Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

В Україні масштабної атаки РФ остерігаються не всі

Автор:

|

Березень 27, 2021

|

Рубрика:

В Україні масштабної атаки РФ остерігаються не всі
Російські десантники

Високопосадовці й експерти неодностайні щодо кремлівських погроз.

Тривожні тенденції
Володимир Зеленський визнав 18 березня, що під час перемовин із його литовським колегою «відзначили тривожні тенденції для безпекової ситуації на сході». Про ці тенденції попередило напередодні Головне управління розвідки Міністерства оборони України: «З’єднання і частини першого та другого армійських корпусів оперативного угруповання російських окупаційних військ приведені у вищі ступені бойової готовності. Особовий склад супротивника відкликали з відпусток, дочасно відправили до місць проходження служби осіб, котрі перебували на лікуванні у медичних закладах, здійснюють поповнення боєприпасами передових підрозділів. Серед особового складу окупантів і місцевого населення поширюють чутки про імовірність початку бойових дій із можливим їхнім переростанням у повномасштабний військовий конфлікт під час проведення в Криму заходів з нагоди чергової річниці окупації півострова за участі вищого російського державного та воєнного керівництва».
Леонід Кравчук, голова української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України, попередив: «Питання води для Криму буде загострюватися. Це буде один із поштовхів для РФ пробити дорогу звідти до України».
Утім, 18 березня окупанти наступ не розпочали. Але 20 березня «Східна правозахисна група» застерегла: «Окупаційні адміністрації РФ в Окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) продовжують готуватися до можливих бойових дій проти України. Мобілізація продовжується в містах ОРДЛО, чоловіче населення приходить до військкоматів, багато хто втікає до РФ».
Того ж дня «Радіо Донбас» розповіло: «На двох об’єктах непідконтрольної частини Донецької області російські гібридні сили концентрують техніку й особовий склад. Про це повідомили джерела у воєнізованих структурах окупаційної адміністрації. Інформацію підтвердили в одному з розвідувальних підрозділів, який працює в зоні операції Об’єднаних сил».

Бомбити готові?
«Тривожні тенденції» нагнітають і російські засоби масової інформації (ЗМІ). Російський телекореспондент Олександр Сладков опублікував 11 березня відеозапис перекидання в невідомому напрямку військової техніки в прикордонній із Україною області Російської Федерації (РФ).
А 9 березня в ефірі російського державного телеканалу пролунало: «На порядку денному зараз найближче стоїть Україна, тому що реально може початися стрілянина, початися війна. І тут потрібно буде визначитися, чи ми, власне кажучи, готові українські міста бомбити чи це наш братній народ?».
16 березня Дмитро Пєсков, речник президента РФ, відповів на запитання «Чи готова Росія завдати військового удару по підконтрольній Україні території при ескалації на Донбасі» так: «Звертайте увагу на публікації в російських ЗМІ, але все ж орієнтуйтеся на офіційні висловлювання і завжди виходьте з того, що Росії дуже важлива безпека людей Донбасу, котрі розмовляють російською».
Але «офіційне висловлювання» вже лунало з його уст, бо 4 березня пригрозив: «Дедалі частіше відбуваються обстріли з української сторони. Тут головне, щоб повноцінна громадянська війна не відновилася». А «громадянською війною в Україні» в РФ лицемірно оголосили вторгнення її терористичних військ. Крім цієї маніпуляції, в арсеналі Кремля є ще один — засновник «Східної правозахисної групи» Павло Лисянський, котрий попередив 9 березня: «Активізація проросійських бойовиків на Донбасі може відбутись у квітні-травні. Росія видала 700 тис. паспортів на окупованих територіях. Це зроблено, аби потім вводити на ті території свої регулярні військові частини нібито з метою захисту своїх громадян. Вони казатимуть, що можуть захищати громадянина РФ на будь-якій території».
Тож коли Валерія Поцелуйка, радника міністра внутрішніх справ України, запитали «Чи варто очікувати активізації країни-аґресора на Донбасі?», він відповів: «Можливо. Ми це враховуємо. Запевняю вас, що ми готові до аґресії й навіть до повноцінного вторгнення».

«Загроза малоймовірна»
Але не всі високопосадовці в Україні остерігаються активізації аґресора, вважаючи погрози з Кремля та метушню окупаційних військ на Донбасі шантажем, аби в Києві виконали вимоги РФ. Зокрема, віцепрем’єр Олексій Резников заспокоїв: «Загроза повномасштабного вторгнення РФ зараз малоймовірна. По-перше, вони економічно не готові. По-друге, українська армія у нас на сьогодні — це небо й земля з тією, яка була до 2014 року».
А міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив: «В тотальний наступ росіян не вірю, тому що це буде нищівна втрата у них. У нас теж, на жаль, але це буде катастрофа і для них».
Утім, на запитання «Чи готова Україна відповісти, якщо Путін раптово завдасть удару?» відповів: «Ми до цього готові повністю. Вся система готова. Ми чітко розуміємо, з ким маємо справу. У нас є плани закриті, відкриті, таємні накази. Все у нас є. Ми це чудово розуміємо. З Путіним неможливо домовитися, бо він постійно б’є нишком».
Коли ж Гайді Грау, спецпредставниця Організації з безпеки та співпраці в Європі в Україні, заявила 18 березня, що «останнім часом частіше лунають повідомлення, що містять взаємні звинувачення щодо готовності сторін до силового вирішення конфлікту на Донбасі», то стосувалося це передусім РФ. Бо прем’єр Денис Шмигаль запевнив: «На сьогодні Україна не бачить іншого шляху вирішення цього військового конфлікту, крім дипломатичного шляху перемовин».
Утім, глава уряду навряд чи випадково розпочав своє запевнення словами «на сьогодні» — головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак визнав нещодавно: «Торік ми почали підготовку всіх наших бойових військових частин до дій при наступі на урбанізованій місцевості, тому що це те, до чого ми також повинні бути готові».
Тарас Чмут, голова правління Українського мілітарного центру, підтвердив: «В Україні справді створюють навчальні місця для відпрацювання бойових дій у місті. Враховуючи, що окупована частина Донбасу — це здебільшого великі міські агломерації, наприклад, Донецьк та прилеглі населені пункти, які переходять один в інший, подібні навички потрібні. Щонайменше для того, якщо приймуть рішення про силове звільнення цих територій, щоб солдати знали те, як їм діяти».
Як повідомляв «Міст», Росія може атакувати Україну з території Білорусі.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України:
— Не відкидаю широкомасштабного наступу РФ. І не тільки на Донбасі. Загроза для українського півдня була й залишається. Путін у сьогоднішній ситуації, коли в нього зменшуються маневри, буде шукати можливості підремонтувати свій рейтинґ і реально відволікти росіян від інших питань. Постійно відкладають послання глави Кремля Державній думі РФ. Поспіхом шукають якісь рішення. Тому для нього пошук зовнішнього ворога (і цей ворог, звісно, ми) — основна історія.

Віктор Ягун, ексзаступник голови Служби безпеки України:
— Чи можливий силовий сценарій розвитку подій на Донбасі? У нас усе можливе, тому що ми пережили 2014 рік, коли ніхто не сподівався, що Росія перетне червону межу та розпочне й анексію нашої території, і прямі бойові дії з нами. Тому нічого не виключаю.

Юрій Кочевенко, військовий експерт:
— Як тільки Україна загалом проявляє тверду державницьку позицію, демонструє, що не піде на тиск РФ, капітулянтські умови, що ми ніколи не забудемо, що Крим окупований, РФ впадає в психоз та починає брязкати зброєю, фактично намагаючись нас залякати. Чи є це блефом? Можливо, так. Але при цьому ми завжди повинні бути готовими, що вони від слів можуть перейти до дій. Генеральний штаб завжди відпрацьовує усі можливі сценарії аґресії.

Олег Жданов, військовий експерт:
— Ані фінансово, ані економічно, ані у військовому плані РФ зараз не готова до масштабних воєнних дій. На сьогодні у них згорнуті або припинені всі військові програми. Грошей немає. Якщо віцепрем’єр уряду РФ з військово-промислового комплексу на брифінгу офіційно заявляє: «Ми припиняємо купівлю танків Т-90 для Збройних сил РФ з огляду на їхню дорожнечу», то це вже серйозно. У них проблема з укомплектованістю. У зв’язку з військовими конфліктами в російських військах почався великий відтік контрактників. Плюс контрактники пішли на кращі умови в Росгвардію — там більша зарплата, вищі коефіцієнти. У них воєнкоми влаштовують облави біля метро та гуртожитків. Тому зі Збройними силами у них не зовсім гаразд. Так, навчання «Кавказ-2020» продемонстрували, що теоретично вони можуть мобілізувати 180 тис., але це на всій європейській частині Росії. І це теоретично. А скільки реально прийде до військкоматів?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply