Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

В Україні стартували місцеві вибори за новими правилами

Автор:

|

Вересень 10, 2020

|

Рубрика:

В Україні стартували місцеві вибори за новими правилами

В усій Україні 25 жовтня відбудуться перші місцеві вибори за новим виборчим законодавством. Обиратимуть депутатів місцевих рад — сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах (де вони є), а також міського голову Києва та голів майже усіх міст, сіл і територіальних громад. Ці вибори стануть першими для новоутворених об’єднаних територіальних громад.

Особливості виборів-2020
Новий адміністративно-територіальний поділ зменшив кількість районів в Україні приблизно учетверо. Крім цього, міста, які раніше до жодного району не входили, як от обласні центри, тепер є частиною новостворених районів. По всій Україні оберуть лише 119 районних рад. У зв’язку з цим кількість місцевих депутатів загалом різко зменшиться. Тож на місцевому рівні очікується більш запекла конкуренція між кандидатами та партіями порівняно з минулими місцевими виборами восени 2015-го.
Також мають обрати депутатів 22 обласних рад (усіх, за винятком Донецької та Луганської), 381 міської ради, понад тисячі селищних рад, а також мерів переважної більшості українських міст (крім тих, що безпосередньо межують із зоною бойових дій на Донбасі) і війтів.
Роль партій, за новим виборчим законодавством, відчутно посилиться. Тепер у більшості випадків — там, де у громаді понад 10 тис. виборців, на місцевих виборах змагаються партії, а не окремі позапартійні кандидати-самовисуванці. Так само виключно від партій будуть балотуватися кандидати на виборах районних та обласних рад. Самовисування зберігається тільки у містах і селищах із кількістю виборців до 10 тис. Там залишиться мажоритарна система. Раніше поріг для пропорційних партійних виборів починався від 90 тис. виборців.
Також особливістю виборів-2020 є те, що сильні позиції мають не лише загальнонаціональні партії, а й реґіональні політичні сили, не представлені у Верховній Раді України (ВРУ). Так, на Львівщині домінує «Самопоміч» на чолі з Андрієм Садовим, у Вінницькій області — «Українська стратегія» експрем’єра Володимира Гройсмана, у Черкасах є політичний проєкт «Черкащани», який на попередніх виборах отримав перше місце в обласній раді. Й нарешті «партія мерів» — «Пропозиція» — яку заснували міські голови шести міст: Борис Філатов (Дніпро), Олександр Сенкевич (Миколаїв), Олексій Каспрук (Чернівці), Сергій Сухомлин (Житомир), Андрій Райкович (Кропивницький) та Андрій Дяченко (Каховка Херсонської області). Ще рік тому партію «Довіряй ділам» (саме так, а не «справам») заснували мери Харкова Геннадій Кернес та Одеси Геннадій Труханов.
Ще одна новинка — гендерна квота. Відтепер у громадах, де йтиме боротьба між партійними списками, поряд із назвою партії у бюлетені стоятимуть прізвища щонайменше п’яти кандидатів, причому двоє з них повинні бути іншої статі. Тож чекаємо на значне зростання в місцевій політиці кількості та, вочевидь, впливу активного жіноцтва

Скромні шанси «слуг народу»
Незважаючи на шалену критику, пропрезидентські партія продовжує зберігати відносно високий рейтинґ. Не в останню чергу це зумовлено тим, що більшість українців продовжують довіряти Володимиру Зеленському. Водночас на місцевому рівні кандидати від «слуг» й надалі є мішанкою з часто-густо суперечливих діячів, і за плечима багатьох з них не завжди позитивний політичний бекграунд.
«Слуга народу» (СН) на місцевих виборах уже не грає у молодих політиків без досвіду депутатства, як це було на виборах до парламенту. Партія Зеленського, як і більшість партій влади в історії України, поставила на великий бізнес, представників олігархів і керівників бюджетних установ — університетів і лікарень. Політичний бекграунд та історія міґрації від однієї партії до іншої також вже не мають значення, беруть усіх — із «Блоку Петра Порошенка» (БПП), «Опозиційного блоку» та інших. Щоправда, у багатьох великих містах кандидати від СН не надто відомі, й шанси на перемогу над чинними мерами, котрі ворогують із президентом, не надто очевидні», — пише Українська служба Бі-бі-сі.
Так, в одному з найбільших економічних центрів країни Зе-команда вже рік намагається побороти Бориса Філатова. Гідного політичного важковаговика «слуги» не знайшли, тож урешті висунули кандидатом лікаря Сергія Риженка, керівника лікарні ім. Мечникова, де рятують життя пораненим на Донбасі військовикам. Цікаво, що д-р Риженко у теперішньому скликанні обласній ради представляє… БПП, а в часи президентства Януковича якийсь час працював заступником міністра охорони здоров’я.
Рідний для президента Кривий Ріг, за задумом «слуг», мав би очолити Дмитро Шевчик, генеральний директор Центрального гірничо-збагачувального комбінату і теперішній депутат облради від «Опозиційного блоку», якого пов’язують із Вадимом Новинським, головним спонсором Української православної церкви Московського патріархату.
Анатолій Бондаренко, чинний мер Черкас, навесні цього року публічно кинув виклик Зе-президенту, демонстративно ігноруючи запроваджені через пандемію карантинні обмеження. Тоді Зеленський навіть був змушений особисто погрожувати меру карною відповідальністю. На конкурента норовливого мера «слуги» висунули Віталія Ільченка, власника компанії Ukravit. Експерти називають його одним із найпотужнішим українських гравців на ринку агрохімії зі статками у десятки мільйонів доларів.
На посади мерів одразу двох обласних центрів претендують колишні колеги президента по шоу-бізнесу. В Тернополі кандидатом від партії «Слуга народу» став 35-річний Віктор Гевко, капітан команди Клубу веселих і кмітливих «V.I.P. — Тернопіль»», триразовий переможець шоу «Розсміши коміка», засновником і продюсером якого був Зеленський. Вдалося «розсмішити» й одеситів, котрим запропонували голосувати за 68-річного Олега Філімонова, давно забутого ведучого гумористичного «Джентльмен-шоу», чиї зіркові часи залишилися в 1990-х. Зрозуміло, що в обох немає жодного досвіду господарської діяльності, хіба добре підвішені язики.
«Проблемний момент полягає у тому, що команда, яка була сформована навколо Володимира Зеленського, базується майже виключно в Києві… Весь потужний громадський рух, який виник у першій половині 2019-го навколо ідеї оновлення, яку уособлював Володимир Зеленський, вже розчинився. Тому маємо тільки залишки електоральних сподівань і групу людей, яка хоче скористатися залишками цих електоральних надій. Шанси є, бо пересічні люди продовжують вірити в образ СН, який став президентом, але ці шанси зменшуються, бо віра — ресурс, який має підживлюватися яскравими дивами», — заявив газеті «День» Дементій Бєлий, голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України.
Як повідомляв «Міст», ЦВК скасувала місцеві вибори і в підконтрольних Києву реґіонах.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Кремль запровадив санкції проти групи народних депутатів України, в т. ч. Петра Порошенка. Також до списку потрапили ще майже 40 осіб. Серед них — колеги п’ятого президента з фракції «Європейська солідарність» (ЄС) Яна Зінкевич, Михайло Забродський, Софія Федина й Олег Синютка, лідерка партії «Голос» Кіра Рудик, парламентарі від цієї політичної сили Сергій Рахманін, Ярослав Юрчишин, Соломія Бобровська, Ольга Стефанишина й інші. Підсанкційним став і засновник «Голосу» Святослав Вакарчук, котрий добровільно здав мандат у червні ц. р. Депутат Володимир Цабаль («Голос») полічив кількість нардепів із кожної фракції, яких внесли до списку: «Голос» — 17, «Батьківщина» — 11, ЄС — 9, позафракційні — 4, «Довіра» — 2. «Вважаю, це як державна нагорода… Це — як знак якості», — відреагував п. Порошенко. «Кремль запровадив санкції проти мене та партії «Голос», яку я створив. Що можна сказати з цього приводу? Слава Україні!», — заявив п. Вакарчук.
Несподіваною виявилася реакція Офісу президента України (ОПУ), адже Володимир Зеленський не втомлюється поливати брудом свого попередника. Цього разу все було не так. «Якщо санкції стосуються принципових позицій щодо суверенності України та дотримання демократії, то по всіх цих позиціях ми абсолютно єдині, незалежно від партійної приналежності та політичних розбіжностей. І в такому разі рекомендуємо запроваджувати санкції відразу проти всіх наших парламентаріїв і навіть проти всіх наших громадян. З метою економії часу, необхідного для складання індивідуальних санкційних списків. Так буде чесно й справедливо», — йдеться у повідомленні ОПУ. Там вважають, що подібні дії Кремля носять, найімовірніше, ситуативний спекулятивний характер у пропагандистських цілях — на тлі отруєння Олексія Навального та політичної кризи в Білорусі. Проте в ОПУ не виключають й маніпуляцій напередодні місцевих виборів в Україні та «підігрування певним політичним групам». «На жаль для російської сторони, всі подібні маніпуляції ми прекрасно вміємо читати й вони абсолютно не впливають на наше внутрішнє політичне здоров’я», — наголосили в ОПУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply