Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Україна нарешті стала учасницею Тримор’я

Автор:

|

Червень 22, 2022

|

Рубрика:

Україна нарешті стала учасницею Тримор’я
Володимир Зеленський та Анджей Дуда

Україну вперше запросили взяти участь у саміті Ініціативи трьох морів (Тримор’я). Володимир Зеленський приєднався до учасників саміту онлайн. Він звернувся до учасників саміту зі шістьма пропозиціями щодо безпекової, енергетичної, логістичної й інфраструктурної співпраці України та країн-учасниць Ініціативи. «Кожна сфера, якою ми можемо займатися разом у межах Ініціативи, — вона насправді про безпеку. І передусім це логістика. Погляньте на українську ситуацію зараз: саме держави Тримор’я — це наш зв’язок із вільним світом», — зазначив президент України.
Саміт провели у Ризі (Латвія). Під час зустрічі обговорили питання співпраці з Україною, зокрема, допомога з вивезенням зерна. Також учасники визнали загрозу продовольчої кризи у світі.
Ініціативу Трьох морів започаткували 2015 року президенти Польщі Анджей Дуда та Хорватії Колінда Грабар-Китарович. Ідея — створення партнерського блоку від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів задля поглиблення інтеграції країн Центральної та Східної Європи. Проєкт об’єднує 12 країн Центрально-Східної Європи, які є членами ЄС: Австрія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія та Чехія. Основний акцент Ініціативи спрямований на розвиток інфраструктурних проєктів. Офіційна дата створення 25 серпня 2016-го.
Перший саміт відбувся в Дубровнику 2016 року, на нього запросили Україна, але вона не приєдналася до створення. Пізніше Україна вже не змогла приєднатися до ініціативи, адже держави-учасниці першого саміту вирішили, що учасниками зможуть бути тільки члени Європейського Союзу. У серпні 2019-го, під час візиту президента Зеленського до Польщі він заявив, що Україна зацікавлена стати активним учасником реґіональних проєктів та ініціатив Польщі, таких, як Тримор’я.
Відтак країни-учасники Ініціативи створили новий формат партнерства та надали Україні статус партнера-учасника. Про це розповів президент Дуда на саміті країн Тримор’я. «Цей тип партнерства призначений не тільки для України. Ми сьогодні надали його Україні, але виходимо з того, що таке партнерство можуть розділити й країни, які перебувають у Центральній Європі та не є членами Євросоюзу, але прагнуть до нього приєднатися», — сказав він.
Польський президент зазначив, що країни, які стануть на шлях вступу в ЄС, зможуть подати заявку на такий формат партнерства, та наголосив, що всі країни Тримор’я виступають за надання Україні офіційного статусу кандидата у ЄС.
Раніше «Міст» розповідав, чому Україна прагне вступити до Ініціативи трьох морів.

About Author

Meest-Online