Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Уляна Супрун виступила проти Катерини Амосової

Автор:

|

Березень 08, 2018

|

Рубрика:

Уляна Супрун виступила проти Катерини Амосової

Уляна Супрун

Респонденти соціологів засвідчили найбільше падіння професіоналізму лікарів.

Із цим не можна миритися
Київський часопис «Дзеркало тижня» оприлюднив результати опитування, яке провів на його замовлення Київський міжнародний інститут соціології. Зокрема він запитував про те, професіоналізм фахівців яких професій, на думку опитаних, підупав.
Найбільше респондентів (28,5 %) відповіли, що найкатастрофічніше деградували медики. Про це Оксана Онищенко, оглядач відділу освіти та науки часопису «Дзеркало тижня» нагадала в своїй публікації «Скуті одним ланцюгом», в підзаголовку якого пояснила його назву — «Чому конфлікт у медичному університеті стосується нас усіх».
Журналіст також констатувала: «Без забезпечення якісної, некорумпованої медичної освіти не може бути жодної медичної реформи. Питання підготовки медичних кадрів — питання національної безпеки. Тому що практично в усій системі освіти зникає компетенція лікарів через корупцію та неналежні вимоги університетів до своїх випускників. Із цим не можна миритися. У питанні якості медичної освіти не повинно бути компромісів та півзаходів. І конфлікт, у центрі якого опинився найкращий медичний університет країни, щодо цього дуже показовий і повчальний».
Цей конфлікт виник після того, як керівництво київського Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця (НМУ) не уклало угоду з Центром тестування про реформування в цьому вищому навчальному закладі (ВНЗ) єдиних державних обов’язкових для майбутніх лікарів кваліфікаційних іспитів «Крок». Олександр Лінчевський, Заступник міністра охорони здоров’я України, пояснив: «Новий порядок їхнього проведення, який ми розраховуємо прийняти навесні, унеможливить продаж дипломів, стимулюватиме ВНЗ працювати якісно, адже важливий буде результат. Ми чудово розуміємо, що в певних випадках проведення цього іспиту може шкодити й іміджу університету. І, можливо, ламати якісь корупційні схеми. Завдяки «Кроку» університет не може видати диплом двієчнику. А хоче! За гроші провчити когось, за гроші поставити відвідування, оцінки, екзамен і за гроші видати диплом».

Призводить до повного хаосу
Тож Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України створило спеціальну комісію з приводу зриву «Кроку» в НМУ, а на період її роботи відсторонило Катерину Амосову, ректора цього ВНЗ, з посади. У відповідь та заявила: «Мене відсторонили за відмову примусово з боку заступника міністра Лінчевського здійснити протиправні дії — без тендерів закупити для університету ліцензійне тестування».
«Ми не могли в законний спосіб замовити послуги Центру, адже кошторис університету на той момент ще не було затверджено, а цінова пропозиція складала майже 1,4 млн. грн. Закупівлі на таку суму за чинним законодавством, мають проходити обов’язкову процедуру тендеру за участю кількох учасників», — стверджувала ректор.
Відтак, керівництво НМУ та частина студентів і викладачів оголосили безстроковий страйк. А близько 30 студентів НМУ заблокували вхід до нього для Михайла Захараша, призначеного МОЗ виконувача обов’язків ректора.
Але Світлана Заліщук народний депутат України, до котрої звернулися за сприянням студенти, пояснила: «Ректор має виконати наказ міністерства. Якщо вона не погоджується, то може оскаржувати це в суді. Інакше захоплення університету призводить до повного хаосу й анархії. І точно не покращує імідж країні».
Свою чергою, Уляна Супрун, виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України, заявила: «Це не страйк студентів і викладачів, це саботаж декотрих членів адміністрації та деканів НМУ. Прошу не плутати два кардинально різні явища — самоорганізований студентський рух і спущену згори ініціативу зриву навчального процесу, в заручниках якої опинилися тисячі майбутніх лікарів. Проблема не в комісії МОЗ, яка мала здійснити елементарну перевірку документації, а в страху втратити владу керівництвом НМУ».
Утім, страйк у НМУ тривав лише три дні, адже Адміністративний суд Києва поновив Катерину Амосову на посаді ректора. МОЗ наголосило у відповідь, що ухвала суду є тимчасовим заходом, а не остаточним рішенням справи по суті, а також стверджувало: «Студентів спонукають до «страйку». Корпуси університету зачиняються на ланцюги, навчальний процес примусово припиняється. Все це разом із відсутністю співпраці з комісією та МОЗ, спробою використання судової системи в політичних цілях є проявами масштабної кризи в системі медичної освіти. Стара корумпована неефективна система медосвіти чинить спротив низці ініціатив і рішень, яких потребує побудова нової української медицини».
Тим часом претензії до п. Амосової виникли не лише у МОЗ. Микита Андрєєв, голова громадської організації «Молодіжне правозахисне агентство» та заступник керівника секретаріату Національної агенції зі забезпечення якості вищої освіти, заявив: «До мене як до голови правозахисної організації зверталися студенти медуніверситету ім. Богомольця зі скаргами на хабарі та неправомірні дії викладачів. Студенти зверталися до нас, через те що Студпарламент ніяк не реагував на їхні скарги. Вони скаржилися, що цей орган самоврядування перетворився на придаток адміністрації та не захищає їхні права. Цей самий парламент мовчав, коли керівництво ВНЗ запровадило для студентів платні відпрацьовування пропущених занять, що є порушенням прав студентів. І зараз, коли студенти обурені тим, що через страйк їх неправомірно позбавили права вчитися, Студпарламент також не протестує. Навіть навпаки — від імені всіх студентів підтримує страйк. Це вищий ступінь маніпуляції — усіх, хто не прийшов на пари, назвати страйкарями. Страйк — це коли протестувальники ведуть активні дії, виходять зі своїми вимогами, пікетують».

«Цирк шапіто»
Одна студентка НМУ Андрію Орляку, розповіла журналісту київського телеканалу «1+1»: «Декотрі викладачі кажуть, наприклад: я люблю вино. І ти одразу розумієш, що треба робити. Викладачка сказала: дуже люблю екзотичні фрукти. Хлопці пішли, накупували ті карамболі. Ти боїшся купувати найдешевше, бо тобі можуть сказати: «Що ти мені купив?». Інколи можна скинутися по 100 грн і купити якусь пляшку викладачу. А є так, що ми можемо скинутися по 2 тис. грн».
А от Уляна Ковальчук, представниця «Студентського братства», показала п. Орляку десятки документів, у яких йдеться про порушені карні провадження стосовно розтрат і заволодінь бюджетними коштами посадовими особами університету, відтак заявила: «Нам вдалося зібрати унікальні документи, які свідчать про серйозну корупцію та зловживання з боку ректора Амосової. Ми побачили, як проректор Микитюк, агроном за освітою, заслужений діяч сільського господарства, займає посаду проректора з науково-педагогічної роботи. Ректор Амосова призначала свого чоловіка головою громадської ради контрольного органу. Чоловік наглядає за ректором. Це порушення антикорупційного законодавства».
Відтак, Масі Найєм, власник юридичної компанії «Міллер», нагадав Уляні Супрун, що, згідно з контрактом, п. Амосову можна не просто відсторонити, а й звільнити, зокрема — за нецільові використання коштів на суму майже 3,5 млн грн, виявлені в ході перевірки 2016 року Державною фінансовою інспекцією. Крім цього, були виявлені процедурні порушення Закону України «Про здійснення державних закупівель» на загальну суму понад 26,5 млн грн.
Однак Єгор Стадний, провідний аналітик аналітичного центру CEDOS, констатував: «Усе, що зараз робить медуніверситет ім. Богомольця, — цирк шапіто. Однак те, що МОЗ відсторонило ректора, ні до чого не приведе. Бо наступного ректора все одно обиратиме колектив. А яблуко від яблуні далеко не падає. Усі ці схеми — на них живе багато студентів і викладачів. Це ж не монголо-татарське іго, яке МОЗ скине — і всі заживуть інакше».
А Василь Князевич, міністр охорони здоров’я України у 2007-2010 рр., дійшов такого висновку: «На превеликий жаль, університет, який є одним із кращих медичних університетів, але зараз його «лихоманить» і я не можу стверджувати, що його позиції збереглися. Впевнений, що і МОЗ неспроможний таким чином погасити ситуацію. Ці дві сторони треба просто розвести».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply