Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Штурм Верховної Ради. Ліквідатори Чорнобильської катастрофи, яких хочуть позбавити пільг, брали парламент приступом

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

Штурм Верховної Ради. Ліквідатори Чорнобильської катастрофи, яких хочуть позбавити пільг, брали парламент приступом

Металева огорожа Верховної Ради України (ВРУ) була вже вкотре промовисто зметена 1 листопада цього року.

«Бандити, здавайтеся!»

Якщо 20 вересня ц. р. паркан навколо парламенту не встояв перед загартованими у боях ветеранами війни в Афганістані, котрих в народі прозвали «афганцями», то цього разу його знесли в основному пенсіонери й жінки — ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) 1986 року, яких для лаконічності йменують «чорнобильцями». Та хоч і вони, як 20 вересня — «афганці», також вимагали, щоби влада не чіпала їхніх пільг, а все ж на штурм парламенту пішли не так заради грошей, потрібних їм, аби оплачувати недешеве лікування від зараження радіацією із ЧАЕС та купувати медикаменти, ціна на які перманентно зростає, як тому, що влада вчергове не втрималася від цинічного приниження гідності своїх співгро­мадян.

Адже спершу близько тисячі «чорнобильців» тільки стояли вздовж металевої огорожі навколо ВРУ, вигукуючи «Ганьба!». А перекинули її своїми, порівняно слабшими, аніж у «афганців», руками після того, як із динаміків почулися звуки пострілів та слова з кінофільму «Місце зустрічі змінити не можна»: «Громадяни бандити, здавайтеся, вас оточено!». Почувши це і спровоковані таким неприкритим цинізмом, «чорнобильці» одночасно по всьому периметру налягли на огорожу. Після нетривалих сутичок протестувальників із бійцями загону міліції спеціального призначення «Беркут», себто «спецназівцями», половина огорожі завалилася, і люди з усіх боків кинулися до входів до ВРУ.

Натомість «спецназівці» не лупцювали їх, як 23 серпня — опозицію, а поспіхом відступили, притиснувшись до стін парламенту. Причому нікого за зламану огорожу цього дня так і не затримали, тоді як представників опозиційних партій утримували в слідчих ізоляторах навіть за пошкоджену ними під час установлення наметів бруківку.

Цим «спецназівці» ніби запрошували протестувальників до ще активніших дій. Навіщо? Найбільш близьку до правди відповідь на це запитання дав Олексій Крикун, начальник київської міліції, заявивши: «На мою особисту думку, ці події тягнуть щонайменше на статтю «хуліганство», що має наслідки: сім років позбавлення волі. Політичні сили беруть участь в акції та підбурюють людей. Подивіться, на площі присутні Волинець, Королевська, Ляшко». Та позаяк усі ті, чиї прізвища назвав Крикун, є депутатами, котрі опонують владі, то чи не для того, аби запроторити їх за ґрати на ті ж сім років, які отримала Юлія Тимошенко, і провокувалося мітинґувальників викриками з динаміків і не робилося спроб завадити їм ламати металеву огорожу? Попри те, що депутати-опозиціонери не те що не підбурювали протестувальників, а й навпаки — намагалися заспокоїти їх, аби людей не потовкли «спецназівці».

Протест очолив генерал МВС

Цікаво, що події 1 листопада під стінами ВРУ назвав провокацією, у тому числі, й Олександр Єфремов — лідер парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), висуванець якої Віктор Янукович нині обіймає президентську посаду. Бо, як запевняє пан Єфремов, меморандум про те, що пільг «чорнобильців» і «афганців» начебто не чіпатимуть, із ним підписали Юрій Андреєв, президент Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», і Сергій Червонописький, голова Комітету ветеранів війни в Афганістані.

Однак Олександр Єфремов, по-перше, чи то забув із переляку, чи то вдавав, що не пам’ятає про те, як напередодні, 31 жовтня, він заявляв, що ВРУ до кінця цього пленарного тижня розгляне закон про скасування пільг ветеранам і ліквідаторам аварії на ЧАЕС, чим, власне, і спровокував тих на черговий штурм парламенту. А по-друге, лідер парламентської фракції ПР чи то справді не помітив через усе той же переляк, чи то вдавав, що не зауважив відсутності 1 листопада біля ВРУ як президента Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», так і голови Комітету ветеранів війни в Афганістані. Виходить, то не вони привели 1 листопада протестувальників до парламенту. Тоді хто?..

Юрій Андреєв запевнив кореспондента «Радіо «Свобода», що в пікетуванні ВРУ брали участь не його соратники, а представники чорнобильських організацій Харкова, Донецька та Луганська, де 90 % інвалідів уже відсудили собі пенсії за інвалідністю й отримують від 6 до 8 тис. грн. «Мало того, керівники цих організацій є активними членами ПР, деякі з них — депутати обласних рад за списками ПР», — стверджував пан Андреєв. А також запевняв, що «Союз Чорнобиль України» був категорично проти пікету, проведеного 1 листопада.

Своєю чергою, ті пікетувальники, яких розпитала Маша Міщенко, кореспондент інформаційної аґенції УНІАН, розповіли, що «керівники Пенсійного фонду з реґіонів фактично «благословляли» «чорнобильців» на поїздку до Києва». І це — не єдина сенсація, про яку дізналася журналістка. Наведемо фраґмент із її публікації про події 1 листопада: «Один із протестувальників сказав, що вичерпний коментар нам дасть Анатолій Винник, який керує Харківською обласною організацією «Союз Чорнобиль України». Анатолій Винник — як з’ясувалося, генерал-майор Міністерства внутрішніх справ (МВС) — дуже несхвально відгукнувся про «б’ютівців», які тут виступали… Я вирішила пробити по базi біографію Анатолія Винника. Виявилося, що натхненник акції — член ПР і депутат Харківської облради від ПР. Тобто фактичним організатором пікету виявився член ПР. Я набрала номер його мобільного телефону й задала запитання. Текст коротенької бесіди передаю повністю:

— Анатолію Івановичу, чи правда, що ви — член ПР, генерал-майор МВС і депутат Харківської обл­ради від правлячої партії?

— Так.

— Тоді чому ви не поклали партквиток ПР? Чому не поклали мандат депутата ПР? Хіба ви маєте право виступати проти влади?

— Мандата я не покладу, оскільки обирався за мажоритаркою. Я квитка не покладу, оскільки підтримую програму ПР і президента.

— А міністр Могильов генеральських погонів із вас не зніме? Чи він вам цю акцію замовив?

— Міністр Могильов погонів не зніме. Я ж не проти влади, я — за «чорнобильців».

Готуються збройні напади…

Вочевидь, публікацію панни Міщенко читав і Ярослав Кендзьор, народний депутат від парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС). Оскільки припускав у одному з коментарів про події 1 листопада, що акцію «чорнобильців» під ВРУ організував… Сергій Льовочкін, голова Адміністрації президента: «Такий варіант можливий, бо якщо брати до уваги економічну та соціальну ситуацію в країні, то для президента вона є надзвичайно тривожною, її розвиток іде в дуже небезпечному напрямку. Одним із класичних перевірених засобів є сиґнал суспільству, що президент дбає про благополуччя народу й держави та не може далі дивитися на бездарне керівництво уряду, економіку держави».

Ще один народний депутат парламентської фракції НУНС Ксенія Ляпіна, коментуючи ці події в ефірі «Радіо «Свобода», також припустила, що «влада провадить політику на розкол суспільства»: «намагається перекласти відповідальність за те, що відбувається в країні, на парламент і вивести з-під удару президента». Натомість політолог Олександр Палій висловив 2 листопада власне припущення: «Я не виключаю того, що як учорашні, так і сьогоднішні виступи чорнобильських організацій можуть бути керовані владою. Не виключаю, що акції «чорнобильців», які зроблені напередодні всеукраїнської акції «афганців», котра повинна відбутися завтра, можуть стати підставою для сформованого владою судового рішення про скасування потужніших виступів «афганців». Влада провокує такі акції з метою взяти під конт­роль соціальні виступи. Якщо революцію не можна скасувати — вони хочуть її очолити. Тож «свої» для ПР люди на чолі акції — це спроба зробити їх ручними, контрольованими».

Своєю чергою, президент дав зрозуміти, що такими провокаціями влада намагається щонайменше дискредитувати опозицію. А якщо вдасться, то й отримати відповідний привід для введення в країні надзвичайного стану. Позаяк Віктор Федорович заявив на засіданні уряду 2 листопада, що «в Україні на органи влади готуються збройні напади». Причому, за даними президента, уже нібито… «закуповують зброю для скоєння цих нападів». Віктор Янукович зізнався також, що цю інформацію отримав від правоохоронних органів. А прокоментував її так: «Люди втратили страх і совість. Хто це організовує? Не ті, кому найважче живеться. Ті, кому найважче, мовчать, чекають, терплять».

Президент додав також, що, за інформацією, яку він отримав від правоохоронних органів, «в акціях протесту під ВРУ беруть участь люди, які через суд добилися високих пенсій і одноразової допомоги»: «При цьому Держказначейство втратило 6 млрд гривень. Ми промовчали, витратили, а зараз під парламент прийшли ламати паркан ті, хто отримує пенсії по 30 тис. грн і одноразову допомогу 600—700 тис. грн.». Про те, що ламати паркани людей виводять генерали Міністерства внутрішніх справ і депутати від ПР, президент, утім, промовчав…

Коли 2 листопада мітинґувальники прийшли під будівлю уряду, то вислали Олега Ляшка, депутата від БЮТ, віднести прем’єрові Азарову лопату із чорнобильською землею: щоби, за їхніми словами, «заробив за її допомогою собі на «комуналку», на життя й на ліки». І ця лопата може стати символом соціально-політичної ситуації в Україні в разі, якщо влада дограється своїми провокаціями до справжнього вибуху.

Тож навряд чи помиляється політолог Сергій Таран, коли застерігає: «Останні соціальні протести в Україні можуть призвести до загострення радикалізму. Радикальний стиль цих виступів може підштовхнути ситуацію до загострення. Не хотілося б опинитись на стадії, яку переживає багато європейських країн, коли протести призводять до масових безладів».

Ігор Голод

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply