Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Українська партія «Голос» зрадила своїх виборців

Автор:

|

Червень 27, 2021

|

Рубрика:

Українська партія «Голос» зрадила своїх виборців
Кіра Рудик

Ініційована Святославом Вакарчуком партія «Голос» розкололася.

Маніпуляція
227 депутатів Верховної Ради України (ВРУ) обурили багатьох своїх співгромадян. Проголосувавши 15 червня за внесення до порядку денного законопроєкту про відтермінування набуття чинності ч. 6 с. 23 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Бо вона передбачає, що, починаючи з 16 липня, «мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні» повинна бути винятково державна.
Зокрема, всі фільми на вітчизняних телеекранах повинні бути озвучені чи продубльовані українською мовами. А сумарна тривалість субтитрованих реплік, виконаних іншими, не має перевищувати 10 %.
Микита Потураєв й Євгенія Кравчук, депутати пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», пропонували в своєму законопроєкті, щоб фільми в Україні демонстрували винятково державною мовою щойно через два місяці після скасування «карантину у зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19», який може тривати дуже довго. І пояснили, що в період карантину «основні ресурси теле- та кіновиробників спрямовані на власне виживання», тоді як «обов’язкове українське кіноозвучення унеможливлює використання вже створеного контенту і вимагає значних інвестицій у розробку й створення нового».
Але Тарас Марусик, експерт із питань мовної політики, вважає: «Карантин — це чергова відмовка. Закон існує два роки, він почав діяти ще до першого локдауну, тож говорити про карантин як причину — ніщо інше, як маніпуляція».
А телеведуча Марина Данилюк-Ярмолаєва нагадала: «Коли ухвалювали закон про функціонування української мови як державної 2019-го, цю норму спеціально відтермінували на два роки, щоб дати можливість виробникам фільмів і серіалів підготуватися до повного переходу на українську мову. У великих каналів і продакшнів було цілих два роки, аби перейти на нові умови. Змогли ж кафе, манікюрні салони та магазини білизни безболісно перейти на державну з 16 січня ц. р.? Що заважає тим, хто знімає серіали?».
Ірина Подоляк, співавторка закону про мову, пояснила, проєкт «слуг» — «наслідок роботи телевізійного лобі, яке виробляє продукт російською мовою, щоб продавати його і на українському ринку, і країні-окупанту». Зокрема, його виробляє студія «Квартал 95», якою керував до обрання президентом України Володимир Зеленський.
Відтак Володимир В’ятрович, депутат парламентської фракції «Європейська солідарність», заявив: «Очевидно, за цим стоїть безпосередньо Зеленський — один із виробників російського контенту, який продають у Росії. І для них це питання ринку, питання мільйонів доларів».

Гальмують процес
Світовий конґрес українців наголосив: «На українському телебаченні переважають фільми, серіали, розважальні шоу, які демонструють мовою країни-аґресора й значно гальмують процес подолання наслідків тривалого зросійщення».
А Тарас Кремінь, Уповноважений Кабінету Міністрів України зі захисту державної мови, кваліфікував законопроєкт «слуг» як «реалізацію інтересів окремих кіновиробників, які, на превеликий жаль, прагнуть і надалі порушувати право українців на отримання інформації та послуг державною мовою».
Свою чергою, Тарас Шамайда, співкоординатор руху «Простір свободи», наголосив: «Це дозволить зомбувати мільйони людей російським продуктом».
Попри це, внесення антиукраїнського законопроєкту до порядку денного підтримали 212 «слуг народу», десятеро позафракційних депутатів і п’ятеро… із парламентської фракції «Голос» — Ярослав Железняк, Роман Костенко, Андрій Осадчук, Кіра Рудик та Ярослав Рущишин. Після того, як патріоти звинуватили їх у зраді, всі вони вибачилися й заявили, що відкликають свої голоси за антиукраїнський законопроєкт.
Натомість не вибачився Василь Вірастюк, «слуга» й володар титулу «Найсильніша людина світу» 2004 року, з Івано-Франківська, який пояснив, що підтримав законопроєкт, «щоб підтримувати кіновиробників». Але лукавив при цьому, бо Національна спілка кінематографістів України закликала депутатів не голосувати за законопроєкт «слуг». І закликала співгромадян «бути готовими до рішучих дій для захисту мови й держави».
Тож п. Данилюк-Ярмолаєва слушно зауважила: «Кожен депутат, який підтримає ці русифікаторські законопроєкти за основу і в цілому, відверто стане на бік Кремля. Жодні вказівки згори чи партійна дисципліна не можуть виправдати зраду національних інтересів».

Спровокує Майдан
Наступного дня Євгенія Кравчук, співавторка антиукраїнського законопроекту, запевнила: «Не будемо його розглядати. До переліку законопроєктів, які мали вчора внести до порядку денного, він потрапив випадково. Сталася технічна помилка».
Депутатка пояснила, що Микита Потураєв, голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, нібито не знав, що повинен був відкликати внесення до порядку денного їхнього законопроєкту після того, як той не набрав необхідної кількості голосів минулого тижня. Але ж депутат В’ятрович попереджав напередодні в парламенті: «Ви знаєте ст. 96 регламенту — включати питання до порядку денного можна виключно після розгляду на комітеті і надання висновку. Ці проєкти не розглядали на комітеті. Тому просимо під стенограму повідомити про вилучення цих проєктів із переліку».
Дмитро Разумков, голова ВРУ, запевнив 16 червня, що парламент розгляне законопроєкт «слуг», якщо «пройде підготовку в комітеті». Але Володимир В’ятрович пригрозив: «Якщо зневажите закон і відкриєте шлюзу для реваншу «русского міра», то це спровокує новий мовний Майдан. Українці чинитимуть опір».
Депутат також попередив: «Оскільки в подальшій русифікації українського телепростору зацікавлені одночасно і Путін, і Зеленський, а також найбільші олігархи — Коломойський, Пінчук, Ахметов і Фірташ, безумовно вони намагатимуться вже найближчим часом протягнути ці проєкти і через комітет, і в сесійній залі. Тому дуже важливо, щоб свідомі українські громадяни, інституції громадянського суспільства були готові дати рішучу відсіч новим атакам на мову».

Самознищення
Вибаченням п’ятьох депутатів фракції «Голос» за підтримку антиукраїнського закону повірили не всі. Бо не забули лютневу заяву Кіра Рудик про перемовини з Офісом президента й партією «Слуга народу» про входження в правлячу коаліцію.
Після критики частиною однопартійців тією заяви депутатка Рудик більше не розповідала про свої контакти зі «слугами». Але поступово «Голос», чиє створення ініціював популярний співак Святослав Вакарчук, який удруге повернувся торік із політики в музику, «розколовся».
Ярослав Юрчишин пояснив ще в березні: «Нова голова партії Кіра Рудик просто припинила збирати політраду. Партійців стали відтискати від партійних дискусій, від можливості представити свою позицію. Під цей тиск потрапило близько десяти депутатів, які мали інший погляд, аніж керівництво фракції».
Десятеро опозиціонерів заявили в березні ц. р., що розчаровані відмовою керівництва «Голосу» підписувати постанову про звільнення генеральної прокурорки Ірини Венедиктової. А також засудили «ведення керівництвом «Голосу» перемовин про можливу коаліцію зі «Слугами народу». Відтак, зажадали переобрати його.
15 червня депутат Юрчишин зауважив: «Фактично опозиційна десятка не підтримала русифікаторські закони, а офіційна провладна частина таки проголосувала. Те, що зараз написані заяви про відкликання голосів, ні на що не впливає, бо 227 зафіксовані й кожен із п’яти голосів був вирішальним».
16 червня черкаський, івано-франківський і львівський осередки партії «Голос» зажадали від п. Рудик скласти свої повноваження, провести прозорий з’їзд та обрати на ньому нового голову партії. Зокрема, у львівському осередку наголосили: «Неможливість керівництва забезпечити комунікацію в межах фракції й дотримання демократичних процедур у партії призводять до системних помилок. Одна з них трапилася 15 червня під час голосування в залі ВРУ».
Того ж 16 червня десятеро депутатів від «Голосу» заявили: «Вчора керівництво нашої партії та фракції, фактично, перетнули червону лінію й зрадило інтересам своїх виборців та українців. Вони голосували за русифікацію — хоч обіцяли захищати українську мову й культуру».
Тож усі десятеро відділилися на знак незгоди з керівництвом фракції та голосуванням її депутатами за український законопроєкт в окреме депутатське об’єднання «Справедливість». Володимир Фесенко, голова правління київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента», резюмував, що таким чином відбулося «колективне самознищення «Голосу».
Як повідомляв «Міст», Вакарчук знову перехотів бути депутатом.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply