Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

В Європейський Союз відтепер мандруємо без віз

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

В Європейський Союз відтепер мандруємо без віз

За два дні біометричними паспортами скористалися за кордоном тисячі українців

За інформацією Олега Слободяна, речника Державної прикордонної служби України, за перші дві доби дії безвізового режиму між Україною й Європейським Союзом (ЄС) кордон перетнули 2910 українців, котрі мали зі собою лише біометричні паспорти.

Лише шість відмов
Чиновник запевнив також 13 червня, що за понад дві перші доби дії безвізового режиму між Україною й ЄС, були зафіксовані лише шість відмов українцям у перетині кордону. Четверо з яких не змогли перетнути межу через попередні порушення ними міґраційного законодавства, а двох повернули служби Італії, бо ті не змогли підтвердити належний рівень фінансового забезпечення й не мали зворотних квитків.
А стартував безвізовий режим для України 11 червня. Першими, опівночі за київським часом, кордони для мандрівників без віз відкрили Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Болгарія, Греція та Кіпр, а о першій годині ночі 11 червня дія безвізового режиму поширилася на практично всю територію ЄС, а також на ті країни-члени «Шенґену», які не входять до унії.
Ще за годину безвіз поширився на Португалію, а о третій ночі — на Ісландію. Дещо пізніше запрацював він Канарських та Азорських островах і Гренландії. Винятками залишаться для українців лише Велика Британія й Ірландія, які проводять власну візову політику.
громадська організація «Європа без бар’єрів», київське інтернет-видання «Європейська правда» й Інститут світової політики організували для нетерплячих «Перший безвізовий поїзд» з Києва до Перемишля — як «символічний акт першого перетину кордону з ЄС за безвізового режиму». Зокрема, цим потягом скористався журналіст Богдан Логвиненко, котрий запевнив: «Три місяці тому, після того, як приходив потяг на станцію у Перемишль, ще 30-40 хвилин доводилось стояти, поки прикордонники перевірять тих, хто залишився у потязі. Коли люди мають лише старий закордонний паспорт — щоразу прикордонник бере ще відбитки пальців. А з біометричним — процес оформлення проходить значно швидше».

Без ажіотажу
Своєю чергою, компанія-перевізник «Міжнародні авіалінії України» та адміністрація летовища «Бориспіль» влаштували у ньому грандіозну святкову програму з виступами танцювальних і співочих колективів, а також квестами, флешмобами та розіграшами квитків у Європу. А от найзахідніша область України — Закарпатська, як повідомила Наталія Петерварі, журналіст інформаційної агенції УНІАН, «попри очікування, зустріла безвіз без ажіотажу».
Першою, хто з’явилася 11 червня на українсько-угорському кордоні з біометричним паспортом і без візи, була також журналістка — Ірина Бреза з «Радіо Свобода».
Значно жвавіше виглядав інший пункт пропуску на Закарпатті — «Ужгород-Вишнє Нємецке» на українсько-словацькому кордоні. Адже тут символічні двері у Європу відкривали за участі двох президентів — українського Петра Порошенка та словацького Андрея Кіски.
Однак і там перетин кордону відбувався, як і на українсько-угорській його частині — без ажіотажу. Ба більше, дуже багато людей їхали, маючи візи. Наприклад, група заробітчан. Одна з них, Світлана з Іршави, розповіла, що повертається з дому до Італії, де давно працює. За її словами, безвіз — дуже позитивна річ, адже тепер її діти, нарешті, зможуть спокійно приїздити до неї.
Натомість водій мікроавтобуса, котрий віз заробітчан, мав іншу думку. «Ну, і що, що безвіз, що він дасть? Що, можна буде спокійно поїхати в Європу й заробити? Краще би не безвіз, а роботу людям дали тут, в Україні, щоб не треба було кудись рватися, світ за очі, а вдома спокійно працювати», — заявив він, озвучуючи найрозповсюдженіший міф про безвізовий режим. Відтак, українцям ще не раз потрібно буде роз’яснювати, що безвіз — не для роботи, а для подорожей. Натомість робота у ЄС потребує отримання робочих віз.

«Подивлюся, послухаю»
Тим часом у пункті пропуску «Рава-Руська» стояли 11 червня в черзі 90 автомобілів (при пропускній здатності 68), в пункті пропуску «Шегині» — 70, а на найбільшому угорському «Чоп-Захонь» — навіть менше від пропускної спроможності — 35 проти 80.
Вікторія Прихід, журналіст Української служби Deutsche Welle, розпитала на цих пунктах пропуску тих, хто подорожував 11 червня. Зокрема, в Рава-Руській Ігор Дудко, котрий часто їздить до Польщі у справах бізнесу, зізнався журналістці, що з недовірою поставився до нового біометричного паспорта, оскільки побоювався, що з ним отримає більше додаткових запитань від прикордонників, і що вимагатимуть більше документів. На щастя, помилявся. І дуже зрадів, що безвіз не викликав ажіотаж, бо він очікував на більші черги. «Мабуть, багато хто подумав, що першого дня буде багато людей, — припустив чоловік, — тому краще не їхати. Але гадаю, завжди так не буде».
Свою черго, Анна Міхальська, заступник речника Бєщадського відділу Прикордонної служби Польщі, пояснила: «Ми є східним кордоном ЄС, тому маємо ретельніше перевіряти дані, дотримуватись Кодексу Шенгену. І хоча часових нормативів у нас немає, плануємо на одного відвідувача витрачати до десяти хвилин. Усе залежатиме від ситуації: куди людина подорожує, які цілі має».
Утім, вона запевнила, що біометричні паспорти скорочують час оформлення мандрівника, бо не треба перевіряти його автентичність, а також у спеціальних базах даних — як візу. А це, за її словами, допомагає пришвидшити оформлення.
Однак Моніка Рошіцка, керівник групи у справах реадмісії Прикордонної служби в Медиці, вважає, що не можна сказати, що якусь категорію будуть перевіряти ретельніше. «Ми однаково можемо спитати і власника біометричного паспорта, і власника візи про бронь готелю чи наявність грошей», — повідомила вона.
І навіть наголосила, що прикордонники питають про гроші майже всіх. А також нагадала, що для спокійного перетину кордону з Польщею українцю потрібно мати хоча б 500 PLN.
Але туристка Ірина Маслій, котра перетнула українсько-польський кордон із біометричним паспортом, розповіла Вікторії Прихід: «Мене спитали лише, куди їду і скільки грошей маю. Але не вимагали показати. І ще не просили відбитків пальців. На все пішло хвилин із сім».
Своєю чергою, телеведучий Сергій Барбу написав про те, що з ним відбулося в Швеції 11 червня, таке: «00:01. Паспортий контроль. «Вітаю вас», — сказав шведський прикордонник. Вітаю, українці. Ми того варті. Перевірка зайняла десь близько хвилини. Відбитки пальців не сканували. Запитали лише про бронь готелю. Достатньо було лише озвучити назву».
А журналіст із Києва Христина Бердинських розповіла: «На вокзалі в Перемишлі я зустріла польку зі шестимісячною дитиною. Вона прийшла до потяга просто так, аби привітати українців з безвіком. «Давно це потрібно було зробити», — сказала жінка.

Ігор Голод

До слова
Український паспорт отримав найвищий результат із усіх пострадянських країн, крім країн Балтії, зайнявши 30-те місце в рейтинґу паспортів світу. Тепер в українців на рахунку — 119 безвізових країн. Індивідуальний рейтинґ українського паспорта — 68, а глобальний — 30. Першу сходинку в рейтинґу паспортів займають Німеччина та Сінґапур. Жителі цих країн мають право на безвізовий в’їзд у 159 країн. Далі розмістилися Швеція та Південна Корея з безвізовим режимом із 158-ма країнами. Третє місце займають Данія, Італія, Фінляндія, Франція, Іспанія, Норвегія, Велика Британія, Японія, США з показником в’їзду без віз у 157 країн. Україна в рейтинґу опинилася поруч з острівною державою Сент-Лусія — 29-те місце (120 країн) і Макао — 31-ше місце. Громадяни Російської Федерації (РФ) мають можливість подорожувати без віз у 106 країн світу, а паспорт РФ займає 41 місце.

Гоп-ля
Для отримання біометричних паспортів громадянам із пропискою на окупованих територіях Донбасу та Криму потрібно буде надавати додаткові документи для ідентифікації особи. Про це заявив Володимир Поліщук, прес-секретар держпідприємства «Документ». «Певну кількість документів було загублено під час подій, які там відбуваються, немає можливості ідентифікувати особу за формою №1. Є постанова Кабінету Міністрів, яка рекомендує проводити додаткову ідентифікацію», — сказав чиновник. Він уточнив, які документи треба надати додатково для підтвердження особи. «Якщо ви прийшли зробити закордонний паспорт, принесли паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, старий закордонний паспорт, ми вимушені просити надати свідоцтво про народження, або військовий квиток, або інші документи. Проводиться додаткова ідентифікація через інші органи влади і тоді видається закордонний біометричний паспорт», — зазначив п. Поліщук.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply