Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Таємниче «зникнення» Януковича

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Таємниче «зникнення» Януковича

У Москві навіть не одразу зізналися, що 9 листопада ц. р. туди вкотре раптово завітав український президент.

Утретє за три тижні!
Віктор Янукович підкинув ще одну загадку як українським, так і європейським політикам. Адже його чергова зустріч із російським колегою Володимиром Путіним — уже третя за три минулих тижні – стала таємницею, укритою мороком ще більше, аніж попередня в Сочі, жодної інформації про яку так і не просочилося навіть у кулуари вітчизняної політики.
Цього ж разу засекретили навіть місце зустрічі. Але якщо офіційний сайт керівника української держави лише коротко повідомив про його візит до Російської Федерації (РФ), під час якого президенти «обговорять питання торговельно-економічних відносин» двох країн напередодні Вільнюського саміту «Східного партнерства», то прес-служба російського лідера не прохопилася про це навіть таким загальним формулюванням.
Ба більше, ведучий російського державного телевізійного каналу РТР Дмитро Кисєльов заявив у суботу, що Янукович нібито не долетів до Москви. І взагалі, за словами тележурналіста, «неочікувано зник: у Москві не з’являвся, а з Києвом наче попрощався».
«То де ж Янукович? Містика якась, — напускав туману п. Кисєльов. Утім, усе це було, швидше, спробою психологічного тиску на самого Януковича, бо ведучий навіщось додав: «Але більше дивує те, що президента в Україні ніхто не шукає. Власне, у Москві теж. Ну, це нормально. Брюссель також наразі не похопився». Мовляв, та нікому ти, президенте Януковичу, непотрібний, а тому не вдавай зі себе велике цабе та йди на поклін до Путіна.
Приблизно те саме намагалася донести до українського президента й московська «Независимая газета» — заголовком публікації «Янукович готує шляхи до відступу: Київ торгується з Брюсселем та Москвою про умови інтеграції, але ризикує залишитися ні з чим».

Як теля — двох корів
Між тим, близький до Кремля російський політолог Сергій Марков не приховував поінформованості: «У п’ятницю президент Росії зустрічався з представниками муніципальної влади, причому ця зустріч була запланована в Суздалі, проте її перенесли в Кремль через підготовку до візиту українського президента». А 11 листопада ще й Дмитро Пєсков, речник президента РФ, повідомив: «У суботу відбувся короткий робочий візит президента України Януковича до Москви, під час якого було проведено його перемовини з Путіним. Комплексно обговорювалися торговельно-економічні відносини між Росією й Україною».
Однак п. Марков, на відміну від п. Пескова, ще й прокоментував президентське рандеву: «Янукович вирішує завдання, як відновити відносини з Росією, при цьому вирішивши питання щодо асоціації. На нього чиниться шалений тиск і з боку ЄС, і всередині країни, та й російське керівництво теж тисне. Але в п. Януковича чудове чуття. І він розуміє, що вибір зробити потрібно, але вибір – на користь тих, хто дасть гарантії. Віктор Янукович бачить, що Європа багато обіцяє, але він знає, що її обіцянки часто не виконуються. З іншого боку, він хоче й від РФ отримати не обіцянки, а гарантії виконання тих умов, які йому назвали. Кажуть, що він вагається, але насправді президент цілком логічно веде перемовини з двома сторонами, намагаючись вибити з обох найвигідніші для України умови. Є ціна приєднання до будь-якого з геополітичних проектів, але є й ціна неприєднання, яка останніми днями дуже підвищилася».
Тобто, на думку Сергія Маркова, метою п. Януковича було домогтися від п. Путіна гарантій виконання обіцянок, якими той заманює Україну в Митний Союз Росії, Білорусі й Казахстану. З іншого ж боку, це й досі може бути елементом торгів із ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію без остаточного вирішення питання Юлії Тимошенко, котра однозначно стежитиме за Вільнюським самітом із харківської лікарні.

Тимошенко — в обмін на Сновдена?
Сергій Глазьєв, радник російського президента, оприлюднив путінські обіцянки Вікторові Януковичу. Зокрема, за його словами, в разі непідписання Угоди про асоціацію з ЄС Росія готова розширити співпрацю з Україною в атомній енергетиці, авіа- та ракетобудуванні. А якщо конкретніше — Москва створить спільне виробництво літаків Ан-124, Ан-140 та Ан-148 і надасть технології для організації замкнутого ядерного циклу.
Відтак, київський кореспондент «Независимой газеты» Тетяна Івженко стверджувала в заголовку ще однієї публікації про чергову зустріч українського та російського президентів, що «Янукович полетів із Москви, щоби повернутися» до неї, відвернувшись, натомість, від Євросоюзу». Окрім того, журналістка повідомила ще й про таке: «Авторитетні експерти натякали, що зараз ведуться міжнародні дипломатичні ігри, у яких перетинаються інтереси США, ЄС і РФ, а Україна намагається зберегти самостійну роль. У цьому контексті згадуються імена Едварда Сновдена та Юлії Тимошенко.
Уперше про можливість обміну заговорили наприкінці літа. Український політолог Віктор Небоженко в серпні ц. р. у коментарі «Газеті по-українськи» пояснив, про що може йти мова: «Не здивуюся, якщо завтра президент Путін запропонує США обміняти Едварда Сновдена на відмову від євроінтеграції України. Є інформація, що Кремль може це запропонувати. Чи погодиться Америка — сказати важко».
Натомість, близький до української влади Костянтин Бондаренко, керівник Інституту української політики, вважає: «Міжнародні змови та шпигунські пристрасті — усе це нісенітниця. Неможливо повірити ні в які розміни настільки різних фігур, як Тимошенко та Сновден. Тим більше що Сновден цікавить передусім США, про долю Тимошенко найбільше турбується Німеччина, а між США та Німеччиною зараз згоди немає — якраз через шпигунські скандали».

«Гроші люблять тишу»
Отож п. Бондаренко розтлумачує: «Гадаю, усе простіше. Президенти України та Росії зустрічалися, тому що їм потрібно розглянути всі варіанти на той випадок, якщо ЄС підпише чи не підпише з Україною угоди». Але водночас керівник Інституту української політики запевняє, що черговий раптовий візит Януковича до Путіна аж ніяк не означає, що Україна відмовилася від євроінтеграції. Політолог аргументував свою думку так: «Україна та РФ — стратегічні партнери. Це факт, якого ніхто не відміняв. І нам потрібно розробити сценарії, стратегії взаємодії на кожен із трьох можливих варіантів розвитку подій: підписання або непідписання угоди з ЄС, а також перенесення підписання на 2014 рік. Усе це — абсолютно різні умови, які вимагають різних дій. Про це, мабуть, і розмовляють глави держав».
Що ж до відсутності подробиць про суботню зустріч п. Януковича та п. Путіна, то Кость Бондаренко запевняє, що «така «таємничість» зумовлена тим, що президенти говорили про «дуже великі гроші, які крутяться між економіками України та Росії»: «Це — 34 млрд USD, якщо говорити про минулий рік. І йдеться про те, щоби не втратити цих оборотів наступного року. А гроші люблять тишу, і що менше до цього привертається уваги, що спокійніше вирішуються ці питання (без доступу преси), то краще для самої справи. Очевидно, що потрібно зустрічатися та з’ясовувати різноманітні нюанси».
Сергій Таран, керівник Міжнародного інституту демократій, дійшов зовсім протилежного висновку: «Янукович в останню хвилину почав коливатися, чи варто підписувати цей документ (Угоду про асоціацію з ЄС. — Ред.), яким українська сторона бере на себе безліч зобов’язань щодо політичних і економічних реформ». Та все ж п. Таран не поспішає ставити крапку в геополітичних метаннях президента України: «Не думаю, що Янукович твердо вирішив зірвати підписання угоди. Швидше, він не визначився, не може зважитися». Рішення президента, на думку Сергія Тарана, багато в чому залежить від того, чи європейська сторона й далі жорстко наполягатиме на якнайшвидшому звільненні Юлії Тимошенко.
Своєю чергою, Віктор Небоженко, президент центру «Український барометр», заспокоює: «Це (зустріч Януковича й Путіна. — Ред.) — з’ясування стосунків між обома президентами, а не вмовляння одного іншим. І якщо немає чого сказати суспільству офіційно через медіа, то, вочевидь, під час цих зустрічей були негативні розбірки, а не певні пропозиції».
…Аж 12 листопада Міністерство закордонних справ України повідомило про основну тему перемовин президента України з главою РФ. «Щодо зустрічі я можу лише сказати, що вона пройшла в Москві. Обговорювалися питання торговельно-економічних відносин між двома країнами в контексті Вільнюського саміту, що відбудеться наприкінці цього місяця», — заявив Євген Перебийніс, директор департаменту інформаційної політики МЗС України, загалом, нічого нового так і не повідомивши.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply