Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Прийняли закон про громадянство для іноземних добровольців

Автор:

|

Червень 26, 2019

|

Рубрика:

Прийняли закон про громадянство для іноземних добровольців

Бійці добровольчого батальйону імені шейха Мансура в селищі Широкине (Донбас)

Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України)». Таким чином через два місяці (згідно вимог чинного законодавства), добровольці з інших країн, котрі боронили Україну на Донбасі, зможуть отримати українське громадянство за спрощеною процедурою. Ще один важливий момент — таких людей буде заборонено видавати іншим країнам, зокрема, тим, чиє громадянство в них було до приїзду в Україну. Так була поставлена крапка у відверто скандальній ситуації, яка тривала всі п’ять років аґресії проти України з боку Російської Федерації (РФ).

«Ми готові разом із вами зупинити аґресора!»
Точна кількість громадян інших держав, котрі воювали на боці України на Донбасі, невідома. Станом на кінець 2018 року, за підрахунками Харківської правозахисної групи, в Україні перебувало до 1 тис. іноземців з Грузії, Хорватії, Норвегії, Італії, США, РФ та Білорусі, котрі від початку російської аґресії воювали в складі українських добровольчих батальйонів. Станом на квітень ц. р., за інформацією Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ), іноземці складали близько 0,1 % від загальної кількості контрактників.
Водночас варто нагадати, що коїлося на сході України навесні та влітку 2014-го. Проти російських «зелених чоловічків» і місцевих сепаратистів воювало ціле сузір’я підрозділів: ЗСУ, Національна гвардія, самооборона Майдану, «Правий сектор» і десятки добровольчих батальйонів. У складі останніх опинилося багато людей із інших країн, котрі після анексії Криму та початку гібридної війни на Донбасі з ідейних міркувань приїхали в Україну і сказали: «Дайте зброю, ми готові разом із вами зупинити аґресора!».
У грудні 2014 року тодішній Президент Порошенко назвав цих людей «своїми побратимами» та пообіцяв підписати указ про надання їм українського громадянства. Він і справді підписав такий документ, але все зруйнувала українська бюрократія.

Непереможна бюрократія
Іноземці з антитерористичної операції (АТО) регулярно спрямовували в Державну міґраційну службу (ДМС) документи на отримання українського громадянства. Комусь щастило, й їхні прохання опинялися на розгляді Комісії з питань громадянства при Президентові, але у відповідь щоразу звучав бюрократичний вердикт: «Документи треба допрацювати». «Допрацювання» полягало в поданні довідки про непритягнення претендентів на українське громадянство до карної відповідальності за важкі й особливо важкі злочини.
Тут і почалися проблеми. Від офіцера ЗСУ, котрий має цілком законно підписаний контракт на проходження військової служби, але носить у кишені паспорт громадянина РФ чи Білорусі, вимагали довідки з країни походження. Звісно, що при спробі перетнути кордон ці люди мали всі шанси на довгі роки сісти до в’язниці.
«Для того, щоб отримати посвідку на проживання потрібно подати довідку про несудимість. Її можна отримати лише в країні походження, що апріорі неможливо», — розповіла в етері телеканалу ZIK Вікторія Лавренюк, юрист «Юридичної сотні». Правозахисниця Олександра Матвійчук, координатор «Євромайдан SOS», прокоментувала цю ситуацію так: «Певна річ, що чоловіка, котрий воював на боці України в АТО, на території РФ чекає карна відповідальність. Навіть якщо у нього не було судимості, вона відразу ж з’явиться».

Подарунок для аґресора
Громіздка українська бюрократична машина стала справжнім подарунком для РФ. Там на іноземних бійців АТО десятками штампують справи за статтями вбивство, розбій, зґвалтування. Причому українські силові структури іноді діють «чітко за законом»: якщо громадянин іншої держави (своїх Україна не видає) скоїв важкий злочин на чужій території, його треба екстрадувати.
Показовим став скандальний випадок із видачею РФ її громадянина, етнічного інгуша Тимура Тумгоєва, колишнього бійця добровольчого батальйону ім. шейха Мансура. Чоловік двічі звертався з проханням надати йому статус біженця, однак ДМС двічі відмовила йому. 12 вересня 2018-го співробітники Служби безпеки України (СБУ) затримали п. Тумгоєва в Харкові, привезли на кордон і передали співробітникам Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ. Формальним приводом стало те, що Тумгоєва в РФ заочно звинуватили в причетності до терористичної організації «Ісламська держава» (ІД). Не допомогло навіть те, що на звернення Харківської правозахисної групи комітет Організації Об’єднаних Націй (ООН) заборонив екстрадицію Тимура Тумгоєва до завершення розгляду комітетом його справи.
«Тумгоєву загрожує щонайменше 15-20 років в’язниці, якщо не вб’ють. Адже всі, хто не підтримує кадирівський режим, є для них ворогами. Тому Кадиров і платить будь-які гроші за наше усунення, — заявив Муслім Чеберлоєвський, командир батальйону ім. шейха Мансура. — У нас багато бійців, котрих звинувачують у зв’язках із ІД, з ким завгодно, аби їх затримали і видали. Росіяни жодними методами не гребують. Я ж не кажу, що всі наші — янголи. Й якщо хтось із наших бійців зробив щось протизаконне, затримуйте його, нехай навіть у в’язниці сидить, але на території України. Навіщо ж здавати людину цим варварам? Як ви можете відправляти людей на забій?!».
Навіть Грузія, яка прихильно ставиться до України й сама пережила російську аґресію, змінила свою позицію. Свого часу Мамука Мамулашвілі, командир «Грузинського леґіону», що воював із окупантами на сході України, розповів: «Нам неофіційно заборонили в’їзд у Грузію. Наших бійців зупиняють у грузинському аеропорту і дають не більше двох діб, аби покинути країну, адже офіційно в Грузії немає закону, за яким нас можна заарештувати та звинуватити, але неофіційно попереджають, що є дві доби, щоб зібратися та виїхати. Якщо не виїхати, можуть щось підкинути, а потім сказати, що чоловік був зі зброєю».
«Дуже багато хлопців приїхало з РФ, Грузії, Білорусі. З країн, куди вони не можуть повернутися. Знаєте, яка їх доля чекає? Величезна вселенська несправедливість. Ці люди опинилися в життєвій пастці», — наголосив в етері телеканалу ZIK народний депутат Ігор Петренко, один із співавторів нового закону. «Проблема в тому, що з 2012 року наше міґраційне законодавство майже не мінялося, не врахувало те, що почалася війна, сотні іноземців приїхали, щоб захищати Україну», — заявив громадський активіст Євген Комісар.
Загалом з моменту підписання Петром Порошенком указу про спрощене надання іноземним добровольцям українського громадянства, його отримали не більше 20 людей. «Усі ці люди отримують громадянство в загальному порядку. Єдине, якщо вони служили за контрактом в ЗСУ, то відповідно їм достатньо безперервного проживання в Україні впродовж трьох, а не п’яти років, як для всіх», — пояснила «Німецькій хвилі» Інна Герасюк, заступниця начальника управління комунікації та електронних сервісів ДМС.

Палка на два кінці
Й ось нарешті 6 червня ц. р. ВРУ ухвалила відповідний закон, а 21 червня його підписав президент Зеленський. «Це абсолютно логічний і правильний закон, особливо в частині отримання документів від країни, з якої приїхав доброволець. Наприклад, проти багатьох бійців «Правого сектора» там відкритті карні справи за участь у війні проти російських окупаційних військ. Зрозуміло, що ніяких документів і довідок вони не отримають», — заявив Андрій Тарасенко, голова партії «Правий сектор».
Водночас у цій ситуації є ще один цікавий нюанс, на який звернув увагу політолог Віктор Таран: «З одного боку, нам необхідний механізм легалізації, а з іншого — ми не розробили систему так званих фільтраційних таборів, аби перевіряти хлопців». Він зазначає, що недоброчесних добровольців із числа іноземців — одиниці, але серед них можуть бути аґенти ФСБ чи інших спецслужб. До того ж на початку війни у добробатах, хоч і перевіряли, чи боєць часом не ворожий аґент, але без державної підтримки це відбувалося на кустарному рівні. «Наші спецслужби ми почали створювати у 2015 року. Перед цим їх активно розвалювали генерали ФСБ, котрі очолювали за Януковича СБУ, Міноборони, контррозвідку. Очевидно, що кілька років для відновлення — недостатньо», — впевнений п. Таран.

Андрій Калюжний

До теми
Прикладом для України у питанні надання громадянства іноземним добровольцям давно могла стати Франція. До Французького іноземний леґіону приймають придатних до військової служби чоловіків усіх національностей віком 17-40 років, готових служити в будь-де. Мінімальний термін першого контракту — п’ять років. За цей час можна отримати сержантське звання. Після трьох років служби можна отримати французьке громадянство. Після 15 років служби леґіонер отримує довічну пенсію, яку виплачують і за кордоном. Крім пенсії, йому відкриті спеціальні будинки для людей похилого віку, створені французькою державою винятково для ветеранів Леґіону. На початку історії Леґіону ідентичність добровольців перевіряли поверхнево або не перевіряли взагалі. Через це багато злочинців могли ховатися від переслідування вступом. Тепер кандидатів перевіряють на фізичну придатність, і, якщо немає проблем з Інтерполом, кандидата можуть прийняти на службу. Кожен леґіонер отримує нову особистість, яка захищає від неприємних запитань.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply