Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Українці визначилися з місцевою владою не скрізь

Автор:

|

Листопад 04, 2020

|

Рубрика:

Українці визначилися з місцевою владою не скрізь

Центральна виборча комісія (ЦВК) України оприлюднила лише перші результати народного волевиявлення, яке відбулося 25 жовтня ц. р.

Явно затягується
ЦВК оголосила 30 жовтня обраними депутатів лише 64 місцевих рад і 84 голів у 23 областях. Зокрема, 20 голів міських рад, 17 — селищних, а 47 — сільських. Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу «Пента», пояснив: «Підрахунок голосів на місцевих виборах явно затягується. Формально це можна пояснити новою виборчою системою, за якої можна було голосувати не лише за партію, а й за конкретного кандидата в партійному списку. Визначення переможців серед кандидатів за партійними списками справді затягує підрахунок голосів. Але такої проблеми немає при підрахунку голосів на виборах мерів міст. Однак і тут немає навіть попередніх результатів. Є у мене велика підозра, що довкола процесу підрахунку триває велика, але прихована боротьба (метушня, сумнівні маніпуляції, називайте, як хочете), можливо, торги між місцевими «стейкхолдерами» (зацікавленими сторонами. — Авт.)».
Свою чергою, Олександр Турчинов, керівник штабу партії «Європейська солідарність» (ЄС) звинуватив владу у блокуванні підрахунку голосів. Мовляв, хоче змінити результати.

Мери forever?
Зокрема, в Києві після підрахунку 99,5 % протоколів із мокрими печатками вже у першому турі виборів міського голови з результатом 50,6 % перемагає чинний мер Віталій Кличко. А в Харкові за обраного п’ять років тому міським головою Геннадія Кернеса з очоленої ним партії «Довіряй справам», який ще з вересня ц. р. перебуває на лікуванні з коронавірусом у німецькій клініці «Шаріте», проголосували, за даними екзитполу, 57,9 % виборців.
Більш приголомшливий успіх — міського голови Івано-Франківська Руслана Марцинківа з Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Свобода». За нього проголосували, за даними екзитполу, 86,1 % виборців. За мера Чернігова — Владислава Атрошенка, котрий створив та очолив місцеву парію «Рідний дім», — 85 %. За міського голову Хмельницького — Олександра Симчишина з ВО «Свобода», — 81,13%. За його однопартійця й чинного мера Тернополя Сергія Надала — 74,59 %.
За міського голову Вінниці Сергія Моргунова з партії «Українська стратегія Гройсмана» — 68,8 %. За очільника Запоріжжя — Володимира Буряка з, даруйте за тавтологію, «Партії Володимира Буряка «Єднання» — 60,6%. За мера Маріуполя Вадима Бойченка, котрий раніше був менеджером високого ранґу металургійного комбінату олігарха Ріната Ахметова й створив «Блок Вадима Бойченка» — 68,1 %.

Буде другий тур
Але остаточно з мерами визначилися не скрізь. Другий тур виборів міського голови відбудеться в Одесі, де за чинного мера Геннадія Труханова з партії «Довіряй справам» проголосували, за даними екзитполу, 34,46 % учасників волевиявлення. Йому протистоїть зі 17,9 % депутат проросійської парламентської фракції «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) Микола Скорик.
У Дніпрі мер Борис Філатов, котрий створив та очолив партію «ПРОпозиція», набрав 44,4 %. Тож навряд чи його переможе в другому турі колишній секретар міської ради з кримінальним минулим Загід Краснов, за котрого проголосували лише 14,4 % виборців.
У Сумах чинний міський голова Олександра Лисенко набагато випередив зі 43,5 % кандидата від ЄС Вадима Акпєрова (16,1 %). У Херсоні, за даними екзитполів, чинного міського голову Юрія Колихаєва підтримали 34,16 % виборців, а Володимира Сальдо з «Блоку Володимира Сальдо» — 15,87 %.
У Черкасах мер Анатолій Бондаренко набрав, за даними екзитполу, 32,6 %. У нього також неабиякий відрив від свого суперника в другому турі — кандидата від партії «Голос» Віктора Євпака, за котрого проголосували 19,8 % виборців.
У Кривому Розі чинний мер Юрій Вілкул із «Блоку Вілкула» набрав, за даними екзитполів, 42,8 %, а кандидат від пропрезидентської партії «Слуга народу» (СН) і менеджер олігарха Ріната Ахметова Дмитро Шевчик — 31,01 %.
Оглядачка Дарина Птаховська зауважила: «Всі бюлетені не пораховані й досі — команда Вілкула намагається всіма силами уникнути другого туру та працює на стратегію «перемога в один тур». В іншому випадку у місцевого феодала можуть бути проблеми. 10 % — не дуже велика різниця й її можуть легко відіграти за умови, що другий тур буде чесним».
У Миколаєві, за даними екзитполів, 40,7 % голосів здобув кандидат від партії «ПРОпозиція» Олександр Сєнкевич. На другому місці — Владислав Чайка з ОПЗЖ (26,7 %).
А от в Ужгороді різниця між кандидатами мінімальна — самовисуванець Богдан Андрієв набрав 23,8 % виборчих голосів, а 22,7 % дорослих містян, котрі взяли участь у голосуванні, підтримали Віктора Щадея від СН. А в Чернівцях кандидат від партії «Єдина альтернатива» Роман Клічук, за даними екзитполів, отримав 29,1% голосів, тоді як Віталій Михайлишин, котрий створив та очолив партію «Команда Михайлишина» — 21,4 %. У Рівному голова партії «Рівне разом» Віктор Шакирзян набрав 21,3 %. А кандидат від ЄС Олександр Третяк — 16,7%.

50 х 50
У Львові ж 39,96 % голосів виборців здобув Андрій Садовий. Із ним у другому колі побореться Олег Синютка, депутат парламентської фракції ЄС і колишній голова Львівської обласної державної адміністрації, котрий набрав 31,03 % голосів виборців. Галина Терещук, оглядачка «Радіо Свобода», зауважила: «Розрив між ними менший за 9 %, а це, за оцінками експертів, свідчить про те, що обидва кандидати на посаду міського голови мають рівні шанси на перемогу».
Тим паче, що різниці між ними практично немає. Аналітик Олександр Антонюк констатував: «Від обох кандидатів так і не почули, а що буде зі стихійними забудовами, транспортним колапсом у місті, як це вирішать. Не маємо відповідей, лише чуємо про ці проблеми та про покращення комфорту у місті. А що зроблять кандидати для цього?».
«Шанси обох кандидатів на виборах — 50 х 50, — також вважає експерт, — але як спрацюють села, тобто збільшення об’єднаних територіальних громад? Гадаю, що, радше, вони будуть за Синютку, бо бачать його у телевізорі частіше. Один і інший кандидат мають свої переваги. У Синютку вклали великий ресурс, три національні канали — «Прямий», «Еспресо» та «5-й канал». Медійна підтримка велика є і в Садового, котрий має радіо «Люкс», «Максимум», канал «24 плюс» і портал Zaxid.net. За Синюткою стоїть і важковаговик — п’ятий президент України».
Тож аполітичний оглядач Станіслав Безушко дійшов такого висновку: «Шанси між кандидатами, як на мене, зараз — 55 х 45 на користь Садового, він чинний мер і йому простіше комунікувати з мешканцями. Розрив малий і це пояснюється низькою якою та віком голосуючих. Категорія «50+» значно була активніша у першому турі, а це — виборець Синютки. Але чи має він іще резерв? Не думаю. Знову ж таки чуємо, що люди втомилися від Садового, він уже три каденції керує містом. На молодих виборців, які лише почали голосувати, це не діє. Чи Садовий мобілізує молодших львів’ян? Багато залежить не від виборчої кампанії, а від… погоди. Якщо погода буде дощова, вітер, холодно, то старші люди на дільниці прийдуть, а молодь — ні».

«Слуги» не здаються
Натомість у СН стверджують, що вона нібито здобула 20 % місць в усіх обласних радах загалом. У той час, як ЄС — 16 %, ОПЗЖ — 13 %, ВО «Батьківщина» — 10 %, а «За майбутнє», яку пов’язують із одіозним олігархом Ігорем Коломойським, — 7 %. За даними «слуг», загалом вони отримали також 17 % мандатів у всіх районних радах, ОПЗЖ — 15 %, ЄС — 13 %, ВО «Батьківщина» — 9 %, а «За майбутнє» — 8 %.
Та в партії ЄС втішають себе тим, що лідирують, за даними її паралельного підрахунку, на виборах до рад усіх рівнів Львівщини, де отримають понад 19 % мандатів, тоді як очолювана Андрієм Садовим «Самопоміч» — 19,57 % місць, «Голос» — 8,91 %, «Варта» — 7 %, а ВО «Свобода» — 6,78 %. У ЄС запевнили: «До 9 % набираємо у Харківській, Полтавській і Чернігівській областях. Від 9 до 14 % — у більшості областей. Понад 14 % — в Івано-Франківській, Тернопільській, Волинській і Рівненській. І понад 19 % та вище — в Києві й Київській області».
Як повідомляв «Міст», на місцевих виборах в Україні перемогли «синиці в руках».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply