Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Україна опустилася в рейтинґу сприйняття корупції

Автор:

|

Лютий 07, 2022

|

Рубрика:

Україна опустилася в рейтинґу сприйняття корупції
Сергій Кузьміних

Верховна Рада України на своєму засіданні 27 січня ц. р. підтримала створення Тимчасової слідчої комісії з розслідування фактів можливих корупційних дій, які спричинили значні втрати дохідної частини державного бюджету. У разі виявлення фактів корупції недоотримані кошти повернуть і спрямують на підтримку соціально незахищених верств населення, підприємців, а також у сфері охорони здоров’я та освіти.

122-ге місце
Це рішення прийняли не дарма. Адже за минулий рік Україна отримала 32 бали зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, СРІ) та посіла 122-ге місце з 180 країн, тоді як за даними 2020-го Україна посідала 117-те місце, набравши 33 бали.
Індекс сприйняття корупції — показник, який із 1995 року розраховує Transparency International (ТІ). Сама організація не проводить власних опитувань. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Для визначення оцінки України використали дев’ять джерел.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце у рейтинґу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Індекс оцінює корупцію лише в державному секторі.
«Поруч із Україною — африканська держава Есватіні (Свазіленд). На один бал нас випереджають Замбія, Непал, Єгипет, Філіппіни й Алжир — усі вони мають по 33 бали», — йдеться у повідомленні Transparency International Ukraine.
З-поміж сусідів Україна знову опинилася вище за Росію — сусідня країна також втратила один пункт і тепер із 29-ма балами посідає 136-те місце. «Знизилися бали й в Угорщини — 43 (–1 бал, 73-тє місце) та Білорусі. Остання цього року втратила аж шість балів і з 41 балом посідає 82-ге місце. Свої показники не змінила Польща та залишилася лідеркою серед наших сусідів — 56 балів і 42-ге місце. А от покращити за рік свої бали вдалося Словаччині, Румунії та Молдові», — уточнюють у повідомленні.
До незмінних лідерів дослідження — Данії та Нової Зеландії — долучилася й Фінляндія, і наразі з 88 балами ці три країни очолюють CPI-2021. Наприкінці списку залишаються Сомалі, Сирія та Південний Судан.

Рейтинґ сприйняття корупції в Європі

Беруть повсюдно
Ось лише найсвіжіші приклади хабарництва в Україні в січні ц. р. Андрій Кучерський, начальник управління архітектури, містобудування та земельних відносин Пустомитівської міської ради Львівської області взяв хабар 1 тис. USD. За цю суму він обіцяв місцевому жителю оформити «за винагороду» документи на будинок. Чоловік, який домовлявся з чиновником про оформлення нерухомості, звернувся до поліції з приводу вимагання хабаря. Його залучили у справу як свідка. Коли ж зустрівся з Кудерським на задньому дворі Пустомитівської міської ради, то передав йому мічені спеціальною речовиною банкноти. Після цього головний архітектор пішов із грошима до свого кабінету, де його й затримала поліція. Гроші вилучили, фігуранту повідомили про підозру. Ірина Волоско, суддя Галицького районного суду Львова, обрала Андрію Кудерському запобіжний захід — тримання під вартою з можливість внести 124 тис. грн застави. Крім цього, суд відсторонив чиновника від посади.
Також у Львівській області під час отримання хабаря затримали директора одного із професійно-технічних училищ, який вимагав від підлеглих по 500 USD, погрожуючи звільненням. Його затримали під час отримання 11 тис. грн. Тепер підозрюваному загрожує до десяти років позбавлення волі.
Свою чергою, на Одещині на хабарі затримали керівницю одного з управлінь міської ради міста Південне. Вона вимагала 15 % від вартості виконаних робіт у засновника підприємства за нестворення штучних перешкод, погодження та забезпечення фінансування виконаних робіт за тендерами з капітального ремонту внутрішніх систем електропостачання житлового будинку та капітального ремонту пасажирських ліфтів на суму 1,7 млн грн. Правоохоронці затримали її після отримання 255 тис. грн неправомірних коштів. Зараз вирішують питання щодо повідомлення затриманій про підозру, обрання запобіжного заходу й усунення з посади.
А в Києві за фактом отримання неправомірної вигоди повідомили про підозру головному спеціалісту сектору закупівлі матеріалів «Укргазвидобування». Його затримали при отриманні першої частини хабаря — 400 тис. грн. Одне акціонерне товариство уклало з державним підприємством низку угод про постачання спецодягу, які вона не змогла виконати вчасно. Для перенесення термінів підприємство-виконавець надіслало листи з проханням підписати додаткові угоди. Державний службовець зустрівся з представником підприємства і повідомив, що за безперешкодне підписання додаткових угод і перенесення термінів постачання продукції необхідно віддати йому 600 тис. грн.
За корупційні дії затримали й Сергія Кузьміних, народного депутата від пропрезидентської фракції «Слуга народу». Ситуацію прокоментував Давид Арахамія, голова фракції. «Для нас ця новина стала шоком, адже Сергій Кузьміних — волонтер, брат Олега Кузьміних, леґендарного комбата «кіборгів», який героїчно захищав нашу незалежність, гідно пройшов полон і після нього зміг повернутися на службу. Тому Сергій отримав від команди величезний кредит довіри, — заявив він. — Але якщо скоїв злочин, то має відповідати за законом. І в цьому випадку ми не прикриватимемо правопорушення патріотичними гаслами, як це роблять деякі політики, які мають на руках підозру в державній зраді (натяк на Петра Порошенка. — Ред.). Закон один для всіх, незалежно від прізвища та біографії. Колишні заслуги перед країною не є і не повинні бути ні для кого амністією».
Депутат Арахамія додав, що вітає зусилля антикорупційної інфраструктури щодо виявлення корупційних правопорушень. «Нашою метою було зробити її дієвою та по-справжньому незалежною. Це було нашим завданням у перші тижні роботи монобільшості. І теперішній інцидент — зайве підтвердження тому, що антикорупційні органи позбавлені політичного впливу і для них немає недоторканних», — резюмував він.

Що можна вдіяти
Андрій Боровик, виконавчий директор «ТІ Україна» пояснив, що зниження в рейтингу CPI-2021 свідчить про період застою в країні. На початку 2021-го очолювана ним організація надала три системні рекомендації для зниження рівня корупції в Україні, однак жодну з них не виконали повністю, а дві виконали частково. TI на цей рік визначила п’ять конкретних кроків, які допоможуть у боротьбі з корупцією в Україні.
Серед них — завершення конкурсу й обрання професійних, незалежних і доброчесних керівників органів антикорупційної екосистеми: Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Аґенції з розшуку та менеджменту активів і Національного антикорупційного бюро України; ухвалення державної Антикорупційної стратегії та програми з її імплементації.
Також в організації наголошують на необхідності проведення в Україні реформи конституційного правосуддя з урахуванням висновків, наданих Венеційською комісією, забезпечення прозорого обліку державної власності та продовження курсу на приватизацію, а також мінімізацію ризиків ухвалення законопроєктів, які виводять закупівлі з-під дії Закону України «Про публічні закупівлі».
«У разі невиконання цих кроків Україна ризикує втратити не лише позиції у рейтинґу, але й довіру своїх громадян і міжнародних партнерів, українських та іноземних інвесторів. Це, своєю чергою, погіршить економічну ситуацію та послабить нас у протистоянні зі зовнішнім ворогом — російським аґресором», — уточнюють правозахисники.
Як повідомляв «Міст», Конституційний суд України звів боротьбу з корупцією нанівець.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply