Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

В Україні відбулися місцеві вибори, другий тур міських голів — ще попереду

Автор:

|

Жовтень 29, 2015

|

Рубрика:

В Україні відбулися місцеві вибори, другий тур міських голів — ще попереду

На виборчій дільниці

Минулої неділі лише менше половини (46,62 %) українського електорату продемонстрували свою віру в те, що вони здатні змінити ситуацію у своїй країні.

«Країна позбулася монополії»
25 жовтня в Україні вперше відбулися вибори депутатів обласних, районних, міських і районних у містах рад за пропорційною системою з «відкритими партійними списками», натомість сільських і селищних рад — за старою мажоритарною системою. Але підсумовувати результати чергового народного волевиявлення ще зарано, позаяк територіальні виборчі комісії обробити всі отримані з дільниць протоколи швидко не змогли.
Крім того, багато кандидатів у депутати вже заявили, що оскаржуватимуть у судах те, що їх не влаштовує. Стосовно ж екзит-полів, то вони викликають мало довіри — їх проводили переважно маловідомі організації. «Навіть до опитування, яке проводив Комітет виборців України (КВУ), також є запитання, оскільки Олександр Черненко, колишній голова КВУ, зараз є народним депутатом від «Блоку Петра Порошенко» (БПП)», — зауважили в інформаційній агенції «РБК-Україна».
Та все ж певні посили для обговорення того, що відбулося в Україні 25 жовтня, отримано. Приміром, Олександр Савицький, оглядач Української служби Deutsche Welle, констатував: «Реванш реґіоналів не відбувся».
«За попередніми даними, після місцевих виборів в Україні країна позбулася монополії Партії реґіонів (ПР) на низовому рівні. Експерти підрахували, що, за підсумками голосування, будуть сформовані близько 20 тис. місцевих рад, і що до більшості з них увійшли партії проєвропейської орієнтації», — пояснив він.
Зокрема, БПП ще до публікації попередніх результатів виборів заявив, що він «впевнено перемагає по всій країні». Спираючись на дані власного паралельного підрахунку голосів, партії «Самопоміч» і «Наш край» також стверджували увечері неділі, що вони проводять своїх людей до всіх місцевих рад, в які балотувалися їхні кандидати.ськрад найбільших міст країни, то лідерам перегонів рано спочивати на лаврах.

Найменш активні — на Донбасі
Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи», в інтерв’ю Deutsche Welle, зауважила не лише те, що вперше за останні роки вибори минули без жодних сутичок. На її думку, входження в більшість місцевих рад кандидатів від БПП і заснованої у Львові партії «Самопоміч» розвіяли міф про особливу ментальність мешканців сходу та півдня України.
«Монополії колишніх членів ПР уже немає», — також стверджує експерт. І цей висновок підтверджується першими результатами паралельного підрахунку голосів на сході України.
Причому реванш «реґіоналів» не відбувся передусім тому, що найменш активними були виборці в їхній «вотчині» — на Донбасі. Бо там лише третина тих, хто має право голосу, прийшли на виборчі дільниці. Відтак найменше виборців взяли 25 жовтня участь у волевиявленні саме в Донецькій (31,65 %) і Луганській (35,27 %) областях.
Натомість традиційно найвищу явку продемонстрували: Тернопільська область — 56,5 %, а також Львівська — 56,31 %. Явку понад 50 % також було зафіксовано у Івано-Франківській, Волинський, Хмельницькій, Рівненській і Вінницькій областях. У Києві проголосували 41,87 % виборців, а загалом, за даними Центрального виборчого комітету, явка склала по всій Україні 46,62 %. Експерти вважають це наслідком низької довіри виборців до влади та засиллям у виборчих списках старих облич.
«Люди не прийшли саме тому, що відчувають — нічого не змінилося», — резюмував політолог Андрій Єрмолаєв. Натомість його колега за фахом Володимир Фесенко вважає, що «зниження явки пов’язано з тим, що місцеві вибори проходять окремо від парламентських. Друга причина — розчарування, пов’язане і з кризою, і з післямайданною ситуацією».
Ще один політолог, Денис Богуш, зауважив: «На цих виборах була зафіксована рекордно низька явка виборців. Це свідчить про те, що люди — розчаровані. Незважаючи на формальну перемогу БПП, кредит довіри людей до влади практично вичерпаний. Вони не бачать змін: люстрації немає, реформ немає, корупція залишилася. В Арсенія Яценюка рейтинґ 1,5 % (його партія навіть не ризикнула брати участь у цих виборах. — Ред.). Гадаю, що після виборів його будуть таки міняти. Можливо, на це місце претендуватиме Наталя Яресько. А от дочасних парламентських виборів до наступної осені, очевидно, не буде — це зараз не вигідно парламентським партіям, які формально зберігатимуть коаліцію, хоча стан цей буде підвішений. І великих суспільних збурень найближчим часом очікувати не варто».

Далі — буде…
Згідно з новим виборчим законом, на виборах мерів міст обласного та районного значення проводиться другий тур голосування, якщо в першому турі жоден із кандидатів не набирає 50 % голосів. Зокрема, київський мер Віталій Кличко, за попередніми даними соціального моніторингу КВУ, набрав більше 40 % голосів. Отже, ймовірно йому доведеться боротися в другому турі з кандидатом від партії «Батьківщина» Володимиром Бондаренком, котрий здобув майже 9 % голосів виборців.
Лише трохи більше 1 % забракло Андрію Садовому, меру Львова, щоб перемогти уже в першому турі. Стосовно ж другого туру, то його результати — під великим знаком питання, оскільки до нього вийшов колишній заступник голови Верховної Ради Руслан Кошулинський, котрий попри втрату популярності його партії «Свободи» все ж продовжує користуватися довірою за його участь у Євромайдані й війні на сході України.
«Дуже цікавими стануть вибори у Львові: коли п. Садовий майже набирав голоси для перемоги в першому турі, з’явився п. Кошулинський. Це для Андрія Іваеновича неприємний конкурент. Руслан Кошулинський був віце-спікером, а після цього пішов воювати на Донбас без зайвого піару, і львів’яни це оцінили. Теоретично на нього може перемкнутися частина виборців».
Міжнародні ж спостерігачі загалом позитивно оцінили місцеві вибори в Україні, наголошуючи при цьому, що ті були «конкурентними», «добре організованими» та «продемонстрували дотримання демократичного процесу», але, водночас закликали політиків позбутися впливу великих спонсорів на хід передвиборної кампанії. Зокрема, у звіті Організації з безпеки та співпраці в Європі наголошується, що «практично вся виборча кампанія в засобах масової івнормації була сплачена», — вважає політолог Олександр Палій.

«Люди не вірять»
Натомість Девід Креймер, директор відділу прав людини та демократії «Інституту Мак-Кейна» та колишній президент «Дому свободи», поділився з «Голосом Америки» такою оцінкою виборів в Україні: «Незважаючи на відносно низьку явку, вибори показали бажання українців отримати підзвітну владу. Низька активність виборців, можливо, свідчить про те, що люди трохи втомилися. У деяких містах їм доведеться голосувати ще й у другому турі. Але, якщо порівняти з деякими іншими країнами реґіону, де результат голосування відомий заздалегідь, або вибори взагалі не проводяться, те, що відбулося в Україні, є позитивною ознакою».
«Підтримка і вплив Кремля на певні політичні сили в Україні, в ь. ч. на людей, котрі були причетними до влади Януковича, є частиною стратегії Москви спрямованої на дестабілізацію України», — переконаний п. Креймер. На запитання «Але чи вдалося Москві досягти успіхів у здійсненні цієї стратегії на місцевих виборах в Україні?» він відповів: «Ні.  Я вважаю, що сам факт того, що вибори відбулися, є ознакою досягнень України порівняно з Росією. Російська аґресія, вторгнення в Україну призвели до того, що вибори не відбулися в окремих реґіонах країни. У цьому сенсі Росія, можливо, вважає, що досягла успіху, але я гадаю, що це тільки збільшить невдоволення Росією».
Натомість політолог Вікторія Подгорна — засмучена. У коментарі київському часопису «День» вона зізналася: «Моє ставлення до теперішніх місцевих виборів — песимістичне. Ми бачимо, що політична корупція не зникла. Адміністративний ресурс зменшився, але він все одно є. Саме час робити реформу децентралізації виборів, що було б логічним у руслі заяв про таку децентралізацію. А інакше це означає, що децентралізації ніякої не буде. На всіх місцевих виборах — явка низька. Але зараз вона ще й посилена апатією людей, котрі відчувають, що у теперішньої влади немає бажання проводити будь-які реформи. Як наслідок, вони не бачать, що місцеві вибори щось змінять. Люди не вірять у децентралізацію, адже ніхто реальних повноважень справжнім громадам передавати не збирається».

Не одна ложка дьогтю
Хоча ці місцеві вибори й були визнані вільними та демократичними, однак ідеальними назвати їх не можна. А дехто навіть намагався довести їх до абсурду. Мабуть, найнаочнішим символом недовіри і розриву між державою та народом стало обрання в Одеську міську раду Дмитра Палпатіна. Якщо його прізвище здасться вам знайомим, то це через те, що він офіційно взяв собі прізвисько зловісного імператора з кіноепопеї «Зоряні війни», «справжнє» ім’я котрого Дарт Сідіус.
На міського голову Одеси також балотувався і слуга «імператора» — Дарт Вейдер. На щастя, він вибори не виграв і навіть не зміг проголосувати. Правоохоронці просили «темного лорда» показати паспорт, однак той відмовився. Крім того, кандидат у мери продовжував агітувати виборців усупереч закону, тому його з «колегою» Чубаккою випровадили з виборчої дільниці.
У результаті вибори начебто виграв чинний мер і колишній член ПР Геннадій Труханов. Але Михайло Саакашвілі, голова Одеської обласної державної адміністрації, заявив, що результати голосування за кандидатів у мери Одеси можуть бути перекручені, оскільки при підрахунку голосів виборців щонайменше на 80 дільницях були фальсифікації. Юристи виборчого штабу Олександра Боровика, опонента п. Труханова на цих виборах, уже подали позов до суду щодо виявлених порушень і фальсифікацій.
А харків’яни не те, що не довіряють новій владі, вони вперто хапаються за стару. Адже знову обрали собі за міського голову Геннадія Кернеса, котрий переміг уже в першому турі з результатом 59,3 %. Геннадій Кернес прославився тим, що відверто чіпляв собі за будь-якої нагоди оранжево-чорну «георгіївську стрічку», яка зараз стала символом російських інтервентів. А в часи Революції гідності п. Кернес носив майку з написом «Беркут», таким чином демонструючи свою підтримку правоохоронцям, котрі розстрілювали героїв «Небесної сотні». Над мером Харкова зараз відбувається суд, але корумпована Феміда відмовляється покарати його.
Спроба реваншу колишніх членів ПР, котрі маскуються під вивіскою «Опозиційного блоку», призвела до зриву місцевих виборів у Маріуполі, Красноармійську та Сватовому. Маріупольська виборча комісія відмовилася приймати виборчі бюлетені, надруковані в газеті «Приазовский рабочий», яка належить спонсору ПР Рінату Ахметову. За фактом зриву голосування на місцевих виборах у цих містах відкрите карне провадження.
Ще один скандал відбувся у Павлограді Дніпропетровської області. На початок виборів у місті проживало більше 90 тис. мешканців, а на день голосування дивним чином їх стало менше 90 тис. Згідно зі законодавством, якщо в місті менше 90 тис. жителів, то вибори міського голови проводяться в один тур.
Таким чином, Центральна виборча комісія (ЦВК) позбавила шансів бути обраним Євгена Терехова, котрий проходив у другий тур виборів разом із Анатолієм Вершиною, представником Опозиційного блоку. «Якщо влада позбавляє народ права вільного вибору, народ зносить таку владу. Це доведено «реґіоналами», — заявив п. Терехов. Додамо, що головою ЦВК досі залишається Михайло Охендовський, обраний на цю посаду за режиму Януковича.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply