Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

США, ФРН, Франція й Україна намагаються запобігти третій світовій війні

Автор:

|

Лютий 12, 2015

|

Рубрика:

США, ФРН, Франція й Україна намагаються запобігти третій світовій війні
Анґела Меркель, Путін і Франсуа Олланд

Анґела Меркель, Путін і Франсуа Олланд

Упродовж минулого тижня тривали не лише запеклі бої на Донбасі, а й дипломатичні спроби припинити кровопролиття.

США — не зацікавлені?
5 лютого Джон Керрі, Державний секретар США, хоч і заявив у Києві від імені своєї країни, що та не хоче вступити в конфлікт із Російською Федерацією (РФ), не зацікавлена у війні з третіми сторонами й прагне дипломатичного вирішення питань, усе ж додав: «Але ми не можемо заплющити очі на російські танки, які переходять кордон, на російських бійців, котрі в невизначеній формі переходять кордон. Через посилення насильства в Україні Президент США переглядає всі шляхи, й один із цих шляхів — надання оборонної допомоги Україні». Наразі дискусії тривають, і коли президент Обама вважатиме за необхідне й буде готовий, то ухвалить своє рішення, уточнив головний дипломат США.
Джон Керрі також запевнив, що США гарантують надання Києву кредиту на 1 млрд USD для потреб українського уряду й ладні гарантувати додатковий кредит на таку ж суму, за умови проведення реформ у країні. Андрій Новак, голова Комітету економістів України, оцінивши ці суми як недостатні для вирішення бюджетних проблем чи поповнення золотовалютних запасів Національного банку, водночас заявив: «Це — символічні фінансові жести щодо виконання Україною її міжнародних зобов’язань і американської допомоги цьому виконанню в разі потреби. Це — сигнали для іноземних кредиторів та інвесторів про те, що Україна не покинута напризволяще і не залишиться зі своїми проблемами наодинці».
Утім, з уст п. Керрі в Києві пролунала й заява, яка підштовхує до висновку, що керівництво США намагається схилити Україну до досягнення миру шляхом поступок ворогу. Зокрема, він нагадав, що Президент України підтримує закон про спеціальний статус окремих районів Донецької та Луганської областей, який розширює економічні й політичні права жителів реґіону.
«Дуже важливо – не забувати про те, що він (Порошенко) узяв на себе зобов’язання впроваджувати справжні конституційні реформи та провести нові вільні й справедливі вибори на Донбасі. Якщо ці заходи буде проведено, то, безумовно, можна очікувати, що всі норми, викладені в Мінських домовленостях, буде імплементовано. Це — ті основні пункти, що стосуються встановлення миру», — сказав Держсекретар США. Він також закликав керівництво України до перемовин із диверсантами з РФ та її колаборантами, котрі називають себе «головами урядів» ніким не визнаних Донецької та Луганської «народних республік».
На спільному з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком брифінгу п. Керрі ствердно відповів на своє ж запитання: «Чи можете ви вести перемовини з тими, хто робить такі заяви?», нагадавши: «Протягом багатьох років ми вели переговори з колишніми країнами СРСР, ми вели перемовини із «червоним» Китаєм, ми досягли з ними домовленості щодо обмеження зброї. Рональд Рейґан також вів перемовини».
Український політолог Вадим Карасьов пояснив, що «завданням п. Керрі було на місці відчути, наскільки критичним є зараз становище чинної влади й України на східному фронті з РФ, і вже за підсумками робити відповідні висновки». Такої ж думки дотримується Андрій Новак. «Головна місія Джона Керрі в Києві — це насамперед політична розвідка, а не обговорення економічних реформ. Така розвідка потрібна, аби доповісти президентові Обамі про місцеву ситуацію та про наміри Кремля щодо України. Виходячи з цієї інформації Барак Обама ухвалюватиме рішення про надання Києву зброї та про обсяг такої військової допомоги», — вважає він.

Отримали від Путіна кілька ідей
Того ж 5 лютого в Київ несподівано прилетіли Франсуа Олланд, президент Франції, й Анґела Меркель, канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). А напередодні п. Олланд анонсував: «Ми вирішили з п. Меркель виступити з новою ініціативою. Ми зробимо нову пропозицію з урегулювання конфлікту, яка ґрунтуватиметься на принципі територіальної цілісності України».
Промінь світла на цей візит кинув п. Керрі, пояснивши: «Президент Олланд розмовляв зі мною, що він і канцлер Меркель поїдуть до Києва, тому що отримали від президента Путіна кілька ідей і нададуть зустрічну пропозицію».
Своєю чергою, Тетяна Силіна, оглядач київської газети «Дзеркало тижня. Україна», поінформувала, що Путін передав Анґелі Меркель і Франсуа Олланду документ під назвою «Комплекс заходів щодо реалізації Мінського протоколу від 5.09.2014 р. з урегулювання конфлікту на південному сході України», який передбачає «надання статусу автономії в межах адміністративних кордонів Луганської і Донецької областей; гарантію безпеки, недоторканності та безвідкликності обраних на позачергових муніципальних виборах осіб і органів влади (ці вибори називають другим етапом, згідно з яким, перший етап, що пройшов 2 листопада 2014-го, коли Захарченка і Плотницького було призначено керівниками терористичних ДНР і ЛНР, уже відбувся і залишиться чинним); гарантію виконання Україною Закону «Про особливий статус» у повному обсязі (нагадаємо, що в Законі «Про статус» не зазначено дати місцевих виборів і кордонів території, на яку він поширюється, це має визначити Верховна Рада); гарантію конституційної реформи України, що передбачає децентралізацію та федералізацію, а також створення Донецької і Луганської автономних областей (або республік)».
«Для реалізації всього цього в документі обумовлюється встановлення прямого діалогу між офіційним Києвом і лідерами ДНР і ЛНР, виведення всіх українських військових формувань за межі областей і легалізація «народної міліції», якою називатимуться наявні на території ДНР і ЛНР військові формування, зосередження частин «народної міліції» на кордоні з Росією», — додала п. Силіна.

«Нове Придністров’я»?
Того ж дня The New York Times, пославшись на дипломатичні джерела, повідомило, що Путін запропонував п. Меркель і п. Олланду створити на окупованих його військами теренах «нове Придністров’я в Україні». А французька газета Le Figaro розповіла, що очільники ФРН і Франції відреагували на пропозиції Путіна своєю, яка передбачає позаблоковість і федералізацію України.
Натомість, The Wall Street Journal повідомив із посиланням на неназваного «західного чиновника», що Анґела Меркель і Франсуа Олланд відкинули пропозицію Путіна та летять до нього зі своєю контрпропозицією, яка має бути прийнятною для всіх сторін, але базуватиметься на територіальній цілісності України. І хоч Порошенко, Меркель і Олланд відмовилися коментувати підсумки перемовин, Валерій Чалий, заступник голови Адміністрації Президента України, запевнив, що «основою цих перемовин був не «документ Путіна», а вироблене ще з учорашнього дня спільними зусиллями сторін бачення імплементації Мінських домовленостей».
Тим часом, Святослав Цеголко, прес-секретар Президента України, запевнив, що «на перемовинах із канцлером Меркель і президентом Олландом питання федералізації не порушувалося». А Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, написав у Twitter: «На Україну не тиснуть. Франція і Німеччина допомагають нам повернути мир».
Тоді як Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, після перемовин Путіна з п. Меркель і п. Олландом 6 лютого у Москві повідомив журналістам: «Зараз триває спільна робота для підготовки тексту можливого спільного документа щодо імплементації Мінських домовленостей, який містив би пропозиції Президента України та пропозиції, сформульовані сьогодні й додані президентом Росії».
Однак і після цих запевнень про поєднання пропозицій очільників України й РФ Путін у своїх заявах наполягав на федералізації України. Та й Франсуа Олланд 7 лютого закликав до «вельми широкої» автономії для східних реґіонів України. «Ці люди (вочевидь, він мав на увазі колаборантів Росії на Донбасі. — Ред.) воювали. Складно буде змусити їх вести звичайне життя», — пояснив він.
А п. Чалий 9 лютого заявив, що 11-го, на саміті Порошенка, Меркель, Олланда й Путіна в Мінську «керівництву Донецької й Луганської народних республік», можуть запропонувати «припинити війну, відвести озброєння й після цього, очевидно, провести місцеві вибори, але за чинним законом України, і потім вже з легітимно обраними представниками почати проводити процес нормального врегулювання».
«Тут може бути (це ще не вирішено) спеціальна економічна зона, тут можуть бути особливі стосунки з Росією. Хочете взяти більше самоврядування — беріть більше самоврядування», — додав він.
«Україна повинна зробити все можливе, щоб уникнути замороження конфлікту на Донбасі. Нам не потрібне заморожування конфлікту, адже воно веде до непрогнозованої ситуації в майбутньому. Україна виступала й виступатиме за перемовини. Це — останній шанс, коли дипломатичний процес може досягти бажаних результатів», – пояснив ці поступки чиновник.

Перемовини представників «нормандської четвірки»
У Берліні 9 лютого ц. р. відбулися закриті перемовини представників міністерств закордонних справ (МЗС) РФ, України, Франції та ФРН, що передували зустрічі 11 лютого глав держав «нормандської четвірки» з урегулювання конфліктної ситуації на Донбасі. Про це поінформував Андрій Мельник, посол України у Федеративній Республіці Німеччина.
«Щойно закінчилися складні перемовини в Берліні з деяким відчутним результатом для зустрічі лідерів «нормандської четвірки» в Мінську», — написав дипломат у Twitter. Також він повідомив, що очільник МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр не відкидає можливості обговорення Європою питання про постачання Україні зброї в разі невдалого завершення перемовин у Мінську.

Читайте також: Невдала спроба № 5

Німецьку сторону на зустрічі представляв статс-секретар МЗС ФРН Маркус Едерер, котрого місцеві медіа називають довіреною особою міністра Штайнмаєра, українську — заступник міністра, керівник апарату Вадим Пристайко, а Росію – заступник голови МЗС РФ Григорій Карасін.
Напередодні стало відомо, що лідери «нормандської четвірки», куди входять Росія, Німеччина, Франція й Україна, домовилися провести в середу в Мінську зустріч при узгодженні низки позицій. У вівторок відбулися перемовини тристоронньої контактної групи з України, яка готує умови та змістовне наповнення саміту в Мінську. Росію там представляв Владислав Сурков, помічник президента РФ і головний архітектор «руского міра».

Ігор Голод

До слова
Путін пропонував лідерам Франції та ФРН обговорити свій план щодо України без участі української сторони. Про це з посиланням на високопоставлених офіційних осіб, запрошених до Мюнхенської конференції з безпеки, повідомив Мустафа Найєм, народний депутат України. За словами інформаторів, план із врегулювання ситуації в Україні передали п. Олланду і п. Меркель 4 лютого. «Тобто, взагалі без жодної участі офіційних осіб із України, — написав п. Найєм у Facebook. – Олланд і Меркель думали недовго, після чого Кремлю було передано ультимативну вимогу передати той же пакет пропозицій із «планом Путіна» українській стороні. У Москві довго сперечалися, але в результаті по-імперськи незграбно поступилися й до вечора Кремль офіційно передав пропозиції Путіна Петру Порошенко».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply