Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

«Слуги народу» зондують готовність співгромадян до компромісу з РФ

Автор:

|

Лютий 19, 2020

|

Рубрика:

«Слуги народу» зондують готовність співгромадян до компромісу з РФ

Відновлення водопостачання до Криму можливе лише після деокупації півострова.

«Була ідея»
Президент Російської Федерації (РФ) не раз визнавав неабиякі проблеми з питною водою в анексованій Автономній Республіці Крим (АРК). Адже після його окупації 2014 року РФ не платила за постачання дніпровської води Північнокримським каналом, який забезпечував до 85 % потреб у прісній воді півострова. Відтак українці його перекрили.
Як наслідок, у Криму склалася критична ситуація з водопостачанням деяких міст і зі зрошенням земель сільськогосподарського призначення. Окупанти намагаються бурити землю в пошуках води, але наразі це призводить лише до її засолення.
За підрахунками Михайла Ромащенка, директора київського Інституту водних проблем і меліорації, власних водних ресурсів АРК вистачить для забезпечення потреб лише 1 млн людей — заледве половини населення півострова.
Ігор Вайль, голова «Держкомітету з водного господарства та меліорації Криму», 5 лютого повідомив, що питної води в Сімферополі залишилося максимум на 90-100 днів. А Олена Проценко, глава окупаційної адміністрації Сімферополя, додала, що заради економії води у цьому місті будуть подавати гарячу воду лише на вихідних.
Свою чергою, Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу та депутат Верховної Ради України (ВРУ), розповів: «Людей закликають менше користуватись водою у побуті. Нещодавно окупаційна влада робила рейди по лазнях, автомийках, салонах краси з вимогою закрити ці підприємства через дефіцит води. Про це повідомляють нам наші кримські татари».
Однак відбулися вже дві спроби парламентської фракції «Слуга народу» допомогти окупантам. Спершу 1 лютого Юрій Арістов, голова бюджетного комітету ВРУ, повідомив журналістам: «Була ідея продавати воду. Ізраїльтяни продають воду практично до воюючої країни, вони заробляють. Ось і в нас виникла ідея, наприклад, продавати воду в Росію».
На уточнювальне запитання «Куди саме в Росію?» Арістов відповів: «Йшлося про Крим». І лише після уточнення щодо належності півострова він запевнив: «Крим, звісно, наш».
Михайло Шеремет, депутат російського парламенту, відреагував на заяву п. Арістова такою тирадою: «Відновлення подачі дніпровської води Північнокримським каналом стане тестом на політичну зрілість України. Офіційних звернень із цього приводу не надходило. Але ми вітатимемо, якщо українська влада нарешті поверне обличчя у бік економіки, а не вирішення своїх нагальних завдань і цілей».

«Не дійде»
Натомість Сергій Цеков, нелегітимний член комітету верхньої палати російського парламенту з міжнародних справ, заявив: «Росія не готова платити будь-яку ціну та не йтиме на уклін до України». А Володимир Бобков, віцеспікер «кримського парламенту» зауважив: «До реалізації справа не дійде. Крім цього, постачання води до Криму вимагає серйозних вкладень у відновлення втраченої інфраструктури».
«Справа», принаймні наразі, «не дійшла» — Антон Кориневич, постійний представник президента України в АРК, 5 лютого заявив: «Ніхто ні про яке відновлення водопостачання не говорить, вода з каналу піде в Крим тільки після деокупації. Жодної води до де окупації».
Заяву депутата Арістова прокоментував Юрій Смелянський, експерт із питань тимчасово окупованих територій і голова правління Інституту чорноморських стратегічних досліджень: «Такі та подібні контроверсійні ідеї як із російського, так і з українського боку з’являються через відсутність в української влади чіткої стратегії щодо Криму та його де окупації. Дніпровська вода для АРК, по суті, залишилася єдиним «козирем» України в перемовинах із РФ щодо повернення півострова. Саме тому українська влада не повинна спекулювати цією темою, а виробити та затвердити стратегію, як цим «козирем»можна скористатися».
Але спекуляції темою відновлення водопостачання продовжилися. 11 лютого вже Давид Арахамія, голова парламентської фракції «Слуга народу», заявив в етері телеканалу «Прямий», що погодився б пустити воду в окупований Крим в обмін на поступки з боку президента РФ щодо Донбасу.
Дослівно ж він висловився так: «Якщо дати воду в Крим, але мати велику перевагу у перемовинах по Донбасу — моя особиста позиція, я буду вважати це достатнім компромісом. Я на таке пішов би, бо в Криму водою будуть користуватися громадяни України. Якщо це буде обмін, що вони відходять до Ростова, ми встановлюємо контроль над кордоном, я б на таке пішов».
Однак Ільмі Умеров, заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу, цілком слушно запитав того ж дня на своїй сторінці у Facebook: «Як буде записано в договорі про постачання води у Крим? Україна постачає воду у 83-й реґіон РФ, Республіку Крим? Це пряме визнання юрисдикції Росії в Криму. За міжнародними правилами за всі проблеми на окупованій території несе відповідальність окупант. Наше завдання зробити Крим непідйомною, дорогою ношею для Росії».
«Для населення води в Криму досить. Не вистачає тоді, коли рахують разом із величезною армією. Російською армією! Крим страшенно мілітаризований. Підтримуючи РФ, ви, що називають себе «слугами народу», підставляєте свій народ. Припиніть грати з вогнем. Росія — аґресор», — зауважив він:
А Рефат Чубаров, лідер Меджлісу кримськотатарського народу, запевнив: «Ми ніколи не допускаємо того, що держава може нас продати за воду». А Юрій Гусєв, голова Херсонської обласної державної адміністрації, заявив: «Дніпровську воду в Крим мають подати лише після звільнення всіх окупованих територій, у т. ч. окупованого Криму. Я переконаний, що ми маємо передусім думати про людей і про державницьку позицію».
Натомість Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ, запропонував керівництву тему контролю за кордоном «обговорювати з представниками Донбасу», а не з Кремлем. Але за його словами, «якщо є якісь пропозиції щодо додаткового водопостачання — на комерційній або на іншій основі — їх можуть розглянути».

Ніколи!
Того ж таки 12 лютого Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, запевнив, що пропозиція відновити постачання води в окупований Крим в обмін на виведення російських військ із Донбасу — це лише особиста думка Арахамії. На уточнювальне запитання «Чи взагалі про це йшлося?» чиновник відповів: «Ні, ніколи».
Після цього депутатові Арахамія нічого не залишилося, як наступного дня, за його словами, «виправдовуватися за те, чого не було», й запевнити: «У нашій фракції ніколи не підіймалося питання про відновлення водопостачання до Криму. Ідея про відновлення постачання води на півострів в обмін на виведення російських військ з Донбасу — не моя».
«Якщо ви уважно подивитеся ефір, то побачите, що таку постановку питання озвучив ведучий і запитав, яка моя особиста думка з цього приводу. Питання було сформульовано так, ніби альтернативних варіантів не існує, і я відповів, що вважатиму це достатнім компромісом», — пояснив він.
Депутат також виправдовувався: «Хтось вважає, що нехай краще ллється вода, ніж проливається кров солдат. Хтось з цим категорично не погоджується. Сьогодні, коли я не в прямому ефірі, я скажу, що за таким нібито простим питанням як вода, стоїть серйозний юридичний і дипломатичний зміст. І на нього не можна відповісти за 30 секунд на ток-шоу. Окремо хочу принести вибачення громадянам України, переселенцям, кримчанам, яких могли образити мої слова, навіть попри те, що вони були вирвані зі загального контексту і насправді були трактовкою припущень, озвучених не мною. Я дуже люблю Крим, і ми ніколи не допустимо будь-яких форм легалізації незаконної анексії наших територій. Крим був, є і буде частиною України».
13 лютого Дмитро Лубінець, голова комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, повідомив: «Під час виїзного засідання комітету в Херсонській області ми справді розглядали питання водопостачання на територію АРК. Ми виходили з того, що наразі територія Криму і місто Севастополь є анексованими, тобто юридично це українська територія, але фактично ми її не контролюємо. Питання щодо водопостачання на територію АРК мають розглянути після повернення фактичного контролю над цієї територією. І вирішуватися це питання повинно згідно з рішенням Ради національної безпеки й оборони України. Відповідне рішення підтримали одностайно всі десятеро присутніх членів комітету».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply