Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Цього року Україна має віддати 14,2 млрд USD боргів

Автор:

|

Січень 16, 2019

|

Рубрика:

Цього року Україна має віддати 14,2 млрд USD боргів

Оксана Маркарова

Міністерство фінансів України в своєму макроекономічному огляді та прогнозі за січень 2019-го оцінює загальний обсяг платежів щодо державного боргу 2019 року в 417 млрд грн, або 14,2 млрд USD. Зокрема 2019-го необхідно погасити 150,5 млрд грн внутрішнього і 121,8 млрд грн зовнішнього боргу, платежі з обслуговування внутрішнього боргу становитимуть 88,7 млрд грн, зовнішнього — 56,4 млрд грн. Це становить майже 40 % дохідної частини державного бюджету країни. При цьому в Мінфіні наголосили, що державний і гарантований державою борг України в січні-листопаді 2018 року знизився на 2 % у доларовому еквіваленті (до 74,76 млрд USD) і на 0,9 % у гривневому (до 2,122 трлн грн).
«Борг — найбільший виклик нашого державного бюджету на 2019 рік. 417 млрд грн — безпрецедентне число, яке нам з вами доведеться витратити на погашення та обслуговування боргу. 2019-му ми повертаємося до пікових навантажень з обслуговування боргу, і вони повністю забезпечені у нашому бюджеті», — заявила міністр фінансів Оксана Маркарова.

Уряд підготувався заздалегідь
Про те, що власне 2019 рік буде піковим за сумами боргових виплат було відомо вже давно. Потрібно віддати належне Кабінету Міністрів України (КМУ) — уряд готувався до найгірших сценаріїв. У серпні минулого року КМУ ухвалив трирічну стратегію управління держборгом, яка передбачає зниження його до кінця 2020-го до рівня не вище 49 % валового внутрішнього продукту (ВВП). Зазначимо, що частка зовнішнього держборгу від ВВП знизилася із 80 % 2014 року до 60 % 2018-го.
Також уряд Володимира Гройсмана зважився на вкрай непопулярний крок, ухваливши в жовтні 2018-го рішення про підвищення ціни на газ для населення на 23,5 % (із 6 958 грн за 1 тис. куб. м до 8 550 грн). Завдяки цьому після понад півторарічної перерви Міжнародний валютний фонд (МВФ) схвалив надання Україні траншу в 1,4 млрд USD за новою програмою співпраці stand-by. Якщо Україна виконуватиме умови меморандуму з МВФ, то після 15 травня, а потім після 15 листопада зможе отримати ще по 1,3 USD.
Та навіть перший транш дозволив збільшити золотовалютні резерви України до рекордного за останні шість років рівня — 20,7 млрд USD. Тим більше, що відновлення співпраці з МВФ розблокувало для України отримання фінансової допомоги з інших джерел. Зокрема, крім кредиту МВФ, який був спрямований виключно на поповнення золотовалютних резервів, Україна наприкінці минулого року отримала також кредитні кошти від Європейського Союзу та Світового банку — загалом близько 1,4 млрд USD. Показника в 20 млрд USD Україні не вдавалося досягти з 2013-го, коли на рахунках наприкінці року залишалося 20,4 млрд USD. Сума міжнародних резервів, більша за теперішню, востаннє була накопичена 2012 року — 24 млрд USD.
Хоча, потрібно визнати, що п. Гройсман традиційно для більшості українських прем’єрів усі біди пов’язує з недолугою політикою «папєрєдніків». «Сьогодні основним із тягарів для України є державний борг, який був утворений з 2005-го по 2013 рік в обсязі приблизно 50 млрд USD», — каже він. За словами глави уряду, 2005-го держборг становив 12,5 млрд USD, а 2013-го зріс до 60 млрд USD — до катастрофічної суми для українського бюджету. «Ми лише на обслуговування за відсотками витрачаємо 130 млрд грн щорічно», — наголошував прем’єр у серпні 2017-го.

Доведеться позичати ще
Згрубша, структура держборгу України наступна. Зовнішні позики складають приблизно 60 %. Частина стосується гарантованого державного боргу, решта — єврооблігації, позики у міжнародних корпорацій, інші види заборгованості. Причому не все зі заявленої суми валютних позик покладається на уряд. Борг Національного банку України (НБУ) перед МВФ становить приблизно 7 млрд USD. При поверненні цієї частини боргу державний бюджет не постраждає, адже кошти на її погашення будуть вилучатися з золотовалютного резерву. З іншого боку не варто забувати і про те, що зниження цього резерву також впливає на стабільність економічної ситуації в країні.
Решта суми (приблизно 40 %) — внутрішній борг. Приблизно половина його належить НБУ, який раніше здійснював фінансування державних програм. Ще 36 % внутрішніх боргів узято в державних банків, а 8 % — у комерційних організацій, юридичних осіб і нерезидентів. Як свідчить досвід, внутрішній борг Мінфіну зазвичай легко рефінансувати через випуск нових облігацій внутрішньої держпозики, на які завжди достатній попит, зокрема, з боку українських банків.
Натомість рефінансувати зовнішній борг складніше. Адже попит на облігації на зовнішньому ринку не такий великий, а ризики України, проти якої Росія веде неоголошену війну, для інвесторів значні. Тому Києву набагато складніше виходити з єврооблігаціями на зовнішні ринки. Проте від цього нікуди подітися, вважають аналітики.
«У першому кварталі 2019 року будуть переважно виплати за внутрішнім боргом. Але в травні потрібно буде платити за облігаціями, які ми розміщували під гарантію США (на суму 1 млрд USD). Тому впродовж перших чотирьох місяців 2019-го Україні дуже важливо буде знову вийти на зовнішній ринок запозичень. Важливо знайти «вікно» і розмістити нові єврооблігації хоча б на 1-1,5 млрд USD», — пояснив інтернет-виданню delo.ua Тарас Котович, старший фінансовий аналітик інвесткомпанії ICU.
Однак при цьому не варто забувати і про народну мудрість щодо палиці на два кінці. З одного боку, нові зовнішні запозичення дозволяють Україні підтримувати економічну стабільність у країні, зміцнювати гривню та скорочувати інфляцію. Але, з іншого боку, кожен новий кредит — це збільшення суми боргових зобов’язань і майбутніх виплат.
До речі, їхня сума може зрости ще й з іншої причини. Так само, як і виплати-2019 у гривневому еквіваленті. У макроекономічному огляді Мінфіну за січень 2019 року зазначено, що офіційний прогноз передбачає середній курс гривні до USD 2019-го за базовим сценарієм на рівні 28,2 грн/USD. Однак, якщо в якийсь період національна валюта обвалиться (нехай і ненадовго) всі попередні гривневі (не доларові) розрахунки полетять шкереберть.
Так, у квітні 2018 року, коли продовження співпраці з МВФ було ще під великим питанням, Мінфін повідомляв, що 2018-го для погашення і обслуговування держборгу Україна повинна заплатити 327,7 млрд грн (12,1 млрд USD, якщо рахувати за курсом 27 грн/USD). До 1 грудня загальна сума виплат зросла до 351,2 млрд грн (за курсом 28 грн/USD).

Ігор Берчак

P. S. Тим часом на українських інтернет-ресурсах з’являються різноманітні химерні публікації на тему держборгу-2019. Так, видання «Сьогодні» стверджує, що «у перерахунку на населення України — оскільки виплати здійснюються з грошей, зібраних у вигляді податків до держбюджету, — виходить, що кожен громадянин України 2019 року повинен буде віддати близько 8 548 грн, або 305 USD, щоб країна могла повністю розрахуватися за боргами». Звідкіля взялися саме такі числа — абсолютно незрозуміло. Перший і наразі єдиний Всеукраїнський перепис населення відбувся в грудні 2001 року (тоді в країні мешкало 48 млн 457 тис. осіб). Якими є теперішні показники (після анексії Криму та початку збройної аґресії на Донбасі), достеменно не знає ніхто. Тож формула «305 USD на одного українця» виглядає, м’яко кажучи, висмоктаною з пальця.

Мовою чисел
Українці 2018-го задекларували 73,1 млрд грн отриманих доходів за 2017 рік, що на 16 % більше за показник попереднього року. Як повідомила прес-служба Державної фіскальної служби (ДФС), торік громадяни подали понад 622 тис. декларацій, що майже відповідає рівню 2017-го, коли було подано 636 тис. декларацій. За даними ДФС, структура задекларованих доходів виглядає так: доходи, що не підлягають оподаткуванню — 13,5 млрд грн; інші доходи — 13,2 млрд; іноземні доходи — 8,4 млрд; доходи від спадкування (отримання в подарунок) майна — 7,4 млрд; доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та нерухомого майна — 6,1 млрд. Також у ДФС зазначили, що кількість платників податків, які задекларували прибуток від операцій з інвестиційними активами, зросла на 20 %, а кількість тих, хто отримував доходи від продажу об’єктів рухомого і нерухомого майна — на 23 %.

До теми
«Промінвестбанк», який належить російській держкорпорації «Внєшекономбанк», відсудив у «Кондитерської фабрики А. В. К.» завод у Дніпрі за борги за договором про відкриття кредитної лінії в 1,37 млрд грн. Про це повідомляє «Українська правда» з посиланням на постанову Господарського суду Донецької області. Суд наклав стягнення на нерухомість, де розташовані виробничі цехи фабрики АВК, а також основні засоби і транспорт. Зазначене майно в рамках процедури виконавчого провадження продадуть на публічних торгах, йдеться в рішенні суду. «Борг АВК перед кредиторами становить 160 млн USD. Але ніхто не буде віддавати борги — бізнес зруйнований», — заявив один із бенефіціарів АВК. Компанії належать три заводи — в Дніпрі, Луганську та Донецьку (контроль над двома останніми компанія втратила). Загальна кількість співробітників — 3,5 тис. осіб. До 2014 року 70 % доходів АВК припадало на російський ринок, на ньому група займала 6 % ринку шоколадної продукції. Після введення РФ ембарго того ж року цей ринок був повністю втрачений.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply