Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

Теперішня українська влада взялася за ще одного колишнього міністра

Автор:

|

Липень 01, 2020

|

Рубрика:

Теперішня українська влада взялася за ще одного колишнього міністра
Володимир Омелян

Українські правоохоронці продовжують порушувати дивні кримінальні провадження.

За нескасоване рішення
Вищий антикорупційний суд України 25 червня зобов’язав Володимира Омеляна, колишнього міністра інфраструктури України, не залишати без дозволу будинку, в якому проживає. Бо 19 червня детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) вручили йому повідомлення, що його підозрюють у «вчиненні незаконних дій, через які державний бюджет недоотримав 30,5 млн грн».
«Дії експосадовця кваліфікували за ч. 2 ст. 211 (видання службовою особою нормативно-правового акту, що зменшує надходження бюджету всупереч закону, якщо предметом таких дій були бюджетні кошти в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу України. Колишній міністр у грудні 2017 року видав наказ про зменшення усіх портових зборів (крім маякового) на 20 %. Водночас, один із цих зборів — адміністративний — є дохідною частиною державного бюджету. Тож змінити його розмір могла лише Верховна Рада, а не міністр», — пояснили у бюро.
Водночас у НАБУ нагадали: «Міністерство фінансів виступало проти зменшення портових зборів, наголошуючи, що зменшення саме адміністративного збору призведе до недоотримання доходів у держбюджет. Про це Мінфін інформував Мінінфраструктури неодноразово. У підсумку, рішення експосадовця про зменшення портового (адміністративного) збору призвело до ненадходження до держбюджету 2018-го 30,4 млн грн — з очікуваних 203,5 млн грн отримали 173,1 млн грн. Ці дані підтвердили Держаудитслужба та судова експертиза. Згодом міністерство інфраструктури визнало, що наказ про зменшення зборів не досяг поставленої мети».
Натомість п. Омелян стверджує, що справа НАБУ — «політично вмотивована», бо його звинувачують у виконанні колегіального рішення уряду. Він запевнив, що знизив тариф для збільшення товаро- та вантажопотоку, після чого морська галузь продемонструвала у 2018-2019 рр. зростання на понад 20 %. А також слушно зауважив: «Тепер будь-який уряд, який полегшує тиск на бізнес, займається дерегуляцією, скорочує єдиний соціальний внесок, зменшує інші податки, можуть звинуватити у шкідництві».
«Не вважаю рішення, яке й досі працює (воно не скасоване) й стимулює зростання вантажопотоку в українських портах, помилковим. Тарифи і збори треба знижувати і надалі, а порти віддавати в концесію світовим портовим операторам, наполягає і екс-міністр і нагадав, що хоч його політику й назвали помилковою, тарифи до попереднього рівня так і не підвищили. А концесія «хоч якось, проте відбувається».

Переслідують за досягнення
Колишній міністр нагадав, що його рішення було погоджене всіма зацікавленими міністерствами та відомствами й схвалене Американською торговою палатою (АСС) та Європейською бізнес-асоціацією. В АСС підтвердили, що підтримують зниження ставок портових зборів, бо «така політика матиме позитивний вплив на економіку України, що призведе до збільшення експортних вантажопотоків і підвищення валового внутрішнього продукту (ВВП) України.
А також нагадали: «Зниження урядом портових тарифів та зборів 2018 року допомогло розвинути портову галузь і покращити економічну ситуацію». В АСС запевняють, що економічна привабливість морських портів значною мірою залежить від розміру ставок портових зборів. І посилаються на дослідження Vox Ukraine, в якому дійшли висновку, що скорочення портових зборів на 50 % завдає збитків у розмірі 48,4 млн USD, проте водночас забезпечує додаткові податкові надходження в обсязі 167,7 млн USD.
Своєю чергою, в Європейській бізнес-асоціації заявили: «Рішення ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна про зниження портових зборів на 20 % 2018-го було досягненням у портовій галузі, а звинувачення НАБУ — безпідставні. На переконання бізнесу, зниження ставок портових зборів — одне з важливих досягнень у портовій галузі, яке дозволило збільшити вантажопотік навіть у кризовий час. Тож спільнота сподівається, що позитивні здобутки минулого не повернуть назад і ми як країна продовжимо вільний і незалежний рух у напрямку реформ в Україні».
Ольга Копійка, головний радник із юридичних питань і зв’язків із державними органами компанії «Бунге Україна» та співголова Логістичного комітету Європейської бізнес-асоціації, наголосила: «Рішення ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна про зниження портових зборів 2018 року, за яке НАБУ порушило проти нього кримінальну справу, підтримують усі західні партнери країни. Українські морські порти через високі портові збори є неконкурентоспроможними, й усі вітчизняні та міжнародні експерти підтримують необхідність їхнього зниження».
«Згідно з дослідженням World Bank Group, яке містить моделювання сценаріїв зниження портових зборів, їхнє зниження в Україні призведе до надходження додаткових інвестицій, збільшення вантажопотоку (що реально відбулося з 2018-го і підтвердженням тому є дані Антимонопольного комітету України), мультиплікаційного ефекту. Якщо у когось є бажання збільшити ВВП країни на 1 %, то можна знижувати портові збори аж до 63 %», — запевнила експертка.
А от Ганна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської бізнес-асоціації, зауважила: «Якщо ініціаторів змін будуть переслідувати та карати за їхні ініціативу та рішення, виникає за питання, чи будуть інші готові брати на себе відповідальність та ініціювати якісні зміни для реалізації реальної реформи в країні».

Небезпечний прецедент
Навіть Мар’ян Заблоцький, соратник Володимира Зеленського і народний депутат України з пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу», заявив: «Мене точно не можна вважати прихильником Омеляна. Але звинувачення від НАБУ, що зниження портових зборів є злочином — повна маячня. Вони в нас і так у два-три рази вищі, ніж в інших чорноморських країнах. Це небезпечний прецедент, який каже, що зниження податків і зборів — формально злочин».
«Отже, всі, хто хочуть знизити акцизи на авто, потенційні злочинці. Злочинці тоді й усі депутати, котрі надавали пільги бізнесу на час карантину. Злочинними є вільні економічні зони, розтермінування сплати податку на додану вартість при імпорті обладнання, скасування антидемпінгових мит тощо. Жити в країні, де зниження податків і зборів — кримінал, ми не будемо», — зауважив він.
Водночас адвокат ексміністра запевнив: «Будемо боротися в суді, доводити нашу рацію, що підозра є необґрунтованою, позаяк Володимир Омелян діяв у рамках чинного законодавства». А сам колишній урядовець розповів у телевізійному етері: «Було видно неозброєним оком, що ця справа робилася на нашвидкуруч. Кумедно, що навіть експертизи у цій справі були провели за п’ять днів, три з яких були вихідними. Тобто, з одного боку, коли розслідують такі резонансні справи, як бізнес-оточення президента України, то красиво розповідають, що експертизи займають роки, все дуже складно, все дуже не просто. А коли потрібно, то виявляється, що експертизу можна зробити за два робочі дні».
Тож п. Омелян констатував: «НАБУ стало просто інструментом для виконання забаганок теперішнього президента для переслідування опозиції. Але гадаю, що ми переможемо. А ті, хто виконує злочині вказівки й ті, хто їх дає, завершать своє життя у в’язниці».
А на вердикт Вищого антикорупційного суду відреагував так: «Головна вимога Зеленського — щоб Омелян не міг покидати будинку, в якому проживає, без дозволу суду. Ніяких зустрічей/ефірів/мітинґів. Ніякої самостійної вільної позиції. Ніякого зайвого публічного коментаря. Закрити, заткнути, краще взагалі забути. Критична позиція щодо влади його відверто дратує. Масові акції протесту викликають паніку. Завал по всіх напрямах вже не прикрити роликами».
Відтак заявив президенту: «Ви гірший за Януковича. Ви — вигаданий герой, який не живе за межами екрану. Будь-яка спроба екранного героя вийти з телевізора в життя руйнує цього ж героя в цю саму мить. Ви — персонаж. Дрібний і злий».
«Ця справа НАБУ — не перша. Може, і не остання. Але кожна нова — жалюгідніша за попередню. Шкода, що антикорупційні органи, які мали бути новими, чесними та справедливими, перетворилися на політичний інструмент», — констатував ексміністр.
А коли 12 червня слідчі Державного бюро розслідувань вдерлися для обшуку в будинок п. Омеляна в справі, в якій фігурує не він, а колишній власник цього житла, він написав: «Під час обшуку мені повідомили, що якби я так гостро не критикував президента, цих обшуків не було б і подальших проблем могло не бути. Зеленський, привіт від вас я отримав! Мовчати не буду!».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply