Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Українські урядовці самі собі виписують рекордні премії

Автор:

|

Червень 01, 2017

|

Рубрика:

Українські урядовці самі собі виписують рекордні премії

Коли мова заходить про дотримання принципу «Лише дурень живе на одну зарплату», винахідливість українських чиновників не знає меж. Здавалося б, хабарі брати страшно — зловлять, організовувати якісь незаконні оборудки не вийде — запрацювало е-декларування, але й тут знайшлася шпаринка. «Українська правда» отримала в своє розпорядження офіційну інформацію щодо виплати премій 120 керівникам 24 органів влади протягом минулого року. Загалом торік на них витратили 6,5 млн грн.

Серед «чемпіонів» — силовики
Із цієї суми кожна третя гривня пішла на відзнаки керівників Генеральної прокуратури — 2,3 млн. Сам Юрій Луценко коментарів з цього приводу не надав. А один із його заступників пояснив: «Система нарахування премії в органах влади діє дуже бюрократично — всіх преміюють в однаковому відсотковому розмірі відповідно до посадового окладу. Якщо немає «зальотів» — тебе преміюють безвідносно до результатів. Премія сприймається як надбавка до окладу, який є дуже скромним майже скрізь, крім НАБУ, САП і НАЗК».
Хоча Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) була названа серед тих відомств, де виплачують «не дуже скромний оклад», її керівник Назар Холодницький став особистим рекордсменом серед усіх керівників держорганів за розмірами додаткової винагороди. Упродовж року місячна премія керівника САП була від 33 тис. до 144,5 тис грн. Остання сума — абсолютний рекорд за підсумками 2016 року.
У розмові з «Українською правдою» п. Холодницький пояснив свої високі премії тим, що таким чином прибирав «зрівняйлівку» в оплаті праці прокурорів: «Через неузгодженість у законодавстві вийшло так, що керівник антикорупційної прокуратури і рядовий прокурор мають однакові оклади. Що в мене, що у прокурора відділу оклади однакові. А відповідальність — різна».
За словами Анастасії Дєєвої, заступника міністра внутрішніх справ, свою щомісячну премію (19-20 тис. грн) вона відпрацьовує, координуючи співпрацю міністерства з міжнародними організаціями. Приємним винятком серед силовиків стало Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), чий керівник Артем Ситник, на відміну від своїх колег, не спрямував на преміювання ні себе, ні своїх підлеглих жодної копійки.

«Золоті» картриджі
Щоправда, не всі антикорупціонери такі безкорисливі. Нагадаємо, що восени 2016-го журналісти програми «Схеми» з’ясували, що працівники Національної агенції зі запобігання корупції (НАЗК) щомісяця преміювали самі себе на сотні тисяч гривень. Згідно з інформацією журналістів, усі чотири члени НАЗК отримували по 250 % премії на додачу до окладу та надбавок (загалом по 200 тис. грн щомісяця).
На запитання, що послужило причиною збільшення виплат, Наталія Корчак, голова НАЗК, відповіла своєрідно. Вона поскаржилася на несвоєчасне фінансування урядом роботи свого відомства та повідомила, що за рахунок премій члени НАЗК нібито «облаштовували свої робочі місця та заправляли картриджі».
Щоб було зрозуміло, скільки картриджів потребує відомство, зазначимо, що зарплата п. Корчак у лютому 2017 року склала: посадовий оклад — 40,56 тис. грн, надбавка за вислугу років — 20,28 тис. грн, надбавка за інтенсивність праці — 40,56 тис грн. І це — без премії.

Заступники отримують більше за шефа
Найбільша сума на премії (не беручи до уваги силовиків) 2016-го була виділена в Міністерстві інфраструктури — 313,2 тис грн. Причому, декотрі зі заступників Володимира Омеляна, очільника відомства, отримували у 2,5 рази більші премії, ніж він сам.
Однак останнього це мало турбує: «Всі премії регламентовані чинним законодавством. Є якісь наднормові умови праці, є за стаж роботи, є за доступ до таємниці. Після введення посади держсекретаря цим займається він».
Додамо, що приклад НАБУ наслідували ще три міністерства: аграрної політики, інформаційної політики й екології. Натомість міністерства оборони, юстиції, фінансів та економічного розвитку відмовилися надати інформацію про преміювання своїх керівників.

Хроніка травня: беруть усі
Однак, нікуди не поділося й примітивне вимагання хабарів. Причому «лівих» грошей прагнуть всі категорії держслужбовців. Тижневик «Міст» підготував далеко не повну хроніку травневих корупційних скандалів.
У Львівській області викрили корупційну схему, до якої входили головний лікар, бухгалтер і низка керівників Територіального медичного об’єднання МВС України по Львівській області. Правоохоронці задокументували одержання хабарів за надання в оренду приміщень і «відкати» за виплату премій працівниками на суму понад 150 тис. грн.
Упіймали «на гарячому» декана одного з факультетів Уманського національного університету садівництва, котрий вимагав від студента 3 тис. грн за сприяння в здачі сесії.
Арештували мера, головного архітектора та депутата міськради міста Чоп під час отримання хабара в 4 тис. USD, який вони вимагали за надання в оренду земельної ділянки та погодження дозвільної документації на розміщення малих архітектурних форм.
Прокуратура Волині повідомила про затримання колишнього голови одного зі судів області, котрий отримав 10 тис. грн від правопорушника за вплив на суддю суду, в якому колись працював.
Франківський райсуд Львова засудив лікаря-хірурга Академії сухопутних військ ім. Гетьмана Сагайдачного, котрий отримав 1 тис. USD за звільнення курсанта від служби в армії. Згідно з угодою про визнання вини, лікар сплатить 17 тис. грн штрафу і на три роки буде позбавлений права обіймати адміністративні та господарські посади.
У Києві суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави в 15 млн грн для колишнього працівника НАБУ, котрого затримали під час отримання хабара в 150 тис. USD.
На митному посту «Тиса» в Закарпатській області працівники Служби безпеки України затримали двох митників, котрі систематично отримували гроші «за нестворення штучних перешкод під час оформлення автомобілів».
У Києві заарештували головного психіатра Міністерства оборони України, котрий вимагав 52 тис. грн від військовослужбовця за довідку про неможливість проходження військової служби. При цьому ще 10 тис. грн отримав командир роти, котрий допомагав головному психіатру в його злочинних діях.
На Одещині заарештували голову та головного спеціаліста Кілійської районної державної адміністрації, котрі вимагали хабара за поновлення договору оренди на земельну ділянку на березі Дунаю.
У Чернівецькій області співробітники Нацполіції затримали головного лікаря та його колегу з однієї з клінічних установ. Правоохоронці встановили, що за позитивне вирішення питання щодо працевлаштування в лікарні посадовці вимагали 300 USD.

Ігор Берчак

P. S. За рік, що минув, українська влада продемонструвала «дуже незначні результати» в боротьбі з корупцією, заявив під час візиту до Києва Хосе Угаса, голова глобального антикорупційного руху Transparency International. За його словами, в Україні панує атмосфера безкарності щодо корупції. Саме тому Transparency International наполягає на створенні антикорупційного суду, який займатиметься суто корупційними справами. Хосе Угас також наголосив, що ефективність антикорупційного суду залежатиме від того, як він формуватиметься. «Лише міжнародні експерти зможуть відібрати до його складу незалежних і кваліфікованих суддів», — вважає експерт.

До теми
Роман Насіров, відсторонений керівник Державної фіскальної служби, котрого обвинувачують в корупції, попросив детективів НАБУ відпустити його в США. Відпущений під заставу в 100 млн грн хабарник надав слідству документи, які підтверджують нагальну необхідність виїзду за кордон на лікування. Країною, де повинні надати медичні послуги, названі Сполучені Штати. Журналісти отримали копію запрошення з Національного інституту діабету США. Там нібито готові лікувати українського високопосадовця за рахунок американського бюджету! «Лікування фінансується з бюджету Департаменту охорони здоров’я США. Клініка хотіла б щорічно оглядати пацієнта з метою контролю за його станом упродовж найближчих п’яти років. Участь в обстеженні для пацієнта є безкоштовною», — йдеться в документі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply