Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Україна подала на Росію позов до суду ООН

Автор:

|

Січень 19, 2017

|

Рубрика:

Україна подала на Росію позов до суду ООН

Суд ООН

Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ (МЗС) України передати позов проти Російської Федерації (ООН) до Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Гаазі (Нідерланди), що стосується порушення Конвенції про протидію фінансуванню тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. «Три роки Росія грубо порушує міжнародне право, три роки здійснює незаконну анексію Криму, незаконну окупацію сходу нашої країни на території Донецької та Луганської областей, реалізує політику знищення і дискримінації в Криму», — нагадав Президент. Зокрема, позов стосується обстрілу Маріуполя в січні 2015 року, обстрілу автобуса на блокпосту біля Волновахи в січні 2015-го, обстрілу Краматорська в лютому 2015 року, збитого літака рейсу МН17.
Відтак, Міжнародний суд ООН оприлюднив деталі позову України проти РФ. У повідомленні суду сказано, що Україна звинувачує Росію в системному фінансуванні терористичної діяльності, а також просить визнати РФ відповідальною в порушенні конвенцій ООН. У переліку терористичних організацій, які фінансуються і підтримуються Росією, названі «Донецька народна республіка», «Луганська народна республіка», «Харківські партизани» та пов’язані з ними групи й особи.
Серед інших претензій Києва до Москви в питанні фінансування тероризму — невжиття заходів для виявлення, заморожування та конфіскації фондів, що використовуються для фінансування тероризму, відсутність розслідування та переслідування тих, хто здійснює і фінансує терористичну активність, і ненадання Україні підтримки в такому розслідуванні.
При цьому найбільший блок претензій в українському позові стосується порушення прав кримських татар із боку російської влади. Київ просить визнати, що РФ відповідальна за систематичну дискримінацію і жорстоке поводження з представниками кримськотатарської й українських громад, а також проведення незаконного референдуму в атмосфері насильства та залякування.
Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України, також розповіла, чого чекає зараз Україна й якими можуть бути найближчі кроки Міжнародного суду ООН щодо позову України проти російської аґресії. «На цьому тижні, після того, як суд зареєстрував наш позов, мають визначити дату, коли відбудуться слухання по наших вимогах щодо застосування тимчасових заходів. У випадку з Грузією суддям вистачило три тижні на підготовку засідання. Далі відбуваються слухання. На цих слуханнях ми маємо довести, що суд має прийняти рішення зі застосування тимчасових заходів і що через дуже велику напругу в Україні без цих запобіжних заходів ситуація може погіршитися. У нас буде три дні на ці усні слухання», — заявила вона.
«Після усних слухань суд приймає рішення щодо застосування цих заходів. Він може змінити нашу пропозицію, вона, звісно, буде м’якшою і не такою, як ми хочемо, бо суд завжди приймає виваженіше рішення щодо обох сторін. Після того суд визначає розклад розгляду справи. Розгляд справи може проходити у кілька етапів. Стороні, яка подала позов, надається час, аби вона підготувала меморандум і надала його в умовах конвенції. Іншій стороні також надається певний час, аби вона підготувала свою позицію. І починається розгляд справи. Це тривала процедура, зазвичай такі процеси тривають два-три роки», — додала чиновниця.
А от на розгляд питання про повернення Криму в міжнародному суді ООН необхідна згода РФ. За словами п. Зеркаль, визнання юрисдикції міжнародного суду ООН відбувалося винятково на підставі певних конвенцій. При цьому вона зазначила, що існує вісім документів, де РФ та Україна визнали обов’язковість юрисдикції судових або арбітражних інститутів. «Серед них, зокрема, конвенції про заборону расової дискримінації та конвенція про заборону фінансування тероризму», — сказала вона.
Своєю чергою, Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, уточнив, що в рамках зазначених конвенцій РФ визнала юрисдикцію міжнародного суду ООН і це означає, що в разі, якщо міжнародний суд ООН прийме ці відповідні попередні заходи, то Росія не має політичних або міжнародно-правових засобів, яким чином їх не дотримуватися. «Вона не може їх заблокувати, наприклад, у Раді Безпеки, тому ми використовуємо це саме в рамках відповідних позовів», — заявив він.
Крім цього, Секретаріат ООН надав українській стороні фотокопію заяви президента-втікача Януковича від 1 березня 2014 року з проханням ввести війська РФ на територію України. Про це повідомив Юрій Луценко, генеральний прокурор України. «Головна військова прокуратура отримала через Постійне представництво України офіційний лист секретаріату ООН із наданням українській стороні завіреної офіційною печаткою ООН фотокопії заяви Януковича від 01.03.2014 р з проханням ввести війська Російської Федерації в Україну й усі офіційні матеріали, які були додані від РФ до заяви представника РФ в ООН Чуркіна», — написав він у Facebook.
Юрій Луценко наголосив, що всі отримані українським слідством матеріали визнані ООН офіційними документами, які надала РФ. «Слідство військової прокуратури отримало неспростовні документальні докази державної зради Януковича. Дозвіл на оприлюднення мною даних досудового слідства отримані від старшого прокурора у провадженні про держзраду Януковича», — додав він.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply