Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

В Україні далеко не всі зраділи заклику забрати кораблі з Криму

Автор:

|

Січень 18, 2018

|

Рубрика:

В Україні далеко не всі зраділи заклику забрати кораблі з Криму

Президент Російської Федерації (РФ) своєю черговою пропозицією спонукав до різних висновків.

У жалюгідному стані
11 січня Путін заявив керівникам російських засобів масової інформації: «Ми готові передати військові кораблі України, які в Криму ще є — авіаційну техніку, бронетехніку. Правда, вона вся в жалюгідному стані, але це вже не наша справа, вона в такому практично й була, за ці роки ніким не обслуговувалася. Мова йде про десятки кораблів і бойових літаків. Стосовно кораблів, гадаю, буде краще, якщо українські військові приїдуть і їх заберуть. Ми готові допомогти їм здійснити транспортування до Одеси. Є й значний боєзапас, але він, за даними російських військових експертів, не підлягає транспортуванню, а тільки утилізації на місці. Ми готові запросити українських військових, аби вони взяли участь в утилізації цих боєприпасів».
Однак коли Путін блефував, що колаборанти Росії воюють на Донбасі нібито відібраною ними в української армії військових технікою, то не вважав таким чином, що вона — «в жалюгідному стані». То хто ж, крім росіян, перетворив її на металобрухт у Криму?
Переповідаючи пропозицію Путіна, українські засоби масової інформації нагадали, що росіяни вже передали Україні захоплені у неї в Криму 389 одиниць військової техніки. Зокрема, вісім гвинтокрилів і 35 військових кораблів України.
28 березня 2014 року російська інформаційна агенція «РИА «Новости» опублікувала пояснення свого джерела в Міністерстві оборони (МО) Російської Федерації (РФ): «Це радянська техніка 1970-х рр. випуску, яка не має перспектив застосування в Збройних силах (ЗС) РФ. Утилізація техніки, а тим більше її відновлення або модернізація не мають сенсу через неефективність і дорожнечу».
А 5 липня 2014-го вже Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ заявило, що передачу Україні військової техніки з Криму призупинено до припинення бойових дій на Донбасі. Тож у Криму залишилися 17 кораблів, катерів і суден. Зокрема — 11 бойових, у т. ч. великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський», корабель управління «Славутич», протичовнові корвети «Тернопіль» і «Луцьк», тральщики «Черкаси» та «Чернігів», великий підводний човен «Запоріжжя» та рятувальний буксир «Кременець».
27 лютого торік Ігор Воронченко, командувач Військово-морськими силами (ВМС) України заявив, що захоплені росіянами в Криму кораблі використовують як «донорів» для російських суден. А 11 січня 2017 року запевнив: «Заяви, що весь наш флот був непотребом, не відповідають дійсності. Корвет «Луцьк» був практично відремонтований. Корвети «Тернопіль», «Придніпров’я» та «Хмельницький», тральщики «Черкаси» і «Чернігів» були на ходу. Підводний човен на 70 % був відремонтований і мав потребу лише в заміні клапанів».
За словами адмірала Воронченка, в Криму також «залишилася техніка на два батальйони бойових машин піхоти (БМП), і два батальйони бронетранспортерів (БТР), сім дивізіонів артилерії та чотири мінометних батареї», «але рішення щодо пропозиції Путіна про повернення військової техніки буде прийматися на рівні вищого військово-політичного керівництва держави». «Це питання необхідно ретельно вивчити, щоб ми не стали розмінною картою в брудній кремлівській грі», — зауважив він.

«Крим на кораблі не міняємо»
Своєю чергою, Мар’яна Беца, речник МЗС України запевнила, що відомство «опрацьовує питання щодо заяви Путіна про можливе повернення Україні військової техніки з Криму». А також визнала, що «це питання має багато аспектів».
12 січня Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, спробував спонукати українців прийняти «троянських коней» запевненнями: «Президент Росії неодноразово підкреслював зацікавленість РФ у виведенні відносин із Україною з ворожого та плачевного стану. Президент казав, що Росія найбільше зацікавлена, щоб були реалізовані мінські домовленості. Президент є прихильником того, щоб були завершені обміни полоненими, і це — ще один жест доброї волі прояву політичного настрою. Для визначення параметрів передачі техніки потрібно провести контакти між військовими та дипломатами. Давайте дочекаємося цих контактів, дочекаємося, наскільки українська сторона готова скористатися цією ініціативою та забрати ось це військове майно».
Однак Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, відреагував того ж дня так: «У мене є зустрічна пропозиція — разом із флотом повернути нам Крим». А Максим Праута, речник МО України, заявив, що заява Путіна про можливу передачу Києву української військової техніки з окупованого Криму — це «передвиборна інформаційна кампанія», й пояснив: «Її метою є поліпшити його імідж серед своїх виборців і міжнародної спільноти. Зараз та інформація, яка була озвучена, може бути розцінена як один із арґументів цієї кампанії. Водночас хочу сказати, що Росія буде нести відповідальність за свої незаконні дії у міжнародних судах, тому що, як ми знаємо, Україна звернулася до міжнародних судів з відповідними позовами про відшкодування того майна, яке залишилося на незаконно анексованій території Криму».
Того ж дня Ірина Геращенко, перший віце-спікер Верховної Ради України, запевнила: «Крим за кораблі не продаємо, не здаємо й не міняємо. Так, це наші кораблі, вкрадені Путіним. Доведені до жахливого стану, як і сам Крим, окупантами. Все, до чого доторкається «руський мір», стає непридатним. Ми повернемо Крим і всю українську власність там, у т. ч. кораблі. Як і Донбас».
Натомість Франц Клінцевич, перший заступник голови комітету з оборони і безпеки Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, заявив того ж дня, що «українська влада абсолютно не сприймає нормальної людської мови — позитивних пропозицій президента РФ». Відтак порадив «повчитися у президента Північної Кореї Кім Чен Уна здатності йти на компроміс і домовлятися».

Експерти не радять
Однак експерти київського Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння рекомендували 12 січня керівництву України ігнорувати пропозицію Путіна, бо дійшли висновку, що це «один із кроків кремлівського режиму напередодні президентських виборів у РФ». «Наближення терміну введення США санкцій проти РФ (у т. ч. проти найближчого оточення Путіна) змушує його йти на демонстрацію готовності до пом’якшення позиції щодо Україні, — вважають аналітики. — Повернення озброєнь із Криму, з точки зору посилення потенціалу ЗС України не матиме жодного позитивного моменту, а навпаки, призведе до фінансових витрат (у т. ч., з виплатою Росії значних коштів за запасні частини) та сформує негативний інформаційний фон навколо України. Більше того — початок процесу передачі української техніки дозволить Путіну реалізувати задум щодо створення умов для скасування введення США нових санкцій і зняття санкцій Європейського Союзу (ЄС)».
«Починаючи з квітня 2014 року, коли російська сторона заблокувала перемовини з Україною щодо можливого формату повернення захопленого російськими окупантами українського озброєння та військової техніки, представники Чорноморського флоту (ЧФ) РФ здійснюють постійне знищення українського озброєння та військової техніки. Український корабельний склад (так само, як і авіаційний і бронетехніка, а також системи протиповітряної оборони) зараз перебуває у Криму в непридатному стані. Виходячи з досвіду розподілу ЧФ СРСР (у 1990-ті рр.), Росія за жодних умов не передасть Україні навіть зразка озброєння у справному стані», — нагадали аналітики.
А політолог Петро Олещук пояснив: «У Європі обговорюють продовження санкцій проти РФ. Заява Путіна означає: ми готові повертати зброю, отже, воювати з Україною не плануємо. На ці слова посилатимуться російські «адвокати» в ЄС».
А от Ігор Романенко, колишній заступник начальника Генерального штабу ЗС України, наголосив: «Навіть вести перемовини про повернення власності без півострова — це часткова легалізація окупації».
Відтак 15 січня Дмитро Тимчук, народний депутат України і координатор групи військових фахівців «Інформаційний спротив», повідомив, що командири підрозділів російських окупантів отримали з Москви завдання заспокоїти своїх підлеглих, що пропозиція Путіна не спрямована на посилення ЗС України, бо «озброєння, про яке йде мова, повністю несправне та вимагає великої затрати коштів Україною на відновлення, тоді як грошей у Києва немає; військово-морську техніку Україна не зможе використовувати проти бойовиків, оскільки не зможе перекинути її в Азовське море; бронетехніка ж відновленню практично не підлягає».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply