Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 14, 2021

Українці занепокоєні поступками українського президента Росії

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

Українці занепокоєні поступками українського президента Росії
Володимир Зеленський

9 грудня в Парижі може відбутися все, що завгодно. Кремлю?

Обережний підхід
Дмитро Пєсков, речник президента Російської Федерації (РФ), 15 листопада підтвердив московському виданню «КоммерсантЪ», що 9 грудня в Парижі — «зустріч на найвищому рівні в нормандському форматі» (лідерів України, Німеччини, Франції та РФ. — Авт.) і може відбутися й рандеву тет-а-тет президентів України й РФ. Щоправда, додав, що «за три тижні багато що може статися». Але зауважив, що президент України «не допускає жорстких висловлювань на адресу Москви, намагається висловлюватися нейтрально».
Речник президента РФ також радив «не завищувати очікування» від перемовин, «аби потім не розчаровуватися». Але запропонував і не занижувати їх, висловивши сподівання, що «все ж підготовка матиме свої результати». А Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, пояснив 18 листопада, що перемовини у Парижі відбудуться, бо «умови для саміту дозріли». Нагадаємо, що в Москві домоглися, щоб українські військові відійшли від лінії зіткнення в чотирьох пунктах.
Натомість Вадим Пристайко, український колега п. Лаврова за посадою, розповів, що в підготовленому для саміту «нормандської четвірки» комюніке зафіксований обережний підхід без занадто амбітних завдань, із яким погодилися всі чотири сторони перемовин. «Якщо на саміті сторони досягнуть прориву, то оперативно буде підготовлений новий документ. Наприклад, всі чотири лідери прийдуть до того, що треба закінчувати з війною і є три-чотири кроки, які треба зробити. Це ідеальний сценарій, але зараз наші очікування засновані на мінімально можливому варіанті», — однак додав він.
Міністр допустив, що в Парижі можуть бути переформульовані деякі пункти мінських угод щодо українсько-російської війни й пояснив: «У мінських угодах є речі, які треба адаптувати хоча б тому, що всі хронологічні терміни вже пропущені. І лідери повинні сказати: давайте спокійно, без істерики подивимося, ніхто нічого не змінює, ні від чого не відмовляється, але ці пункти повинні бути змінені, адаптовані до реальності».
За його словами, вже підготоване коротке комюніке про підсумки зустрічі, який погодили усі сторони. «Це робочий документ, який зовнішньополітичні радники голів держав пропонують своїм лідерам»,

Яким буде — не знаємо
Володимир Зеленський 23 жовтня оприлюднив свої очікування від зустрічі в Парижі — заявив тоді, що зустріч із Путіним «потрібна, щоб обговорити умови особливого статусу на Донбасі. Яким він буде, ми не знаємо. Ми готові обговорювати ці питання в нормандському форматі, готові обговорювати з суспільством України. Поки за нього не проголосують народні депутати, закону не буде. Щоб знати всі умови, треба їх обговорювати. Без зустрічей не можна вирішити це питання».
Співгромадяни Зе-президента затаїли подих із приводу того, чи не погодиться він на путінський варіант цього статусу. Тобто на амністію терористів на Донбасі та визнання їх озброєними танками складовими частинами України.
Адже московське виданню «КоммерсантЪ» уже оприлюднило з посиланням на власні джерела порядок денний перемовин у Парижі: «Особливий статус для окремих районів Донецької та Луганської областей; розведення сил і засобів на нових ділянках; зняття «економічної блокади» Донбасу; відновлення залізничного сполучення з окупованими територіями; обмін полоненими; повна амністія бойовиків». Російська сторона також має намір порушити питання «модальності проведення виборів» на окупованому Донбасі.
А 18 листопада Ірина Верещук, депутатка пропрезидентської парламентської фракції «Слуги народу», висловила сподівання, що рішення п. Зеленського «не будуть спрямовані на поглиблення конфлікту в суспільстві», бо «особливий статус, внесений до Конституції — це розкол у суспільстві, і ніхто на це не піде». Але ж відведення військ Путін домігся…
Однак п. Лавров цього ж дня заявив, що Німеччина та Франція повинні висловити свою позицію щодо амністії бойовиків та прямих перемовин України з окупаційними адміністраціями на Донбасі. А фактично натякнув, що учасники перемовин у Парижі мали б натиснути на п. Зеленського з цього приводу.
«Такі сигнали з Парижа й Берліна важливі, бо ми чуємо з адміністрації президента Зеленського, членів уряду України досить суперечливі заяви. У т. ч. про те, що ніякої амністії — а вона позначена в мінських домовленостях — не буде. І що не буде ніяких прямих контактів між Києвом, Донецьком і Луганськом. Ми розраховуємо, що наші французькі колеги як господарі нормандського саміту докладуть усіх зусиль, щоб зняти будь-які двозначності, і щоб цей саміт чітко підтвердив непорушність і безальтернативність руху до виконання мінських домовленостей», — пояснив російський міністр.

Цього робити не можна
А от президент РФ заявив: «Ми чуємо від перших осіб України про те, що може бути ухвалений інший закон про особливий статус Донбасу. Який? Це абсолютно ключова річ. Якщо буде ухвалено щось таке, що не погоджено з ЛНР і ДНР, тоді все миттєво зайде у глухий кут».
Колишній в’язень Кремля, режисер Олег Сенцов, прокоментував це так: «Перемовини — це добре, припинення вогню — це дуже добре. Здавати інтереси України — це погано. Віддати всю нашу незалежність заради того, щоб повернути Донбас і щоб на ДНР (терористична організація «Донецька народна республіка». — Авт.) перетворилася вся Україна — це погано, цього робити не можна. Я сподіваюся, наше керівництво цього не зробить, а народ йому не дасть. Путін хоче накинути Донбас на шию України, як нашийник і смикати за нього, щоб зробити з України такого собі хатнього, слухняного собаку».
Натомість Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), запевнив, що новий законопроєкт про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей підготують до 20 грудня. А міністр Пристайко додав: «Ми хочемо зробити все, що в наших руках, щоб припинити війну, кожен шанс використати, кожен механізм».
Оце «зробити все» пролунало наступного дня після того, як мільярдер Ігор Коломойський, із котрим багато хто пов’язує п. Зеленського, заявив в інтерв’ю The New York Times: «Вони (росіяни. — Авт.) сильніші. Ми маємо покращити з ними стосунки».
У NYT зауважили з цього приводу: «Геополітичні погляди Коломойського важливі, адже, на думку аналітиків і західних дипломатів, він має великий вплив на адміністрацію Зеленського. Коломойський раніше заперечував вплив на Зеленського, однак тепер попередив, що починає вірити у такий портрет». Бо заявив: «Якщо я одягну окуляри і подивлюся на себе, як на мене дивиться весь світ, я побачу себе монстром, ляльководом, господарем Зеленського, як хтось, хто має апокаліптичні плани. Я можу це втілити в реальність».

Покращення стосунків
І багато хто в Україні дійшли висновку, що Коломойський уже втілює в реальність «покращення з ними стосунків». Приводом для цього слугував арешт у справі нібито «неякісних бронежилетів» генерал-майора Дмитра Марченка, котрий брав участь у війні на Донбасі і в реформі матеріального забезпечення Збройних сил України.
Його прихильники, зокрема, ветерани війни та волонтери, вважають цю справу політичною, а слідчих звинувачують в упередженості. Зокрема, генерала Марченка зголосилися взяти на поруки Герой України Євген Межевікін, депутати парламенту й волонтер Олексій Мочанов. Але суд узяв підозрюваного під варту, запропонувавши як альтернативу заставу в 76 млн грн.
Колишній депутат ВРУ Борислав Береза назвав процес над генералом Марченком «судилищем» і зауважив: «Експерти чітко озвучили, що він не займався закупівлями, а писав технічні умови. Всі закупівлі йдуть через тендерний комітет Міністерства оборони. Але вони чомусь не є відповідачами. Як не є відповідачами й ті, хто проводив експертизу бронежилетів, і ті, хто їх приймав… Крайнім вибрали Марченка».
Волонтер Юрій Бірюков, котрий спрацював із генералом Марченком щодо забезпечення армії, звинувачує слідчого у цій справі у проросійських поглядах. На доказ він наводить скріншоти з його акаунтів у соціальних мережах. А ветеран війни на сході України Олексій Петров запевнив: «Марченко зробив колосальний ривок у забезпеченні армії. А воювати ми починали в старих залізних касках і без «броніків», голі та босі. Але якщо судити за це попередніх посадовців — не буде такого політичного хайпу».

Ігор Голод

До слова
Президент України на саміті нормандської четвірки підійматиме теми деокупації Донбасу, обміну полоненими і місцевих виборів. Про це він заявив 19 листопада на брифінгу після зустрічі з Андрієм Бабішем, прем’єром Чехії. Друга тема — це повернення полонених. «Ми хочемо всіх наших людей повернути додому, до батьків. Я теж хочу говорити — коли. Якщо всіх, то коли?» — сказав Володимир Зеленський. Він також підтвердив, що Україна має намір почати дискусію про проведення місцевих виборів на Донбасі. «Ми повинні говорити про можливість, коли там не буде ніяких збройних формувань, проведення місцевих виборів. Початок цієї розмови ми повинні зробити», — зазначив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply