Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

У відставку пішов міністр внутрішніх справ України

Автор:

|

Липень 23, 2021

|

Рубрика:

У відставку пішов міністр внутрішніх справ України
Арсен Аваков

Його називали «вічним міністром», адже Арсен Аваков очолював Міністерство внутрішніх справ (МВС) понад сім років. Прийшовши на посаду в лютому 2014-го, працював за трьох президентів (крім Порошенка і Зеленського був ще й виконувач обов’язків Олександр Турчинов) та чотирьох прем’єрів. А минулого тижня п. Аваков приголомшив усіх своєю заявою на звільнення за власним бажанням. Причин не пояснив, залишивши на заяві допис: «Честь маю!». Відставку депутати Верховної Ради України (ВРУ) прийняли практично моментально, призначивши новим міністром Дениса Монастирського, голову Комітету Верховної Ради України (ВРУ) з питань правоохоронної діяльності, члена фракції «Слуга народу».

«Дорослий» серед «дітей»
Притомного пояснення добровільної відставки «вічного міністра» ніхто так і не назвав. Сам п. Аваков, нагадаємо, причини свого рішення ніяк не прокоментував. Зате висловився Антон Геращенко, його найближчий соратник, поки що ще заступник міністра. В етері телеканалу «Україна 24» він заявив, що п. Аваков прийняв рішення піти у відставку «після особистого і наполегливого прохання про це з боку президента Зеленського».
Практично всі експерти кажуть про те, що основною причиною відставки є бажання президента взяти під свій контроль ключову силову структуру, яку досі не контролював. Могутність МВС наочно проявилася під час президентських виборів 2019 року, коли п. Аваков зробив ставку на Володимира Зеленського. Позиція глави МВС, який задіяв підпорядковані йому Національну поліцію (НП), Національну гвардію України, Державну службу з надзвичайних ситуацій і прикордонників (загалом понад 300 тис. службовців), багато в чому й визначила підсумок кампанії, під час якої структури МВС доклали максимум зусиль для руйнування виборчої інфраструктури Петра Порошенка.
Арсен Борисович зберіг посаду за п. Зеленського, але слухняно виконувати накази Офісу президента України (ОПУ) категорично відмовлявся, всіляко демонструючи самостійність у прийнятті рішень. У політичних кулуарах його поза очі шанобливо називали єдиним «дорослим» серед «дітей», які прийшли 2019 року до влади.

Тотальний контроль
«Але «діти» виросли, зміцніли, відчули смак влади і грошей. Їм уже не потрібна опіка п. Авакова в політичній пісочниці. Особливо в умовах, коли Зе-команда починає думати про другий похід свого шефа в президенти. Відставка Арсена Авакова відкриває нові перспективи перед Зе-командою. МВС було останнім бастіоном в українській владі, який через низку суб’єктивних і об’єктивних причин не могли взяти «слуги народу». Тепер на місце Арсена Борисовича призначили Дениса Монастирського, народного депутата від президентської фракції. Після призначення його главою МВС весь силовий блок в країні опиниться в одних руках, чого не було з часів Януковича», — коментує журналіст Сергій Руденко для Deutsche Welle.
Аналогічну версію в коментарі «Бі-бі-сі Україна» озвучив і Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента». «Причина — взяти під контроль всі силові структури в країні, щоб на чолі МВС була своя людина. Підготовка до цього велася багато місяців, питання лише було в часі, коли це зробити і за яких обставин», — каже він.
Юрій Романенко, співзасновник Українського інституту майбутнього, також пов’язує відставку з бажанням глави держави взяти під контроль весь силовий блок. «Зеленський вже освоївся на посаді президента, йому потрібен апарат МВС, найбільш дієвий і присутній усюди. Це дозволить йому робити все, що хоче, не звертаючи уваги на Авакова чи когось ще», — каже він.
«Якщо швидке переродження скромного депутата Монастирського в апаратного монстра — це загроза радше теоретична, то «ручне» управління МВС із Банкової — більш ніж реальна небезпека. Якщо пригадати, що за силові органи в ОПУ відповідає Олег Татаров, одіозний міліціонер часів Януковича, закрадається сумнів, чи ті, хто боролися з «чортом», не розбудили диявола», — пише портал «Українська правда».

Американський слід?
Натомість Тодд Прінс, старший кореспондент «Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода» у Вашинґтоні, пов’язує відставку п. Авакова зі запланованим візитом президента Зеленського до США. «Вважають, що ексміністр наближений до олігарха Ігоря Коломойського і захищав його від карних переслідувань. Адміністрація Джо Байдена додала Коломойського до «чорного списку» за корупцію», — нагадує він і наголошує, що порівняно з попередньою, адміністрація Байдена зайняла активнішу позицію щодо антикорупційних реформ в Україні.
Вільям Померанц, американський політичний аналітик, у коментарі «Радіо Свобода» зазначив, що «тихе усування Авакова відбулося вчасно, саме напередодні подорожі президента Зеленського до Вашинґтона». Політолог вважає, що Зеленський під час зустрічі у Вашинґтоні хоче показати, що він «усе контролює», адже Байден казав: «Ми вас повністю підтримуємо, але якщо ви не наведете порядок у країні, нам увірветься терпець».
Також варто наголосити, що за день до відставки п. Аваков провів зустріч із Джорджем Кентом, заступником помічника Державного секретаря США, який зараз виконує обов’язки тимчасового повіреного США в Україні. Одразу після прибуття до Києва 12 липня п. Кент в інтерв’ю телеканалу «Україна 24» наголосив, що реформа правосуддя й юстиції дуже важлива для України. Він нагадав, що держсекретар Блінкен на нещодавньому форумі у Вільнюсі (Литва), присвяченому реформам в Україні, назвав конкретні кроки, які Київ має зробити для досягнення успіху.
«Зараз 2021 рік, а Революція гідності була 2014-го. Без справедливості немає гідності. Таким чином реформа правосуддя та юстиції — це дуже важливо для України», — сказав п. Кент. Він згадав Молдову та Вірменію, де нові президенти прийшли до влади на хвилі риторики про справедливість і правосуддя. За його словами, громадяни цих країн вимагають справедливості і правосуддя, і на це дивляться іноземні інвестори. «Якщо українці хочуть інвестицій, що дають нові робочі місця, то іноземні інвестори дивляться на те, щоб тут була система правосуддя, яка відноситься до них справедливо», — наголосив американський дипломат. Щоправда, відставку міністра внутрішніх справ ніяк не коментував.
Як повідомляв «Міст», міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «не тоне».

Ігор Берчак

Мовою чисел
За даними опитування Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, більшість українців неґативно оцінюють роботу правоохоронних органів загалом та їхніх керівників. Зокрема, із липня минулого року до травня ц. р. зросла недовіра до НП і Служби безпеки України (СБУ): для обох із мінус 25 % до мінус 31 %. Дещо покращився цей показник для МВС — із мінус 46 % до мінус 43 %, Державного бюро розслідувань (ДБР) — із мінус 47 % до мінус 43 %), прокуратури — з мінус 58 % до мінус 52 %, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — з мінус 60 % до мінус 52 %. Найкраща позитивна динаміка зміни довіри/недовіри за останні десять місяців спостерігається стосовно Національного антикорупційного бюро України (НАБУ): баланс поліпшився з мінус 59 % до мінус 49 %. Більшість українців також неґативно оцінює персональну роботу керівників правоохоронних органів. Соціологи зазначили, що 2021 року оцінку дій керівників ДБР і САП не вимірювали, позаяк обидва органи впродовж останніх десяти місяців так і не отримали постійних керівників. Найкращу позитивну динаміку показала оцінка громадянами дій Артема Ситника, директора НАБУ — із липня 2020-го його баланс оцінки зріс із мінус 41 % до мінус 35 %. Поліпшилася оцінка й дій Арсена Авакова (на момент проведення опитування він ще був міністром) — баланс змінився із мінус 52 % до мінус 48 %. Водночас п. Аваков залишався керівником із найгіршою оцінкою серед інших очільників правоохоронних органів. Найкращий баланс оцінки мав Іван Баканов, голова СБУ. Проте за останні десять місяців зміна балансу в кращий бік була трішки більшою за похибку: від мінус 30 % 2020 року до мінус 27 % 2021-го. Баланс оцінки дій Ірини Венедиктової, генеральної прокурорки, залишився незмінним — мінус 39 %.
Загальнонаціональне опитування було проведене соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва з 14 по 19 травня 2021 року в усіх реґіонах України за винятком окупованих Криму і територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Опитування проводили методом особистого інтерв’ю. Опитали 2 020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3 %.

Підпис до фото:
Арсен Аваков

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply