Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

Українською освітою тепер керує соратник Януковича

Автор:

|

Липень 04, 2020

|

Рубрика:

Українською освітою тепер керує соратник Януковича
Сергій Шкарлет

В Україні тривають спроби реваншу опонентів Революції гідності.

«Загрозливі наслідки»
Український уряд таки призначив 25 червня ц. р. Сергія Шкарлета, ректора Чернігівського національного технологічного університету, виконувати обов’язки міністра освіти та науки попри те, що комісія з боротьби з псевдонаукою Академії медичних наук виявила в його наукових статтях і монографіях десятки сторінок плагіату. Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, наголосив: «Є таблиця, де запозичення лише з однієї статті ідуть цілими сторінками. Нагадаю, 2011-го міністр оброни Німеччини був змушений подати у відставку через плагіат у докторській дисертації».
А Ганна Новосад, ексміністерка освіти та науки України, повідомила, що п. Шкарлет придбав автівку Volkswagen Amarok 2019 Volcano за майже 60 тис. USD університетських коштів, які рекомендували спрямувати на доплати викладачам. «Така людина не має жодного морального права очолювати міністерство, — констатувала вона. — Наявність такого міністра, як Шкарлет матиме загрозливі наслідки. Цю кандидатуру лобіюють консервативні ректори, котрі виступають проти реформ. Окремим ректорам, і, вочевидь, п. Сергію, начхати на якість освіти, на майбутнє студентів, їм потрібні не хороші студенти, їм потрібен контингент. Саме так називають в їхньому світі вступників із будь-яким рівнем знань, із яких вони просто деруть гроші. Тому їм геть незручні ті зміни, які зробили і наша команда, і попередні».
Своєю чергою, Інна Совсун, депутатка парламентської фракції «Голос», підтвердила: «Кандидатура, яка влаштовує ректорський корпус, зазвичай не та, що відстоюватиме інтереси студентів і продовжуватиме реформи. Ми це побачили під час спілкування з кандидатом у комітеті. Ця «комфортна ректорам» кандидатура не зможе продовжувати реформи у вищій освіті, а навпаки — зацементує безвідповідальність університетів за її якість.

«Небезпечна ілюзія»
В ініціативній групі «Дисергейт» заявили у зверненні до влади: «Факти академічного плагіату вказують на неспроможність Сергія Шкарлета займати бодай якісь управлінські посади в публічних установах, бо плагіат є свідченням і звичайної нечесності, і нездатності якісно виконувати інтелектуальну роботу. Створюється небезпечна ілюзія — начебто нічого змінити неможливо, бо вищі посади окуповані негідниками. Проте вихід є. І він пов’язаний із практикуванням цінностей доброчесності при відборі кадрів. Якщо особу викрито на масштабному академічному плагіаті, як у випадку зі Шкарлетом, то її не лише не можна призначати на посаду, а треба усунути від займання посади ректора на підставі невідповідності принципу академічної доброчесності».
Відтак у «Дисергейті» резюмували: «Доки процес неґативного добору кадрів не зміниться на позитивний — за репутацією та чеснотами, цілей суспільства у модернізації й євроінтеграції досягнуто не буде. Рівень і якість життя населення прямо пов’язані з якістю кадрової політики на всіх рівнях державного управління».
А от науковий комітет Національної ради з питань науки і технологій закликав парламент «зважити на думку наукової спільноти України і не підтримувати призначення Шкарлета міністром», «особа, наукова репутація якої є токсичною», позаяк «оприлюднені в засобах масової інформації матеріали «дають підстави обґрунтовано стверджувати, що кандидат (на посаду міністра. — Авт.) у своїй науковій діяльності систематично та масштабно порушував етичні норми, прийняті в науковому середовищі».

«Початок контрреволюції»
Обурення громадськості спровокувало й те, що п. Шкарлет балотувався 2010 року до Чернігівської обласної ради від Партії реґіонів (ПР), яку тоді очолював президент-утікач Янукович. Тоді він запевняв: «Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося відчути на собі певний тиск тодішньої панівної партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партійний квиток. Я повністю поділяю погляди і принципи ПР.
Тож Іван Примаченко, співзасновник освітніх курсів Prometheus, наголосив: «Початок контрреволюції в українській освіті. Виконувачем обов’язки міністра освіти призначили Сергія Шкарлета — палкого прихильника Януковича, котрий під час Революції гідності вимагав зняти з гуртожитку український прапор».
А Наталія Піпа, ще одна депутатка парламентської фракції «Голос», констатувала: «Реванш і «колективний Янукович» дотягнулися нині до української освіти та науки. Влада просуває на посаду очільника міністерства одіозного фігуранта цілої низки плагіатних скандалів та корупціонера. Мабуть, більш «зашквареної» кандидатури годі й шукати».
У парламентському комітеті з питань освіти, науки й інновацій кандидатуру Шкарлета підтримати лише четверо з дванадцятьох. Віталій Червоненко, оглядач Бі-Бі-Сі, з’ясував: «Постанова про призначення була в порядку денному Верховної Ради, але це питання так і не голосували. У парламенті кажуть, що голосів за призначення Шкарлета не знайшлось, адже велика група супротивників є навіть у президентській фракції.»
«Імовірність призначення ректора Чернігівського технологічного університету Сергія Шкарлета міністром освіти підняла хвилю обурення серед активістів і в українських засобах масової інформації, однак Зеленський його публічно захищав», — пояснив він.
«Головні претензії до Шкарлета зводяться до того, що багато його наукових робіт містять підозру на плагіат. Також йому закидають політичну заангажованість. Коаліція освітніх організацій також зверталася до уряду та депутатів з проханням призначити міністром людину, котра має бездоганну академічну доброчесність, натякаючи на можливий плагіат Шкарлета», — зауважив також п. Червоненко.

«Навчу вас красти»
Натомість прем’єр Денис Шмигаль запевнив: «Ми мали з ним і формальну співбесіду, і розмову щодо загальної філософії та стратегії розвитку освіти та науки. У чоловіка добре й ясне бачення, менеджерський досвід. Це були характеристики, які зібрання провідних ректорів давали під час зустрічі з президентом». Сам Володимир Зеленський пояснив: «Мені здається так, що, якщо вже пів року шукаємо міністра освіти, треба є на чомусь зосередитись».
Але під час одіозного призначення пікетувальники, котрі тримали під стінами парламенту плакати з написами «Я навчу вас красти», «Ctrl + C, Ctrl + V». Шкарлет», наголосили: «Наукова та освітня спільнота України проти профанації — очолювати міністерство освіти та науки має професійна людина з бездоганною репутацією, яка провадитиме реформи, а не крастиме університетське майно та чужі наукові роботи».
Єлизавета Шепетильникова, активістка студентського та молодіжного руху, заявила: «Шкарлет під час засідання комітету казав, що треба скасувати зовнішнє незалежне оцінювання для заочників. І це лише перший крок, щоб скасувати його взагалі. Для того, щоб можна було повертати корупцію під час вступу до університету. Тому ми говоримо, що Шкарлет — це зашквар».

«Переможемо»
Наступного дня, за словами Антона Сененка з Інституту фізики, одного з протестувальників, працівник Служби безпеки України (СБУ) питав у нього про те, що він вважає важливішим — «науку чи оце все». Науковцю, за його словами, «довелося розповісти про академічну доброчесність, питання плагіату, що громадянська позиція не дозволяє з цим миритися».
У СБУ пояснили, що провели «профілактичну роботу, аби схожі акції не використовували для дестабілізації ситуації в країні». «Вся ця ситуація є жахливою сама по собі. Сам факт, що у СБУ витрачають час на мою скромну персону, свідчить, що щось у державі точно перескочило не на ті рейки. Це змушує мене максимально серйозно поставитися до потенційних загроз, які виникають для мого майбутнього у нашій країні. Тому я буду біля Кабінету Міністрів, аби взяти участь у черговій акції протесту «СтопШкарлет: регіонал, корупціонер, плагіатор». Переможемо», — запевнив п. Сененко.
А Єгор Стадний, заступник міністра та науки України, відразу ж написав заяву про звільнення зі своєї посади. І пояснив, що, зокрема, він відповідав за запровадження Атестаційної колегії, яка «зупиняла псевдонауку та плагіат», але якою знехтували президент та уряд. Але депутатка Совсун вже зареєструвала законопроєкт, який забороняє займати посади в уряді й на державній службі тим, у чиїх дисертаціях виявили плагіат. Якщо цей закон приймуть, то Шкарлет не зможе очолити міністерство.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply