Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Україну схиляють до капітуляції

Автор:

|

Вересень 02, 2020

|

Рубрика:

Україну схиляють до капітуляції
Вітольд Фокін

Російська Федерація (РФ) намагається легалізувати свої окупаційні адміністрації в Донецьку та Луганську.

«Сценарій у нас є»
31 серпня до Верховної Ради України (ВРУ) надійшов лист Вітольда Фокіна, заступника голови української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ) у Мінську (Білорусь), який запропонував внести зміни до ухваленої 15 липня українським парламентом постанови про проведення місцевих виборів 25 жовтня. Бо, зокрема, в її четвертому пункті зазначено: «Вибори депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів, не призначені відповідно до пунктів 2 і 3 цієї Постанови, будуть призначені у встановлені окремими законами порядку та строки, за умов: припинення тимчасової окупації та збройної аґресії РФ проти України, а саме: виведення усіх незаконних збройних формувань, керованих, контрольованих і фінансованих Росією, російських окупаційних військ, їхньої військової техніки з території України; відновлення повного контролю України за державним кордоном України».
Але 21 серпня Володимир Зеленський відповів на запитання про можливість проведення виборів на окупованій частині Донбасу так: «Я б хотів у це вірити. Ну, сценарій у нас є — це структура. Але зараз занадто рано про це говорити».
Його запитали про вибори тому, що Леонід Кравчук, голова української делегації в ТКГ, 19 серпня пообіцяв російській делегації звернутися до ВРУ з проханням переглянути її постанову, аби розблокувати перемовини в ТКГ.
Денис Казанський, представник Донецької області в ТКГ, пояснив: «Москва зажадала, щоб Україна скасувала постанову ВРУ від 15 липня ц. р про призначення чергових місцевих виборів. А точніше, прибрала з неї четвертий пункт, у якому Росію назвали аґресором, а також зазначили, що вибори в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) не можна проводити до виведення всіх збройних формувань та отримання Україною контролю над ділянкою російсько-українського кордону».
«Російська сторона вдалася до банального шантажу. Аґресор погрожує заблокувати перемовини, зокрема, щодо обміну полоненими, вимагаючи від нас, щоб ми змінювали своє законодавство відповідно до його примх. Водночас, ці вимоги навмисно викладають у такій формі і в такий спосіб, щоб українська сторона не могла їх виконати. Мета Росії — не залагодити конфлікт на Донбасі, а легалізувати в Україні свої окупаційні адміністрації в Донецьку і Луганську. Вибити для них офіційний статус», — зазначив він.
Роман Лозинський, депутат парламентської фракції «Голос», наголосив: «Виборів без реінтеграції сильно хоче Путін і руками Кравчука намагається їх пришвидшити, щоб там обрали владу місцевих сепаратистів, які знімуть камуфляжі». Зрештою, й Кравчук заявив 13 серпня: «Які можуть бути вибори, коли там (у Москві. — Авт.) сидить людина, яка нікому не підпорядковується. Хто може гарантувати, що вона не використає зброю?».

Замкнуте коло
Але 23 серпня Дмитро Разумков, голова ВРУ, повідомив, що таки отримав лист першого президента щодо виборів. Водночас він зауважив: «Вибори повинні бути виборами, вони мають бути демократичні, представляти інтереси всіх громадян, які живуть на тій чи іншій території, подобається нам їхній вибір чи ні. Але вибори повинні відповідати європейським нормам, повинні бути такими, які не будуть ставити під загрозу життя і здоров’я наших громадян. Станом на сьогодні провести вибори на тимчасово окупованих територіях — я не розумію, як це зробити. Відтак запевнив: «ВРУ не виконуватиме ультиматуму РФ і не дозволить виборів на окупованих територіях»
Давид Арахамія, керівник парламентської фракції «Слуга народу», підтвердив: «Для нас це звернення було сюрпризом. Ми розуміємо, що на цей момент провести там вибори неможливо. Щоб їх провести, потрібно виконати нашу головну умову — привести кордони в оригінальний вид, встановити повний контроль над українськими кордонами, забезпечити таким чином демілітаризацію цієї зони, забезпечити повний доступ будь-якої партії. Тільки після цього можуть відбутися вибори».
«Коли нам кажуть привести у відповідність постанову, ми розуміємо, що компонент безпеки не в тому стані. Парламент, швидше за все, відповість неґативно. Це замкнуте коло, ми весь час впираємося в «червоні лінії». Вся надія на саміт «Нормандського формату», який відбудеться 9 вересня», — прогнозує депутат.
А от президент України заявив: «Я дуже задоволений Кравчуком, зараз є досягнення. Кравчук — це обличчя нашої сьогоднішньої групи, обличчя української дипломатії. Кращого у нас немає, я так вважаю. Що стосується Фокіна, він також на місці. Адже для тієї сторони важливо бачити людину з Донбасу. Тому мені здається, що це правильний досвідчений дипломатичний баланс, який сьогодні головує від України в ТКГ».
Тож 26 серпня відбулося закрите засідання комітету ВРУ з питань організації державної влади, в якому, зокрема, взяв участь Кравчук. Денис Казанський розповів: «Єдиний результат цього засідання полягає в тому, що вирішили створити робочу групу, яка вивчатиме пропозицію Кравчука змінити постанову ВРУ, щодо якої РФ висунула ультиматум».

Аби не образити Кравчука
Натомість Кравчук розповів: «Домовились, що шукатимемо далі шляхи вирішення цього питання, аби зняти будь-яке блокування щодо України. 2015 року, коли приймали комплекс заходів про врегулювання ситуації на Донбасі, там є пункт, що спершу вибори, а на другий день кордон і все інше. Ми шукаємо шляхи вирішення».
Та все ж пообіцяв: «Коли розпочнеться Мінське засідання ТКГ, у нас уже буде документ, я поки що не знаю якого характеру, підготовлений робочою групою. І принаймні я скажу так — ідеться про демократичний парламент України. Що для того, щоб прийняти документ, він має всебічно проаналізувати на підставі всіх документів, законів і конституцій України. Якщо це вас не влаштовує, запропонуйте щось інше. Принаймні для мене це буде вже підстава опертися на щось. Я не просто буду говорити заяви, слова, обіцянки, я покажу відповідний документ».
Але перший президент запевнив: «Вибори на окупованих територіях одночасно з голосуванням на всій території України наразі провести неможливо. Ми вже не зможемо до 25 жовтня підготуватися. Вибори на Донбасі обов’язково відбудуться, але тільки тоді, коли для цього буде створено відповідні умови».
Роман Костенко, підполковник Служби безпеки України й учасник війни на Донбасі, а тепер — депутат парламентської фракції «Голос», розповів: «Мені здалося, що цю групу створили лише для того, аби не образити Кравчука. Ми розуміємо, що ніхто не буде скасовувати цю постанову, сподіваюся, що ніхто навіть не внесе її в залу, адже це суперечить нашим принципам». «В якихось моментах Кравчук не те що наполягав, а просто казав: «Давайте будемо щось робити». Можливо, ці слова і стали темою розмов про створення цієї групи, адже РФ висуває ультиматум», — пояснив він.
Своєю чергою, Олексій Резніков, міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, наполягав на закритому засіданні парламентського комітету: «В ОРДЛО можна треба проводити вибори після того, як звідти будуть виведені іноземні війська, як відбудеться роззброєння, демілітаризація, виведення всіх незаконних збройних формувань, встановлено конституційний лад».
А Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, на запитання «В чому Україна готова поступитися у питанні проведення виборів на окупованих територіях?» відповів так: «Україна ніколи не піде на поступки, які підірвуть нашу територіальну цілісність і створять всередині України міни уповільненої дії». Врешті, Дмитро Гурін, депутат парламентської фракції «Слуга народу» , запевнив: «У парламенті немає та не буде голосів за те, щоб оголосити вибори на окупованих територіях».

Фокін не здається
Але Вітольд Фокін проявляє впертість. В одному з інтерв’ю він заявив, що допускає повну амністію сепаратистів на Донбасі, а також особливий статус для всієї території Донецької та Луганської областей. На цю заяву відразу відреагував Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ). «Необхідно відокремлювати особисту позицію від позиції делегації. Вітольд Фокін щойно приєднався до перемовного процесу і розбирається з тематикою. І якраз деякі одіозні і двозначні формулювання, на які чомусь погодилася попередня влада, сьогодні українська сторона намагається пом’якшити або застосувати виключно в рамках національних інтересів України», — зазначив він.
За словами глави ОПУ, амністія не може стосуватися осіб, які здійснювали військові злочини, захоплювали заручників, катували й убивали полонених, торгували людьми, брали участь у фінансуванні тероризму та здійснювали деякі інші тяжкі злочини.
Він також зазначив, що мінські угоди і пропозиції української делегації з доопрацювання законопроєкту про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО не передбачають особливого статусу для всього Донбасу — йдеться винятково про тимчасово окуповані райони. «Є чіткі «червоні лінії», які неодноразово оцінював президент Зеленський. Тому позиція української делегації в ТКГ повністю відповідає національним інтересам України», — сказав він.
На критику своїх заяв про особливий статус для всієї території Донбасу, Вітольд Фокін відповів: «Якщо прихильники війни бісяться, отже, мої слова потрапили туди, куди треба. Нам треба принести в Україну мир, що ми і збираємося робити. Я маю на увазі, ми з Леонідом Макаровичем». Він заявив, що задоволений реакцією на свої слова і додав, що нібито цитував положення мінських домовленостей.
Тож постає запитання, якщо Леонід Кравчук і Вітольд Фокін не представляють у ТКГ офіційну позицію України, тож чиїм рупором вони виступають насправді, і навіщо було їх посилати на перемовини?
Як повідомляв «Міст», президент Зеленський призначив Фокіна в ТКГ у другій половині серпня.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply