Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

У новому парламенті проукраїнські депутати будуть у меншості

Автор:

|

Липень 17, 2019

|

Рубрика:

У новому парламенті проукраїнські депутати будуть у меншості

Цієї неділі, 21 липня, в Україні відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради України (ВРУ).

Напередодні
З початку передвиборчої кампанії слідчі підрозділи Національної поліції (НП) відкрили 60 кримінальних проваджень, хоча фактів порушення виборчого законодавства було набагато більше. За словами Олександра Фацевича, заступника голови НП, упродовж передвиборчої кампанії до органів поліції надійшло понад 1,4 тис. повідомлень про порушення законодавства у виборчій сфері. «Переважно йдеться про незаконну агітацію — 1 093 факти, підкуп виборців — 114 фактів і перешкоджання здійсненню виборчого права — 48 фактів», — зазначив він. А Максим Цуцкірідзе, заступник начальника головного слідчого управління НП, додав, що найбільше кримінальних проваджень розпочали в Одеській (8) і Дніпропетровській областях (7), а також у Києві (6).
Міжнародні організації прислали на ці вибори своїх офіційних спостерігачів, Центральна виборча комісія (ЦВК) зареєструвала 1 719 із них. Зокрема, від Словацької Республіки — чотирьох, також чотирьох — від Японії, від комітету «За відкриту демократію» — десятьох, від Міжнародного республіканського інституту — 27, від доброчинного фонду «Міжнародна комісія з прав людини» — 29, від Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами — 105, від міжнародної неурядової організації CANADEM — 125 тощо. Спостерігатимуть за парламентськими виборами й представники Світового конґресу українців на чолі з його колишнім керівником Евгеном Чолієм. Натомість серед спостерігачів не буде представників Російської Федерації (РФ) і Парламентської асамблеї Ради Європи. Запрошення представникам останньої відкликали через рішення повернути повноваження російській делегації, на яку були накладені санкції через аґресію РФ в Україні й окупацію Криму. Також ЦВК відмовилася реєструвати 17 офіційних спостерігачів-росіян від Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співпраці в Європі.

Брудна гра
Цю виборчу кампанію експерти називають чи не найбруднішою, адже опоненти використовують фізичне насильство та погрози. Заліплена брова та подряпана щока — це Олександр Криволапов, студент факультету журналістики Київського національного університету. У вільний час він агітує, через що його намагалися залякати. «Вони кілька разів фотографували мене з автіки. Підійшли та натякнули, що мені тут не місце, а робота, яку виконую, не має тут бути», — розповів він. Від слів до діла незнайомці перейшли швидко: увечері того ж дня студента зустріли двоє міцних парубків і зробили, як то кажуть, фізичне зауваження.
Під час цієї компанії такі інциденти — не рідкість. Нападають і на агітаторів партії «Голос», і на активістів Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Свобода». На щастя, б’ють не сильно, більше лякають. А кандидатів у народні депутати обливають зеленкою й обсипають борошном.
Популярною технологією залишаються і так звані двійники кандидатів або клони партій. Приміром, у Кропивницькому жінка від чужого імені ображає конкурентів і друкує лайливі постери. Кілька десятків людей ідуть у мажоритарних округах нібито від справжньої партії, але з додатком ГО, ВО чи ПП.

Завжди йдеться про гроші
До слова, політичним партіям вигідно брати участь у виборах до ВРУ не лише морально, але й фінансово. Адже в Україні вже четвертий рік діє закон про фінансування партій із державного бюджету. Гроші щоквартально переказують політичним силам, які подолали на парламентських виборах п’ятивідсотковий бар’єр. Їх розподіляють пропорційно — за кількістю депутатів. За три попередні роки шість партій («Народний фронт», «Блок Петра Порошенка», «Самопоміч», «Опозиційний блок», Радикальна партія України та ВО «Батьківщина») отримали вкупі понад 1,1 млрд грн.
У русі «Чесно» повідомили, що після позачергових виборів 21 липня фінансування на п’ять років отримають партії, які наберуть понад 2 % голосів. А партіям, які пройдуть у наступний парламент, держава поверне витрачені на агітацію кошти — до 360 млн грн кожній. Загалом на фінансування партій 2020-го виділять понад 600 млн грн. 10 % додатково отримають політичні сили, що проведуть за списком понад третину жінок.
«Раніше партії нагадували жарівки. Ти її можеш увімкнути, а можеш вимкнути. Олігарх не дає місяць-другий гроші, і партія фактично припиняє діяльність. А зараз вони здобули гарантії, бо можуть жити за державні кошти, — розповів Олексій Кошель, голова Комітету виборців України. — Партії почали легалізовувати свою роботу. До цього в офісах навіть парламентських партій працювали лише одна-дві людини. А зараз з’явилися десятки реальних працівників. І зарплату їм платять не в конвертах. Тепер олігархам можна сказати — ні».

Звернення письменників
Напередодні цих виборів до українців звернулися письменники. «Ми, українські письменники, висловлюємо глибоке занепокоєння станом справ, що складається в Україні з початку виконання Володимиром Зеленським обов’язків президента», — цитує їхню заяву 61-річний публіцист Михайло Сидоржевський.
Серед підписантів — Дмитро Павличко, Юрій Щербак, Богдан Горинь, Іван Дзюба, Микола Жулинський, Павло Мовчан, Вадим Скуратівській, Олег Чорногуз, Михайло Слабошпицький та інші. «Нас турбують численні ознаки повзучого реваншу проросійських антидержавницьких сил як усередині країни, так і спроби перегляду міжнародних санкцій проти країни-аґресора — РФ, — йдеться у зверненні. — Особливо небезпечними є намагання знову поділити український народ мовними питаннями. Спробами принизити статус української мови як державної, переглянути правопис, заперечити право на автокефалію Православної церкви України. Що це? Випадковий збіг чи наслідок приходу до влади нової команди «Слуг народу»? Неприпустимо піддавати небезпеці внутрішню стабільність і міжнародні позиції держави, прикриваючись особливостями ведення виборчої кампанії, невіглаством або недосвідченістю нових лідерів».
«Ми не допустимо проросійського реваншу! З нами — всі здорові сили українського суспільства. Свого часу ми підтримували Петра Порошенка на президентських виборах, — зазначають письменники. — Його програма реформування держави, його курс на інтеграцію України до Європейського Союзу та НАТО відповідає національним інтересам країни. Ми не є членами його партії «Європейська солідарність» і не беремо участі в парламентських перегонах, але проголошуємо нашу підтримку цій політичній силі й особисто Петрові Порошенку. Закликаємо український народ підтримати її на виборах 21 липня 2019 року».
«У цей тривожний час Україні як ніколи потрібна в парламенті партія, яка забезпечить тяглість політичного курсу, виробленого в 2014-2019 рр., сплаченого кров’ю та важкими зусиллями українців, — застерігають підписанти. — Переконані: партія «Європейська солідарність» стане на заваді безвідповідальних політиканів, трешових популістів, манкуртів і прямих аґентів Путіна».

Прогнози
Різні соціологічні служби, як і на кожних виборах, проводять свої опитування та дослідження. За оцінкою Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка та центру Соціальний моніторинг, на дочасних парламентських виборах до ВРУ проходять п’ять партій. Так, 41,6 % опитаних, котрі мають намір брати участь у голосуванні й уже визначилися зі своїм вибором, хочуть віддати голос за партію «Слуга народу» Володимира Зеленського, 13,7 % — за партію «Опозиційна платформа — За життя» Віктора Медведчука, 8,5 % — за «Європейську солідарність» Петра Порошенка, 7,7 % — за ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко, а 7,5 % виборців готові проголосувати за «Голос» Святослава Вакарчука.
У Київському міжнародному інституті соціології заявили, що серед тих, хто визначився, 48,5 % планують проголосувати за «Слугу народу», 14,1 % — за «Опозиційну платформу — «За Життя», 9,2 % — за «Європейську солідарність», 6,2 % — за «Батьківщину». Також із урахуванням похибки прохідний бар’єр у 5 % можуть подолати «Голос» (4,4 %) і «Сила та честь» Ігоря Смешка (4,1 %).
А за результатами опитування дослідницької аґенції Info Sapiens, за «Слугу народу» проголосують 43,4 % серед тих, хто планує прийти на вибори і 45,2 % від тих, хто визначився з вибором; за «Європейську солідарність» —9,7 % і 10,1 % відповідно; за «Опозиційну платформу — за життя» — 8,9 % і 9,3 %; за «Батьківщину» — 8,1 % і 8,4 %; за «Голос» — 7,6 % і 7,9 %.
Відомий письменник Юрій Андрухович прокоментував поточну ситуацію так: «Народ, який усіма своїми рефлексами тягнеться до кризи, обов’язково її отримає разом із усіма тарганами та мухами. Буде нам і білка, буде і свисток. Ще й як буде». А інший відомий письменник, Юрій Винничук, додав: «Скоріше б уже узеленського почали арештовувати всіх, хто був на Майдані, садити в тюрми атошників, а головне — негайно заборонили українську мову та скасували декомунізацію. Можливо, щойно тоді цей нещасний, упосліджений і дурнуватий народ розплющить очі». Чиї прогнози були найточнішими, дізнаємося вже незабаром.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply