Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 11, 2022

Відтепер Україна — кандидат у члени ЄС

Автор:

|

Червень 29, 2022

|

Рубрика:

Відтепер Україна — кандидат у члени ЄС

Європейський парламент (ЄП) 23 червня ухвалив резолюцію, яка підтримує надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до Європейського Союзу. Про це першою повідомила Роберта Мецола, голова ЄП. Вона впевнена, що це продемонструє лідерство, рішучість та перспективу у контексті війни Російської Федерації (РФ) проти України.
Відтак Європейська рада (ЄР) надала Україні статус кандидата на вступ до Євросоюзу. Це рішення одностайно підтримали всі лідери ЄС під час саміту у Брюсселі (Бельгія). Про це першим повідомив Ксав’є Бетель, прем’єр-міністр Люксембургу. Шарль Мішель, глава ЄР, підтвердив схвалення самітом ЄС статусу кандидатів для України та Молдови і привітав народи цих країн. Щодо Грузії зазначили, що ЄР готова надати Грузії статус країни-кандидата після того, як будуть вирішені пріоритети, зазначені у висновку комісії щодо заявки Грузії на членство в унії.
«Це унікальний й історичний момент у стосунках України й ЄС. Вдячний Шарлю Мішелю та лідерам ЄС за підтримку. Майбутнє України — в Європейському Союзі», — заявив у відповідь Володимир Зеленський.
Очікуваний термін вступу України до ЄС — 2029 рік. Про це повідомила Наталія Форсюк, генеральна директорка Урядового офісу координації європейської й євроатлантичної інтеграції України. «Раніше — малоймовірно через величезну кількість законодавства, яке потрібно прийняти й імплементувати. Ми повинні жити за європейськими законами», — пояснила вона й уточнила, що відкриття перемовних процедур щодо членства України в ЄС очікується на початку наступного року.
Водночас набуття Україною статусу кандидата в члени Євросоюзу юридично закріплює європейську перспективу та відкриває доступ до структурних фондів. «Доступ до коштів цих фондів мають лише країни-кандидати у члени ЄС, гроші надають на пільгових умовах, практично безкоштовно. Статус кандидата посилить позицію України на мирних перемовинах», — наголосила п. Форсюк.
«Ще чотири місяці тому Україна не мала навіть європейської перспективи, ще тиждень тому все було доволі хитко, але дотиснули, докрутили, переконали, — розповів Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. — Список скептиків був добре відомий давно: Нідерланди, Данія, Швеція, Португалія, у них були певні бачення. Й Федеративна Республіка Німеччина (ФРН) була в цьому таборі. Але дуже важливу роль зіграв Еммануель Макрон, президент Франції. Це рішення прийняли саме під час головування Франції».
Він також вважає, що вирішальною подією на шляху України до кандидатства у члени ЄС став нещодавній візит до Києва лідерів Франції, ФРН, Італії та Румунії.
Тепер основне завдання для Міністерства закордонних справ — стежити, щоб інтереси України як майбутнього члена Євросоюзу були враховані під час реформування ЄС, що відбувається зараз.
Жозеп Боррель, глава європейської дипломатії у спільному з Дмитром Кулебою відеозверненні, заявив, що Євросоюз негайно запускає підготовку до інтеграції України до європейських структур та кінцевого членства в ЄС. Він наголосив, що український народ належить до європейської родини, а майбутнє України — з ЄС. «Це ключовий момент для нас і для України, для миру та демократії на нашому спільному континенті, адже ми живемо на Європейському континенті. Російська військова аґресія не зможе позбавити людей у Європі права жити нормальним, гідним життям. Україна переможе, Європа переможе», — резюмували дипломати.
На подію відреагували в Кремлі. Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ), 24 червня заявив, що ЄС і НАТО збирають коаліцію для війни з Росією. «У нас мало ілюзій, що теперішня русофобська зарядженість ЄС якимось чином розсмокчеться або зміниться у довготерміновій перспективі. Але це шлях, який обрали європейці. Коли розпочиналася Друга світова війна, Гітлер під свої прапори зібрав значну частину, якщо не більшу частину європейських країн для війни проти СРСР. Зараз ЄС разом із НАТО збирають сучасну коаліцію для боротьби, а за великим рахунком — війни з Росією», — заявив він і, як завжди, забув сказати, що дії ЄС та НАТО спрямовані насамперед на допомогу Україні, проти якої РФ розпочала війну.
Як повідомляв «Міст», ЄС зможе скасувати кандидатство України.

Євген Клен

About Author

Meest-Online