Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Україною зараз керують «лебеді, раки та щуки»

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

Україною зараз керують «лебеді, раки та щуки»
Дмитро Кулеба

Український віцепрем’єр і голова пропрезидентської парламентської фракції виправдовувалися за сказане ним урозріз зі заявою президента.

«Ми відмовилися»
Дмитро Кулеба, віцепрем’єр України з питань євроінтеграції, ошелешив 21 січня реплікою: «Ми відмовилися від ідеї входження в митний союз (із Європою. — Ред.), але хочемо максимально спростити всі митні процедури, інтегрувати Україну в максимальну кількість форматів, які сприятимуть проходженню товарів через митний кордон». Ще резонансніше пролунала наступного дня в Українському домі в Давосі (Швейцарія) заява Давида Арахамії, голови пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу».
Адже той твердив: «Багато сусідніх країн тиснуть на нас, схиляючи до так званої гармонізації законодавства. Однак, вважаю, що для України це неправильно. Якщо слабша економіка об’єднується з сильнішою, то завжди залишатиметься слабшою, граючи за однаковими правилами. Україна повинна створити унікальні правила та заради використання наших відмінностей приходитимуть інвестори. Ці слова можуть бути непопулярними у Європарламенті чи деінде, але ми мусимо зайняти якесь унікальне місце — поки не станемо сильнішими, й вже тоді можемо синхронізуватися. Якщо ми гармонізуємося, то можемо стати найслабшою економікою в Європейському Союзі (ЄС), чимось на кшталт Словенії».
Усе це не лише обурило прихильників євроінтеграції України, а й здивувало. Бо нічого зі сказаного п. Кулебою та п. Арахамією не було в заяві Володимира Зеленського, котрий запевнив 22 січня в Давосі ще до репліки голови фракції «Слуга народу»: «Ми бачимо своє майбутнє в Європейському Союзі. Що має зробити ЄС? Європейці мають просто взяти нас до ЄС».
«Це питання дуже складне, хоча на нього є дуже прості рішення. Ми справді підписали Угоду про асоціацію з ЄС, підтримуємо курс на ЄС». «Важливо навіть не коли ми будемо там, а в якому статусі, яким буде ставлення до України — як до потужного, рівноправного гравця, якого поважають, на якого не дивляться згори вниз», — також наголосив він.
Завершив свій виступ президент пропозицією ЄС — прийняти її замість Великої Британії. Оскільки, за його словами, «одна велика країна зробила exit, може, для України час зробити enter?
Тим часом віцепрем’єр стверджує, що в Україні «відмовилися від ідеї входження в митний союз». А голова пропрезидентської фракції закликає не гармонізувати законодавства України й ЄС. Як не згадати про «лебедя, рака та щуку» з відомої байки?

«Червоні лінії є»
Віктор Шлінчак, директор київського Інституту світової політики, поцікавився у Facebook: «Чи означає це відмову від Угоди про асоціацію з ЄС, яка передбачає внесення змін до законодавства?». А в Українській службі Бі-Бі-Сі запитали в заголовку своєї публікації: «Євроінтеграція скасовується?».
Натомість Юрій Луценко, колишній генеральний прокурор України, нагадав у тому ж Facebook: «Червоні лінії є. За них пролита кров. Будь які заяви українських чиновників про відмову від євроінтеграції є прямим порушенням Конституції. Також це є зрадою тих, хто віддав життя на Майдані та на Донбасі за європейське майбутнє України».
Своєю чергою, Микола Княжицький, народний депутат України зауважив: «Коли Польща, Румунія, інші країни захотіли від’єднатися від цієї порочної радянської системи, стати справді незалежними, все, що вони зробили після своїх «оксамитових революцій» — це приєдналися до НАТО і ЄС». І виконували, між іншим, всі умови. І законодавство синхронізували. Бо суть синхронізації законодавства якраз і полягає в тому, що верховенство права, права людини, демонополізація, вільна економіка є спільними для всього ЄС».
Він також стверджував: «Але наші інтереси і є в синхронізації нашого законодавства зі законодавством ЄС. Завдяки цьому працює Венеційська комісія, завдяки цьому ми виграємо міжнародні суди і в Стокгольмському арбітражі, а також у багатьох інших судах, наприклад, щодо українських моряків, і примушуємо Росію хоча б трошки менше проявляти свою аґресію, хоча б трошки більше жити за європейськими правилами».
А от Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», пояснив: «Суть є простою — недосвідчений Арахамія просто вибовкав те, що ці люди обговорюють між собою в кулуарах. Обговорюють не як політики, не як «аґенти Москви» — не потрібно їх демонізувати. Обговорюють як звичайні «рішали», як обивателі, як люди, яким заважають правила цивілізованого світу».
Журналіст вважає, що заява голови пропрезидентської парламентської фракції «зумовлена прагненням олігархічних кланів законсервувати та посилити свій вплив на державу і готовністю пересічних українців — таких, як Арахамія — або повірити в можливість чудесного і одномоментного вирішення всіх тих складних проблем, які стоять перед нашою країною, або скористатися чужою наївною вірою для власного «соціального ліфту».
Сергій Сидоренко, редактор київського інтернетвидання «Європейська правда», написав у Facebook про сказане Арахамією: «Ця заява має бути спростована негайно! На найвищому можливому рівні!».

«Фігура мовлення»
22 січня з’явилися пояснення п. Кулеби: «Митний союз — невід’ємна складова членства в ЄС, до якого ми рухаємося невпинно та не відволікаючись на зради та песимізм. Але до членства маємо прийти сильними й ефективними. По-друге, членство в ЄС — наша стратегічна мета. А митний союз зараз, саме на цьому етапі — це навіть не тактика, а просто красиве гасло, за яким стоять серйозні загрози нашим національним вигодам і інтересам. Тому ми від цієї ідеї й відмовляємося».
Того ж дня й п. Арахамія написав у Facebook: «Я — за договір про асоціацію з ЄС і максимальну інтеграцію з європейськими сусідами».
Голова пропрезидентської фракції запевнив, що «мав на увазі, що інтереси України мають бути пріоритетом номер один для української влади». «Все інше — lost in translation, — підсумував він, натякаючи, що неправильно тлумачили його слова, адже він виголошував промову англійською.
Але в Бі-Бі-Сі зауважили, що державна аґенція «Укрінформ» до ранку не змінила свою новину і не відреагувала на звинувачення в неправильному перекладі». «Арахамія обіцяв надати запис виступу в оригіналі, який би підтвердив його слова, але цього ще не зробив. Хоча його слова не прояснили питання, чи буде монобільшість «Слуги народу» і надалі гармонізувати в парламенті законодавство України й ЄС», — повідомили також в аґенції. Редактор видання «Європейська правда» прямо запитав у коментарі до повідомлення п. Арахамії: «Чи буде Україна гармонізувати власне законодавство з ЄС».
Кулеба написав 23 січня з приводу заяви Арахамії: «Справді, ми маємо адаптувати своє законодавство до права ЄС розумно, з вигодою для себе. І продумано, обережно ставитися до тих норм, що становлять виклик для української економічної реальності, в якій треба відроджувати промисловість та створювати порівняльні переваги для ведення бізнесу. Але такі норми — рідкісні виключення з правила».
Віцепрем’єр підсумував: «А загальне правило таке — Україна буде і надалі системно адаптувати своє законодавство до європейського, тому що курс на членство в ЄС залишається незмінним і незворотним. Саме цей курс робить нашу економіку сильнішою, відкриває нові можливості для іноземних інвестицій в Україні та для українського експорту в ЄС і забезпечує високі стандарти для безпеки та добробуту громадян. І головне — саме цей курс підтримують, згідно останніх опитувань, 64% громадян України».
Дмитро Кулеба також повідомив, що розмовляв із цього приводу з Давидом Арахамією і запевнив, що він (Арахамія. — Авт.) — тієї ж думки. Все інше — фігура мовлення».
Але невгамовний редактор «Європейської правди» написав Кулебі у соціальній мережі: «Чекаю від нього (Арахамії. — Авт.) іншої «фігури мовлення». З визнанням помилки. Звична фігура «журналісти перебрехали» — не варіант».
Й у Бі-Бі-Сі зауважили: «Кулеба на помилку журналістів цю ситуацію не списував, але його посилання на «фігуру мовлення» також не сподобалося журналістам. Наталя Микольська, колишня торгова представниця України, а тепер — незалежна експертка, порадила українським чиновникам пройти тренінги зі спілкуванням з медіа й євроінтеграції та міжнародної торгівлі».
По суті, спростував заяву п. Арахамії лише Олексій Гончарук, український прем’єр, котрий твердив того ж таки 23 січня в Давосі: «Ми зберігаємо курс на євроінтеграцію. Ми будемо максимально прагнути синхронізувати наші правила, наші регуляції з нашими європейськими колегами». Того ж дня Дмитро Разумков, голова Верховної Ради, відповів на запитання одного журналіста так: «Позиція і української влади, і президента, і громадян нашої країни не змінилася: Україна рухається у векторі європейського розвитку».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply