинні захищати і права, і можливості кожної меншини знати свою рідну мову, але вони повинні, ну хотілося би, і я вважаю, що вони повинні знати українську мову. І це нормально», — зазначив глава держави.
Також він заявив, що вважає за необхідне переглянути питання мовних квот для ЗМІ. «Я впевнений, що з квотами треба навести порядок. Не ми їх вводили, це було зроблено ще до нас. Я думаю, що там логіка є, але якісь дуже важливі деталі втрачені, і через них виникає несправедливість до неукраїномовних людей в Україні», — наголосив український лідер.
Тим часом Ольга Герасим’юк, голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, заявила, що дані останнього моніторингу засвідчили виконання телерадіоорганізаціями мовних квот за мінімальними показниками. За її словами, це не означає порушення, але враховуючи таку редакційну політику, існує потенційний ризик порушення чинних норм. «Ми звернемося до телерадіоорганізацій зі спеціальним листом, який буде доступний публічно, оскільки справді складається враження, що української мови стає менше, особливо в праймі, і це через те, що особливості закону дають можливість телерадіоорганізаціям так програмувати — грубо кажучи, можна чотири-шість днів виконувати норму, а в останній день суцільно ставити програми іншими мовами. Про це треба говорити і з парламентаріями», — зазначила п. Герасим’юк.
Але про що з ними говорити? Адже Дмитро Разумков відверто заявив, що пропрезидентська монобільшість готує зміни до мовного закону. Хоча подробиць спікер не назвав, але навряд чи варто сподіватися на те, що правки будуть спрямовані на посилення в країні позицій державної мови. Президент же бідкався щодо «несправедливості до неукраїномовних людей в Україні». Тож замість того, щоб стимулювати їх вчити державну, «слуги народу», швидше за все, розширять сферу застосування «велікого і маґучєго».

Ігор Берчак

До слова
Ще одним прикладом активного використання проросійськими силами фейків є історія про те, нібито в Україні діють… бактеріологічні лабораторії США. 27 квітня у програмі «Секретні матеріали» на телевізійному каналі «1+1» олігарха Коломойського оприлюднили інформацію, що в Україні таємно працюють американські лабораторії, які можуть бути причетними до розробляння бактеріологічної зброї та спалахів хвороб. За неперевірене повідомлення радо вхопилися українофоби з «Опозиційної платформи — За життя» (ОПЗЖ), котрі звернулися з офіційним запитом до Офісу президента України з вимогою надати інформацію про «роботу в Україні 15 військових біолабораторій США». Отримавши неґативну відповідь, хлопці з ОПЗЖ анітрохи не засмутилися. 26 травня депутати Віктор Медведчук і Ренат Кузьмін надіслали в Організацію Об’єднаних Націй скаргу на незаконне функціонування в Україні бактеріологічних лабораторій США.
Своєю чергою, Джордж Кент, представник Державного департаменту США, заявив, що телеканал «1+1» просто повторив російський фейк, навіть не перевіривши інформацію. Відреагувала і голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. «Нацрада не може не звертати увагу на той контент, який поширюють наші медіа, і ми занепокоєні тим, що в інформаційному просторі під час карантину замість підтримки суспільства деякі медіа поширюють панічні настрої, запускають фейкові повідомлення, жахи… Ми мали величезну хвилю обговорень щодо так званих секретних лабораторій, які нібито працюють в Україні. Запущена ця тема дуже давно… На превеликий жаль, це підхопили кілька компаній. І ті повідомлення викликали величезне обурення — та стилістика, в якій це відбувалося в трансляції на «1+1» та інших телеканалах. Ми отримали від знаної і авторитетної компанії StopFake спростування цих тез, які запускали в ефірі», — заявила п. Герасим’юк.

Як повідомляв «Міст», Володимира В’ятровича хочуть судити за символіку дивізії «Галичина».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply