Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Угоди не буде!

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Угоди не буде!

У кінострічці Тіма Бартона «Марс атакує» є сцена, де чужопланетяни оголошують землянам: «Ми — ваші друзі», водночас знищуючи їх зі своєї зброї. Подібно до них поводиться й президент України. Не отримавши від ЄС бажаних мільярдів, Віктор Янукович сподівається взяти їх у Путіна.

Розворот на 180 градусів
Оголошення про те, що зближення України з Євросоюзом відкладається, раптово пролунало не 26-го, а 21 листопада. Причому — не з уст його керівництва у Брюсселі, а на засіданні українського Кабінету Міністрів у Києві, коли було прийняте розпорядження «призупинити підготовку до укладення Угоди про асоціацію з ЄС», а натомість із Митним Союзом (МС) — відновити «активний діалог».
У Кабміні пояснили, що призупинили асоціацію з метою відновити обсяги торговельно-економічних відносин із Російською Федерацією (РФ) і МС в інтересах національної безпеки — «із метою збереження та зміцнення спільними зусиллями економічного потенціалу України». Простіше кажучи, уряд запевняє свій народ, що змушений розвернути Україну у бік Кремля, бо її товарів не купуватимуть у РФ, караючи так за асоціацію з ЄС, а відтак, збанкрутують українські заводи й, відповідно, спорожніє державна скарбниця.
Тому прем’єр-міністр Микола Азаров доручив міністерствам «внести зміни до державних цільових, галузевих і регіональних програм в інтересах розвитку кооперації з країнами Співдружності Незалежних Держав (СНД)».  Того ж дня член моніторингової місії Європарламенту Олександр Квасневський заявив, що через призупинення українським урядом підготовки на листопадовому саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі не буде підписано Угоди про асоціацію України з ЄС.

Це — замороження відносин
Також 21 листопада джерело київського інтернет-видання «Українська правда», близьке до групи підготовки перемовин про підписання угоди, повідомило: «Це — замороження відносин України з ЄС. Не факт, що у близькій перспективі можна буде повернутися до переговорів з Україною про асоціацію. Насправді Янукович закрив можливість євроінтеграції для України на багато років, а може, навіть вирішив долю Східної Європи на 20-25 років і заморозив усі процеси, які могли тут відбуватися, у тому числі реформи, демократизацію, європеїзацію тощо».
Інформатор запевнив УП, що для підписання Угоди про асоціацію достатньо було ухвалити у Верховній Раді ще два-три єврозакони, як-от, наприклад, про вибори та прокуратуру. «У понеділок, під час засідання ради міністрів ЄС, ніхто відкрито не виступив проти, — стверджувало також джерело київського видання. — І навіть скептики давали зрозуміти, що вони голосуватимуть за асоціацію з Україною, тому що Юлія Тимошенко переконала європейських лідерів не звертати на неї уваги й у західних лідерів є її лист про це. Навіть ті країни, що публічно були проти, погоджувалися проголосувати позитивно».
І хоч та обставина, що підготовку до підписання угоди з ЄС український уряд призупинив лише розпорядженням, тобто доволі незначущим документом, слугувала для єврооптимістів за аргументом, що таким чином Київ тільки шантажує Брюссель, аби виманити більше грошей, аніж той погодився дати, песимісти нагадали, що напередодні президент Янукович особисто повідомив єврокомісару Фюле про відмову підписати Угоду про асоціацію й попросив відкласти цю справу на рік. А пояснив це тиском РФ і дуже високою вартістю адаптації угоди, оцінивши її сумою 160 млрд USD.
«Фюле подумав, що український президент або справді відмовився від ідеї підписання, або просто торгується. Але надія ще була, цим і було спричинене його оптимістичне повідомлення за підсумками зустрічі, — поінформувало також джерело УП, не забувши, утім, розповісти й про невтішну для України реакцію керівництва ЄС на демарш Януковича: «Пауза, про яку просив український президент, неможлива. І з точки зору інтересів України Янукович досить дивно, м’яко кажучи, повівся. Навіть якщо говорити про економічні аргументи, він отримав гарантії й обіцянки дуже великої підтримки й із боку ЄС, і з боку США. Гадаю, що суми співмірні з тим, що пропонувала Росія».
А в телефонній розмові з президентом Литви Далею Грібаускайте Віктор Янукович зазначив, що Україна не може підписати Угоду про асоціацію з ЄС через економічний тиск і шантаж Росії.

Два мільярди — особисто Януковичу?
Прихильники євроінтеграції України, які в країні складають уже понад половину населення, звісно, відреагували на зрив підписання Угоди про асоціацію бурхливими протестами. Тільки от українська опозиція, на жаль, — надто квола, щоби знову розвернути країну обличчям до Європи. При владі в Україні — ті, кому жага грошей аж так забиває памороки, що вони забувають уже про те, що вже стало аксіомою: вірити обіцянкам Кремля — наївно. Адже той, наприклад, так і не здешевив російського газу для України в обмін на продовження базування в Криму Чорноморського флоту.
Цього ж разу «безплатним сиром у мишоловці» є, за даними московської інформагенції «Росбалт», 17 млрд USD. Тобто, саме за таку суму керівництво України нібито погодилося призупинити підготовку до укладення Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. «Росбалт» додає також, що «2 мільярди поклав у кишеню Янукович»: «У російських політичних колах поширена думка, що зміна курсу України коштуватиме (або вже коштувала) федеральному бюджету Росії 17 млрд USD: 15 млрд USD — для всієї країни (фактично для латання дірок у бюджеті — пенсії, бюджетники й інше, щоби запобігти соціальному вибуху) і 2 млрд USD — особисто для «головного українця».
Висновок про те, що саме ці два мільярди переважили шальки терезів у бік Росії, можна зробити й зі заяви комісара ЄС Штефана Фюле, яка пролунала 26 листопада. Зокрема, він пояснив, що в європейські органи влади не надходили пропозиції від Києва щодо полегшення торговельного режиму для товаровиробників, які можуть постраждати через російську блокаду. «Наскільки я пам’ятаю, від України було тільки два запити, — уточнив єврокомісар. — Перший стосується одного виробника специфічної сталі, де вже діють антидемпінгові заходи ЄС. Був також запит про одного виробника продовольчої групи, який зіштовхнувся з претензіями Росії з приводу безпечності продукції (імовірно, йдеться про компанію Roshen. — Ред.)».

Дедлайн — ранок п’ятниці
Що ж до запевнень українського уряду, що країні дорого коштуватиме імплементація угоди з ЄС, п. Фюле сказав: «В останні дні та години я чув різні суми, наприклад, що Україна вимагає близько 20 млрд USD, щоб адаптуватися до європейських стандартів. Це — нонсенс! Я не визнаю таких чисел і не розумію, звідки вони взялися! Я знаю про рішення Кабміну (зупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію. — Ред.). Але я також знаю, що Конституція все одно дає президенту можливість підписати цю угоду».
А відповідаючи на запитання журналістів, чи залишаються ще в України шанси на підписання Угоди про асоціацію з ЄС, п. Фюле відповів: «Ми – готові, і двері – відчинені. Дедлайн для цього, загалом, — ранок п’ятниці (другого дня саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі. — Ред.)».
Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу та президент Ради Євросоюзу Герман ван Ромпей у спільній заяві щодо України також запевнили, що пропозиція про підписання Угоди про асоціацію надалі є чинною. Натомість, Віктор Янукович у своєму телезверненні до громадян України 25 листопада дав зрозуміти, що сподівається отримати мільярди не тільки з Москви, а й із… Брюсселя. Бо вкотре запевнив, що «альтернативи побудові суспільства європейських стандартів в Україні немає»: «І моя політика на цьому шляху завжди була й залишається послідовною».
Однак тут — одне з двох: або в країн — членів ЄС зараз бракує коштів для п. Януковича, або керівництво Євросоюзу не схильне потурати його жадібності. Бо 26 листопада власний кореспондент київського радіо «Голос столиці» повідомив із Вільнюса з посиланням на джерело в делегації Євросоюзу, що на листопадовому саміті «Східного партнерства» Угоди про асоціацію України з ЄС не підписуватимуть.
А ще 25 листопада екс-прем’єр України Юлія Тимошенко оголосила голодування з вимогою до української влади підписати Угоду про асоціацію Україна-ЄС.

Ігор Голод

До слова
Прикордонне містечко Рава-Руська (Львівська область), що за 2 км від Польщі, хоче самостійно вступати в ЄС, якщо уряд України відмовляється інтегрувати країну в Європу. Про це офіційно заявила мер містечка Ірина Верещук і скерувала до Європарламенту відповідну заяву. «Мільйони українських громадян, які все ще вірили та сподівалися на світле майбутнє для себе та своєї країни, тепер не бачать навіть променя надії. Міські, сільські й селищні громади по всій території України сьогодні намагаються показати, що Україна — це Європа, її місце – у цивілізованому світі, а не в імперському рабстві. Рава-Руська як місто, що розташоване за 2 км від Європейського Союзу, ментально, духовно, культурно, історично є Європою, — заявила вона. — Ми не погоджуємося, не підтримуємо, не визнаємо й не підкоряємося антиукраїнському рішенню уряду. Тому просимо вас укласти Угоду про асоціацію між ЄС і територіальною громадою міста Рава-Руська».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply