Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

В Україні скасували антитерористичну операцію

Автор:

|

Січень 18, 2018

|

Рубрика:

В Україні скасували антитерористичну операцію

Верховна Рада України (ВРУ) розпочала 16 січня розгляд у другому читанні президентського законопроекту «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». Так званий закон про реінтеграцію Донбасу був схвалений у першому читанні 6 жовтня 2017 року. Однак із того часу його текст зазнав чималих змін, адже депутати подали 673 поправки. На момент підготовки цього матеріалу до друку розгляд законопроекту ще тривав, тож залишалося незрозумілим, якою буде остаточна редакція.

«РФ — аґресор. Бойові дії на Донбасі — оборонна війна»
Якщо коротко, то законопроект № 7163 визначає Російську Федерацію (РФ) державою-окупантом, законодавчо встановлює, які території є окупованими, надає відповідні повноваження силовим відомствам реалізовувати всі заходи, необхідні для того, щоб ці території були деокуповані та звільнені від РФ. Також, згідно зі законопроектом, Президент України отримує всі необхідні повноваження для здійснення своїх функцій як Верховного командувача. Крім цього, чітко встановлено, що вся відповідальність за завдання будь-яких матеріальних чи нематеріальних збитків покладається на країну-аґресора.
«Парламент має нарешті чітко закріпити правові оцінки. Росія — аґресор. Бойові дії в Донбасі не внутрішній конфлікт, а оборонна війна з РФ. Крим і Донбас окуповані росіянами. Законодавче визнання цих фактів поширить на Кремль міжнародно-правові обов’язки окупанта. Такий закон потрібен для оборони країни, розширення міжнародних санкцій проти Кремля, для мирного процесу та відшкодування збитків за збройну аґресію та окупацію», — заявив перед голосуванням Максим Бурбак, керівник фракції «Народного фронту».

Більше повноважень для силовиків…
Проте президентський законопроект викликав чимало зауважень, перш за все, з боку правозахисних організацій. Їхні основні перестороги: збільшення повноважень правоохоронців, військових та інших силових структур, відсутність механізму контролю за діями силовиків, створення «зони безпеки» поблизу зони бойових дій, до якої може обмежуватися доступ, а також невідповідність законопроекту багатьом нормам Конституції України.
Як зазначає Олександра Дворецька, виконавчий директор благодійного фонду «Восток SOS», із тексту законопроекту незрозуміло, на яку саме територію мають розповсюджуватися його норми. Межі окупованої території, згідно з документом, визначатиме Президент, натомість межі «зони безпеки» — начальник Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ). «Саме в цій зоні буде дуже велике коло повноважень правоохоронців. Без відповідного дозволу до людей можуть бути застосовані спеціальні засоби, може бути проведений огляд транспорту, майна, житла — і це необмежений доступ прокуратури зі здійсненням аудиту та перевірок різних державних установ і підприємств», — наголосила експерт у коментарі «Радіо Свобода».
Як пояснюють аналітики, фактично на окремих територіях планують ввести правила воєнного стану без оголошення цього режиму. Натомість юридично такий режим матиме назву «заходи забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної аґресії РФ» замість теперішньої «антитерористичної операції» (АТО).
«Коли вводиться режим воєнного стану, то є право держави обмежувати певні права і свободи, але чітко прописані всі позиції та вимоги до всіх сторін: хто і за що несе відповідальність. Але коли вводиться воєнний стан у непередбачений законом спосіб, обмежуються права та свободи, а з іншого боку — не встановлюється механізм контролю і відповідальності держави або нових державних органів, які створюються законом, знову ж таки не передбачених Конституцією, то «тут граємо, а тут рибу загортаємо», — вважає Михайло Чаплига, представник уповноваженого ВРУ з прав людини.
Є претензії й у фракції «Самопоміч». Як заявила Оксана Сироїд, заступник голови ВРУ: «Законопроект про реінтеграцію Донбасу, зокрема, передбачає відновлення торгівлі з окремими районами Луганської та Донецької областей (ОРДЛО). Величезна небезпека закладена в тому, що торгувати має армія, тобто контролювати торгівлю будуть ЗСУ, об’єднаний оперативний штаб і так званий командувач об’єднаних сил. Гадаю, це величезна трагедія для ЗСУ, бо торгівля і ЗСУ несумісні».
Цікаво, що критика на адресу законопроекту прозвучала навіть від Івана Винника, депутата від «Блоку Петра Порошенка» (БПП), котрий у коментарі «Радіо Свобода» зазначив, що «формально жодної війни в світі не велося з часів Другої світової, а за міжнародним законодавством, країна, яка оголошує війну, потрапляє під дію норм, що фактично блокують її економіку». «Розумію, з якою метою РФ спонукає Україну оголосити війну: для того, щоб зупинити нашу економіку, і нам не було чим заправляти наші танки», — додав він.
Натомість Олексій Гарань, професор політології, науковий директор фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, не поділяє таких критичних настроїв. Він погоджується, що документ потребує певного доопрацювання, але нагадує, що досі від влади громадськість вимагала введення саме воєнного стану, що фактично й передбачає цей законопроект. Украй важливим є визнання РФ державою-аґресором, а територій — «тимчасово окупованими», каже політолог. «Ще одна важлива річ — створення оперативного штабу ЗСУ, який реально буде керувати цією операцією, а не так, як зараз — Служба безпеки України (СБУ). Де-факто так і відбувається, але формально на чолі досі стоїть СБУ. Багато речей змінюються і створюють правильний правовий контекст», — зауважує експерт.
Схожу думку в ефірі «5 каналу» висловив і Юрій Гримчак, заступник міністра з тимчасово окупованих територій: «З точки зору управління військами ситуація стає логічнішою. Наразі штаб АТО підпорядкований СБУ — структурі, яка не може керувати бойовими діями». Також, за його словами, цей законопроект є базовим і в майбутньому його до ведеться змінювати.

…і для Президента України
Водночас Олександр Клюжев, аналітик громадської мережі «ОПОРА», в ефірі «Громадського» наголосив, що «документ сирий» та несе політичні ризики: політсили непокояться через наділення Президента повноваженнями, не передбаченими Конституцією. «Під прикриттям демагогії про визначення РФ аґресором проект закону: є ударом по парламентаризму, адже звужує права ВРУ; невиправдано і небезпечно розширює права та можливості Президента та частково виконавчої гілки влади. Надані в обхід Конституції широкі права та можливості для Президента можуть бути використані ним не лише в цілях організації оборони та відсічі збройній аґресії, але і для втручання в політичні процеси в Україні; не лише не усуває прогалини між вимогами законодавства і діями Президента при організації відсічі збройній аґресії, але остаточно виводить дії влади за межі правового поля, створює умови безконтрольності для таких дій, що, найбільш вірогідно, призведуть до масового порушення прав громадян», — пише на інтернет-порталі «Главком» Богдан Яременко, голова правління «Майдану закордонних справ».
Натомість сам глава держави налаштований оптимістично. «Ми продовжуватимемо прокладати шлях для реінтеграції окупованих українських земель мирним, політико-дипломатичним шляхом. Саме це є ключовим сигналом відповідного законопроекту про реінтеграцію. Цей документ також є сигналом і для Донбасу, і для Криму про те, що вони є невід’ємною частиною України й усе буде зроблено для їхнього якнайшвидшого повернення додому», — заявив п. Порошенко, виступаючи на щорічній зустрічі з главами дипломатичних представництв іноземних держав і міжнародних організацій, акредитованих в Україні.

Ігор Берчак

Мовою чисел
2017 року контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) на лінії зіткнення на Донбасі перетнули 11,3 млн осіб. Адміністративний кордон із анексованим Кримом перетнули ще 2,5 млн осіб. Найбільше навантаження припало на серпень: на сході — близько 1,2 млн осіб, у Криму — майже 360 тис. На основі цих абсолютно відкритих даних можна прослідкувати методику інформаційної війни, яку РФ веде проти України. Практично всі російські засоби масової інформації вийшли з величезними заголовками: ОРДЛО торік відвідала чверть населення України». Чому саме «чверть» — не зовсім зрозуміло. Крім цього, ніхто в РФ не уточнював, що йдеться про загальну кількість перетинів ліній розмежування, а не про реальну кількість осіб. Більшість мешканців окупованих територій Донбасу майже щотижня їздять на підконтрольні Україні території, щоб придбати продукти харчування та товари першої необхідності, які тут значно дешевші, ніж у сепаратистських республіках. Раз на місяць КПВВ перетинають пенсіонери, щоб забрати українську пенсію. Багато мешканців анексованого Криму мають родичів на материковій Україні (й навпаки), котрих час від часу відвідують. Також за даними Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано майже 1,5 млн переселенців із Криму та Донбасу, котрі також вряди-годи навідують своїх родичів. Причому всі ці люди перетинають КПВВ двічі (в один та іншій бік). Тобто, загальна статистика свідчить лише про кількість перетинів, а не про загальну кількість осіб, які їх здійснили. Але для російських медіа це не аргумент: в їхній подачі окуповані території чомусь відвідала «чверть населення України».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply