Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Скільки коштує контроль над парламентом?

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Скільки коштує контроль над парламентом?

Верховна Рада України

Через півроку після виборів до парламенту можемо констатувати: політична корупція, яка панувала у Верховній Раді України (ВРУ) 20 останніх років, нікуди не зникла. Епопеї з голосуванням окремих фракцій на зміни до закону про Антикорупційне бюро та законопроект щодо позбавлення олігарха Коломойського контролю над «Укранфтою» знову оголив усі старі проблеми першого парламенту, обраного після Революції гідності.

ВРУ, як і перед Майданом, продовжує існувати як майданчик для протистояння олігархів. І головна причина такого ганебного явища криється в самому українському законодавстві, яке фактично змушує політичні партії звертатися з простягнутою рукою до представників великого бізнесу.
На думку українських міжнародних експертів у сфері виборчого законодавства, єдиною зброєю, яка може здолати політичну корупцію, є державне фінансування політичних партій і виборчих кампаній у зв’язці з одночасним радикальним посиленням контролю над партійними фінансами.
Іншими словами, потрібно, з одного боку, надати партіям із найбільшою народною підтримкою можливість існувати без фінансових ін’єкцій із боку бізнесу, а з іншого — максимально обмежити вплив бізнесу на самі партії.
Низка українських і міжнародних інституцій працює над створенням нового закону про фінансування політичних партій. Документ пропонує радикальні зміни в правилах гри на українському політичному полі та містить реальні важелі впливу на партії. Концепція, яку опрацьовують експерти й депутати, передбачає, що право на державне фінансування отримають не лише парламентські партії, а й ті, що мали значну підтримку з боку громадян, але не подолали прохідного бар’єру.
Ці партії отримають кошти у двох формах: у вигляді щорічного фінансування статутної діяльності партій, не пов’язаної з їхньою участю у загальнодержавних та місцевих виборах, і часткового відшкодування витрат партії на передвиборну агітацію.
Водночас із запровадженням державного фінансування закон має заборонити або обмежити інші форми фінансування партій, які раніше використовували олігархи для політичного підкупу. Зокрема, закон не дозволить приймати кошти від незареєстрованих громадських об’єднань, а також доходи від цінних паперів. Радикально зменшиться максимальний розмір внеску від фізичних і юридичних осіб у партійну касу.
Також, аби унеможливити використання владними партіями свого службового становища для отримання коштів у партійну скарбничку, планується унеможливлення отримання внесків від державних чи комунальних підприємств і постачальників робіт, товарів і послуг за бюджетні кошти.
Контроль за витратами здійснюватиметься за допомогою щорічного звітування партій перед спеціальним уповноваженим органом про власне майно, доходи, видатки та зобов’язання фінансового характеру. Стежити за правдивістю викладених у звіті чисел будуть незалежні зовнішні аудитори, що періодично проводитимуть загальний аудит усіх фінансових документів партій.
Законопроект громадськості радикальним чином змінює ситуацію у сфері прозорості та підзвітності партій перед виборцями. Зробивши партії прозорими, Україна зможе мінімізувати політичну корупцію та знищити сотні корупційних схем, що працюють спільно з парламентом.
Законопроект передбачає, що загальний щорічний обсяг державного фінансування політичних партій становитиме 1 % мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, що передує року виділення коштів, помножений на кількість громадян, включених до списку виборців на останніх чергових виборах народних депутатів України.
Такий обсяг щорічного державного фінансування партій є значно меншим за кошти, які щорічно виділяються партіям у Польщі, Іспанії, Франції, Латвії та інших країнах Європи. Витративши відносно незначну суму для фінансування партій, українці могли би зекономити багато мільярдів бюджетних коштів. Для прикладу, збитки тільки за справою «Укрнафти», яку депутати ніяк не можуть повернути під контроль держави, прокуратура оцінює сумою 640 млн.грн.
Зупинивши всього одну схему, що продовжує існувати за рахунок політичної корумпованості українських парламентарів, бюджет отримав би в півтора разу більше коштів, ніж було би витрачено. Причому таких схем — щонайменше, десятки.
Вочевидь, Україна не зможе повністю позбутися ганебного явища політичної корупції й обслуговування інтересів олігархів серед депутатів ВР восьмого скликання, але може зменшити її рівень. Головне завдання — впровадити в життя такий механізм фінансування політичних партій, який дав би депутатам змогу займатися законотворчістю, а не ходити з простягненою до олігархів рукою.

Віктор Таран, Олександр Кульчицький, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply