Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Україна конфісковує майно російського «Газпрому»

Автор:

|

Березень 29, 2018

|

Рубрика:

Україна конфісковує майно російського «Газпрому»

Було ваше — стане наше

Павло Петренко, міністр юстиції України, запевнив в ефірі телеканалу «Прямий», що воно розробило план, який, на його думку, допоможе забезпечити виплату за рішенням Стокгольмського арбітражу компанії «Нафтогаз України» російським монополістом «Газпромом» 2,6 млрд USD.

«Працює над питаннями»
Як уже писав тижневик «Міст», 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги компанії «Нафтогаз України» виплатити їй 4,6 млрд USD компенсації за недопоставлені російським державним концерном монополістом «Газпромом» обсяги блакитного палива для транзиту. Тим часом той досі не заплатив «Нафтогазу» 85,9 млрд. грн штрафу, яким покарав його в січні 2016 року Антимонопольний комітет України за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України.
Потім це рішення було кілька разів підтверджене українськими судами. 13 березня Київський апеляційний господарський суд укотре залишив у силі рішення суду нижчої інстанції про підтвердження стягнення з «Газпрому» штрафу, який зріс уже до 171,932 млрд грн за рахунок пені за його несплату.
А 20 березня міністр Петренко запевнив, що «Міністерство юстиції стягує з «Газпрому» ще так само 6 млрд USD за рішенням українського суду щодо штрафу на користь бюджету з ініціативи Антимонопольного комітету. Відповідно до рішення українського суду, корпорація визнана винною у зловживаннях на українському енергоринку, і на неї накладений штраф», — конкретизував він.
«Ми вже стягнули частину коштів — усе, що було у «Газпрому» на території України, було описано, арештовано і стягнено до державного бюджету. Це понад 100 млн грн, які вже потрапили до українського бюджету, — запевнив п. Петренко.
Міністерство юстиції також починає звертатися до інших країн, аби й там заарештувати кошти російського «Газпрому» та конфіскувати до державного бюджету України. Мова йде про 8,5 млрд грн. Є відповідне доручення прем’єр-міністра Гройсмана, і ми зараз маємо хороші перспективи і хороші напрацювання щодо виконання цих рішень не тільки в Україні, але і в інших країнах, з якими в України є відповідні угоди».
Стосовно ж рішення Стокгольмського арбітражу, який зобов’язав 28 лютого «Газпром» доплатити «Нафтогазу» 4,63 млрд USD за недопостачання узгоджених обсягів газу для транзиту, Павло Петренко пообіцяв: «Наразі «Нафтогаз України» вживає відповідні заходи щодо запуску процесу стягнення цих коштів».

«Не визнає правомірність»
Натомість у «Газпромі» заявили 21 березня, що ця компанія «не визнає правомірність накладення штрафу і вважає ці дії України порушенням його прав, у т. ч. гарантованих російсько-українською міжурядовою Угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року». Відтак пообіцяли позов в міжнародний арбітраж у зв’язку зі штрафом Антимонопольного комітету України на суму 172 млрд грн.
Того ж дня російський монополіст подав до апеляційного суду округу Свеа у Швеції клопотання про часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу у справі з «Нафтогазом». У «Газпромі» пояснили: «Оскільки остаточне рішення арбітрів у цій суперечці ґрунтується на тих самих висновках, що і раніше ухвалене окреме рішення з арбітражного розгляду, клопотання подано на аналогічних підставах, а саме — через перевищення арбітрами своїх повноважень під час винесення рішень і серйозні процесуальні помилки, яких вони припустилися».
23 березня на це небажання виконувати ухвалу арбітражного суду відреагував навіть Пьотр Наїмський, уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури, котрий пригрозив: «Невиконання «Газпромом» рішення Стокгольмського арбітражу у справі з «Нафтогазом» негативно вплине на сприйняття Російської Федерації (РФ) з боку її партнерів, — пояснив він. — Якщо так буде й надалі, це означатиме, що Росія прямо не визнає рішень цивілізованих регуляторів ринку західного світу. З одного боку, РФ любить ігнорувати невигідні їй рішення, а іншого — хоче утримувати про себе думку як про надійного партнера для покупців зі Західної Європи. Ігнорування рішення Стокгольмського арбітражу змінить думку партнерів щодо надійності Росії».

«Нікуди не дінеться»
Відтак Павло Петренко запевнив 23 березня в ефірі київського телевізійного «5 каналу», що російський концерн «нікуди не дінеться і заплатить усе до копійки» за рішенням Стокгольмського арбітражу. Він також припустив, що за невиконання рішення Стокгольмського арбітражу в «Газпрому» можуть примусово стягнути запаси газу зі сховищ у країнах Європейського Союзу (ЄС), оскільки це — також частина активів компанії.
«Рішення Стокгольмського арбітражу виконується на підставі Нью-Йоркської конвенції, яка визнана в абсолютній більшості країн світу, і ці рішення підлягають примусовому виконанню в цих країнах. Те, що «Газпром» не виконав це рішення, він вже зазнав конкретних репутаційних втрат, так як це впливає на котування їхніх акцій», — пояснив він.
А 27 березня міністр запевнив в ефірі телеканалу «Прямий», що вже готовий план, який, на його думку, допоможе забезпечити виплату за рішенням Стокгольмського арбітражу компанії «Нафтогаз України» російським монополістом «Газпромом» 2,6 млрд USD. «Я його не буду озвучувати, бо це має бути сюрпризом для боржника», — пообіцяв він.
Павло Петренко лише зауважив: «У «Газпрому» є дуже багато активів, і ми про них знаємо, ми їх ідентифікували. Нам відомо, в яких країнах є найбільша кількість активів. Вони більш ніж покривають борг, який є у «Газпрому» перед «Нафтогазом». Процес виконання такого рішення досить простий і чіткий».

Ігор Голод

Коментар експерта
Юрій Корольчук, експерт українського Інституту енергетичних досліджень:
— «Газпром» відкрито не казав, що не має наміру виконувати рішення Стокгольмського арбітражу. До того ж вони можуть звернутися в арбітраж знову. Наявні контракти залишаються чинними доти, доки буде тривати розгляд. Затягування судового процесу з «Нафтогазом» вигідне «Газпрому». Ми втратили час, який можна було витратити на пошуки нового контрагента щодо постачання газу, що дуже складно. Наша газотранспортна система насправді влаштована так, що постачання газу з РФ — оптимальний варіант. Якщо вже на те пішло, «Нафтогаз» потрібно було мати довготермінові угоди з європейськими постачальниками. А вийшло так — вдарили морози і трейдери з Європи сказали, що газу для нас у них немає. Й якщо немає договору, то вони нічого нам і не винні. У підсумку довелося купувати дорогий газ у Польщі — по 560 USD за 1 тис. куб. м. Якщо «Нафтогаз» хоче, щоб «Газпром» відшкодував різницю в ціні з польським газом, доведеться починати ще один судовий процес.
Однак рішення Стокгольмського арбітражу щодо суперечки з «Нафтогазом» становить для «Газпрому» серйозні ризики. «Газпром» — це велика компанія, яка відстоює національні інтереси своєї країни. Так діють схожі компанії і в інших країнах. Рішення Стокгольмського арбітражу небезпечне для «Газпрому» — багато інших їхніх партнерів після «українського прецеденту» могло б ініціювати перегляд угод. Узагалі в цій ситуації найбільшу вигоду одержують європейські компанії. Так, зараз арбітраж виніс рішення на нашу користь, але ж потім можуть бути й інші судові процеси, які стануть не такими вдалими. Не потрібно говорити, що ти одержав 2,56 млрд USD, поки гроші ще не в тебе. До речі, ціни, за якою ми мали купувати газ у РФ, арбітраж не афішував. Найімовірніше, його вартість коливалася в районі 300 USD за 1 тис. куб. м.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply