Новини для українців всього свту

Monday, Mar. 1, 2021

Україна змінює правила в’їзду в державу громадян РФ

Автор:

|

Серпень 31, 2017

|

Рубрика:

Україна змінює правила в’їзду в державу громадян РФ

Минулого тижня низка засобів масової інформації повідомили, що Україна планує посилити правила в’їзду для росіян не з 1 січня 2018-го, як планувалося раніше, а вже із 1 вересня ц. р. Відтак, громадяни Росій1ської Федерації (РФ) зможуть перетнути український кордон лише за наявності біометричного закордонного паспорту (а не звичайного, як це було досі), а також заздалегідь заповнивши спеціальну анкету на сайті Міністерства закордонних справ (МЗС) України. Щоправда, незабаром з’ясувалося, що йдеться про звичайну газетну «качку». Тобто, правила в’їзду таки змінять, але не з 1 вересня, а за планом — з нового року.

Суперечки через візи
Запеклі дискусії про правила в’їзду для росіян українські політики ведуть із початку збройної аґресії на сході України. Із липня 2015-го перетин кордону став можливий лише за закордонними, а не внутрішніми, паспортами, що стало великою несподіванкою для жителів прикордонних російських областей, котрі до цього перетинали кордон у пунктах пішого переходу без міґраційних карт. Крім цього, тоді ж для всіх громадян РФ стало необхідне так зване запрошення — документ, обов’язково завірений українським нотаріусом, від імені будь-якого громадянина України, в якому вказані прізвище, ім’я та по-батькові (ПІБ) росіянина, номер його паспорту, дата народження, населені пункти, які він планує відвідати, а також термін перебування.
Перші півроку після запровадження нових правил такі запрошення видавалися лише на період перебування, тепер їх можна виписати одразу на рік, упродовж якого кількість в’їздів не обмежується. Особливо пильну увагу в українських прикордонників викликає наявність такого запрошення у громадян РФ чоловічої статі у віці 30-50 років. Щоправда, в разі, якщо чоловік їде разом із дружиною — громадянкою України, на кордоні замість запрошення достатньо пред’явити свідоцтво про шлюб.
Але це — лише квіточки, ягідкою в цьому випадку мало стати запровадження повноцінного візового режиму. В червні ц. р. Олександр Турчинов, секретар Ради з національної безпеки й оборони України, вчергове заявив, що «питання введення віз із РФ не просто назріло, а перезріло, його необхідно реалізувати якнайшвидше». Андрій Тетерук перший заступник голови фракції «Народного фронту» у Верховній Раді України (ВРУ), також заявив наприкінці травня ц. р.: «На мій погляд, відразу після отримання Україною безвізу з Європейським Союзом (ЄС) наступне стратегічне питання, яке потрібно вирішити в парламенті, — введення візового режиму з РФ. Зараз підраховується кількість народних депутатів, котрі готові за це голосувати, і проводиться відповідна роз’яснювальна робота».
За інформацією журналістів, консультації про те, скільки голосів набере така ініціатива, велися аж до парламентських канікул, але в реальності стало зрозуміло, що голосування провалиться. «Вносити в залу таку пропозицію можна лише в тому випадку, якщо вона буде не просто підтримана, але і підтримана категорично. Інакше виникнуть підозри в непатріотизмі окремих депутатів і цілих фракцій. А про який патріотизм може йти мова, якщо у десятків депутатів бізнес-інтереси в РФ, вони регулярно туди літають через Білорусь та ЄС? Що вже тут казати про настрої виборців, особливо в східних реґіонах країни», — зазначав на умовах анонімності один із депутатів.
Також він повідомив, що більшість опитаних депутатів ВРУ висловили впевненість, що РФ моментально зробить у відповідь симетричний хід, тобто, також запровадить візовий режим, тим самим повернувши в Україну сотні тисяч заробітчан. За даними російських офіційних структур, у РФ на заробітках перебуває приблизно 1,75 млн українців. «Їх усіх можуть поставити перед фактом, що вони мають повернутися впродовж місяця-півтора в Україну, це може викликати, звичайно, притік надлишкової робочої сили, або їм можуть запропонувати, скажімо, як варіант, оформити громадянство вигаданих Донецької і Луганської народних республік. Уявіть собі, які це можуть бути іміджеві втрати для України», — розповів політолог Кость Бондаренко в ефірі радіостанції «Голос столиці».

Біометричний вихід
Ось тоді в Києві й вигадали оригінальний вихід із ситуації — пускати росіян не за звичайними закордонними паспортами, а за біометричними. У РФ такі документи має дуже обмежене коло людей, в основному, бізнесмени, котрі часто відвідують США та країни ЄС. Водночас українці після запровадження безвізового режиму з ЄС щодня отримують тисячі біометричних паспортів, необхідних для в’їзду в країни Європи. Тобто, в разі симетричної відповіді Москви, проблем у громадян України з перетином російського кордону, теоретично, не мало б бути. Нагадаємо, що зараз громадяни України можуть в’їжджати в РФ за внутрішніми паспортами і перебувати на її території до 90 днів без тимчасової реєстрації.
Крім цього, громадяни РФ будуть зобов’язані не менше, ніж за 30 днів до поїздки заповнити спеціальну анкету на сайті МЗС України, в якій вказати ПІБ, номер паспорта, дату народження, населені пункти, які він планує відвідати, а також термін перебування. Тобто, ті самі відомості, які до цього часу містилися в паперових запрошеннях. Зроблено це тому, що часто такі документи робилися за два-три дні до візиту, й українським структурам банально бракувало часу на перевірку. Тепер же в них буде цілий місяць, аби з’ясувати, чи кандидат на поїздку не служив, бува, у російській розвідці, або раптом має медаль «За присоединение Крыма». Ще одна цікава деталь: анкету потрібно буде заповнювати або українською, або англійською, російський варіант не передбачений.
«Наша мета має бути простою — закрити кордон, але таким способом, аби це був не політичний заклик, а щоб і кордон був закритий, і щоб це не зашкодило українцям», — наголосив Павло Клімкін, міністр закордонних справ України. Він також зазначив, що візи для росіян можна було б запровадити вже давно, проте «виникає питання жителів Криму, котрих окупаційна влада може змусити робити візу до власної країни».

Хто запустив «качку»?
Спочатку йшлося про те, що зміни набудуть чинності з 1 січня 2018-го. Однак 23 серпня російське видання «Коммерсант» із посиланням на анонімне джерело в Державній міґраційній службі України повідомило сенсацію: система попередньої реєстрації та в’їзд за біометричними паспортами будуть введені вже 1 вересня ц. р., причому це рішення урядом прийме без узгодження з парламентом. Новина миттєво пішла гуляти світами, адже лише за минулий рік Україну відвідало понад мільйон громадян РФ, рух у зворотному напрямку був приблизно вдвічі інтенсивнішим.
Українське МЗС швидко розставило крапки над «i»: «Я не маю інформації про будь-які зміни існуючих правил перетину держкордону громадянами РФ, триває напрацювання і моделювання тих змін, які заплановані до введення із 1 січня 2018 року», — заявив Василь Кирилич, начальник управління консульського забезпечення МЗС.
«Вкидання могла зробити українська сторона, щоб подивитися, що РФ зробить, або пообіцяє зробити у відповідь. Адже потім завжди можна відіграти: мовляв, ми саме так і не планували, хотіли зробити інакше», — пояснив виданню «Вести» політолог Руслан Бортник. Інша точка зору — інформація вигідна РФ і орієнтована насамперед на внутрішнього споживача. «Там починається президентська виборча кампанія, і цей посил спрацює для мобілізації електорату», — вважає політолог-міжнародник Андрій Мішин.
Як би там не було, але між Україною та РФ дедалі виразніше вимальовуються обриси нової «залізної завіси». Зрештою, чи може бути інакше в умовах неоголошеної гібридної війни?

Ігор Берчак

До теми
Петро Порошенко презентуватиме ідею введення миротворців на Донбас на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН) у вересні ц. р. «Так, країна-аґресор є постійним членом Ради Безпеки ООН і, на жаль, володіє правом вето, але це не означає, що ми не повинні прагнути такого рішення, тим паче, що це було б справедливо, адже Україна залишається одним із найбільших контриб’юторів миротворчої діяльності ООН. Таке рішення ще раз продемонструє, хто є хто, особливо, якщо РФ захоче скористатися правом вето, як вона це зробила з нашою ініціативою разом із багатьма країнами, які нас підтримали, створити міжнародний трибунал у зв’язку з атакою на малайзійський лайнер МН-17, — додав Президент України. Москва вже блокує введення миротворців ООН у зону конфлікту на Донбасі. Про це в ефірі «Радіо Свобода» заявив Вадим Пристайко, перший заступник міністра закордонних справ України та глава місії України при НАТО. За його словами, український уряд розглядає різні додаткові механізми припинення війни на Донбасі. «Обговорювався варіант озброєння місії Організації з безпеки та співпраці в Європі легкою зброєю, щоб вони почували себе впевненіше і могли відвідати ті місця, які мають відвідати. Інший варіант — забезпечення (Донбасу. — Ред.) миротворцями ООН», — додав дипломат.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply