Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

У ВРУ нового скликання проукраїнські сили залишилися в меншості

Автор:

|

Липень 24, 2019

|

Рубрика:

У ВРУ нового скликання проукраїнські сили залишилися в меншості

Поки українські воїни, котрих позбавили права голосувати на цих парламентських виборах, адже для них не створили виборчої дільниці на фронті, стримували навалу орди на сході України, ворог зайшов їм у запілля та прорвався до Верховної Ради України (ВРУ). Дуже символічно, що вранці 21 липня в усіх українських церквах читали уривок Євангелія від Матея про те, як Ісус вигнав у стадо свиней бісів і всі тварини кинулися з кручі в прірву.

Офіційно
Для того, щоб потрапити до парламенту політичні партії витратили на телевізійну рекламу 427,7 млн грн. «Відразу у чотирьох партій частина витрат на телерекламу перевищила 90 % — Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», Радикальна партія, Аграрна партія та «Сила права». Стільки коштів офіційно зі своїх рахунків внесли партії до звітів.
На другому місці за витратами — зовнішня реклама, на яку загалом витратили майже 77,2 млн. Найбільше на зовнішню рекламу витрачали ті партії, які мають менші виборчі фонди. Це означає, що ті політичні сили, які не змогли дозволити собі дорогої реклами на телебаченні (до 300 тис. грн за хвилину в прайм-таймі), розглядали зовнішню рекламу як дешевшу її альтернативу.
Третя за обсягами стаття витрат — друкована агітація. На неї офіційно витратили 18 млн грн (3,3 % від загальних витрат). Ще на 15 млн грн оплатили рекламу на радіо (2,7% ). Значна увага на цих виборах була прикута до витрат в Інтернеті, особливо в соціальних мережах Facebook та Instagram. Також традиційним елементом агітації була організація агітаційних заходів, які супроводжували концерти. Загальна сума витрат на них склала 3,4 млн грн. Найбільше на рекламу витратили: «Європейська солідарність» (ЄС) — 23,2 млн, «Українська стратегія» — 19,4 млн, «Опозиційний блок» — 17 млн та «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) — 16,4 млн.

Насправді
Проте скільки реально коштувала агітація для політичних партій на цих парламентських виборах, узялися полічити громадські активісти. Вони стверджують, що різниця між офіційними звітами та «чорною бухгалтерією» — дуже суттєва.
У громадській мережі «Чесно» нагадали, що загалом на агітацію були задекларовані близько 600 млн грн. Однак показувати реальні видатки, які в рази більші, політичні сили не хочуть. «Приблизно на організацію процесів одна партія могла витратити до 10 млн грн у межах одного округу. Як-от оплата своїх штабістів. А виборчих округів в Україні — 199. Оцінити також неможливо вплив великих олігархів та їхніх медіа. Тому реальні витрати були, щонайменше, уп’ятеро більші», — повідомив Ігор Фещенко, провідний аналітик із партійних фінансів руху «Чесно».
Не звітували й партії про те, звідки взяли гроші на організацію передвиборних концертів. Хоча почасти на сцені виступали і самі кандидати в депутати — їздили турами країною. «Коли кандидат сам є співаком або актором, то він, звісно, може сам собі не платити. Але оренда приміщення, сцени, звуку, світла мала бути забезпечена винятково з виборчого фонду», — зауважила Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі «Опора».

Агітації замало
Однак традиційної агітації для декого виявилося замало і вони вдалися до «нетрадиційного» впливу на результати виборів. Так, у Бахмуті Донецької області члени однієї з виборчих дільниць 46-го округу вже зі самого ранку неділі підписали незаповнені протоколи про підсумки голосування, а коли їй спіймали на гарячому, намагалися приховати цей факт, навмисно заливши документи чорнилом. Поліціянти розпочали досудове розслідування, речові докази вилучили.
У Києві ж члени дільничної виборчої комісії (ДВК) у Голосіївському районі протокол про результати волевиявлення на позачергових парламентських виборах також підписали ще до завершення голосування. Подібна ситуація сталася і в Солом’янському районі. В обох випадках порушення помітили спостерігачі, котрі й викликали поліцію.
За всіма цими випадками слідчі відкрили карне провадження за ч. 4 ст. 158 (підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування до його заповнення членами виборчих дільниць» Кримінального процесуального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на термін до десяти років.
Водночас під виборчу дільницю в Одесі голова ДВК припаркував автівку з агітацією за кандидата Сергія Ківалова, котрий у результаті не переміг. У зв’язку з цим на місце події викликали поліцію. На правопорушника склали адміністративний протокол, доведеться заплатити штраф.
Крім внутрішнього впливу, з боку членів виборчих комісій, був задіяний і зовнішній. О 9.20 у Коростишеві Житомирської області поліція затримала підозрілих чоловіків, котрі сиділи в автомобілі біля дільниці з битою, пістолетом і ножем. Правоохоронці небезпечні предмети вилучити, а чоловіків доправили до відділку.
А за годину до завершення позачергових виборів у поліцію Київської області повідомили про пересування автобусами великої кількості людей у напрямку Києва. Звернення надійшли від жителів Броварів, Борисполя та Василькова. Під час зупинки цих транспортних засобів правоохоронці виявили в салонах людей, зареєстрованих в інших областях країни. Чого їдуть до Києва, вони не пояснили й їх завернули додому.
Також поліція розпочала розслідування щодо факту імовірного підкупу виборців у Чопі Закарпатської області. Близько 13:00 до чоловіка, котрий проводячи соціологічне опитування громадян у місті Чоп, підійшов незнайомець і передав списки з прізвищами осіб, котрим, за його словами, пообіцяли заплатити гроші, якщо проголосують за конкретного кандидата у народні депутати. На місце події одразу викликали правоохоронців.
Своє чергою, у житловому масиві «Тополя» в Дніпрі виборців підкуповували не грошима, а пиріжками по п’ять копійок. Крім цього, у наметах білого кольору людям пропонували печиво та питну воду за такою ж ціною. Продавці на запитання, чому продукти продають так дешево, відповіли, що це — ініціатива одного з місцевих бізнесменів, але ім’я не назвали. На місце події прибули співробітники поліції, котрі склали адміністративний протокол про незаконну торгівлю.

Результат
Центральна виборча комісія (ЦВК) України оголосила ці вибори такими, що відбулися. Явка виборців по країні склала 49,84 %. У Вінницькій області — 51,03 %, у Волинській — 52,26 %, Дніпропетровській — 50,91 %, Донецькій — 45,71 %, Житомирській — 51,48 %, Закарпатській — 41,16 %, Запорізькій — 50, 82 %, Івано-Франківській — 48,04 %, Київській — 50,3 %, Кіровоградській — 49,4 %, Луганській — 49,23 %, Львівській — 53,42 %, Миколаївській — 47,09 %, Одеській — 46,97 %, Полтавській — 54,1 %, Рівненській — 48,02 %, Сумській — 52,24 %, Тернопільській — 54,21 %, Харківській — 50,43 %, Хмельницькій — 53,17 %, Черкаській — 51,53 %, Чернівецька — 42,06 %, Чернігівській — 54,8 %, Херсонській — 43,93 % і в Києві — 48,97 %. Тобто приблизно половині виборців доля держави виявилася байдужою.
Відтак до ВРУ потрапляють партії «Слуга народу» Володимира Зеленського — 43,14 % голосів виборців), ОПЗЖ Віктора Медведчука — 13,04 %, ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко — 8,18 % ЄС Петра Порошенка — 8,12 % і «Голос» Святослава Вакарчука — 5,83 %. У Львові перемогла партія «Голос», в Донецьку та Луганську — ОПЗЖ, а в решті реґіонів України — «Слуга народу».
Цілком інша картина — в діаспорі. В закордонному виборчому окрузі перше місце зайняла ЄС, яка набрала 29,55 % голосів і трохи випередила «Слугу народу», результат якої склав 28,13 %. Третьою в закордонному виборчому окрузі фінішувала партія «Голос» — 19,67 %. Також найбільше голосів партія «Голос» отримала на спеціалізованій виборчій дільниці на станції Академік Вернадський в Антарктиді.
Витрати на ці вибори компенсують собі не лише переможці, але й ті партії, які набрали на цих виборах більше 2 % голосів. Усі вони отримають фінансування з державного бюджету на наступні п’ять років. Найбільше, звісно, загарбає «Слуга народу» — 537 млн грн на рік, ОПСЖ отримуватиме — 141 млн грн на рік, ЄС — 109 млн грн; ВО «Батьківщина» — 93 млн грн, а «Голос» — 77 млн грн. Партії ж, які не потрапили до парламенту, отримають таке: «Сила і честь» — 54 млн грн, «Опозиційний блок» — 40 млн грн, «Партія Шарія» — 38 млн грн; Радикальна партія Олега Ляшка — 34 млн грн, «Українська стратегія» Володимира Гройсмана — 27 млн грн, а ВО «Свобода» — 26 млн грн. Можливо, й не найгірший бізнес.

Оцінка
Міжнародна місія Світового конґресу Українців (СКУ) зі спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради України (ВРУ), які відбулися 22 липня ц. р., репрезентувала свої попередні висновки, в яких визнала, що ті відбулися демократично.
Місія СКУ, в яку входили 142 короткотермінові спостерігачі з 30 країн, тісно співпрацювала зі спостережною місією своєї складової організації — Українського конґресового комітету Америки (УККА), який зареєстрував 32 короткотермінових спостерігачі. Разом місії СКУ та УККА спостерігали за виборчим процесом у 20 областях України та в українських дипломатичних місіях у 23 країнах. Місія СКУ також дякує Світовому конґресу українських молодіжних організацій, складовій організації СКУ, за надсилання значної кількості своїх короткотермінових спостерігачів. Хоча спостерігачі СКУ й зафіксували незначні порушення на окремих виборчих дільницях, вони не були системними та не вплинули на результати виборів.
А найнеґативніше на ці парламентські вибори вплинула гібридна аґресія Російської Федерації (РФ) проти України, бо не дозволила українському народу обрати народних депутатів у Криму та на окупованих територіях Донбасу. «Місія СКУ вітає владні структури та правоохоронні органи України, що забезпечили прозорий виборчий процес, заявив Евген Чолій, голова Місії СКУ. — Незважаючи на гібридну аґресію РФ проти України, більшість українців мали нагоду взяти участь у формуванні їхнього майбутнього».
Крім цього, Ллойд Аксворсі, глава канадської спостережної місії за виборами в Україні, заявив, що парламентські вибори в Україні загалом відповідали міжнародним стандартам. «Українці підтвердили своє прагнення демократичного розвитку, обравши новий парламент під час виборів, що переважно відповідали міжнародним демократичним стандартам. Ці дочасні вибори відбулися в атмосфері підвищених очікувань, що новий парламент втілить прагнення виборців до змін», — зазначив він.
Христя Фріланд, міністр закордонних справ Канади, привітала українців із успішним проведенням демократичних парламентських виборів. Вона також подякувала членам канадської спостережної місії, які стежили за перебігом виборчої кампанії та голосування. «Дякую Ллойду Аксворсі й усім канадським спостерігачам за виборами, котрі підтримували прозорість і підзвітність цього демократичного процесу», — написала міністерша у Twitter.
У посольстві США в Україні також привітали український народ із виборчим процесом, що відбувся з повагою до основних свобод. «Вітаємо початкову оцінку Бюро з Демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) виборів до ВРУ та вітаємо український народ із виборчим процесом, що пройшов з повагою до основних свобод. Ми також вітаємо зусилля українських органів влади та правоохоронних органів зі забезпечення українців можливістю безпечного здійснення своїх демократичних прав», — написали американські дипломати у Facebook.
А Державний департамент США поширив спеціальну заяву, в якій привітав Україну з «мирними парламентськими виборами, які дали чіткий результат і підкреслили прихильність українців до демократичних ідеалів». «Ми будемо працювати з новою владою в Україні й українським народом на шляху реформ, які є критично важливими для успішної країни. Сполучені Штати підтверджують свою непохитну підтримку Україні в умовах російської аґресії. Ми будемо продовжувати стояти пліч-о-пліч із народом України у побудові сильної, успішної, демократичної та безпечної держави в її міжнародно визнаних кордонах», — заявили у Вашинґтоні.
Своєю чергою, в Європейському Союзі (ЄС) вважають, що після перемоги партії «Слуга народу» на парламентських виборах нова влада взяла на себе відповідальність за події в Україні. Про це заявила Майя Косьянчич, речниця ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики. «Після президентських виборів український народ учергове дав потужний мандат на проведення реформ у наступні п’ять років. Тепер нова влада несе відповідальність за те, щоби задовольнити очікування громадян України», — зазначила вона.
За словами чиновниці Євросоюз готовий до співпраці з новою ВРУ та майбутнім урядом, пріоритетом якого має стати «просування політичної асоціації й економічної інтеграції та проведення реформ, що лежать в основі нашої Угоди про асоціацію». У своїй спеціальній заяві представниця ЄС виділила низку секторів для першочергових реформ: підтримку верховенства права, боротьбу з корупцією, сферу енергетики та забезпечення макроекономічної стабільності.
При цьому, попри численні заяви лідерів «Слуги народу» та представників офісу президента Зеленського про те, що вони розглядають можливість оголошення дочасних місцевих виборів, у заяві від імені ЄС окремо підкреслюється, що Євросоюз чекає на проведення місцевих виборів лише наступного року. До цього часу, на їхню думку, українська влада має врахувати проблеми теперішніх виборів, зокрема, повідомлення про купівлю голосів. «Важливо, щоб українські органи влади врахували виявлені недоліки на основі рекомендацій БДІПЛ ОБСЄ до запланованого виборчого циклу, в т. ч. місцевих виборів 2020-го», — йдеться у повідомленні.
У відповідь Дмитро Разумков, голова партії «Слуга народу» й імовірний кандидат на посаду голови ВРУ, запевнив, що місцеві вибори в Україні пройдуть 2020 року. «Якщо йдеться про місцеві вибори, то до них справді потрібно готуватися, і політична партія «Слуга народу» фактично відразу ж після того, як закінчуються парламентські вибори, розпочне підготовку і до місцевих», — сказав він.
Однак політик вважає, що велика частина органів влади працює неефективно, не відповідає тим викликам, які стоять перед державою, не забезпечує життєдіяльність громадян, неефективно використовує ті ресурси, які у них є, в т. ч. завдяки реформі децентралізації. «Ми чудово знаємо про «нову технологію», коли державні гроші розміщуються на депозитах. На мій погляд, це прямі дії, які можуть бути пов’язані з корупцією, тому що зазвичай, я буду називати речі своїми іменами, це часто несе за собою «відкат» за розміщення депозитів у тих чи інших банках», — заявив п. Разумков і додав, що цією проблемою мають займатися правоохоронці.

Нові обличчя
Фракції у Верховній Раді (ВРУ) нового скликання суттєво різнитимуться не лише своїми політичними гаслами. До прикладу, за детального аналізу нового складу парламенту кидається у вічі, що партії при відбиранні кандидатів зробили ставку на різні покоління. Наймолодші депутати працюватимуть у фракціях «Слуга народу» і «Голос». Середній вік депутатів пропрезидентської партії становитиме 37-38 років за партійними списками і 40 років — за мажоритарними округами. Соратникам Святослава Вакарчука — пересічно 39 років. «Європейська солідарність» на чолі з Петром Порошенком привела до ВРУ депутатів, котрим у середньому близько 50 років. «Опозиційна платформа — За життя» та «Батьківщина зробили ставку на політиків, середній вік яких наближається до передпенсійного — 53-54 роки.
Наймолодшим депутатом за партійними списками стає Святослав Юраш, представник команди нового президента під номером 27. За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), 23 річний-майбутній депутат зі Львова — безпартійний, має лише середню загальну освіту і тимчасово не працює. У відкритих джерелах повідомляється, що він — син Андрія Юраша, відомого українського релігієзнавця.
Чимало молодих новаків у політиці «Слуга народу» веде до парламенту і в мажоритарних округах. Подекуди молоді кандидати здолали політиків, котрі сиділи у парламенті десятиліттями. Наприклад, у Запорізькій області 29-річний весільний фотограф Сергій Штепа переміг депутата чотирьох скликань В’ячеслава Богуслаєва, співвласника і багаторічного керівника компанії «Мотор Січ». На Полтавщині 25-літній менеджер системи закупівель «Прозорро» Олексій Мовчан здолав мільярдера Костянтина Жеваго в окрузі, в якому бізнесмен обирався починаючи з далекого 1998-го.
Найстарішим депутатом стане Юлій Іоффе, колишній «реґіонал», а тепер — член «Опозиційної платформи — За життя» з номером 12 за партійними списками. 79-річний уродженець Луганська — майже «вічний» депутат: він був народним депутатом усіх скликань ВРУ, крім п’ятого. Також працював радником президента Кучми.
До гендерною рівності у новому парламенті найбільше вдалося наблизитись «Європейській солідарності» і «Голосу: близько 40 % депутатів цих фракцій становитимуть жінки. Від «Слуги народу» за партійними списками пройшла приблизно третина жінок. Щоправда, цей показник у партії влади в одномандатних округах — значно нижчий: менше 20 %. Партії, у фракції яких у ВРУ, принаймні, третину складу становлять жінки згідно з чинним законодавством, можуть розраховувати на бонус до державного фінансування.
У «Батьківщині» на чолі з жінкою-лідером жінки у фракції становитимуть менше п’ятої частини: п’ять із 23 мандатів. Натомість підхід «Опозиційної платформи-За життя» може дати підстави для підозри в політичному сексизмі — лише п’ятеро жінок у фракції з 38 депутатів (13 %). Зате двоє з них — мультимільйонерки: Наталія Королевська й Юлія Льовочкіна, сестра колишнього голови адміністрації Януковича.
Та загалом у наступній ВРУ, схоже, буде найбільше жінок за майже 29-річну історію України. Жінки становитимуть трохи менше 20 % депутатського корпусу, вони здобули 87 мандатів. Минулого скликання було лише 54 депутатки.
Особливо несподівані результати принесли вибори до ВРУ в одномандатних округах: маловідомі молоді кандидати змогли здолати низку мільйонерів. Однак деякі місцеві «князьки» таки переобралися до парламенту.
Чинну в Україні змішану виборчу систему постійно критикують за систематичні зловживання на мажоритарних округах. Нерідко за «мажоритарною» обирають багатіїв зі суперечливою репутацією, котрі роками «підгодовують» виборців округу доброчинною допомогою, яку мовою політичного сленгу називають «роздаванням гречки» або «гречкосійством». На цих виборах, утім, така форма політичної корупції, порівняно з попередніми роками, виявилася відносно недієвою.
Однією з найбільших сенсацій нинішніх виборів до ВРУ на мажоритарних округах стала поразка мільярдера Костянтина Жеваго в окрузі на Полтавщині, в якому бізнесмен обирався починаючи ще з 1998-го. Поступився депутат-олігарх Олексію Мовчану, юному представнику «Слуги народу». 25-річний новак української політики до походу в народні депутати був одним із менеджерів системи «Прозорро», створеної кілька років тому для боротьби з корупцією на державних тендерах. Це далеко не єдиний випадок, коли «слуги» здолали в округах ветеранів української політики, котрі багато років вкладали чималі фінансові ресурси в обмін на любов виборців: будували дитячі майданчики або роздавали матеріальну допомогу від благодійних фондів.
На одному з округів на Житомирщині, зокрема, програв скандально відомий через «бурштиновий» корупційний скандал Борислав Розенблат, котрий не один рік щедро «засівав гречкою» свій округ. Цього разу, тим не менш, з величезним відривом переміг десантник, герой України Ігор Герасименко від «Слуги народу». Він набрав майже 48 % голосів, тоді як Розенблат — менше семи. Ще один підозрюваний у «бурштиновій справі», ексдепутат від «Народного фронту» Максим Поляков балотувався на Кіровоградщині, і також не пройшов.
На Одещині приватний підприємець Степан Чернявський від «Слуги народу» зміг виграти вибори в окрузі, де кілька разів поспіль до цього успішно балотувався ексреґіонал Іван Фурсін. Останній — бізнес-партнер олігарха Дмитра Фірташа і його колишній компаньйон у скандально відомому газовому посереднику «Росукренерго». Рух «Чесно» приписує Фурсіну «засівання гречкою» в окрузі, що однак не врятувало його від нищівної поразки — ексдепутат цього разу фінішував лише четвертим.
Ще однією сенсацією на Одещині може стати кінець депутатської кар’єри одіозного «ексреґіонала» Сергія Ківалова. Він став відомим як голова ЦВК на президентських виборах 2004 року, коли відбулися масові фальсифікації на користь Януковича, що спричинило Помаранчеву революцію. Будучи ректором юридичної академії, Ківалов має репутацію людини, котра вже багато років має значний неформальний вплив на судову систему. Обирався до ВРУ від Одеси, починаючи з 1998-го. На цих виборах, за попередніми даними підрахунку голосів, він поступається кандидату від «Слуги народу», 36-річному приватному підприємцю Олексію Леонову.
Ще однією помітною перемогою новака відзначилася Харківщина. 36-річний приватний підприємець від «Слуги народу» Олександр Куницький здолав «сірого кардинала» з оточення експрезидента Порошенка Олександра Грановського, котрому за президентства Порошенка приписували значний неформальний вплив на судову систему. Переможець Куницький, утім, ще до виборів опинився у центрі скандалу, коли з’ясувалося, що кандидат має ізраїльське громадянство.
Вслід за Грановським не зміг стати депутатом Ігор Кононенко, ще один близький соратник Порошенка. Після низки корупційних скандалів він пішов до ВРУ не за списку партії «Європейська солідарність», а як самовисуванець від Київщини. Утім, зрештою з тріском програв скандальному журналісту «1+1» Олександру Дубінському, висунутого «Слугою народу».
На Київщині політичний новачок Олег Дунда випередив екс-депутата від «порошенківців» Руслана Сольвара. Рух «Чесно» закидає йому «гречкосійство» та звертає увагу на те, що цей депутат за період роботи в парламенті став героєм низки журналістських розслідувань через імовірну причетність до непрозорих тендерів.
Не обійшлося без поразок і «заслужених ексреґіоналів». На Харківщині: декан одного зі закладів вищої освіти Харкова, «слуга народу» Андрій Одарченко здобув впевнену перемогу над ексреґіоналом і мільйонером Дмитром Святашем, котрий обирався до ВРУ з 2002 року. Іншій відомий ексреґіонал, Дмитро Добкін, посів лише третє місце, поступившись кандидату від «Слуги народу» та самовисуванцеві.
На Закарпатті ці вибори завершаться послабленням клану Балог, котрі домінують у політиці та бізнесі в реґіоні вже майже чверть століття. Якщо Віктор Балога, ватажок найстарішого «політичного клану» області, знову здобув мандат, так само, як і його двоюрідний брат Василь Петьовка, то двоє інших братів Балог програли. Мандати за результатами голосування втрачають Іван та Павло Балоги, котрі дотепер були народними депутатами. Поразка для Івана Балоги стала особливо болючою: він програв маловідомому сільському голові Михайлу Лабі від «Слуги народу». Натомість в окрузі Павла Балоги перемогу здобув колишній «реґіонал» Владислав Поляк.
Водночас низка депутатів, котрі за попередні скликання запам’яталися корупційними й іншими скандалами, змогли переобратися. Зокрема, в окрузі 102 на Кіровоградщині переміг депутат Олесь Довгий, відомий як підозрюваний у великій земельній афері у Києві. Без особливих проблем на Сумщині вкотре здобув перемогу колишній «реґіонал» Андрій Деркач.
На Львівщині впевнено вдалося переобратися і ще одному депутату, підозрюваному у корупції, — Ярославу Дубневичу. Правоохоронці підозрюють колишнього члена фракції «Блок Петра Порошенка» (БПП), а також його брата-депутата Богдана Дубневича у махінаціях в енергетиці. Брати також фігурували у низці журналістських розслідувань про непрозорі тендери в «Укрзалізниці». Богдан Дубневич, котрий, як і брат, йшов самовисуванцем на Львівщині і поступився кандидатці від «Голосу», 35-річній Галині Васильченко.
Мультимільйонер, один із «сірих кардиналів» ВРУ попереднього скликання Андрій Іванчук, котрого вважають близьким приятелем експрем’єра Яценюка, переміг в окрузі на Івано-Франківщині. Рух «Чесно» приписує ому «гречкосійство» в окрузі. А переміг він Андрія Шевченка, брата депутатів Олександра та Віктора Шевченків, котрі є співвласниками курорту «Буковель».
На Хмельниччині переобрався співвласник «Епіцентру» Олександр Герега, а на Черкащині Антон Яценко — колишній «реґіонал», котрого журналістські розслідування у минулому пов’язували зі збагаченням на непрозорих тендерах.
Серед багатіїв української політики, котрі традиційно обираються до ВРУ в округах, на Донеччині практично без суттєвої конкуренції перемогли колишній «реґіонал» і член фракції БПП Максим Єфимов (самовисуванець), а також Вадим Новинський від «Опозиційного блоку».

Євген Клен, Андрій Калюжний

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply