Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Судді в Україні почуваються «кастою недоторканих»

Автор:

|

Лютий 15, 2021

|

Рубрика:

Судді в Україні почуваються «кастою недоторканих»
Голова ОАСК Павло Вовк

Хоча після Революції гідності минуло вже сім років, українська система правосуддя, попри всі спроби її реформування, залишається абсолютно автономною системою з власними правилами гри, а судді почуваються «кастою недоторканих». Причому останній рік служителі Феміди стають не лише фігурантами гучних корупційних скандалів, але й дедалі частіше ухвалюють скандальні політичні рішення. При цьому залишаючись абсолютно безкарними, відверто нехтуючи не лише вимогами законодавства, але й указами президента та звичайним здоровим глуздом.

Голова ОАСК: НАБУ — це «посіпаки»
Скандально відомий Павло Вовк, голова Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК), назвав незаконним рішення Вищого антикорупційного суду (ВАКС), який минулого тижня ухвалив рішення про його примусовий привід на засідання для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді застави в 3 млн грн. Заарештувати п. Вовка не можна через суддівський імунітет, який відмовилася зняти Вища рада правосуддя (ВРП).
«Аби уникнути маніпуляцій і фейків, якими вас намагаються нагодувати посіпаки корупціонера з Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), хочу повідомити свою позицію щодо останнього дивного рішення ВАКС, який постановив доставити мене до цього суду примусово. Чому дивного? Тому що воно абсолютно незаконне одразу з кількох причин», — написав скандальний суддя у Facebook. Далі йде довгий і нудний перелік процесуальних порушень, зрозумілий тільки фаховим юристам. А на закінчення — відверта погроза: «На явно незаконні дії будемо відповідно реагувати всіма можливими юридичними заходами — подавати відповідні скарги і заяви про скоєння злочинів». Також п. Вовк наголосив, що його підлеглі з ОАСК також ігноруватимуть будь-які вимоги НАБУ і ВАСК.
Як повідомляв «Міст», НАБУ звинувачує Павла Вовка у створенні злочинної організації з метою захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів, ВРП і створення штучних перешкод у їхній роботі. 17 липня 2020 року НАБУ презентувало 45-хвилинне відео про п. Вовка, де голова суду та один із суддів ОАСК обговорювали, як будуть «владу захоплювати».
Також члени зазначеного інституту ухвалювали замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт і бізнес-кіл. Зокрема, для цього голова ОАСК використовував схему з подання штучних, надуманих, адміністративних позовів від підставних громадських організацій або фізичних осіб до свого ж суду з подальшим «надшвидким» їхнім розглядом і з наперед визначеним результатом.
Зокрема, в НАБУ розповіли про план, згідно з яким стороння особа мала б подати позов про заборону Петру Порошенку й іншим колишнім посадовцям найвищого ранґу виїжджати за кордон після виборів президента України 2019-го. В НАБУ повідомили, що в такий спосіб голова ОАСК хотів продемонструвати свою владу та можливості суду, залякати та помститися людям із команди п’ятого президента. Зокрема, під заборону виїзду за межі України мали потрапити колишні спікер парламенту Андрій Парубій, заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов і прем’єр Володимир Гройсман.
23 грудня 2020 року детективи НАБУ таки «вполювали» п. Вовка та зачитали йому повістку про виклик до ВАКС. Відбувалося це в дуже своєрідний спосіб. Невловимого голову ОАСК, котрий не реагував на надіслані поштою повістки та телефонні дзвінки, заскочили на гучному святкуванні, яке організував Сергій Ківалов, соратник президента-втікача Януковича (був головою Центральної виборчої комісії під час президентських виборів 2004 року, які вилилися в Помаранчеву революцію, тепер він — президент Одеської юридичної академії. — Ред.).
Наполоханий Вовк кинувся навтьоки. На відео, яке опублікували в НАБУ, суддя без верхнього одягу мчить засніженим тротуаром, від нього не відстає детектив, котрий на ходу зачитує вимогу з’явитися на засідання суду. Врешті-решт, захеканий Вовк заскакує до елітного позашляховика, але детектив устигає закинути на переднє сидіння повістку, однак голова ОАСК викидає її назовні.

Голова КСУ: президент мені не указ
Нагадаємо, що 29 грудня президент Зеленський своїм указом відсторонив Олександра Тупицького, голову Конституційного суду України (КСУ), від посади терміном на два місяці. Причиною стало те, що Офіс генерального прокурора направив п. Тупицькому повідомлення про підозру в підкупі свідка та введенні в оману суду в справі про незаконне заволодіння майном в особливо великих розмірах.
Незворушно відгулявши разом із родиною розкішну відпустку в Об’єднаних Арабських Еміратах (королівська вілла в готелі Kempinski Palm Jumeirah, в якому мешкала сім’я Тупицького, коштує більше ніж 300 тис. грн на добу. — Ред.), голова КСУ спробував повернутися на роботу, але його не впустили працівники Управління державної охорони (УДО), котрі виконували указ президента. Як повідомляв «Міст», п. Тупицький одразу подав заяву на нібито неправомірні дії УДО, причому поскаржився своєму колезі Вовку, голові ОАСК. Але в того і своїх клопотів вистачає, тож 8 лютого ц. р. ОАСК відмовив у забезпеченні позову.
А щоб, бува, ніхто не сумнівався, що президент йому не указ, п. Тупицький публічно заявив, що продовжує виконувати службові обов’язки, але… дистанційно. Як пояснили у КСУ на запит інформаційної аґенції «Укрінформ», президентський указ про відсторонення п. Тупицького від посади «не позбавляє його статусу судді КСУ». Ба більше, «з огляду на законодавчо передбачену процедуру обрання голови суду, указ президента не має наслідком відсторонення Тупицького від посади глави КСУ». А тому дистанційна робота п. Тупицького «не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав», а також передбачає оплату його праці у повному обсязі. Либонь, на наступну відпустку збирає…

ВРП: реформ не треба — дайте грошей
Проблема грошей муляє і членів ВРП, котрі готують листа до Офісу президента та Кабінету Міністрів України щодо збільшення фінансування судової системи. Як зазначається на сайті відомства, «проблема недостатнього фінансового забезпечення системи правосуддя залишається нагальною та потребує швидкого вирішення».
У ВРП скаржаться, що до них із усіх реґіонів країни надходять численні звернення судових установ із проханням виділення додаткового фінансування. Зокрема, суди скаржаться на відсутність коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя — надсилання поштової кореспонденції, оплати Інтернету, закупівлі паперу та картриджів тощо. Але найголовніша потреба: «забезпечення в повному обсязі видатків на виплату суддівської винагороди у визначеному законодавством розмірі, оплату праці працівників апаратів судів, а також нарахування на заробітну плату».
Водночас Матті Маасікас, голова представництва Європейського Союзу (ЄС) в Україні, нещодавно вкотре нагадав, що ЄС разом із партнерами з країн «Великої сімки» та Венеційською комісією наполягають на необхідності реформувати ВРП як інституцію, що має бути в центрі судової реформи.
Натомість у ВРП про реформу навіть чути не хочуть. Особливо їх дратує вимога G7 забезпечити прозорий процес відбору членів ВРП зі залученням міжнародних експертів (із якими, зрозуміло, за хабар домовитися не вдасться). Але грошей при цьому просять…
Як повідомляв «Міст», голову адмінсуду Вовка залишили на посаді.

Ігор Берчак

До слова
Священний Синод Православної церкви України (ПЦУ) висловив стурбованість щодо можливого незаконного впливу політиків проросійського спрямування, прихильників Московського патріархату на ухвалення резонансних судових рішень. Відповідну заяву прийняли на першому 2021 року засіданні Синоду під головуванням митрополита Київського й усієї України Епіфанія. Як наголошується в документі, під час російської гібридної аґресії проти України особливе занепокоєння викликають намагання аґресора «використати прямий чи опосередкований вплив на окремих суддів із метою ухвалення ними рішень, що руйнують державну незалежність України». Зокрема, йдеться про намагання заблокувати дію та скасувати закон, яким передбачено обов’язок релігійних організацій, що мають свій керівний центр у Російській Федерації, в офіційний назві вказувати приналежність до нього. «Використання… проросійськими силами своїх впливів на судочинство насправді можна оцінити як ще один інструмент гібридної аґресії Кремля проти України. Ми рішуче налаштовані протистояти цій аґресії, та закликаємо до цього всіх, хто любить Україну, незалежно від ставлення до релігії», — заявили у Синоді ПЦУ. Там також учергове закликав керівництво Московського патріархату в Україні не сподіватися «на проросійських політиків та їхні впливи», а послідувати томосу про автокефалію української Православної церкви та розпочати з ПЦУ конструктивний діалог.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply