Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Суспільство не дасть «займатися окозамилюванням»

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

Суспільство не дасть «займатися окозамилюванням»

Реформи, про які Київ звітує в діалозі з Європейським Союзом (ЄС), нерідко є «бутафорією», стверджують неурядові організації. У Брюсселі до їхньої думки дослухаються, що засвідчив Форум громадянського суспільства.
Представники неурядових організацій є ключовими акторами на шляху демократичних перетворень у пострадянських країнах, наголосив Штефан Фюле, єврокомісар із питань розширення й політики сусідства. «Ви стоїте на сторожі, стежачи за тим, як уряди ваших країн проводять реформи. Вони мають звітувати перед суспільством. Домагатися такої підзвітності — ваше завдання», — сказав п. Фюле на Форумі громадянського суспільства Східного партнерства ЄС, який проходив 29-30 листопада в Стокгольмі.
Наводячи актуальні приклади успіхів неурядових організацій, єврокомісар похвалив громадських активістів із Грузії, наголосивши, що демократичні вибори, які нещодавно відбулися в цій країні, є багато в чому саме їхньою заслугою. «Вони досягли неабияких успіхів, домагаючись чесної передвиборної кампанії, рівного доступу партій до засобів масової інформації (ЗМІ), прозорості фінансування партій», — зазначив Штефан Фюле.
Ще одним «зразковим учнем» Східного партнерства учасники форуму одностайно називають уряд Молдови. Ця країна нині лідирує в Індексі європейської інтеграції, який складають експерти неурядових організацій країн партнерства. Проєвропейський уряд у Кишиневі за кілька років перебування при владі домігся чималих успіхів у реформуванні країни, зазначають експерти. За цим показником Молдова нині впевнено випереджає Україну, яку наводили за приклад іншим східним сусідам ЄС ще кілька років тому. Молдавани нині активніші в європейській інтеграції за українців, і показовими тут є успіхи Кишинева в здійсненні реформ, необхідних для скасування візового режиму з країнами ЄС, зауважила Ірина Сушко з української ініціативи «Європа без бар’єрів».
В Україні прагнуть не відставати у безвізовому діалозі з ЄС. Але закони, які ухвалюють у Києві, викликають у незалежних експертів серйозні нарікання. «Це відчутно загальмувало безвізові перемовини», — зазначила п. Сушко. Ідеться насамперед про підписаний президентом Януковичем закон про ідентифікаційні документи. Законом передбачено, зокрема, запровадження біометричних паспортів. Формально це є однією з вимог ЄС на шляху до скасування віз, каже експерт. Утім, за її словами, у Києві ухвалили зовсім не те, чого очікували брюссельські партнери. Річ у тому, що крім біометричних закордонних паспортів, необхідних для кращого контролю за міжнародними міграційними процесами, ухваленим законом передбачено ще й біометризацію внутрішніх паспортів. А це означає, що кожному українцеві доведеться заплатити за новий паспорт із чіпом, за різними оцінками, від 200 до 500 грн. А вимоги щодо виготовлення документів, передбаченим новим законом, як зауважують експерти, задовольняє лише одна компанія — ЄДАПС. Українські ЗМІ пов’язують діяльність цієї компанії з одним із депутатів від ПР. «Ця сфера монополізується. На жаль, політиками вона часто розглядається як ринок послуг, на якому можна добре заробити», — зазначила Ірина Сушко.
Експерт указує на те, що одіозним законом створюється також єдиний реєстр персональних даних. Правозахисники критикують і те, що до цього реєстру вноситимуть необґрунтовано велику кількість приватних даних про особу. Українські неурядові організації заявляють, що звертатимуть увагу Єврокомісії на невідповідність цього закону європейським стандартам, навіть якщо це й призведе до подальшого затягування процесу скасування віз.
«Більшість реформ, про які звітує український уряд у діалозі з європейськими партнерами, має бутафорний характер», — каже Ігор Когут, один із розробників Індексу європейської інтеграції країн Східного партнерства. Прикладами таких «сумнівних» новацій крім закону про біометричні паспорти є також нові правила тендерних закупівель. Лунає критика з боку експертів і стосовно поганої імплементації закону про доступ до публічної інформації. Утім, реформи «задля галочки», нагадує п. Когут, не наблизять життя українців до європейських стандартів.
Штефан Фюле наголошує: без неупередженої експертизи, яку надають представники громадянського суспільства, процес реформ у країнах Східного партнерства – немислимий. «Форум громадянського суспільства став одним із найдинамічніших елементів Східного партнерства. Ви — повноцінні учасники діалогу в межах цієї ініціативи, нарівні з урядами», — підкреслив п. Фюле.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply