Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Україна визначилася з програмою свого головування в РБ ООН

Автор:

|

Січень 26, 2017

|

Рубрика:

Україна визначилася з програмою свого головування в РБ ООН

Володимир Єльченко

Упродовж головування України в Раді Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН) упродовж лютого ц. р. українська делегація винесе на обговорення два тематичних питання: захист об’єктів критичної інфраструктури та врегулювання конфліктів у Європі, участь у яких візьмуть представники Європейського Союзу (ЄС), Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), МАГАТЕ й інших міжнародних організацій. Про це повідомив Володимир Єльченко, постійний представник України в ООН.
За його словами, перша тема — захист об’єктів критичної інфраструктури, буде розглядатися 13 лютого. «Світ настільки технологічний, що ми навіть самі не уявляємо, що означає відімкнути електроенергію, наприклад, у такому місті, як Нью-Йорк: це значно складніше та небезпечніше, ніж просто не буде світла у квартирах. А тим паче, з теперішніми терористичними загрозами. Фактично це один із сегментів гібридних воєн, про які зараз багато говорять. Звісно, ця тема дуже актуальна в першу чергу для України, але є не менш актуальною і для багатьох інших країн», — сказав дипломат.
На ці дебати запросили спеціальних експертів. По-перше, це представники міжнародних організацій, зокрема ті, що займаються питаннями загроз у відповідних секторах економіки, як Організація зі заборони хімічної зброї, Міжнародна морська організація, Інтерпол та інші. По-друге, незалежні фахівці. Наприклад, одним із них буде Оллі Хейнонен, колишній заступник генерального директора МАГАТЕ. За результатами заплановано ухвалення спеціальної резолюції.
Друга тема — врегулювання конфліктів у Європі, буде запропонована для розгляду на 21 лютого. «Як дивно, але це питання в цілому не розглядалося в рамках РБ вже років із 20. Востаннє, коли це було приблизно в такому самому форматі, — під час воєн на Балканах, у розпал постюгославських конфліктів. А це — середина 1990-х», — нагадав пан посол.
За його словами, Україну найбільше в цих дебатах цікавить, як працюють або не працюють механізми врегулювання конфліктів у Європі. «Для нас це важливо в контексті ситуації на Донбасі. Саме в контексті того, що це — європейський конфлікт, який загрожує не тільки Європі, а й усьому світу. І що він дуже далекий від урегулювання. Для інших країн, з боку майже всіх членів ЄС, також величезний інтерес до цієї теми, тому що питання європейської безпеки — це не тільки НАТО. З іншого боку, буде можливість знову порушити питання так званих заморожених конфліктів», — повідомив п. Єльченко.
Він поінформував, що на цю дискусію запрошено: Федеріку Могеріні, високого представника ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки; Себастіана Курца, голову ОБСЄ та міністра закордонних справ Австрії; Ламберто Дзаньєра, генерального секретаря ОБСЄ. Можливо, будуть ще й представники інших європейських організацій.
Володимир Єльченко додав, що головування України в РБ ООН у лютому ц. р. буде використано для розв’язання українських проблем. «Ми використовуємо всі можливості для того, щоб порушити наші питання, — запевнив він. — Щодо останніх тематичних дебатів про конфлікти в Європі, то це буде прекрасний привід порушити наше питання і послухати, що думають інші».
«Не хочу загадувати наперед, але гадаю, що в лютому матимемо щонайменше кілька можливостей для того, щоб, користуючись головуванням, спробувати прийняти рішення РБ принаймні про відкриття офісу ООН в Україні, який буде займатися моніторингом виконання мінських домовленостей. Але це залежить не тільки від ситуації тут, а ще й від того, як піде наш перемовний процес із ОБСЄ — ми не хочемо заважати, щоб один процес накладався на інший», — сказав дипломат. При цьому він попросив не перебільшувати роль і значення саме головування цього місяця, тому що важливіший сам процес членства в РБ, а він — дворічний.
Міжнародна ситуація навколо України зараз почала вирівнюватися, що дає нам серйозну надію на поліпшення ситуації. «Якщо наприкінці року в повітрі витав якийсь песимізм — у Сирії щось пішло не так, почали говорити про можливе зняття санкцій із Російської Федерації (РФ), Марі Ле Пен почала визнавати Крим російським, то зараз, здається, ситуація почала вирівнюватися. Тепер ситуація вже не виглядає так, що санкції знімуть, або знову про нас усі забудуть, або нас проміняють. І це надихає. Тож у нас з’являється серйозна надія», — пояснив п. Єльченко.
У зв’язку з цим він назвав кілька фактів, які свідчать про цю позитивну динаміку: в середині грудня відбулося схвалення резолюції з приводу Криму — це перший документ ООН, де РФ відкрито називають аґресором і окупантом; голова Міжнародного карного суду зробив висновок, що ситуація в Криму є чистою аґресією та підпадає під воєнні злочини; нещодавно Міністерство закордонних справ України подало позов до Міжнародного суду ООН, у результаті чого серйозні юристи почали вже аналізувати наслідки: на відміну від резолюції Генеральної асамблеї або навіть РБ ООН, які не виконуються, будь-яке рішення Міжнародного суду ООН доведеться виконувати.
«Так, ми не говоримо, що рішення на користь України буде вже завтра. Так, це займе кілька років. Але всі серйозні юристи кажуть, що рішення буде однозначно на користь України — адже є серйозна доказова база, від якої нікуди не подінешся. І друге — це рішення буде виконано всіма національними судами. А це означає, що підуть арешти російської власності за кордоном, кораблів і літаків. Якщо до цього додати санкції, які вже впливають на економічну ситуацію в РФ, то наслідки для Кремля будуть набагато серйозніші, ніж хтось собі там уявляє. Переконаний, що і в самій Росії вже все більше людей усвідомлюють, що не все так просто та легко, як їм показують у телевізорі», — зазначив п. Єльченко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply