Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

США та РФ домовилися не в інтересах України?

Автор:

|

Лютий 01, 2018

|

Рубрика:

США та РФ домовилися не в інтересах України?

Курт Волкер

Експерти дійшли щодо досягнутого на перемовинах між Куртом Волкером, спеціальним представником Державного департаменту США з питань України, і Владиславом Сурковим, помічником президента Російської Федерації (РФ), цілком полярних висновків.

«Жодна країна не захоче»
В Україні занепокоєно очікували запланованого на 26 січня в Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати) четвертого раунду перемовин між п. Волкером і п. Сурковим. Адже 28 грудня перший із них закликав Україну бути готовою надати особливий статус Донбасу й оголосити часткову амністію тамтешнім колаборантам Росії.
А в опублікованому 24 січня на сайті «Радіо Свобода» інтерв’ю Курт Волкер зазначив: «Мінські угоди мають бути реалізовані. А це передбачає реальне тривале перемир’я, відведення важкого озброєння, вибори, амністію, спеціальний статус для реґіону».
Але 26 січня російська інформаційна агенція «Интерфакс» запевнила з посиланням на «джерело, близьке до перемовин» між п. Волкером і п. Сурковим, що ті «не прийшли до єдиної позиції щодо закону про реінтеграцію Донбасу під час зустрічі в Дубаї». Тому «конкретних рішень за підсумками зустрічі не ухвалено, але сторони домовилися продовжити діалог».
Курт Волкер і Владислав Сурков розповіли подробиці своїх перемовин упродовж наступних днів. Перший із них запевнив в опублікованому 27 січня у The Washington Post інтерв’ю, що він наполягав на перемовинах, що миротворчий «контингент повинен мати доступ до українсько-російського кордону і не мати в своєму складі жодного російського персоналу». А також попередив: якщо РФ не відмовиться від окупації частини Донбасу, то «це буде пов’язане для них із великими витратами».
Своєю чергою, його візаві заявив того ж дня: «Американці цього разу привезли набагато конструктивніші пропозиції. «Дубайський пакет» американських напрацювань, на відміну від «белградського», загалом виглядає цілком реалізованим. Принаймні, на перший погляд. США пропонують план поетапного розгортання місії в ув’язці з реалізацією політичних пунктів Мінських угод. Це збалансований підхід, якого ми весь час добиваємося. Ми його уважно вивчимо і своєчасно дамо відповідь».
28 січня п. Волкер розповів в інтерв’ю телеканалу «112 Україна»: «Москва запропонувала іншу концепцію — так звану захисну силу, яка оберігала б лише спостерігачів Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). Контроль за кордоном вона не передбачає. Тому нескінченний потік російських сил на озброєння через міжнародний кордон тривав би. Це не те, на що змогли б погодитися США й Організація Об’єднаних Націй (ООН). Адже така концепція не організує безпеку, а лише поглибить конфлікт. І жодна країна, яка надає війська, не захоче опинитися в такій ситуації: коли є відкритий кордон та маріонеткові банди».

«Ґрунт для реалізації мінських угод»
Водночас, спецпредставник Держдепу повідомив: «США, Франція та Німеччина погодилися прийняти таку пропозицію за основу, але перетворити її на миротворчу місію. Це створило б відповідальність за безпеку в реґіоні, дало б можливість українській стороні контролювати українсько-російський кордон. Кордон би це не закрило. Він залишиться в такому випадку відкритим, проте з’явиться контроль. Війська й озброєння не будуть його перетинати. Це дасть ґрунт для реалізації мінських угод».
«Зараз є дуже різні концепції того, що хотіли б бачити в результаті. Кремль підтримує і пропонує не те, що Сполучені Штати і Захід хотіли б бачити», — підсумував дипломат. А 29 січня він заявив на брифінгу в Брюсселі (Бельгія): «У Дубаї не був представлений якийсь конкретний план. Я б не став його так називати. У нас відбулася детальна дискусія, але не документ про те, як це (місія. — Ред.) буде працювати на практиці».
Але того ж дня український телеканал «Громадський» поширив ще й таке запевнення Курта Волкера: «На минулій зустрічі Росія, гадаю, була відкритішою щодо ідеї ширшого мандату для миротворчої місії. Вона може почати з лінії зіткнення, а потім розміститися на ширші території. Зрештою, ми матимемо миротворчу місію на всій території». Утім, він додав: «Побачимо, чи повернеться російська сторона з оновленою пропозицією того, як, на їхню думку, має працювати. І потім цю пропозицію розглянемо».
Того ж 29 січня інформаційна агенція «Укрінформ» поширила підтвердження п. Волкера — мовляв, так, є бажання бачити ширший мандат миротворчих сил, ніж лише захист спостерігачів, в т. ч. доступ до всієї території конфлікту, у т. ч. прилеглої до міжнародного кордону. А інформаційна агенція УНІАН цитувала з уст спецпредставника Держдепу: «У нас було обговорення, як це може працювати на практиці. Ми повинні мати миротворців на всій території, щоб було можливим провести вибори. Вибори будуть тоді, коли миротворча місія організує безпеку. Щоб це сталося, з точки зору логістики, треба подумати, як це зробити. З іншого боку, українська сторона має виконати кроки, потрібні в рамках мінських домовленостей».

«Замкнене коло»
«Основною проблемою є розбіжність у поглядах Москви та Києва на послідовність впровадження положень угоди в Мінську. РФ хоче бачити від України політичні кроки вже зараз. Українці кажуть, що вони не можуть це зробити, бо немає безпеки, фізично ми не можемо провести вибори в такому середовищі, не можемо зробити подальші кроки зі спеціального статусу без того, щоб була призначена місцева влада тощо. Це було замкнене коло. Й ідея миротворчої місії полягає в тому, щоб створити безпечну зону, де будуть зроблені всі політичні кроки», — визнав американський дипломат.
Він також наголосив: «Наразі зарано говорити про конкретику, тому такі питання, як кількість миротворчого контингенту, навіть не порушувалися. Ми намагаємося визначити, яким буде правильний мандат. Америка не надавала жодних конкретних планів на розгляд росіян, натомість чекає на пропозиції з Кремля. Росія повернеться до нас з пропозиціями, як це зробити. Ми з нетерпінням хочемо подивитися, як вони це бачать, і тоді самі побачимо, що вони реально мають на увазі».
30 січня інформаційна агенція «Інтерфакс-Україна» цитувала з уст джерела, обізнаного з ходом перемовин у Дубаї: «Волкер у Дубаї знову підтвердив прихильність США позиції про необхідність розгортання місії ООН по всій зоні конфлікту. За підсумками зустрічі сторони не змогли підготувати на папері єдину позицію щодо місії ООН. Діалог носив робочий характер, будь-якої конкретики, в т. ч. за складом місії, учасники зустрічі не торкалися, вироблення єдиної позиції та закріплення на папері будь-яких зобов’язань також не було. Протиріччя зберігаються».
«Волкер підкреслив необхідність розміщення миротворців ООН із відповідним мандатом на ділянці кордону з РФ. Однак учасники зустрічі не змогли подолати розбіжності щодо українського закону про реінтеграцію Донбасу. Російська сторона ініціювала обговорення з цього питання. Але виробити єдину консолідовану позицію тут не вдалося», — додало джерело.
Це ж джерело запевнило: «Учасники зустрічі погодилися з необхідністю виконання всіма підписантами, в т. ч. Києва, Мінського комплексу заходів у повному обсязі. Йшлося про те, що комплекс заходів повинен виконуватися послідовно усіма без винятку. Додатково було зазначено на зобов’язаннях Києва в цьому процесі. Також учасники перемовин погодилися з необхідністю підтримки в реґіоні перемир’я та недопущення порушень режиму припинення вогню всіма сторонами конфлікту».

«Мало що вийде»
Якщо британський часопис The Independent констатував, що «перемовини у Дубаї завершуються без результату», то військовий експерт Дмитро Снєгирьов резюмував: «Фактично Волкер визнав, що мінські угоди відповідають міжнародним нормам, отже, обов’язкові до виконання Україною. Американський представник заявив, що Україні треба готуватися до їхньої імплементації — надання особливого статусу Окремим районам Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) і ухваленню закону про амністію бойовиків».
Експерт також дійшов такого висновку: «Волкер і Сурков узгодили російську модальність введення миротворців. Миротворці не перекриють україно-російський кордон, а лише його контролюватимуть, охороняючи місію ОБСЄ. Тобто «блакитні шоломи» здійснюватимуть моніторинг переміщення товарів і людей, а не охорону кордону».
А український дипломат Богдан Яременко зробив свій висновок: «Миротворці просуватимуться вглиб окупованих територій у міру того, як Україна виконуватиме мінські домовленості щодо амністії, місцевих виборів, прийняття нової Конституції, розширення повноважень окупованих реґіонів. Це означає, що Україна та США погодились із логікою мінських угод про те, що конфлікт на Донбасі є внутрішнім. Судячи з усього, американська дипломатія за згоди Президента Порошенка вважає за можливе досягнути врегулювання без визнання Росією своєї ролі аґресора й окупанта. Це і дозволяє Москві назвати нові пропозиції «цілком реалізованими». Адже вона їх може зірвати руками своїх нерегулярних військових формувань у будь-який час без наслідків для себе. Водночас це основна причина підозрювати, що мало що путнього вийде з цих пропозицій».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply