Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

В Україні нарахували 13 олігархів, але прізвищ не назвали

Автор:

|

Травень 15, 2021

|

Рубрика:

В Україні нарахували 13 олігархів, але прізвищ не назвали
Чи зможе Зеленський позбутися залежності від Коломойського

Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО), дедалі частіше стає одним sз головних ньюсмейкерів. Остання його гучна заява: в Україні зараз 13 осіб можна віднести до категорії олігархів. А Володимир Зеленський анонсував розробку спеціального закону, який має визначити статус олігархів і механізми обмеження їхнього впливу. Деталей майбутнього документа глава держави не озвучив. Але наголосив, що «олігархів перетворюватимуть на бізнесменів», а саме: позбавлятимуть їх монополізму в конкретних галузях економіки й їхнього впливу на уряд і Верховну Раду України (ВРУ). «Ми підтримуємо великий бізнес в Україні, а вплив олігархів на Україну, на вибір, на економіку, на парламент, на закони — цього, мені здається, допустити не можна», — зазначив президент. Але чи вистачить в нього бажання і можливостей, щоб реально подолати засилля олігархів? Чи це звичайна гра на публіку, передусім західну, адже про необхідність реальної боротьби з корупцією регулярно нагадують усі західні союзники України?

На словах олігархів не любить ніхто
«Президент дав завдання апарату РНБО, Антимонопольному комітету, Офісу президента України (ОПУ) розробити закон про олігархів, які тепер мають дуже великий вплив на нашу економіку, на внутрішньо- і зовнішньополітичні процеси… На мою думку, і по тих критеріях, які в апараті РНБО ми розраховуємо, готуючи цей документ, ми маємо на увазі сьогодні 13 осіб, яких можемо з впевненістю віднести до олігархічного середовища», — заявив п. Данилов під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Безпека країни». Щоправда, жодних прізвище не назвав.
Секретар РНБО також наголосив, що Російська Федерація (РФ) давно чинить вплив і втручається у справи України — економічні, релігійні, медійні. «Та «п’ята колона», яка сьогодні, на превеликий жаль, продовжує існування, ми не до кінця вирішили це питання, вона має дуже-дуже великий вплив на розвиток нашої держави. Наше завдання обов’язково привести у відповідність всі сфери нашої діяльності до тих стандартів, які відповідають НАТО, Європейського Союзу», — наголосив п. Данилов. На його переконання, Україна має вирішити проблему олігархів і «п’ятої колони», аби зберегти незалежність.
Раніше ініціативу президента розхвалював і Андрій Єрмак, глава ОПУ. «Ніякої альтернативи проведенню в країні деолігархізації немає і не буде. Ідея президента Зеленського — ширше, ніж просто якісь обмеження. Потрібно систематизувати на рівні закону всю роботу держави, яка спрямована на перетворення олігархів на звичайних великих бізнесменів», — розповів п. Єрмак в інтерв’ю порталу Liga.net.
За його словами, умови й інструменти деолігархізації повинні бути точно визначені. «Ясно, що вся міць старої системи буде спрямована на те, щоб перешкоджати цьому процесу. Але у президента в процесі деолігархізації є набагато потужніший союзник — наше суспільство», — зазначив чиновник. Він вважає олігархами Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Дмитра Фірташа, Віктора Медведчука, Петра Порошенка та Костянтина Жеваго.
Своєю чергою, Олег Устенко, радник президента України з питань економіки, заявив, що якби не олігархи, то валовий внутрішній продукт (ВВП) України був би набагато більшим. «Олігархи зупиняють розвиток економіки. Вони живуть досить непогано та розуміють, як жити в такій економіці, і блокують її розвиток, бо їм не потрібна конкуренція. Для них важливо залишати в економіці високий рівень монополізму, блокувати розвиток конкуренції. У моєму розумінні, якби не така консервація, яка відбувалась у питанні олігархату, ми б давно отримали ВВП України не 165 млрд USD, як торік, а в межах 400 млрд USD», — заявив він.
«Україна — держава з колосальним рівнем тіньової економіки, який, за різними оцінками, коливається від 25 % до 50 %. Це означає, що як мінімум близько 40-45 млрд USD перебуває «в тіні» щорічно», — зауважив радник президента. Він додав, що високий рівень тіньової економіки підживлює корупцію, зокрема, політичну, призводить до виведення коштів за межі держави та навіть створює можливості для фінансування терористичної діяльності.

Думки експертів різняться
Ініціатива Володимира Зеленського виглядає скоріше як піар, ніж реальний намір зменшити вплив олігархів Про це у коментарі «Радіо Свобода» заявив Микола Княжицький, народний депутат від партії «Європейська солідарність» і голова підкомітету Верховної Ради (ВРУ) з гуманітарної та інформаційної політики. На його думку, для початку реального приборкання українських олігархів не обов’язково писати новий окремий закон. За його словами, можна почати з ухвалення законопроєктів, які посилюють антимонопольне законодавство, боротьбу з корупцією та незаконним лобізмом, забезпечують прозорість власності в медіа. Низку таких ініціатив уже подали до ВРУ, однак парламент не розглядає такі документи, бо ціла низка депутатів є залежними від того чи іншого олігарха, пояснює п. Княжицький.
Ідея розробити закон про статус олігарха і розпочати деолігархізацію продиктована не лише впливом Заходу та експертного середовища. Володимир Зеленський починає розуміти, що українська влада і він сам, зокрема, залежить від олігархів, і цей вплив необхідно зменшувати, пояснив у розмові з «Радіо Свобода» Олександр Лємєнов, засновник громадської організації StateWatch, експерт із протидії корупції. «Мені здається, він збагнув, наскільки залежить від олігархів, їхнього капіталу та медіа, які є рупорами фінансово-промислових груп. Як наслідок, він хоче зменшити їхній вплив, який може неґативно позначитися на його майбутній електоральній підтримці. Хтось йому грамотно порадив це», — каже п. Лємєнов.
Експерт згадує про позитивні приклади деолігархізації, які Україні варто брати до уваги. Зокрема, він згадує законодавство США, яке обмежує інтереси фінансово-промислових груп, а також історію транснаціонального гіганта Standard Oil, якого 1911-го Верховний суд США розділив на низку менших компаній.
Про те, що ініційований Зеленським законопроєкт про статус олігарха ґрунтуватиметься на антитрастовому законодавстві США, в інтерв’ю на британському шоу BBC HARDtalk заявив і Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. «Президент запропонував ухвалити закон про олігархів, який ґрунтується на підходах американського антитрастового законодавства, щоб привести більше справедливості й конкуренції на українські ринки», — сказав він.
«Справді, треба перетворити олігархів на великих бізнесменів. До того ж, це відповідає європейській інтеграції України. Але одним законом «про статус олігарха» цю проблему не вирішиш. Тут потрібно обмежити вплив великих компаній в окремих галузях. А як обмежити вплив олігархів на політику? Тут немає простого рішення, адже навіть великий бізнес, який не має пов’язаних депутатів та урядовців, шукає можливості для лобізму своїх інтересів», — запевняє Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента».
«Поки всі «заробляють» у рамках пристойності, влада не заважає, але коли хтось переходить межу, то, скажімо, Антимонопольний комітет забороняє компаніям Пінчука брати участь у тендерах «Укразалізниці», ручний менеджмент Коломойського на «Центренерго» міняють на інший, а на компанії Ахметова накладають максимально дозволені штрафи. Але це не оголошення війни, це спосіб окреслити рамки співжиття», — пише «Українська правда».
Як повідомляв «Міст», українські олігархи хочуть відібрати бізнес у канадців.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Рінат Ахметов, Віктор Пінчук і Костянтин Жеваго очолили список 100 найбагатших українців, складений виданням «Forbes Україна». До оприлюдненого списку українських багатіїв увійшли вісім мільярдерів і 92 мільйонери в доларовому еквіваленті. Сукупний статок Ахметова видання оцінило в 7,6 млрд USD. За ним іде власник компанії Interpipe Пінчук, активи якого оцінили у 2,5 млрд USD, а замикає трійку найзаможніших українців Костянтин Жеваго, співвласник фінансово-промислової групи «Фінанси й кредит» (2,4 млрд USD). До вісімки українських доларових мільярдерів також увійшли Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов — 1,8 і 1,7 млрд USD відповідно. Товариство їм склали власники мережі гіпермаркетів «Епіцентр» і «Нова лінія» Олександр і Галина Гереги (1,7 млрд USD). Замикають вісімку українських доларових мільярдерів колишній президент України Петро Порошенко (1,6 млрд USD) і народний депутат Вадим Новинський (1,4 млрд USD). Оприлюднений виданням список містить також 14 учасників, котрі потрапили в цей перелік уперше. Серед них і кум Путіна Віктор Медведчук. Попри запроваджені проти нього санкції він зумів накопичити статок у 620 млн USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply