Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Україна нарешті отримає безвізовий режим із Європейським Союзом

Автор:

|

Квітень 13, 2017

|

Рубрика:

Україна нарешті отримає безвізовий режим із Європейським Союзом

Уже в червні українці зможуть їздити в Європу без віз

6 квітня Європейський парламент (ЄП) підтримав безвізовий режим для України. За резолюцію про внесення нашої держави до переліку третіх країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги, проголосував 521 депутат ЄП, проти були 75 депутатів, ще 36 утрималися. Позитивне голосування ЄП за надання українцям права здійснювати поїздки до Шенгенської зони без віз засвідчило віру ЄС в Україну. Таку думку висловив Евген Чолій, президент Світового конґресу українців (СКУ). «Світовий конґрес українців вітає владні структури і народ України з досягненням цього рубежу, який є свідченням віри європейського співтовариства в Україну й її реформи, що врешті-решт призведуть до повної європейської інтеграції», — заявив він.
Проте реально безвіз запрацює лише влітку — попереду ще низка важливих бюрократичних процедур. «Хочу наголосити, що це ще не відкриття кордону. Ще чекаємо рішення Ради ЄС, старанно працюємо, щоб ніхто не відсунув і не відтермінував цей процес. Пропутінські представники в Європейському Союзі (ЄС) намагаються завадити Україні отримати безвізовий режим, і останні дебати в ЄП це підтвердили», — заявив Петро Порошенко.

Агенти Путіна не дрімають
Побоювання глави української держави — небезпідставні. Тепер, відповідно до процедури, за рішення ЄП мають ще раз голосувати в Комітеті постійних представників країн-членів ЄС, що має відбутися 26 квітня ц. р. А після цього ще буде голосування в Раді ЄС, яке очікується 11 травня. І лише після цього може відбутись офіційне підписання документа (приблизно 15 травня), далі — оприлюднення в офіційному журналі ЄС, і ще 20 днів до набуття рішенням чинності. Відповідно, реально запрацювати безвіз для України мав би десь у червні.
На жаль, на кожному з цих етапів антиукраїнські сили можуть заблокувати таке бажане для України рішення. Головними опонентами виступають представники праворадикальних політичних сил, які традиційно пов’язують із Кремлем. Під час голосування в ЄП 6 квітня проти лібералізації візового режиму з Україною категорично виступили представники німецької партії «Альтернатива для Німеччини», французького «Національного фронту» та грецької «Золотої зорі». Євродепутат від останньої, Елефтеріос Синадінос узагалі звинуватив Україну в «фашизмі». На щастя, на витівку скандального політика мало хто звернув увагу. Так само ні до чого не призвели зусилля євроскептиків із найменшої політичної групи ЄП «Європа свободи та прямої демократії», які ще перед дебатами спробували зареєструвати поправку про відмову від «безвізу» для України.
Тепер праворадикали й євроскептики спробують скористатися останнім шансом, щоб якось накапостити при проходженні останніх бюрократичних процедур. Зрозуміло, що робитиметься це за вказівкою Путіна, для котрого лібералізація візового режиму для України означає чергову геополітичну поразку.

Квитки на футбол і рахунок із готелю
Але будемо сподіватися, що все минеться добре, і з червня українці зможуть спокійно перетинати західний кордон. Насправді ж не все так просто. Насамперед треба зазначити, що без віз їхати до Шенгенської зони можна буде лише тим, хто матиме біометричний закордонний паспорт. Щоправда, власники паспортів старого взірця із дійсною шенгенською візою також пускатимуть до завершення терміну дії візи. Перебувати на території ЄС можна буде не більше 90 днів на кожні 180 днів. Поїздок може бути скільки завгодно — головне не перевищувати 90-денний ліміт перебування на кожні півроку. Про жодне працевлаштування мови немає. Для отримання офіційного дозволу на роботу чи навчання на території ЄС, як і раніше, доведеться отримувати спеціальні візи та дозволи.
Безвізовий режим стосуватиметься виключно короткотермінових подорожей. Це можуть бути туристичні, ділові поїздки, відвідини спортивних змагань, участь у конференціях, виставках тощо. Й ось тут на українців, вочевидь, чекатиме найбільше розчарування.
Якщо досі, маючи в паспорті візу, можна було, в принципі, без зайвих питань перетнути кордон, то з червня доведеться ще й пред’являти документи, що підтверджуватимуть мету й умови вашого візиту. Йдеться про офіційне запрошення для участі в якомусь бізнесовому чи науковому заході, квитки на футбольний матч чи концерт, рахунок із готелю, де забронювали номер, запрошення від знайомих, котрі гарантують проживання в їхньому помешканні, зворотній квиток для повернення в Україну (це не стосуватиметься тих, хто в’їжджає власним авто).
Теперішні пояснення типу «Їду на закупи» чи «В мене друзі десь у Варшаві» відтепер до уваги не братимуть. Також наразі незрозуміло, якою буде ситуація з власниками автівок, що мають іноземну реєстрацію. Тижневик «Міст» уже писав, що, згідно з українським законодавством, вони змушені кожних п’ять чи десять днів перетинати кордон, унаслідок чого на пропускних пунктах утворюються величезні черги. Досі таким водіям було достатньо відкритої Шенгенської візи. Відтепер їм доведеться щоразу обґрунтовувати свою поїздку. Тут жодних квитків на футбол не напасешся.

Перевірки на фінансову спроможність
Щоправда, в Міністерстві закордонних справ України заспокоюють, що після запровадження безвізового режиму розмаїті запрошення можна буде подавати в довільній формі, а не так, як цього зараз вимагають у консульствах. «Законодавство ЄС надає мандрівникові право довести свою доброчесність різними документами і дає більше гнучкості, ніж стандартний «візовий» пакет. Їдете автомобілем і плануєте зупинитися в кемпінгу? Чудово! Тоді можете взагалі обійтися без броні, пояснивши це прикордонникові та надавши йому дані про свій плановий маршрут», — пише «Європейська правда».
Але як працюватиме «гнучкий режим» у реальності — побачимо влітку. Також не слід забувати про наявність медичної й автомобільної страховок (зрештою, така вимога існувала завжди). Ще один важливий момент — після запровадження «безвізу» на кордоні з ЄС українців перевірятимуть на фінансову спроможність. Це може бути довідка з роботи про зарплату, виписка з банку про стан рахунку, чек із банкомата з датою напередодні виїзду, де вказаний залишок балансу. В окремих ситуаціях прикордонники можуть попросити зателефонувати на гарячу лінію банку, щоб перевірити баланс. Можливий і варіант наявності готівки в іноземній валюті, причому необхідна сума для перетину кордону вираховується залежно від тривалості поїздки. Зазначимо, що такі перевірки здійснювалися і раніше, але робилося це вряди-годи.

ЄС і Донбас
Насамкінець варто зауважити, що ЄС може в будь-який момент скасувати безвіз. Причиною може стати наплив нелегальних заробітчан або значне збільшення кількості відмов на кордоні. І не варто забувати, що лібералізація візового режиму поширюється також і на мешканців окупованих Криму та частини Донецької та Луганської областей (за умови наявності в них українського біометричного паспорта). Ми вже згадували, що Путін украй хворобливо ставиться до чергової дипломатичної перемоги України. Тож не виключено, що Федеральна служба безпеки Росії уже готує людей на окупованих територіях, котрі цілком законно отримають паспорти в Державній міґраційній службі (ДМС) України, а потім почнуть влаштовувати різні провокації в Європі як повноцінні українські громадяни. Чи надовго вистачить терплячості європейців, котрі зіштовхнуться з аґресивними донбаськими «шахтарями та трактористами»?

Ігор Берчак

Мовою чисел
* 3 млн українців вже отримали біометричні паспорти, необхідні для безвізових поїздок.
* 15 млн разів упродовж 2016-го громадяни України перетнули державний кордон з країнами ЄС.
* 26 країн ЄС і ще чотири (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія, які не є членами Союзу, але входять до Шенгенської зони) стали доступні для поїздок без віз. Натомість Велика Британія й Ірландія і надалі вимагатимуть візи від українців.
* 40 EUR готівки з розрахунку на кожну добу перебування вважаються підтвердженням фінансової платоспроможності при перетині кордону.

До теми
Щойно стало відомо про позитивне рішення для українців по безвізу, як обвалився сайт Державного підприємства «Документ», яке повідомило про тимчасове призупинення роботи всіх своїх центрів «Паспортний сервіс», де здійснюється оформлення закордонних паспортів та ID-карток. За словами Володимира Поліщука, прес-секретаря «Документу», це трапилося тому, що працівники Служби безпеки України (СБУ) в рамках карного провадження вилучили обладнання в комунікаційної компанії, що забезпечує спецзв’язок. Жодних подробиць при цьому подано не було.
Водночас підрозділи ДМС продовжували працювати в штатному режиму. Тут потрібно пояснити цікавий нюанс. Біометричні закордонні паспорти та ID-картки мали б оформляти територіальні підрозділи ДМС, але «в умовах суттєвого зменшення штатної чисельності держслужбовців територіальних органів і підрозділів ДМС, їхнього значного навантаження, недостатніх фінансових ресурсів держави для потреб міґраційної служби» було створене Державне комерційне підприємство «Документ», що належить до сфери управління тієї ж таки ДМС.
Здати документи в штатних підрозділах ДМС — величезна проблема, подекуди люди займають чергу мало не з шостої ранку, причому складанням списків часто-густо займаються якісь малозрозумілі «організатори», котрі за свої послуги беруть винагороду в кілька сотень гривень. Електронна черга наразі запроваджена лише в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Тернополі.
Натомість у «Документі» паспорти та ID-картки оформлюють без жодних проблем, клієнтам мало не каву пропонують. Либонь, мають за що. Звернувшись у ДМС, людина за оформлення біометричного закордонного паспорта сплачує адміністративний збір у розмірі 557 грн 32 коп. (у разі оформлення впродовж 20 робочих днів), або 810 грн 32 коп. (впродовж семи робочих днів). Натомість розцінки «Документа» майже вдвічі вищі: 957 грн 32 коп. (20 днів) та 1210 грн 32 коп. (сім днів). Офіційно кошти йдуть на «впровадження нових сервісів і стандартів надання послуг міґраційно-паспортного характеру». Що це означає на практиці — не розуміє ніхто, крім самого керівництва ДМС. Не виключено, що саме з цим і пов’язане розслідування СБУ, внаслідок якого робота «Документа» була тимчасово заблокована.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply