Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Шокін проти Сакварелідзе

Автор:

|

Липень 23, 2015

|

Рубрика:

Шокін проти Сакварелідзе
Давид Скварелідзе, Петро Порошенко та Віктор Шокін

Давид Скварелідзе, Петро Порошенко та Віктор Шокін

Президент України намагається залагодити конфлікт між командами правоохоронців, котрі керують зараз Генеральною прокуратурою України (ГПУ).

Не поділили обов’язків
Президентові Петру Порошенку довелося впродовж кількох днів двічі зустрічатися з керівництвом ГПУ. Таким чином глава держави намагався залагодити конфлікт між командами заступників генерального прокурора Віктора Шокіна — Давида Сакварелідзе та Віталія Каська з одного боку й Володимира Гузиря і Юрія Столярчука — із другого. Перші двоє звинувачують своїх опонентів, що ті заважають їм боротися з корупцією в ГПУ і покривають хабарників.
Натомість Максим Каменєв, журналіст інформаґенції «РБК-Україна», переповів твердження
своїх джерел у ГПУ, що ці дві команди зійшлися на ґрунті перерозподілу обов’язків усередині відомства. При цьому кожна з команд претендує на повноваження слідства та процесуального керівництва в карних провадженнях. Тим часом депутати Верховної Ради України (ВРУ) скористалися конфліктом, аби підняти питання про висловлення недовіри
самому Віктору Шокіну та про його відставку.
Як писав «Міст», 5 липня ц. р. слідчі й прокурори ГПУ спільно зі Службою безпеки України (СБУ) провели спеціальну операцію. Тоді були затримані перший заступник голови слідчого управління ГПУ Володимир Шапакін і заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць. Віктор Шокін був у цей час у відпустці, а його обов’язки виконував перший заступник Володимир Гузир, котрий про операцію нічого не знав. Натомість керували затриманням Давид Сакварелідзе й Віталій Касько.

Пристрасті не вщухають
Через цю операцію в ГПУ розгорівся неабиякий конфлікт. На місце затримання виїхав п. Гузир, пізніше з’явилася інформація, що він відкрив карне провадження проти п. Сакварелідзе. Перший заступник арґументував це тим, що затримання проходило без санкції суду.
У конфлікт утрутився Президент України, котрий викликав до себе Давида Сакварелідзе та Володимира Гузиря, а після розмови з ними заявив, що задоволений спецоперацією і бере
справу під особистий контроль. Наступного дня п. Гузир повідомив, що у нього немає суперечностей із п. Сакварелідзе і карного провадження проти нього він не відкривав. Здавалося б, ситуація владналася. Але ненадовго — пристрасті в ГПУ розгорілися з новою силою після того, як 14 липня Мустафа Найєм, депутат ВРУ від «Блоку Петра Порошенка», опублікував дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), згідно з яким ГПУ розпочала досудове провадження стосовно її службових осіб, пояснивши, що ті, «за попередньою змовою з працівниками СБУ та працівниками Апеляційного суду Києва, внесли неправдиві відомості в офіційні документи».
За інформацією п. Найєма, до ЄРДР провадження вніс Дмитро Сус, старший слідчий управління з розслідування особливо важливих справ ГПУ. Того ж дня Віталій Касько повідомив, що на слідчих і прокурорів, котрі брали участь в операції зі затримання п. Шапакіна і п. Корнійця, чинять тиск заступники генпрокурора Володимир Гузир та
Юрій Столярчук. До того часу Печерський районний суд уже випустив з-під арешту під заставу в розмірі 3,2 млн грн Володимира Шапакіна. На свободу вийшов і Олександр Корнієць.
Це вкрай обурило п. Сакварелідзе і п. Каська. Останній заявив, що «обидва підозрюваних не звільнені з органів прокуратури, а лише тимчасово відсторонені від виконання обов’язків».
Пристрасті розпалювалися. Підлеглі Давида Сакварелідзе встановили навпроти опечатаного
кабінету з матеріалами справ по Шапакіну і Корнійцю веб-камеру та вели он-лайн-трансляцію. «У нас була інформація, що в кабінетах наших слідчих повинні пройти обшуки, але завдяки громадськості цього не сталося», — розповів п. Сакварелідзе.

Ситуація stand-by
У ситуацію знову був змушений утрутитися Президент. Він викликав до себе цього разу Давида Сакварелідзе і Віктора Шокіна. «Президент на зустрічі дав зрозуміти, що розв’язує нам руки — іти до кінця. Провадження щодо слідчих і прокурорів, котрі брали участь у спецоперації проти Шапакіна і Корнійця, закриті за особистою вказівкою Віктора Шокіна», — розповів п. Сакварелідзе. Таким чином, п. Порошенко знову поставив ситуацію в ГПУ на stand-by.
Раніше співробітники ГПУ, попри внутрішні розбіжності, намагалися не виносити сміття з хати. Не особливо озвучували внутрішні прокурорські конфлікти і п. Сакварелідзе з п. Каськом. Але ж Давид Сакварелідзе займається реформою прокуратури! Саме він готував правки у профільний закон, який на початку липня ц. р. схвалив парламент, а після нього — і Президент. Віталій Касько вважає, що після цього він і п. Сакварелідзе мали повне право проводити спецоперацію проти корупціонерів у ГПУ. «Із СБУ вдалося ефективно взаємодіяти, тому що ми довіряли одне одному. Я давно і дуже добре знаю нового главу управління «К». Ще з часів, коли ми разом працювали по справі судді Зварича», — прокоментував він.

Має вирішитись у найближчі дні
Заступники генпрокурора провели спецоперацію одразу після прийняття ВРУ нової редакції Закону «Про прокуратуру». За словами п. Каська, нова редакція закону спричинить новий перерозподіл повноважень між заступниками генпрокурора. «Передбачається, що за слідство за всіма напрямками відповідатиме один заступник. За моєю інформацією, зараз у планах, щоб це був Столярчук, — зазначив він. — Це питання має вирішитися у найближчі дні».
У такому разі справа по Шапакіну і Корнійцю може відійти саме Юрію Столярчуку, що підвищує ризик того, що вона буде розвалена. Адже ГПУ зберігає за собою функції слідства до створення Національного бюро розслідувань.
Своєю чергою, і п. Гузир, і п. Столярчук воліють відмовчуватися. А Володимир Гузир узагалі вирішив піти у відпустку. Але співробітник ГПУ на правах анонімності сказав кореспондентові аґенції «РБК-Україна», що контроль над слідством хоче отримати Давид Сакварелідзе, і додав: «Він і до прийняття закону хотів отримати собі все слідство. По суті, зараз іде боротьба за ці повноваження між ним і Столярчуком, котрий близький до Гузиря».
У неофіційних бесідах співробітники ГПУ розповідають також, що перед відходом у відпустку п. Шокін висловлював невдоволення роботою п. Гузиря та п. Каська. Джерело «РБК-Україна» в ГПУ розповіло, що «часто пишуть, що Гузир — людина Шокіна, але це — не так, йому його нав’язали з Адміністрації Президента. На одній із нарад Шокін відкрито пригрозив Гузирю звільненням. Тоді ж він був невдоволений роботою Каська, бо той рік займається поверненням коштів в Україну, постійно їздить у відрядження, а за фактом нічого ще не повернув».

Під Шокіним хитається крісло
Віктор Шокін 16 липня своїм наказом звільнив із органів прокуратури Володимира Шапакіна
й Олександра Корнійця. Але під генпрокурором таки почало хитатися крісло. Ще місяць тому народні депутати від Радикальної партії України ініціювали збір підписів за відставку генпрокурора. Причина проста — ГПУ підготувала подання на зняття депутатської недоторканності з кількох соратників Олега Ляшка, лідера цієї політсили. За підсумками
засідання комітету по боротьбі з корупцією, його члени ухвалили рішення звернутися до
парламенту з пропозицією розглянути питання про звільнення не тільки п. Гузиря і п. Столярчука, але й Віктора Шокіна.
На засіданні народні депутати прямо казали, що готові підтримати призначення генеральним прокурором Давида Сакварелідзе або Віталія Каська. Але обидва заступники генпрокурора
заявили, що не хочуть цієї посади. Утрималися вони й від критики начальника.
Депутати кажуть, що Давидом Сакверелідзе, як і Михайлом Саакашвілі, головою Одеської обласної державної адміністрації, опікується Джеффрі Пайєтт, посол США в Україні.
Враховуючи те, що п. Саакашвілі все частіше називають майбутнім прем’єр-міністром, версія про призначення генеральним прокурором п. Сакварелідзе виглядає правдоподібною.
Нещодавно Президент Порошенко визнав, що хотів призначити Давида Сакварелідзе головою Національного антикорупційного бюро. Він також наголосив, що п. Сакварелідзе має великий досвід проведення реформ у Грузії, тому й змінює прокуратуру в Україні.
Утім, за словами співрозмовника кореспондента аґенції «РБК-Україна» в ГПУ, підтримкою американського посла користується і Віталій Касько. «Касько отримав посаду заступника ще за Олега Махніцького (перший післямайданівський генеральний прокурор. — Ред.). Я пам’ятаю, як це було — його порекомендувало американське посольство», — повідомив інформатор.
Але п. Касько це заперечує, заявляючи: «Ніяких рекомендацій ніхто мені не давав. Команда Махніцького сама на мене вийшла». Таким чином, можна стверджувати, що і по лінії ГПУ намітилися великі ротації, які вистрелять, швидше за все, незадовго до місцевих виборів.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply