Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Служби безпеки України — під «ковпаком»

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

Служби безпеки України — під «ковпаком»

Олександр Скіпальський

Ще на 25-річчя створення Служби безпеки України (СБУ), яке відзначали у березні, Петро Порошенко пообіцяв докорінно реформувати це відомство. У виступі під час урочистостей у центрі спецоперацій у Київській області глава держави запевнив, що вже незабаром окремі функції СБУ будуть передані іншим правоохоронним органам: Національному антикорупційному бюро, Національній поліції та ще не створеному Державному бюро розслідувань. Натомість СБУ залишиться головним контррозвідувальним відомством країни, наголосив Президент. За його словами, найближчим часом Рада національної безпеки й оборони (РНБО) розгляне відповідну концепцію реформування служби, складену згідно зі стандартами НАТО.

Сказали — забули
Проголосивши промову, глава держави за стародавньої звичкою усіх високопоставлених чиновників, одразу викинув із голови її зміст. Однак західні політики, котрі звикли відповідати за свої слова, не забули нічого. Минулого тижня Х’юг Мінгареллі, голова представництва Європейського Союзу (ЄС) в Україні, вирішив нагадати Києву про обіцяне: «Служба безпеки України значною мірою є нереформованою. Важливо якнайшвидше забезпечити те, щоб СБУ зосереджувалася на контррозвідці та протидії тероризму, а також припинити ту її діяльність, яка доручена іншим правоохоронним органам».
Слова п. Мінгареллі — далеко не перше нагадування західних партнерів щодо необхідності пришвидшити реформу СБУ. Так, у лютому Александр Вінніков, директор Офісу зв’язку НАТО в Україні, висловив очікування, що п. Порошенко нарешті затвердить концепцію реформування СБУ, яка була завершена ще в липні 2016-го. Та попри те, що документ було створено рік тому, він досі перебуває на затвердженні РНБО.

Корупціонери та співачки
СБУ, по суті, не реформували від самого початку Незалежності. Цей орган наразі виконує надто багато функцій, що призводить до розпорошування сил і засобів та постійних конфліктів із іншими правоохоронними органами, а також відкриває безмежні можливості для корупції. Співробітники СБУ регулярно стають фігурантами гучних журналістських розслідувань, які засвідчують, що багато працівників спецслужби живуть явно не на свою офіцерську зарплату.
На думку всіх експертів, найголовніше, що необхідно змінити — СБУ однозначно слід позбавити невластивих будь-якій класичній спецслужбі функцій: боротьби з економічною злочинністю, наркотрафіком, посадовими злочинами, корупцією й організованою злочинністю, а також слідства в усіх випадках, які не стосуються злочинів проти основ національної безпеки.
Так Олександр Скіпальський, колишній заступник голови СБУ, а тепер член експертної ради київського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, згадує у цьому контексті боротьбу з контрабандою та організованою злочинністю. «Такі злочини мають цікавити спецслужбу лише з огляду на те, що вони становлять поживне середовище для агентурної роботи іноземних розвідок. Але боротьба з цими злочинами не має бути відповідальністю СБУ», — зазначив експерт у коментарі ТСН.
«СБУ не «кастрували», як міліцію. Але Служба безпеки займається комерційними питаннями, бізнесом. А має бути інша спрямованість, потрібно менше вникати в театрально-культурну діяльність, в заборони співачкам приїжджати на Євробачення», — розповів виданню «Аргументи і факти» Кирило Куликов, екс-начальник українського бюро Інтерполу. Останній подібний випадок — 11 липня за поданням СБУ суд заборонив діяльність громадської організації «Російський культурний центр Сумської області».
За словами Олександра Лємєнова, головного експерта групи «Антикорупційна реформа» Реанімаційного пакету реформ, Служба безпеки не може займатися корупційними злочинами через те, що більшість із них просто не входить у сферу відповідальності СБУ, а її співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли йдеться про правопорушення у фінансовій сфері. «Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними», — бідкається п. Лємєнов.
І робиться це часто-густо зовсім не в інтересах дотримання безпеки держави. За словами Гліба Вишлінського, виконавчого директора київського Центру економічної стратегії, СБУ іноді виступає як інструмент тиску в суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом «державного рекету», про випадки якого останнім часом часто можна почути в IT-сфері. Так, Андрій Колодюк, голова наглядової ради Української асоціації венчурного та приватного капіталу UVCA, розповів ТСН про близько 50 випадків неправомірних обшуків у IT-компаніях за останній рік. Річний звіт Ради бізнес-омбудсмена за 2016 рік засвідчує, що кількість скарг на СБУ порівняно з попереднім роком зросла майже втричі — зі семи до 20 скарг. Це найбільші темпи порівняно з усіма іншими державними інституціями.

Спадок КДБ
«Попри 25 років незалежності Служба залишається уламком радянського КДБ і працює на застарілих принципах», — розповів «Слову і ділу» політолог Валерій Димов. Із часів усемогутнього КДБ мало змінилася і структура спецслужби. «У нас досі існує такий палеозойський рудимент, як райвідділи і міжрайвідділи органів безпеки — прямі спадкоємці структурних одиниць радянського КДБ часів Андропова. Ідея покрити всю територію країни павутиною держбезпеки з фізичною присутністю оперативних працівників у кожному районі кожної області — анахронізм, який був недоречним вже наприкінці XX ст.», — зазначив Юрій Михальчишин, радник голови СБУ в 2015-2016 рр. у коментарі Західній інформаційній корпорації.
Перш за все, за його словами, впадає в очі непропорційно висока чисельність особового складу української спецслужби. Наприклад, у Німеччині з населенням понад 80 млн осіб основні функції захисту нацбезпеки (крім військової контррозвідки) виконує Служба захисту конституції (Bundesamt fur Verfassungsschutz), чисельність особового складу якої становить 2,9 тис. співробітників. В Україні з населенням близько 45 млн осіб штатна чисельність СБУ становить 31 тис.
Крім цього, в розвинених країнах існує стала практика, що розвідувальні органи мають значно більші бюджети, ніж власне органи безпеки. Натомість у цьогорічному бюджеті для СБУ передбачено фінансування в обсязі 6,2 млрд грн, тоді як Головне управління розвідки Міністерства оборони (на яке в умовах гібридної війни припадає основне навантаження з протидії намірам ворога) має грошей у шість разів менше!

Ігор Берчак

P. S. Коротко кажучи, реформа давно назріла. Інша річ, що втілювати її не поспішають. Олександр Скіпальський пояснює це бажанням відповідальних за реформу осіб тримати усі процеси в державі під особистим контролем. За словами експерта, цим «грішить» як голова РНБО Олександр Турчинов, так і Президент Порошенко, а також його підлеглі. Утім, генерал покладає надії на те, що тиск західних партерів все ж допоможе зрушити реформу з місця. «Усвідомлення можновладцями того факту, що Україну можуть звинуватити у невиконанні зобов’язань перед ЄС та іншими міжнародними структурами є однією з передумов змін у СБУ», — заявив експерт у коментарі ТСН.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply