Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 26, 2021

Шило — на мило: чи стане Володимир Гройсман успішнішим за Арсенія Яценюка?

Автор:

|

Березень 31, 2016

|

Рубрика:

Шило — на мило: чи стане Володимир Гройсман успішнішим за Арсенія Яценюка?
Володимир Гройсман та Арсеній Яценюк

Володимир Гройсман та Арсеній Яценюк

Борислав Береза, позафракційний депутат Верховної Ради України (ВРУ), вкотре повідомив, що прем’єр-міністр Арсеній Яценюк уже написав заяву про відставку.

«На цьому тижні»
А в інтернет-виданні «Українська правда» запевнили, що їхні «джерела, знайомі з ходом перемовин» між учасниками так званої стратеґічної сімки, уже визначилися щодо наступного керівника уряду. За словами Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ, до цього «тіньового уряду» входять, крім нього, Президент Порошенко, прем’єр Яценюк, голова Адміністрації Президента Борис Ложкін, голова ВРУ Володимир Гройсман, секретар Ради національної безпеки й оборони Олександр Турчинов і голова парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка» (БПП) Юрій Луценко. І, мовляв, наступним главою уряду повинен стати п. Гройсман.
Відтак Петро Порошенко заявив, що парламентська коаліція має затвердити склад нового Кабінету Міністрів України до 29 березня. Але фракція БПП висунула спікера парламенту кандидатом у прем’єри щойно 28-го. Цього дня Президент попередив під час наради з депутатами фракції БПП, що без призначення нового уряду Україна не отримає 1 млрд USD кредитних ґарантій від США й 3 млрд USD — від Міжнародного валютного фонду (МВФ), і що дедлайн зміни уряду — 31 березня.
Також у понеділок Олег Ляшко, лідер Радикальної партії України, повідомив, що під час наради голів фракцій із главою держави три з них — БПП, «Народний фронт» (НФ) і «Батьківщина» — домовилися формувати наступного дня нову парламентську коаліцію.
А п. Луценко анонсував, що парламент може проголосувати за нового прем’єра й уряд «на цьому тижні». Однак 29 березня процес пригальмувала фракція «Батьківщини». Там висунули нові вимоги для свого входження в нову коаліцію. «Хочемо, щоби прийняли закони щодо податку на землю, мораторію на землю до кінця каденції, тарифів, ренти на газ, оподаткування пенсій», — заявила Юлія Тимошенко, лідер фракції.
Того ж дня на нараді БПП, НФ і «Батьківщини», за словами народного депутата Артура Герасимова, так і «не було досягнуто домовленостей щодо створення нової коаліції у ВРУ». «Обговорюється питання щодо можливості включення близько 20 законопроектів, на яких наполягає фракція «Батьківщини», для подальшого розгляду у парламенті», — повідомив він. Але потім, аби не робити цього, вирішили сформувати нову коаліцію на двох — БПП і НФ, набравши рекрутів серед позафракційних «тушок».

«Стилістично відрізняється»
Та позаяк іншої кандадатури на посаду керівника нового уряду, принаймні наразі, немає, то в Україні вже розгорнули дискусію на тему «Чи стане Гройсман успішнішим за Яценюка?». Політолог Володимир Цибулько відповів на це запитання так: «Гройсман стилістично відрізняється від Яценюка. Він — іронічніший і малослівніший. Стиль Яценюка став суспільним подразником: було багато слів, багато еґоцентризму, багато ролі особистості Арсенія Петровича, але, разом із тим, не особливо великі успіхи в реформуванні. Гройсман — це зміна стилістики для того ж середовища. Адже середовище не змінюється, склад парламенту залишається колишнім, але в цьому парламенті може почати домінувати прагматичний підхід і відповідальна політика. Чим Гройсман як прем’єр вигідний для Порошенка? Він знаходив механізми «продавлювання» необхідних законів у парламенті. А прем’єр-міністр, крім того, що очолює колективний орган — Кабінет Міністрів, ще повинен уміти працювати з парламентською більшістю заради необхідного результату. Тепер досвід Гройсмана як віце-прем’єра множиться на досвід голови ВРУ, а напрацьовані зв’язки й авторитет у парламентських стінах дозволять йому «продавлювати» потрібні законопроекти для прискорення реформ».
Своєю чергою, Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, зауважив: «Історія Гройсмана як політика та державного діяча — досить цікава. Раніше він працював із губернатором Вінницької області Домбровським, і на моїх очах відбувалося зростання та посилення Гройсмана. У результаті, він не просто обійшов Домбровського за популярністю, а став зразком місцевого самоврядування, а Вінниця при ньому стала прикладом для багатьох міст і взагалі для України. То ж у Гройсмана — великий потенціал».

«Унікальна ситуація»
Андрій Юсов, директор Школи відповідальної політики, нагадав, що у Вінниці, де п. Гройсмана обирали міським головою, він «довів свою спроможність бути ефективним менеджером». «Це відзначають і жителі міста, і незалежні оглядачі й аналітики», — каже експерт. — Щоправда спікеру закидають зловживання сиґнальними голосуваннями та надмірну орієнтованість на Президента». Однак директор Школи відповідальної політики вважає: «Але велике питання — чи був би без першого прийнятий безвізовий пакет, а друге можна підтвердити чи спростувати лише за результатами роботи нового уряду».
А от політолог Руслан Бортник на запитання: «Гройсман прийде і порядок наведе?» — відповів так: «Ні. У нього — дуже складний вибір. Або йому стати Яценюком-2, слухатися МВФ і Президента, а відтак повторити долю Арсенія Петровича. Або йому з часом зайняти незалежнішу позицію в уряді і стати Тимошенко, популярним соціальним популістом, і залишитися з якимись рейтинґами на майбутнє, почати свою політичну кар’єру. Оце — і весь його вибір».
Сергій Власенко, депутат із фракції «Батьківщина», прокоментував оприлюднену Володимиром Гройсманом програму на посаді прем’єра так: «Ніякої остаточної програми не було. Це — навіть не проект, а проект проекту. Були загальні речі, не конкретні. У програмі, зокрема, не розкрите питання продажу сільськогосподарських земель і відсутній чіткий план щодо приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до ринкового рівня», — повідомив він.
Тим часом Анатолій Гриценко, колишній міністр оборони України, вважає, що «Гройсман — це взагалі унікальна ситуація». «У жодній розвиненій європейській країні або, тим більше, в Америці було б навіть теоретично неможливо, щоб депутат, котрий уперше отримав мандат національного парламенту, одразу став спікером. Без протекції особисто Порошенка такого б не сталося, це ж очевидно. Ну, добре, отримали вони Гройсмана-спікера. І що побачили? Нову якість роботи Ради? Ні. Побачили те саме «рєшалово» за вказівкою Президента. Коли треба щось проштовхнути, Гройсман ставить на голосування по 10-15 разів, порушуючи закон про реґламент. Коли треба щось загальмувати, Гройсман порушує Конституцію і тримає на підписі документи довше, ніж це передбачено Основним Законом. Або не вводить закон у дію власним підписом, як того від нього вимагає Конституція. Це — людина, котра неодноразово порушувала Основний Закон. Замість відповідальності — на уряд?» — обурюється політик.

«Однозначно не варіант»
Зі свого боку, Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна», переконаний, що «Гройсман — однозначно не варіант». «Гадаю, навіть якщо його призначать, уже через півроку всі зрозуміють, що немає ні оплесків Заходу, ні позитивного сприйняття, ні кредитів МВФ, і усвідомлять, що зробили помилку», — прогнозує він.
А Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, міркує: «Чи зможе він зробити те, що необхідно для країни? Сумніваюся. Якщо уряд знову буде формуватися за квотним принципом, коли не буде зрозуміло, що і навіщо робиться, все це — тимчасово. Справа не в тому, буде Гройсман «слухняним» чи «неслухняним» для Порошенка. Справа в тому, що він буде змушений враховувати позицію Президента, позаяк найбільша фракція у ВРУ — та, що буде основою коаліції і носить прізвище глави держави».
Нарешті, Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital, резюмував: «Порошенко вчергове досяг своєї точки біфуркації та надав перевагу жадібності замість здорового глузду. Він зробив свій вибір. Уже остаточний. Він буде за нього відповідати. Він зробив його при виборі прем’єр-міністра, де замість реформ надав перевагу схемам. Де вирішив, що простір для маневру ще є і можна продовжувати звичну гру. Що час для технократів і справжніх реформ ще не настав. Адже ще залишилося що красти».
«Гройсман — це діагноз. Гройсман — це вирок. Порошенко скидає маску реформатора. Ігри закінчилися. Цей вибір — вибір наркомана, котрий не може відмовитися від дози. Отже, він скоро приведе економіку до краху. Адже клептократичну владу завжди має хтось підтримувати. Традиційно це була Росія. Тепер цей канал закритий. Без реформ і структурних змін економіка просто нежиттєздатна», — запевнив він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply