Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Українці масово забирають з банків депозити

Автор:

|

Червень 28, 2012

|

Рубрика:

Українці масово забирають з банків депозити

Довіра населення до банківської системи знову знизилася. У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 38 млн грн, або на 0,011 %, повідомили в Національному банку України (НБУ), тоді як на початку року середньомісячний приріст портфеля становив 6,55 млрд грн. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових вкладів зниженням курсу гривні.

«Це питання — до НБУ. Він почав відпускати курс гривні, і долар одразу ж почав рости на готівковому ринку, тому ніхто не несе в банки гривню. Усі бояться майбутньої девальвації й гадають, що вона вже почалася. Відбувається відтік депозитів, оскільки населення не розуміє, що буде з курсом, і вкладає гроші в нерухомість і товари, боячись зростання цін», — пояснив голова правління одного з великих банків.

Попри зростання курсу долара населення не поспішало нести свої гроші на валютні депозити — їхній обсяг скоротився в травні на 205 млн грн. І це притому, що за цей місяць населення купило у банків іноземної валюти на 1,88 млрд USD. «Голов­на причина — очікування девальвації. Поки що паніки немає, але вже не зрозуміло, куди рухатися далі. Це — вичікувальний період», — уважає Євген Гребенюк, старший аналітик інвестиційної компанії «Трійка Діалог Україна».

Такі побоювання змусили підприємства скоротити валютну заборгованість у травні на 5,2 млрд грн. «Банки всіма засобами мотивують своїх клієнтів конвертувати валютні кредити в гривневі, тому що остерігаються високих валютних ризиків», — зазначає п. Гребенюк. Водночас підприємства продовжують забирати свої депозити — тільки за травень їх було знято на суму 3,86 млрд грн. Від початку року вже вилучено 16,7 млрд грн.

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, вважає, що ці кошти зараз виводяться з України через політичні ризики. У таких умовах банки не можуть нарощувати видачу кредитів. Якщо за підсумками чотирьох місяців загальний кредитний портфель збільшився на 0,1 %, то зараз він скоротився на 0,3 % — до 790 млрд грн. Утім, гривневі кредити поки що зростають, хоч і повільно — на 0,9 % в травні.

Дефіцит грошей на ринку призвів до стрибка вартості кредитів овернайт до рекордних 16—17 % із початку року. Після цього ставки гривневого ресурсу впали до рівня менш ніж 10 %, а 15 червня знову підскочили до 16,8 %. «Банки залучають депозити під 17—18 %. Якщо до них додати казначейську комісію, маржу й хеджування за термінами, то вийде +8 %. Ніхто не готовий брати кредити під 26 % річних. За такими ставками видаються споживчі позики на дуже невеликі суми — поточні витрати або мобільні телефони. Крім того, позичальникам, які викликають хоч найменші сумніви, банки кредитів не дають, а надійних клієнтів — небагато», — пояснює складну ситуацію Віталій Фішер, перший заступник голови правління «ВТБ Банку».

Пан Охріменко не вважає, що установи зараз будуть піднімати ставки за депозитами ще вище, оскільки у більшості банків ще є ліквідність. «Улітку ділова активність знижується. Тому я вбачаю ризики саме в припиненні багатьма фінустановами активного кредитування. Цим вони позбавляють себе реґулярного доходу, а отже, закладають основу для майбутніх збитків», — попереджає експерт.

Нагадаємо, Сергій Арбузов, голова НБУ, заявляв, що гривня буде стабільною й після Євро-2012, і після парламентських виборів. Також він додав, що українцям не варто дослухатися до прогнозів різних фахівців і псевдоекспертів, які обіцяють обвал нацвалюти. За словами очільника головного банку країни, Євро-2012 позитивно вплине на курс гривні, оскільки вболівальники привезли велику кількість валюти.

Крім того, п. Арбузов зазначив, що регулятор розробив план дій у разі неґативного розвитку ситуації на фінансовому ринку. Він не пояснив, про які саме кроки може йтися, а лише зазначив, що НБУ має у своєму розпорядженні інструменти впливу на ринкову ситуацію, які можуть захистити від неґативної дії курсу валюти й зберегти її резерви. Утім, ще в травні народний депутат Юрій Полунєєв, член Ради НБУ, зауважив, що Національний банк, скоріше за все, розглядатиме можливість дуже поступової, плавної девальвації гривні. Адже зараз змінюються цінові пропорції в країнах, що є основними торговельними партнерами України. Варто зазначити, що Міжнародний валютний фонд погіршив свій прогноз щодо курсу гривні на 2012 і 2013 рр.: так, 2012-го національна валюта опуститься до 8,41 грн за 1 USD, тоді як попередній прогноз був на рівні 8,14 грн за 1 USD.

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply